Pielęgnacja dłoni Liviston w domu: uprawa livistona rotundifolia

Palma Liviston to piękna, niezwykła, a jednocześnie bezpretensjonalna roślina. Ale doceniają to również za to, że palma dobrze oczyszcza powietrze w pomieszczeniu i szybko rośnie. Opieka nad nią leży w mocy zarówno doświadczonych hodowców kwiatów, jak i początkujących.

Zielone egzotyczne piękno dobrze komponuje się z zespołem działki ogrodowej

Przed rozpoczęciem takiej rośliny w domu warto dowiedzieć się więcej o odmianach kultury i cechach jej uprawy.

W naturze palma Liviston osiąga imponujące rozmiary – do 20-25 m wysokości. Ale nie należy się bać – przy uprawie w domu roślina jest bardziej zwarta – dorasta do półtora, maksymalnie do dwóch metrów.

To interesujące! Palma otrzymała swoją nazwę na cześć Patricka Murraya, Lorda Livingstone’a, który poważnie interesował się botaniką i wyhodował ponad tysiąc egzotycznych roślin we własnym ogrodzie.

Liście palmy są bardzo piękne – prawdopodobnie rozprzestrzeniają się. Tak, a wielkość jest imponująca – roślina może mieć nawet metr średnicy! Kolor liści jest bardzo zróżnicowany – od szaro-zielonego do ciemnozielonego. Ponadto zależy to zarówno od rodzaju palmy, jak i od warunków przetrzymywania – począwszy od wilgotności i oświetlenia, a skończywszy na składzie gleby.

Do chwili obecnej znanych jest 36 gatunków palmy Liviston. W warunkach wewnętrznych najczęściej uprawia się kilka rodzajów roślin.

Chińska Livistona (Livistona chinensis)

Nie jest najwyższym przedstawicielem rodziny – pień dorasta do 10-12 m przy średnicy 40-50 cm, liście są wachlarzowate, przeważnie do 50-60 cm, ogonki mogą mieć do 10 cm grubości i półtora metra długości. Na środku brzegi osadzone są krótkimi, spiczastymi kolcami.

Uwaga! Roślina może być dobrym wyborem do niezbyt ciepłego pomieszczenia.

Livistona rotundifolia

Roślina pochodzi z Moluków i Jawy, gdzie rośnie głównie na glebie piaszczystej. Liviston okrągłolistny osiąga wysokość 14 metrów, ale jednocześnie jest bardzo cienki – rzadko przekracza 20 cm średnicy. Ale liście są bardzo duże – często dorastają do półtora metra. Czerwone kwiatostany pachowe również często przekraczają metr, co dodaje atrakcyjności dłoni.

Palma w parku

Ważną zaletą tego typu jest to, że łatwo znosi niskie temperatury.

Jedna z najwyższych tego typu roślin – do 25 metrów. Rośnie głównie w Australii. Szczyci się wspaniałymi liśćmi – ich średnica często sięga dwóch metrów. Długie ogonki są usiane brązowymi, twardymi i ostrymi kolcami. Ale mimo to roślina jest bardzo ceniona przez miłośników egzotyki – uprawiana jest zarówno w szklarniach, jak i na terenach mieszkalnych.

To interesujące! Jedną z najmniejszych odmian palmy Liviston jest „Jade”. Przy uprawie w domu jego maksymalna wysokość wynosi 1-1,5 metra.

Livistona decipiens

Ta odmiana rośnie wolniej niż większość jej krewnych. Tak, i nie można go nazwać szczególnie dużym – nawet na wolności rzadko spotyka się okazy powyżej 10 metrów.

Przedstawiciele tego gatunku są słusznie uważani za najwyższych wśród palm – często spotyka się okazy do 30 metrów. Pień rośliny jest gruby w pobliżu podstawy, w kolorze szarym. Liście wachlarzowe wyrastają na dwumetrowych ogonkach, również dwumetrowych.

Uwaga! Liniowe płatki najpierw mają różowo-czerwony kolor, ale z czasem zmieniają swój odcień na brązowo-czerwony, a następnie całkowicie zmieniają się w niebieskawo-zielony.

Palma okrągłolistna Liviston – opieka domowa

Aby kultura aktywnie rosła i rozwijała się, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad opieki.

W letnie dni palma wewnętrzna preferuje wysokie temperatury – od +24 do +30 stopni. Spokój jest potrzebny zimą, a optymalna temperatura to + 10 … +14 stopni. Niepożądane jest zejście poniżej tego znaku – roślina może zachorować.

Plantacja palm

Oświetlenie powinno być jak najbardziej intensywne – palma świetnie czuje się w bezpośrednim świetle słonecznym. W miarę możliwości wannę należy latem wynieść do ogrodu.

Podlewaj palmę stopniowo, ale regularnie. Musisz podążać za glebą – jeśli zacznie wysychać, to czas na podlewanie. Musisz także monitorować stan zdrowia rośliny. Zauważając, że liście więdną, a na ich powierzchni pojawiają się plamy, należy zwiększyć intensywność podlewania. Zimą podlewanie ogranicza się do minimum – zdrowa roślina wytrzyma to bez problemów.

Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest niska, kulturę można spryskać wodą o temperaturze pokojowej. Zaleca się robić to dwa razy dziennie za pomocą zwykłej butelki z rozpylaczem. Dzięki temu liście na pewno nie wyschną nawet w najgorętszych miesiącach.

Wybierając odpowiednią glebę, lepiej jest preferować glebę obojętną lub lekko kwaśną. Doskonałym wyborem byłaby mieszanka piasku, torfu, próchnicy i darni w równych proporcjach. Jeśli to możliwe, możesz kupić gotową mieszankę używaną do uprawy palm.

Pierwsze kiełki palmy

Zaleca się stosowanie specjalnych nawozów do palm jako nawozów. Rozpuszczają się w wodzie podlewanej na roślinie. Palmę należy karmić co 3-4 tygodnie, ale tylko od połowy wiosny do późnego lata, kiedy rośnie najbardziej aktywnie. W zimnych porach roku nie ma potrzeby stosowania nawozów.

W przypadku małej palmy odpowiednia jest mała doniczka – 2-3 litry. Ważne jest, aby zapewnić dobry drenaż – w dnie pojemnika muszą być otwory, aby odprowadzać wilgoć. Również przed napełnieniem doniczki ziemią należy ułożyć keramzyt, kamyki lub tłuczeń warstwą 3-5 cm.

W pierwszych latach życia palma rośnie bardzo szybko. System korzeniowy aktywnie się rozwija, więc po trzech do czterech latach zajmie prawie całą objętość doniczki. wtedy będzie można przeszczepić.

Uwaga! Palmy źle znoszą przesadzanie, dlatego należy to robić tylko w skrajnych przypadkach i nie częściej niż raz na cztery lata.

Sama procedura jest prosta. Instrukcje krok po kroku są następujące:

  • W trakcie moczenia przygotuj nowy garnek – 2-3 litry więcej niż stary – na dno postaw drenaż i wlej trochę ziemi.
  • Ostrożnie, starając się nie potrząsać ziemią z korzeni, usuń roślinę ze starej doniczki i opuść ją do nowej.
  • Wylej ziemię na wierzch i przy ścianach, lekko ubić i trochę podlać.
  • Nasiona wrzuca się 1 cm do ciepłej, wilgotnej gleby w doniczce (jeśli potrzebna jest jedna roślina) lub pudełku (jeśli potrzeba kilku). Od góry garnek zamyka się polietylenem lub szkłem i pozostawia w ciemnym, ciepłym pomieszczeniu na 1-1,5 miesiąca. Kiedy pojawiają się pierwsze pędy, szkło jest usuwane, a ziemia jest nawilżana.

    Ważny! Jeśli przed sadzeniem nasiona są trzymane przez pół godziny w słabym roztworze nadmanganianu potasu, prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości chorób zakaźnych i grzybiczych jest znacznie zmniejszone.

    Ważne jest, aby chronić roślinę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Po kolejnym miesiącu sadzonki można sadzić w różnych doniczkach.

    Uprawiając palmę, możesz napotkać różne trudności – od chorób po szkodniki. Dlatego musisz wiedzieć, jak chronić roślinę przed obydwoma zagrożeniami.

    Jedną z najczęstszych chorób jest plamistość liści. Występuje, gdy wilgotność w pomieszczeniu jest niska. Aby rozwiązać problem i temu zapobiec, należy dwa razy dziennie spryskać liście z butelki z rozpylaczem.

    Więcej problemów powoduje zaraza, Fusarium, Pitium i inne choroby grzybowe. Aby uratować roślinę, należy jak najszybciej potraktować ją fungicydem zawierającym miedź.

    Spośród szkodników na Liviston są to mączliki, przędziorków i owady łuskowate. Aby sobie z nimi poradzić, liście należy oczyścić z pasożytów – najłatwiej to zrobić poprzez dokładne przetarcie wacikiem zamoczonym w alkoholu. Następnie roślinę traktuje się środkiem owadobójczym przeciwko owadom łuskowatym i mączlikom lub preparatami roztoczobójczymi przeciwko kleszczom.

    Elegancka dekoracja domu

    Uprawa palmy Liviston jest znacznie łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. I przy odpowiedniej pielęgnacji ozdobi każde mieszkanie, dom czy biuro luksusowymi liśćmi przez długie lata.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy