Pielęgnacja młodej jabłoni po posadzeniu i po kwitnieniu latem

Rozpoczynając sadzenie sadu jabłkowego, każdy mieszkaniec lata ma nadzieję na obfite zbiory smacznych owoców. Aby te nadzieje się spełniły, musisz wiedzieć, jak dbać o jabłoń od momentu zasadzenia sadzonki.

Jakie narzędzie ogrodowe jest potrzebne do pielęgnacji jabłoni

Główną pielęgnacją jabłoni jest przycinanie. Odbywa się to za pomocą:

Zadbany ogród corocznie owocuje

Do czyszczenia martwej kory używa się plastikowych skrobaków i twardych szczotek. Bielenie drzew nakłada się pędzlem lub pistoletem natryskowym.

Konieczne jest zakupienie opryskiwacza ogrodowego (wygodny plecak) z długim wysuwanym uchwytem. Będzie potrzebne do leczenia korony przed szkodnikami i chorobami, dokarmiania dolistnego. Kiedy drzewa wejdą w okres owocowania, przyda się zbieracz do zbierania jabłek z górnych gałęzi.

Cechy pielęgnacji sadzonek w pierwszym roku sadzenia

Opieka nad sadzonkami jabłoni polega na regularnym podlewaniu, nie tak obfitym jak u dorosłych drzew, ale częstszym. System korzeniowy drzewa nie wniknął jeszcze w głąb gleby i nie może w pełni wchłonąć wilgoci. Podlewanie młodego ogrodu latem jest konieczne co najmniej 2 razy w miesiącu.

Rozmnażanie forsycji przez sadzonki – jak rozmnażać latem

Jeśli dół do sadzenia był wypełniony wysoce odżywczą glebą, karmienie drzewa w pierwszym roku nie jest potrzebne. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie nawozu azotowego 3 tygodnie po posadzeniu (roztwór mocznika, saletra amonowa lub napar z obornika). Pod koniec lata sadzonki należy podlać roztworem superfosfatu i soli potasowej.

Ważny! W regionach o surowych zimach zaleca się zaizolować pień sadzonek szmatką agrotechniczną lub słomą. Ściółka kręgu trocin, torfu, liści.

O tej porze roku ważne jest, aby pomóc drzewu wyjść z hibernacji bez strat:

  • Usuń osłonę, jeśli istnieje, usuń starą ściółkę i spal. Należy to zrobić, gdy temperatura w ciągu dnia wzrośnie do +10 stopni.
  • Oczyść koronę. Umyj pień i gałęzie szkieletu wapnem zmieszanym z klejem PVA (w ten sposób wybielanie trwa dłużej).
  • Bielenie chroni drewno przed oparzeniami słonecznymi i szkodnikami

    Ważny! Wiedząc wszystko o biologii jabłoni, możesz zbierać plony nawet w niesprzyjającym roku.

    Jak chronić jabłoń przed nawracającymi mrozami

    W regionie moskiewskim i innych regionach o podobnym klimacie mróz często zagraża kwitnącym jabłoniom. Jeśli temperatura powietrza w okresie kwitnienia spadnie do -2 stopni, owoce nie będą wiązać.

    Jak właściwie dbać o kwitnącą jabłoń, jeśli spodziewane są mrozy:

  • Koronę drzewa należy obficie podlewać wodą z węża co 3-4 h. Zamarzająca woda na kwiatach nie pozwoli, aby mróz zniszczył narządy rozrodcze rośliny.
  • W przeddzień i zaraz po zamrożeniu drzewa należy spryskać roztworem Epin. Biologiczna substancja stymulująca pomaga roślinie radzić sobie ze stresem i zwiększa jej odporność na zimno.
  • W ogrodzie między drzewami ogniska jasnej trawy lub zgniłego siana. Zasłona dymna okrywająca ogród będzie barierą przed zimnem.
  • Wiosną dojrzałe drzewa wymagają przycinania sanitarnego. Połamane, uszkodzone przez mróz gałęzie należy usunąć.

    W pielęgnacji młodych jabłoni wiosną i latem odbywa się również przycinanie korygujące, mające na celu zbudowanie prawidłowej korony. W przypadku drzewa owocowego kształt miseczki jest wygodny, gdy środkowy przewodnik jest skrócony, a boczne gałęzie tworzą okrąg. W przypadku jabłoni popularna jest wielopoziomowa korona w kształcie piramidy. Wybór rodzajów przycinania zależy od właściciela domku.

    Ważny! Kawałki drewna należy traktować lakierem ogrodowym lub zacierami glinianymi.

    Właściwe ukształtowanie drzewa jest kluczem do obfitego owocowania

    Opieka nad jabłonią latem jest prosta i łatwa. Dziecko poradzi sobie z podlewaniem drzewek w upalny dzień. Wystarczy wrzucić wąż do koła prawie lufowego, w którym wcześniej wierci się doły o głębokości 30-40 cm.

  • W czerwcu po kwitnieniu drzewa opryskać kompozycją zawierającą mikroelementy (magnez, bor, cynk). Stosuje się leki „MagBor”, „Plodovit”, „Alliance”. Dobrze jest traktować liście roztworem mocznika (1 łyżka stołowa na wiadro wody).
  • W lipcu jajnik aktywnie rośnie, dlatego drzewo potrzebuje zbilansowanej diety. Stosuje się podlewanie roztworem złożonego nawozu mineralnego („Hera”, „Fertika”).
  • Jak dbać o młodą jabłoń, która nie rodzi owoców:

  • regularnie podlewać, utrzymując glebę w stanie umiarkowanie wilgotnym;
  • Uwaga!  Latem nawet zdrowe drzewo wyrzuca dodatkowy jajnik. Jest to normalne i nie jest uważane za oznakę choroby.

    O tej porze roku drzewa są wycinane. Po drodze uszkodzone owoce są usuwane, aby nie przyciągały szkodników.

    Po opadnięciu liści jabłonie są karmione superfosfatem (40 g na 10 l wody) i siarczanem potasu (20 g na tę samą objętość).

    Koronę należy oczyścić z nadmiaru gałęzi i spryskać mieszanką Bordeaux w celu ochrony przed infekcjami grzybiczymi.

    Wszystkie pędy, które wyschły, mają rany i rany na korze, podlegają usunięciu. Są przycinane z powrotem do zdrowego drewna bez pozostawiania pni na pniu.

    Prace na budowie prowadzone są wczesną wiosną (marzec) lub pod koniec lata jesienią. W okresie aktywnego przepływu soków przycinanie nie jest wykonywane.

    Aby wzbogacić glebę w tlen, przydatne jest płytkie spulchnianie gleby. Wystarczy zanurzyć grabie na 5-7 cm, nie więcej.

    Coraz więcej ogrodników praktykuje „naturalną” uprawę jabłoni, gdy w ogrodzie nie ma gołej ziemi. Przestrzeń pod drzewami obsiana jest ziołami (koniczyna, facelia, lucerna, wiechlina, wygięta trawa) lub przykryta słomą, skoszonym sianem.

    Pod ściółką robaki aktywnie rozmnażają się, co rozluźnia glebę. Jednocześnie korzenie drzewa są dobrze chronione przed letnim upałem.

    Usuwanie mchu, porostów, obróbka kory, uszczelnianie zagłębień

    Stare pnie drzew należy regularnie czyścić jesienią. W tym celu stosuje się skrobaki i szczotki. Beczki myje się wodą z mydłem lub roztworem soli (1 szklanka na wiadro wody). Po oczyszczeniu korę należy wybielić, dodając do roztworu glinę i leki.

    Wnęki oczyszcza się z martwego drewna i wypełnia zaprawą cementową, pianką poliuretanową lub gliną i gnojowicą.

    Wygodne jest wykonanie wypełnienia w zagłębieniu z cementu lub gliny

    Jabłoniom zagrażają mszyce, ćmy, przędziorków. Drzewa cierpią na parch, zgniliznę owoców, raka. Dobra opieka i zapobieganie w odpowiednim czasie zminimalizują objawy choroby.

    Od momentu pączkowania do późnej jesieni ogród należy leczyć środkami owadobójczymi i grzybobójczymi, naprzemiennie. Ze szkodników stosuje się „Inta-Vir”, „Actellik”, „Fufanon”, „Decis”. W przypadku chorób stosuje się mieszaninę Bordeaux, Fitoverm, Bitobaxicillin.

    Ważny! Wiele leków nie może być stosowanych w okresie dojrzewania uprawy. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu.

    Typowe błędy i wskazówki ogrodników

    Głównym błędem początkujących ogrodników jest przekonanie, że drzewo przyniesie plony bez wychodzenia. Młoda sadzonka może owocować przez kilka lat bez pomocy człowieka, ale zbiory będą się zmniejszać z roku na rok.

    Nie można wiedzieć wszystkiego o jabłoniach, ale te punkty należy dobrze zapamiętać:

  • w pierwszym roku po posadzeniu sadzonki należy często podlewać;
  • karmić drzewa wczesnym latem, podczas wzrostu jajnika;
  • jesienią przeprowadzaj przycinanie i przetwarzanie z grzybów;
  • Odpowiednia pielęgnacja ogrodu owocowego na otwartym polu pozwoli Ci co roku zbierać pyszne jabłka.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy