Powody pojawienia się zgniłych jabłek na drzewie i sposoby ich pozbycia się

Kiedy owoce są przywiązane do jabłoni, ogrodnik cieszy się i odlicza dni do momentu, w którym można zebrać zbiory. Jednak często nie sposób cieszyć się smakiem zdrowych owoców. Uszkodzenia drzew przez choroby prowadzą do psucia się i gnicia jabłek. Znaczna część upraw zostaje zniszczona. Poniżej możesz zapoznać się z głównymi przyczynami gnicia jabłek na drzewie i jak sobie z tym poradzić.

Dlaczego jabłka gniją na drzewie? Grzyby z rodzaju Monilia złapane na powierzchni owocu pestkowego powodują występowanie różnych chorób. Często na tle wpływu takich grzybów jabłoń jest dotknięta moniliozą, która uszkadza owoce, płytki liściowe i pędy. Choroba aktywnie się rozprzestrzenia. Dlatego jabłka gniją na drzewie. W krótkim czasie choroba atakuje wszystkie drzewa na tym stanowisku.

Pojawienie się ciemnej, miękkiej plamki na jabłku wskazuje na rozwój moniliozy.

Zarodniki grzybów najczęściej opadają na słupki kwiatostanów wczesną wiosną, gdy pogoda długo pozostaje wilgotna. Grzyb, który aktywnie przybiera na sile, przenosi się głębiej w uprawę owoców. Na tym tle kwiatostany i liście zaczynają blaknąć, pędy wysychają. Dotknięta część rośliny wygląda na spaloną. Eksperci nazywają to zjawisko oparzeniem monilialnym.

Zarodniki grzybów z rodzaju Monilia mogą być przenoszone przez różne owady, ptaki, a nawet przez podmuchy wiatru. Zgnilizna owoców, która spadła w miejsce wpływu mechanicznego, przyczynia się do aktywnego rozwoju choroby.

Uwaga! Grzyby dobrze znoszą przymrozki w porażonej części plonu lub w zmumifikowanych jabłkach.

Poniżej możesz zapoznać się z objawami zgnilizny owoców, które sygnalizują rozwój niebezpiecznej dolegliwości. Bardzo ważne jest, aby systematycznie sprawdzać teren ogrodu w celu terminowej identyfikacji choroby i rozpoczęcia leczenia. To jedyny sposób, aby uratować rośliny i nie stracić zbiorów.

Profilaktyczne zabiegi grzybobójcze pomogą zapobiegać infekcjom grzybiczym jabłoni

Zgnilizna jabłek wskazuje na porażkę owoców przez moniliozę. Na owocach pojawiają się ciemne, miękkie plamy, szybko rozprzestrzeniające się na całej powierzchni jabłek. Brązowy miąższ owocu nie nadaje się do jedzenia i przetwarzania. Wkrótce na owocach, które zaczęły gnić, pojawiają się zarodniki grzybów. Ich wygląd przypomina rozkwit jasnego odcienia. Zgnilizna owoców rozwija się najaktywniej w porze ciepłej, podczas długotrwałej pory deszczowej. Grzyb w krótkim czasie przechodzi z jednego chorego płodu na drugi.

Najbardziej podatne na infekcje grzybicze są drzewa o zagęszczonych koronach

Początkujący ogrodnicy mogą nie wiedzieć, co zrobić, jeśli jabłka gniją na drzewie i jaka jest przyczyna tego zjawiska. Często infekcja roślin w ogrodzie występuje z powodu nieciętych gałęzi dotkniętych moniliozą. Dlatego bardzo ważne jest, aby odciąć chore pędy i owoce, które z czasem zgniły, a następnie spalić je z miejsca. Jeśli nie zostanie to zrobione, zarodniki grzybów wpadną na gałęzie wzdłuż łodyg i zaczną się uszkodzenia sąsiednich pędów.

Ważny! Zarodniki grzybów mogą dostać się do owocu przez zewnętrzne uszkodzenia.

Czarne kropki na jabłkach – chloroza, parch, muhosed

Zgnilizna owoców może rozwinąć się z powodu pojawienia się czarnych kropek na jabłkach, które powstają w wyniku:

  • Niedobór żelaza. W rezultacie roślina zaczyna cierpieć na chlorozę. Blaszki liściowe nabierają bladozielonego odcienia, który stopniowo zmienia się w żółty kolor. Czarne kropki, które pojawiają się na liściach, trafiają do owocu. Aby poradzić sobie z tym problemem, po opadnięciu liści należy zastosować nawóz o wysokiej zawartości żelaza. Aby przetworzyć 2 drzewa, potrzebujesz 600 g suchego proszku siarczanu żelazawego. Top dressing rozcieńcza się w 20 litrach osiadłej wody deszczowej. Roślinę podlewa się przygotowanym roztworem. Zaleca się również systematyczne opryskiwanie. Aby to zrobić, należy rozcieńczyć 150 g proszku siarczanu żelazawego w 25 litrach wody. Dzięki przetworzeniu plon nie ulegnie pogorszeniu i będzie miał czas na dojrzewanie.
  • Uszkodzenia owoców z parchem. Na owocach pojawiają się ciemnobrązowe kropki. Krawędzie plamek są wyraźnie określone. Infekcja grzybicza pojawia się najpierw na zielonej masie, a następnie na jabłkach. Z reguły infekcja roślin występuje w okresie długotrwałych deszczy. Jeśli ogrodnik odkryje, że jego ogród został uszkodzony przez parch, musi jak najszybciej podjąć działania, a mianowicie zebrać opadłe jabłka, blaszki liściowe i spalić je. Ważne jest również przetwarzanie jabłoni i gleby, w której rosną. Aby to zrobić, możesz użyć 7% roztworu mocznika lub 10% roztworu azotanu amonu. W celach profilaktycznych ogrodnicy zalecają wiosenne zabiegi na roślinach owocowych preparatami takimi jak płyn Bordeaux (3%), „Skor” lub „Horus”. Procedurę należy wykonać, zanim pąki zdążą się otworzyć. Nie wahaj się leczyć parcha, ponieważ infekcja grzybicza przyczynia się do przenikania innych pasożytów do jabłek. Należy również pamiętać, że owoce dotknięte parchem nie mogą być przechowywane przez długi czas.
  • Infekcja grzybicza much, która rozprzestrzenia się szybko w okresach wysokiej wilgotności. Choroba najszybciej dotyka drzewa o zaniedbanej koronie. Bardzo często występuje w opuszczonych ogrodach. Aby zapobiec jego wystąpieniu, zaleca się corocznie w miesiącach wiosennych i jesiennych przeprowadzać zabiegi profilaktyczne środkami grzybobójczymi.
  • Opryskiwanie jabłoni roztworem musztardy można przeprowadzić w okresie pączkowania

    Uwaga! Najbardziej podatne na infekcje grzybicze są drzewa, których korona jest zagęszczona, a także rośliny owocowe przekarmione nawozami azotowymi.

    Owoce śliwki gniją na drzewie – co robić i możliwe przyczyny

    Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze sposoby zwalczania chorób i szkodników jabłoni, które prowadzą do zgnilizny i opadania owoców.

    Metody ludowe są dość skuteczne, jeśli rozpoczniesz leczenie na samym początku infekcji drzewa. Najskuteczniej radzisz sobie z dolegliwościami i szkodnikami za pomocą:

  • Roztwór mocznika. Pomaga radzić sobie z moniliozą na wczesnym etapie. Aby spryskać kilka dojrzałych drzew, należy rozcieńczyć 650 g mocznika w 30 litrach osiadłej wody deszczowej. Można dodać kilka łyżek płynu do naczyń, aby zwiększyć poziom lepkości. Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane. Podczas obróbki ważne jest zwilżenie blach z obu stron. Gałęzie owocu również powinny zmoczyć się. Okolica kręgu przy pniu pokryta jest warstwą słomy o grubości 7-8 cm Ściółka ze słomy pozwoli zachować w glebie patogeny, które nie zdążyły obumrzeć podczas obróbki. Wraz z nadejściem wiosny, aż do rozpoczęcia okresu wypływu soków, konieczne będzie powtórzenie zabiegu roztworem mocznika.
  • Skórki czerwonej papryki i cebuli, które pomogą w walce z inwazją mszyc i gąsienic. Aby przygotować roztwór, dodaj 150 g czerwonej papryki i 300 g łusek cebuli do 15 litrów wody. Dzięki obróbce rośliny pozostaną zdrowe, a jabłka będą piękne i nie pękną.
  • Wormwood, pozwalający poradzić sobie z motylami ćmy. Aby przygotować bulion, należy doprowadzić do wrzenia 550 g piołunu w połączeniu z osiadłą wodą (2,5 litra). Po ostygnięciu bulionu konieczne jest spryskanie drzew. Ponowne przetwarzanie roślin odbywa się w ciągu 12-14 dni.
  • Roztwór musztardy, który pomaga radzić sobie z chorobami grzybiczymi. Aby przygotować roztwór, musisz dodać 180-190 g proszku musztardowego do 20 litrów wody. Składniki są dokładnie wymieszane. Powstały płyn należy spryskać jabłoniami i obficie podlać. Ponowne przetwarzanie odbywa się po 10 dniach. Specjaliści zalecają profilaktyczne spryskiwanie roślin sadowniczych roztworem gorczycy późną wiosną i połową czerwca.
  • Aby poradzić sobie z moniliozą, możesz użyć roztworu mocznika

    Spryskiwanie specjalistycznymi produktami

    Aby zapobiec uszkodzeniu jabłoni przez zgniliznę owoców, doświadczeni ogrodnicy zalecają przetwarzanie drzew owocowych w miesiącach wiosennych, aż pąki zaczną kwitnąć. Najlepiej stosować do rozpylania produktów zawierających:

    Leczenie profilaktyczne przeprowadza się również w miesiącach jesiennych, kiedy drzewa zaczynają zrzucać liście. Aby uchronić jabłka na drzewie przed gniciem, najlepiej użyć płynu Bordeaux (3%). Jeśli owoce na roślinie mają czas na zestalenie, konieczne jest zakupienie 1% roztworu, aby drzewo nie uległo poparzeniom.

    Monilioza to jedna z najgroźniejszych chorób, która atakuje rośliny owocowe i pozostawia ogrodnika bez plonu. Infekcja charakteryzuje się szybkim rozprzestrzenianiem się i nawrotami. Dlatego ważne jest, aby preferować zintegrowane podejście do oczyszczania roślin. Środki zapobiegawcze należy łączyć z technikami rolniczymi i zabiegami przy użyciu różnych środków. Dowiedziawszy się, dlaczego jabłka na jabłoni stają się czarne, musisz jak najszybciej rozpocząć walkę z chorobą, używając:

    Ta kategoria leków pozwala zniszczyć strukturę komórkową grzybów. Jeśli ogrodnik używa produktu biologicznego, postępując zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji, produkt będzie całkowicie bezpieczny dla roślin i nie będzie na nie działał toksycznie. Aby stłumić zarodniki grzybów, doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie:

    Najpopularniejszym i niedrogim lekiem na moniliozę wśród ogrodników jest roztwór siarczanu miedzi. Jeszcze skuteczniejszym i sprawdzonym lekarstwem jest płyn Bordeaux, który przed wystąpieniem rozwoju nerek można stosować w postaci 3% roztworu, a innym razem w postaci 1% roztworu.

    Aby zahamować wzrost grzyba i całkowicie go zniszczyć, można traktować rośliny środkami grzybobójczymi, takimi jak:

    Przygotowując rozwiązanie z jednym z wymienionych leków, możesz rozpocząć przetwarzanie jabłoni (latem lub jesienią), obficie spryskując gałęzie i liście. Niewielką ilość roztworu należy również wlać w obszar koła pnia, co pozwoli zatrzymać gnicie owoców i pozbyć się zarodników grzybów rozwijających się w glebie.

    Ważne jest ostrożne stosowanie fungicydów, ściśle przestrzegając zaleceń podanych w instrukcji.

    Uwaga! Traktowanie drzewa fungicydem pomoże rozwiązać problem i zachować owoce jabłka.

    Jabłka Simirenko – opis, cechy, zalety i wady odmiany

    Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej przyciąć dotknięte gałęzie i spalić je wraz z opadłymi owocami. Jeśli nie możesz tego zrobić, możesz zakopać je z dala od działki ogrodowej. Zgniłych owoców nie należy jeść, konserwować ani suszyć. Nawet w pryzmie kompostu nie zaleca się wsypywania jabłek dotkniętych gniciem owoców.

    Zarodniki grzybów aktywnie przenikają przez pęknięcia owoców, ukłucia z gałęzi, obszary roślin uszkodzone przez szkodniki. Aby zapobiec występowaniu zgnilizny owoców i rozwojowi innych infekcji grzybiczych, należy podjąć środki zapobiegawcze, a mianowicie:

  • na czas chwastów obszar z chwastów;
  • systematycznie usuwaj jabłka, które zaczęły spadać z drzewa, usuwaj uszkodzone owoce i usuwaj je;
  • odciąć suszące się gałęzie, płytki liściowe;
  • usuń owoce z rośliny, które zaczęły pękać;
  • usuń wszystkie owoce z drzew, zapobiegając ich zimowaniu na drzewie;
  • potraktuj obszar koła tułowia siarczanem miedzi;
  • systematycznie spryskać blaszki liściowe (na zewnątrz i wewnątrz) fungicydami;
  • osłonić młode drzewa przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych;
  • Gnijące owoce jabłoni wskazują na porażenie drzew przez infekcję grzybiczą, z którą można sobie poradzić tylko poprzez terminowe rozpoczęcie leczenia. Choroba rozprzestrzenia się zbyt szybko, dlatego w krótkim czasie, jeśli ogrodnik będzie nieaktywny, wszystkie uprawy owocowe na miejscu zostaną zakażone. Korzystając z powyższych środków ludowych i specjalistycznych, możesz uratować swoje jabłonie i zapobiec gniciu owoców.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy