Podlewanie hortensji: jak często podlewać w ogrodzie, czy można stosować nadmanganian potasu

Hortensje można znaleźć w parkach i na skwerach, na rabatach kwiatowych i na trawnikach. Niektóre odmiany są uprawiane w pomieszczeniach. Podlewanie jest ważną częścią pielęgnacji roślin. Ten element techniki rolniczej jest niezbędny nie tylko do utrzymania rozwoju kwiatów, ale także do regulacji kwasowości gleby.

Jak się dowiedzieć, czy hortensja wymaga podlewania

Hortensja wymaga wilgotności gleby i jej składu. Gleba musi mieć nie tylko odpowiedni poziom kwasowości, ale także przepuszczać wodę. Stagnacja wilgoci dla rośliny jest nie mniej niebezpieczna niż wysychanie gleby.

Podlewanie jest ważne dla hortensji

Uwaga! Ważne jest, aby utrzymywać umiarkowaną wilgotność gleby przez cały okres wzrostu i kwitnienia hortensji (na całej głębokości systemu korzeniowego).

Nie warto wylewać na roślinę. Należy wziąć pod uwagę czynniki określające częstotliwość podlewania:

To właśnie te czynniki determinują czas, w którym gleba traci wilgoć i wymaga wilgoci. Możesz określić potrzebę podlewania rośliny na podstawie jej wyglądu. Przy braku wilgoci liście i kwiatostany zaczynają więdnąć, a ich kolor zanika. W takim przypadku kwiat jest natychmiast podlewany, a po 2-3 dniach powierzchnia gleby jest poluzowana.

Hortensje wymagają nie tylko częstotliwości podlewania, ale także jakości wody. W niektórych przypadkach podlewanie wężem z hortensji może być niebezpieczne.

Niebezpieczeństwo wody wodociągowej dla hortensji

Pielęgnacja hortensji wiosną – jak prawidłowo przeszczepić hortensję

Podlewanie węża jest surowo zabronione. Zimna woda może uszkodzić korzenie i prowadzić do różnego rodzaju chorób. Kwiat kochający ciepło potrzebuje wody, której temperatura różni się od temperatury otoczenia o nie więcej niż 1-2 ℃.

Zagrożenie stanowią wybielacze i inne zanieczyszczenia w wodzie. Mogą korygować kwasowość gleby i ją zasadować. Rezultatem jest chloroza. Trudno to wyleczyć. W tym celu stosuje się niebezpieczne leki (siarczan żelazawy i inne chemikalia).

Wykluczenie możliwości podlewania wodą wodociągową pociąga za sobą potrzebę alternatywnych rozwiązań. Możliwe opcje:

Najlepszą opcją jest oczyszczenie wody z kranu, a następnie pozostawienie jej na 2-3 dni. Poprawi to jego jakość, oczyści go z zanieczyszczeń i osiągnie wymaganą temperaturę.

Ważny! Wykorzystanie wody deszczowej jest kwestią kontrowersyjną. Niektórzy hodowcy nie zalecają używania go do podlewania, kłócąc się z problemami środowiskowymi.

Podlewanie hortensji należy wykonywać ciepłą i oczyszczoną wodą. Tylko w tym przypadku możliwe będzie uniknięcie infekcji roślin chlorozą i zapobieganie hipotermii systemu korzeniowego. Mając do czynienia z wodą, ważne jest, aby zdecydować, jak podlewać hortensję i jakich dodatków użyć.

Jak prawidłowo przycinać hortensję wiosną i czy konieczne jest jej przycinanie

W różnych okresach rozwoju, a także przy zmianie miejsca wzrostu, częstotliwość podlewania może się zmieniać. Istnieją zasady dotyczące organizacji nawadniania, których należy przestrzegać. Szczególną uwagę zwraca się na dwa ważne punkty w życiu kwiatu – okres ukorzeniania po przeszczepie oraz faza aktywnego tworzenia kwiatostanów.

Lepiej jest przeszczepiać ciepłolubną hortensję wiosną, ponieważ ostre jesienne zimne trzaski mogą uszkodzić korzenie i pędy. Przesadzanie na otwarty teren jesienią można stosować tylko w południowych regionach o ciepłym klimacie. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wilgotności gleby przy zmianie miejsca wzrostu kwiatu.

Ważne jest, aby po przesadzeniu utrzymać wilgotność gleby

  • Pierwsze zwilżenie gleby przeprowadza się w otworze przed umieszczeniem w nim korzeni.
  • Po uszczelnieniu otworu do sadzenia przeprowadza się ponowne podlewanie.
  • W celu pomyślnego ukorzenienia glebę należy nawilżać co 3-4 dni.
  • Po przesadzeniu hortensja ma zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do wyschnięcia gleby.

    Uwaga! Wskazane jest ściółkowanie gleby po posadzeniu. To zatrzyma wilgoć i zmniejszy częstotliwość podlewania.

    Pielęgnacja hortensji podczas kwitnienia wymaga standardowej pielęgnacji. Kwitnącą hortensję podlewa się raz w tygodniu w ilości 2 wiadra na krzak. Jeśli nie ma opadów przez długi czas lub temperatura powietrza jest wysoka, szybkość jest podwajana. Wskazane jest łączenie podlewania z nawożeniem. Następnie stosuje się nawozy, gleba jest poluzowana. Kompleksowa pielęgnacja przedłuży kwitnienie.

    Jak prawidłowo podlewać zamioculki, aby nie zrujnować

    Za pomocą dodatków możesz zmienić kolor kwiatostanów, karmiąc roślinę i zmieniając kwasowość gleby. Cele mogą być następujące:

  • Zmiana koloru. Kolor kwiatostanów hortensji jest bezpośrednio związany z kwasowością gleby. Sygnałem, że należy go zwiększyć, jest zmiana koloru płatków na blady róż lub mleczny. Aby nadać kwiatostanom niebieski odcień, jako dodatki stosuje się ocet, kwas cytrynowy, siarczan glinu. Aby zachować różowy kolor, stosuje się nadmanganian potasu. Kwasowość zwiększa się poprzez dodanie torfu, trocin sosnowych i kompostu.
  • Do karmienia. W okresie pączkowania stosuje się nawozy mineralne zawierające azot, aw okresie kwitnienia stosuje się opatrunki potasowe. Dla zwolenników środków ludowych odpowiednia jest opcja z użyciem kwaśnego mleka lub kefiru – sfermentowany produkt mleczny rozcieńcza się wodą w stosunku 1: 5 i podlewa u nasady.
  • Kolor płatków można zmienić

    Ważne jest, aby wiedzieć! Kwiaciarnie często używają roztworu popiołu jako opatrunku wierzchniego. Czy hortensja uwielbia popiół? Absolutnie nie, ponieważ ten nawóz powoduje odkażanie gleby.

    Jaka jest różnica między podlewaniem hortensji ogrodowej a pokojową

    Hortensja wielkokwiatowa nadaje się do uprawy w pomieszczeniach. To ona jest najbardziej przystosowana do uprawy w doniczce. Szczególną uwagę zwraca się na harmonogram nawadniania. Biorąc pod uwagę obecność okresu aktywności i odpoczynku, wygląda to tak:

  • od wiosny do połowy jesieni – regularna wilgotność gleby;
  • pod koniec jesieni częstotliwość podlewania zmniejsza się do 1 raz w tygodniu;
  • zimą podlewanie odbywa się tylko w celu zapobieżenia wysychaniu korzeni i gleby;
  • wiosną, gdy tylko pojawią się pierwsze liście, przełączają się w tryb standardowy.
  • Przestrzeganie harmonogramu pozwala roślinie bezboleśnie przejść w okres zimowego spoczynku. Jest to kluczowy czynnik dla bujnego kwitnienia od wczesnego lata do jesieni.

    Uwaga! Ograniczenie podlewania jesienią i stopniowe zwiększanie ich wiosną to główna różnica między hortensjami pokojowymi i ogrodowymi. Pielęgnacja podczas kwitnienia jest identyczna. Wymagania dotyczące jakości wody pozostają takie same.

    Dla hortensji wewnętrznej obowiązuje specjalny harmonogram podlewania.

    Nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia hortensji, zmniejszenia liczby kwiatostanów. Może ucierpieć kolor płatków. Najczęstsze błędy to:

  • Niewystarczające podlewanie. Wysychanie gleby jest szkodliwe nie tylko dla wegetatywnej części rośliny, ale także dla korzeni. Konsekwencjami suszy są więdnięcie i żółknięcie liści, zaprzestanie tworzenia się kwiatostanów.
  • Ignorowanie dodatków zakwaszających. W miarę wzrostu kwiatu kwasowość gleby zmienia się na zasadową, dlatego do podlewania stosuje się dodatki. Pomagają utrzymać kwasowość na określonym poziomie.
  • Brak opatrunku. Nawozy dla hortensji nakłada się u nasady, rozpuszczając je w wodzie. Brak składników odżywczych, szczególnie w okresie kwitnienia, negatywnie wpływa na wzrost pędów i tworzenie się kwiatostanów.
  • Użyj zimnej wody z kranu. Podlewanie roślin z węża zimną wodą zawierającą chlor jest niedopuszczalne. Konsekwencją będzie hipotermia korzeni i korekta kwasowości gleby.
  • Dodatkowe informacje! Zmiany koloru kwiatostanów, żółknięcie i więdnięcie liści, brak nowych kwiatów – to wszystko oznaki błędów w pielęgnacji, które wiążą się z podlewaniem.

    Błędy w podlewaniu prowadzą do chorób

    Hortensje wymagają uwagi i troski od hodowcy. Najważniejszym elementem techniki rolniczej jest podlewanie. Terminowe nawilżenie gleby, zastosowanie oczyszczonej ciepłej wody, wprowadzenie preparatów do karmienia i utrzymania kwasowości gleby jest kluczem do bujnego kwitnienia hortensji w ogrodzie do jesieni.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy