Prawidłowe przeszczepianie kaktusa: wybór gleby i opcje ukorzeniania

Jeśli kaktus zaczął wyrastać z doniczki, musisz zadbać o jego przeszczep. Jednak dla niedoświadczonej osoby przeszczepienie kaktusa może wydawać się trudne, ponieważ roślina jest dość specyficzna i wymaga specjalnego podejścia. Dlatego warto zastanowić się, jak przeszczepić kaktusa, aby nie zaszkodzić sobie ani jemu.

Warunki przeszczepu kaktusa

Sam zabieg przesadzania powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem ekstremalnej wrażliwości rośliny. Nawet małe zadrapania podczas tego procesu mogą doprowadzić do śmierci kaktusa. Jeśli system korzeniowy zostanie uszkodzony, na przykład z powodu nadmiernego podlewania gleby, może rozpocząć się proces gnicia tkanek roślinnych, co z kolei spowoduje obumieranie kwiatu. Dlatego pytanie, jak przeszczepić kaktusa, należy traktować z najwyższą ostrożnością.

Jak przeszczepić kaktusa

Jednym z głównych wymagań stawianych doniczce jest jej czystość. Wszystkie pojemniki przeznaczone do sadzenia kaktusów należy myć w gorącej wodzie za pomocą mydła i szczotki. Ponadto zaleca się dodanie niewielkiej ilości sody (lub popiołu) podczas procesu, aby zapobiec powstawaniu pleśni.

Ważny!  Po umyciu garnki muszą być wolne od mydła.

Wartość pojemności nie zależy od wielkości łodygi, ale od stanu systemu korzeniowego rośliny. Jeśli korzeń umieszczony w nowej doniczce nabiera naturalnego wyglądu, końce są swobodnie rozmieszczone na całej powierzchni i nie wyginają się, to taki pojemnik jest idealny do przesadzania. W przypadku roślin o wydłużonych korzeniach istnieją specjalne podłużne doniczki.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest doniczka. Do niedawna ceramika uważana była za jedyną właściwą i nadającą się do przeszczepów ze względu na porowatość jej ścianek, która umożliwia swobodne przenikanie powietrza do korzeni. Ponadto parująca woda ze ścianek zbiornika pomaga schłodzić glebę, co w czasie upałów pomaga kaktusowi łatwiej tolerować zmiany temperatury.

Jednak dla tych, którzy uprawiają pojedynczą uprawę, należy pamiętać, że w wyniku odparowania cieczy kaktus będzie wymagał częstego podlewania, a to z kolei może sprowokować alkalizację gleby.

Dziś można kupić doniczki w różnych kolorach, kształtach i materiałach. Najpopularniejsze są naczynia plastikowe. Plastik jest lżejszy i łatwiejszy w obsłudze. Gęste ściany takiego garnka nie pozwalają na odparowanie cieczy, co oszczędza na podlewaniu, a także nie pogarsza stanu gleby. Ponadto kłącze nie wyrasta na ściany, równomiernie rozłożone na całej objętości ziemnej. Warto jednak upewnić się, że gleba nie jest zbyt podmokła, w przeciwnym razie kłącze może zgnić.

Ważny!  Należy wcześniej zadbać o urządzenie odwadniające. Garnek musi mieć otwory drenażowe, aby zapobiec zastojowi wody.

Wybór puli

Do przesadzania kaktusa odpowiedni jest specjalny substrat, którego nazwa brzmi „Dla sukulentów i kaktusów”. Jeśli po zakupie gleba okazała się niewystarczająco porowata, należy do niej dodać piasek, małe kamyczki lub wióry cegieł. Pozwoli ci to zbliżyć się jak najbliżej naturalnego środowiska rośliny.

Uwaga!  Wybierając gotową glebę, należy dokładnie przestudiować jej skład, ponieważ może się różnić w zależności od producenta.

Głównym składnikiem podłoża jest torf. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do torfu nizinnego, torf koński jest pozbawiony składników odżywczych i długo zatrzymuje wilgoć, dlatego w pierwszej kolejności należy wstrzymać wybór między tymi dwoma rodzajami. Dobre wyniki dają różne mieszanki tych dwóch rodzajów torfu.

Z reguły gotowa gleba jest dostarczana z nawozami (informacja o tym jest podana na opakowaniu). Jeśli gleba nie jest nawożona, to oprócz niej należy osobno kupić dodatkowe nawozy.

Niektórzy ludzie nie ufają gotowym podłożom, ale wolą samodzielnie tworzyć mieszanki gleby. Aby przygotować glebę, konieczne jest zmieszanie gleby liściastej z darnią i piaskiem (w równych proporcjach). Ta mieszanka jest odpowiednia dla każdego rodzaju rośliny, jednak domieszki należy dobierać już z naciskiem na specyficzne cechy kwiatu. Na przykład w przypadku roślin o małych, cienkich korzeniach powierzchniowych lepiej nadaje się gleba spulchniona kamykami lub pokruszonymi cegłami (w stosunku 1: 1: 1: ½ do głównych składników).

W przypadku kaktusów z silnym systemem korzeniowym i grubymi korzeniami odpowiednia jest gleba, która będzie zawierać darń, glebę liściastą i piasek w stosunku 1,5: 1: 1.

Ważny!  1/10 całkowitej objętości gleby należy rozdrobnić węglem drzewnym. W przypadku kaktusów, których naturalnym środowiskiem jest gleba skalista, najlepszy jest tłuczeń kamienny.

Przeszczep w domu

Jak przeszczepić cyklamen: opcje w domu i na różne sposoby

Najpopularniejszymi gatunkami kaktusów hodowanych w domu są Mammillaria i Decembrist (Schlumberger). Pomimo tego, że procedura przesadzania tych kwiatów w domu jest inna sama w sobie, ogólnie obie odmiany wymagają specjalnego podłoża, drenażu i odpowiednio dobranej doniczki. Poniżej znajduje się szczegółowy opis przeszczepiania tego typu kaktusów w domu.

Kiedy możesz przeszczepić?

W rzeczywistości kaktusy można przesadzać o każdej porze roku. Jednak najbardziej odpowiednim okresem jest koniec jesieni – początek zimy.

Jeśli mówimy konkretnie o mamilarii, istnieją pewne niuanse. Młode kwiaty można przesadzać corocznie, w przypadku dorosłych roślin wystarczy jeden przeszczep co 2-3 lata. Najlepiej zrobić to wiosną, kiedy kaktus zaczyna się już budzić, wtedy łatwiej będzie mu przyzwyczaić się do nowego miejsca.

Teraz musisz zdecydować o okresie, w którym można przeszczepić dekabrystę. Schlumberger należy przesadzić po tym, jak przestanie kwitnąć – w ostatnich dniach lutego. Młode kwiaty, a także mammillaria, można przesadzać corocznie, dojrzewają nie częściej niż raz na 4-5 lat.

Kiedy możesz przeszczepić?

W przypadku mammillaria odpowiednie są zarówno plastikowe, jak i ceramiczne doniczki. Należy wybrać płytki, ale szeroki pojemnik. Na dnie doniczki powinna znajdować się warstwa drenażowa. Najpierw kładzie się ekspandowaną glinę, a następnie specjalną mieszankę gleby dla kaktusów. Gleba musi być porowata i przepuszczalna. Odpowiednie są również mieszanki piasku z darnią i glebą liściastą (w stosunku 1: 2: 2). Konieczne jest dodanie wiórów cegieł do podłoża. Dozwolony jest również dodatek węgla drzewnego, skały muszlowej i wapienia.

Do przesadzania dekabrystów odpowiednie są pojemniki gliniane, ceramiczne, szklane, drewniane i plastikowe.

Ważny!  Dozwolone jest używanie metalowych przyborów, ale należy to zrobić bardzo ostrożnie, ponieważ istnieje możliwość korozji, która spowoduje gnicie korzeni.

Doniczki nie powinny być bardzo głębokie, ale szerokie. Jaka ziemia jest potrzebna dekabrystowi i jak umieścić ją w pojemniku:

  • na dole należy ułożyć ekspandowaną glinę lub rozłożyć na niej warstwę małych umytych kamyków rzecznych. Jeśli składniki mieszanki są pobierane bezpośrednio z ulicy, należy je kalcynować w piekarniku (kilka minut);
  • można również dodać do gleby porcję wysuszonego mielonego torfowca (torfu lub białego mchu);
  • do wstępnie kalcynowanego piasku należy dodać glebę arkuszową (w stosunku 2: 1). Jeśli to możliwe, do gleby można dodać mielone kamyki lub keramzyt, aby uczynić ją bardziej kamienistą.
  • Po umieszczeniu gleby na drenażu możesz rozpocząć przeszczepianie kaktusa. W takim przypadku należy upewnić się, że warstwy są w przybliżeniu takie same.

    Uwaga!  Aby odmłodzić osłabioną roślinę, jedną część torfu można dodać do przygotowanej gleby dla Dekabrysta.

    Przed procedurą ukorzeniania wybraną łodygę (lub dziecko) należy poddać obróbce, aby chronić ją przed infekcją. Plasterki należy posypać proszkiem węglowym lub siarką. Następnie listwę należy wysuszyć (przynajmniej siedem dni w pozycji pionowej), przy czym ważne jest, aby nie wyschła.

    W celu ukorzenienia mammillaria dno doniczki przykrywa się warstwą drenażową, następnie dodaje się jedną czwartą gleby dla roślin, a na wierzch gleby dla kaktusów rozcieńcza oczyszczonym piaskiem. Następnie musisz ukorzenić cięcie i posypać je ćwiartką piasku. Ostatnim akcentem będzie dodanie kamyków. Aby uzyskać lepsze ukorzenienie, możesz użyć roztworu stymulującego korzenie. Po przetworzeniu mieszaniny roztworem materiał do sadzenia należy umieścić w ciepłym miejscu.

    Jak wykorzenić dekabrystę? Aby odłączyć wybrane cięcie, należy przytrzymać podstawę rośliny, ścisnąć jej koniec palcami i ostrożnie odkręcić (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) żądaną część kwiatu. Zabrania się używania nożyczek, skalpela, noża oraz jakichkolwiek przedmiotów do przekłuwania i cięcia. Łodygę suszy się na serwetce w ciemnym miejscu przez dwa dni. Następnie możesz już przejść do bezpośredniego zakorzenienia kaktusa. Istnieją dwa sposoby zakorzenienia – w wodzie i w glebie.

    W pierwszym przypadku pęd umieszcza się w wodzie (temperatura pokojowa). Ciecz powinna pokrywać jeden jej segment. Gdy poziom wody spadnie, należy ją uzupełnić, jeśli zmętnieje, wymienić i wypłukać uchwyt. Po 1-2 tygodniach, gdy korzenie osiągną więcej niż 2 cm długości, sadzonki można sadzić w glebie.

    Uwaga!  Przed użyciem należy nalegać na wodę przez co najmniej jeden dzień, aby zwietrzyć chlor i jego pochodne. W przeciwnym razie młody kaktus może umrzeć.

    Przed ukorzenieniem kaktusa w glebie należy dokładnie wypłukać i zdezynfekować doniczki, w których zostaną posadzone sadzonki. Następnie na dnie zbiorników należy ułożyć warstwę drenażową i przygotowaną glebę. Następnie podlać i zagłębić łodygę w glebie w pozycji pionowej (na głębokość 5 mm). Ukorzenienie się kaktusa zajmuje około 30 dni.

    Ukorzenienie kaktusa

    Przeniesienie do innej puli

    Jak przeszczepić kaktusa do innej doniczki? Po przygotowaniu doniczki i ziemi, a także spełnieniu wszystkich warunków wstępnych opisanych w poprzednich rozdziałach, możesz przystąpić do bezpośredniego przeszczepienia kaktusa do innej doniczki. To wymaga:

  • wyjmij kwiat ze starego pojemnika i delikatnie strząśnij korzenie z nadmiaru gleby;
  • trzymając, przenieś roślinę do nowej doniczki. Zaleca się sadzenie kaktusa na środku pojemnika;
  • trzymając kaktusa w jednej ręce, wlej świeżą, specjalnie przygotowaną ziemię wokół kłącza;
  • nie ma potrzeby naciskania na ziemię podczas napełniania pojemnika. Po kilku podlewaniach część gleby opadnie, więc będziesz musiał uzupełnić trochę więcej gleby do wymaganego poziomu.
  • Ważny!  Kaktus jest rośliną ciernistą, dlatego podczas wyjmowania go z doniczki należy zachować środki ostrożności. Kwiat należy zawinąć w gazetę, ręcznik lub jakąś szmatkę. Należy to zrobić w taki sposób, aby igły nie wnikały w skórę w jej zagłębieniu.

    Dalsza pielęgnacja kwiatu

    Jak przeszczepić aloes: opcje w innej doniczce i przykłady w domu

    Po przesadzeniu kaktus wymaga specjalnej opieki. Dotyczy to szczególnie pierwszego miesiąca pobytu kwiatu w nowej doniczce.

    Pielęgnacja kaktusów

    W przypadku dużych kwiatów z masywną łodygą po przesadzeniu należy zainstalować podporę (na 2-3 tygodnie). Umożliwi to bardziej aktywny wzrost korzeni kaktusa. Z zastrzeżeniem zasad przeszczepu, roślina będzie w stanie bardzo szybko przystosować się do nowej gleby, a wkrótce można usunąć podporę.

    Ważny!  Nie podlewaj kaktusa natychmiast po przesadzeniu. W ciągu 4-5 dni roślina musi trochę się wzmocnić.

    Niepożądane jest karmienie natychmiast po przesadzeniu kaktusa. Zaleca się odczekać 2-4 tygodnie i dopiero wtedy rozpocząć nawożenie gleby. Należy karmić co 14-15 dni (przy obfitym kwitnieniu – raz na 10 dni). Karmienie kwiatu powinno odbywać się dopiero po podlaniu.

    Aby uniknąć odwodnienia, przykryj kwiat folią. Stworzy to zwiększoną wilgotność, w której roślina może czuć się bardziej komfortowo podczas braku podlewania.

    Kwiat potrzebuje dobrego oświetlenia do normalnego rozwoju. Kaktus jest rośliną kochającą światło, dlatego należy go umieścić na oknie wychodzącym na południe. Jeśli nie jest to możliwe, roślinę można umieścić na parapecie zachodnim lub wschodnim. Jeśli kaktus znajduje się na północy, należy dla niego ustawić dodatkowe oświetlenie.

    Sama procedura przesadzania kaktusa nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Jednocześnie nie trzeba być profesjonalistą w tej sprawie, ponieważ nawet początkujący ogrodnik może wykonać przeszczep.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy