Podlewanie aloesu w domu: jak często jest to konieczne latem i zimą, ile razy

Aloes to roślina, która nosi drugie imię – agawa. Należy do sukulentów, charakteryzujących się mięsistymi liśćmi z cierniami. Aloes jest bardzo popularny w uprawie domowej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ponadto kwiat jest bardzo bezpretensjonalny w pielęgnacji. Aby dobrze rosło, wystarczy wiedzieć, jak podlewać aloes.

Podlewanie aloesu – jak to zrobić dobrze, aby nie zniszczyć rośliny

Aloes to popularna roślina doniczkowa znana ze swoich właściwości leczniczych

Liście aloesu mają zdolność gromadzenia wody, dzięki czemu roślina nie wymaga częstego podlewania. Nadmiar wilgoci jest dla niego destrukcyjny, podobnie jak brak. Aby roślina dobrze się rozwijała, musisz przestrzegać zasad podlewania. Liczba procedur zależy od kilku niuansów:

  • temperatura pokojowa;
  • wilgotność powietrza;
  • pora roku;
  • wiek kwiatów;
  • oświetlenie w pomieszczeniu.

Upewnij się, że roślina potrzebuje wilgoci przed podlewaniem. Aby to zrobić, zaleca się opuścić palec na kilka centymetrów w ziemię. Jeśli jest sucho, musisz podlać kwiat.

Ważny! Warstwa powierzchniowa gleby nie może pokazać, czy woda jest potrzebna, ponieważ szybciej odparowuje wilgoć.

Jeśli aloes rośnie na zewnątrz, należy go podlewać tylko w suche dni. Po deszczu nie jest wymagana dodatkowa wilgoć.

Podlewanie agawy powinno odbywać się tylko ciepłą i miękką wodą. Pod względem temperatury powinna być o kilka stopni wyższa niż temperatura pokojowa. Jeśli woda jest bardzo twarda, na ziemi pojawi się płytka nazębna. Zimna woda powoduje gnicie korzeni.

Istnieje kilka sposobów prawidłowego przygotowania wody:

  • Pozostaw przegotowaną lub przefiltrowaną ciecz na jeden dzień.
  • Zamroź wodę i pozwól jej rozmrozić na jeden dzień.
  • Do przegotowanej wody dodaj kwas cytrynowy w ilości 5 g na 1 litr.

Do zabiegu nie używaj wody z kranu, ponieważ zawiera dużą ilość chloru i zasad, które są niebezpieczne dla rośliny.

Podlewaj agawę tylko ciepłą wodą

Połączenie podlewania i płynnego nawożenia podczas wzrostu

Jak każda roślina, aloes wymaga karmienia. Można go łączyć z podlewaniem. Eksperci zalecają stosowanie nawozów podczas procesu podlewania lub po nim.

Ważny! Opatrunek wierzchni można wykonać tylko w okresie aktywnego wzrostu agawy od marca do września. Ale nie więcej niż cztery razy w sezonie.

Jeśli roślina zostanie przesadzona do dobrze wzbogaconej gleby, nawóz można zastosować tylko raz. Ich nadmiar może spalić system korzeniowy.

Najbardziej odpowiednim rodzajem nawozu dla agawy jest humus i fosforan potasu. Możesz kupić gotowe mieszanki na sukulenty.

Nie zawsze jest konieczne karmienie agawy. W niektórych przypadkach jest to zabronione:

  • kwiat młodszy niż trzy lata;
  • roślina została zaatakowana przez pasożyty;
  • aloes jest spalony słońcem;
  • brak wilgoci.

Możesz użyć rozcieńczonego soku z aloesu jako górnego dressingu. Ponadto roślina uwielbia słodką wodę, aby ją przygotować należy rozpuścić łyżkę cukru granulowanego w szklance płynu.

W okresie aktywnego wzrostu soczyste należy nawozić

Ile razy nawilżają zimą

Zimą aloes będzie uśpiony. Ważne jest, aby nie przeszkadzać roślinie, ponieważ jest to ważny etap w jej życiu. Nabiera siły do ​​dalszego aktywnego wzrostu.

Aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać w przyszłości, zimą musi przestać rosnąć. Dlatego podlewanie, począwszy od listopada, powinno odbywać się tylko raz w miesiącu.

Co się stanie, jeśli nie będziesz przestrzegać zasad

Aby roślina aktywnie rosła i była zdrowa, należy przestrzegać prostych zasad pielęgnacji, wilgotności i warunków oświetleniowych. W swoim naturalnym środowisku agawa rośnie w gorącym klimacie. Dlatego ważne jest, aby utrzymywał poziom wilgotności. Jeśli powietrze jest zbyt suche, łodygi soczystego zaczną się marszczyć. Aby rozwiązać problem, musisz je przetrzeć wilgotną szmatką.

Pojemnik z rośliną należy umieścić w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Doniczkę najlepiej umieścić na parapecie od strony południowej. Latem optymalna temperatura powinna wynosić około 25 stopni. Jeśli nie ma deszczu, doniczkę można wynieść na balkon na zewnątrz.

Zimą zalecana temperatura nie przekracza 20 stopni. Jeśli pomieszczenie jest cieplejsze, roślina osłabnie.

Uwaga! Z powodu niewłaściwej pielęgnacji agawa może atakować szkodniki, co doprowadzi do poważnych konsekwencji. Jeśli choroba zostanie rozpoczęta, może umrzeć.

Jeśli nie zastosujesz się do zasad podlewania, roślina może umrzeć.

Główne błędy hodowców kwiatów podczas podlewania

Nawilżanie gleby jest głównym składnikiem pielęgnacji agawy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak podlewać aloes w domu. Wszystkie choroby roślin zaczynają się właśnie na tle niewłaściwego podlewania. Roślina może stać się bardzo słaba i umrzeć.

Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli agawy podczas podlewania to:

  • Jeśli na liściach rośliny pojawią się żółto-brązowe plamy, oznacza to, że woda dostała się na nie w wyniku opryskiwania lub niedokładnego podlewania.
  • Roślina zaczyna umierać, gdy liście odrywają się u podstawy łodygi. Zjawisko to występuje z powodu gromadzenia się cieczy na wylotach.
  • Brak wilgoci objawia się cienkimi liśćmi, które zaczynają więdnąć.
  • Na ziemi może tworzyć się zardzewiała powłoka, łodygi stają się czarne, powstaje nieprzyjemny zapach – wskazuje to na rozwój choroby grzybowej w systemie korzeniowym. Korzenie gniją z powodu przepełnienia.
  • Aloes może zrzucić liście, jeśli do nawadniania używana jest twarda woda.

Wczesne wykrycie problemu może uratować sytuację. Aby to zrobić, musisz przeszczepić roślinę do nowej gleby. Ostrożnie wyjmuje się go z doniczki, suszy, a zbutwiałe korzenie odcina. Gdy tylko kwiat wyschnie, umieszcza się go w nowej glebie, do której dodaje się dużą ilość piasku. Pierwsze podlewanie po przesadzeniu odbywa się za tydzień. W tym samym okresie musisz nawozić.

Dbanie o aloes jest łatwe. Roślina jest bezpretensjonalna w utrzymaniu warunków. Ważne jest, aby monitorować stan, jeśli wystąpią jakiekolwiek negatywne zmiany w wyglądzie kwiatu, należy natychmiast podjąć działania w celu wyeliminowania problemów.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy