Przeszczep Monstera w domu, czy można wyciąć korzenie powietrzne

Przeszczep Monstera w domu, czy można wyciąć korzenie powietrzne

Bardzo popularna monstera należy do tropikalnych okazów pochodzących z rodzaju Lian i należących do rodziny Aroid. Kraj pochodzenia to Ameryka Południowa. Jest to duża winorośl, którą można uprawiać również w domu. Kluczową cechą rośliny jest obecność dużych, masywnych liści w kształcie serca z nacięciami pośrodku. Monstera jest uważana za bezpretensjonalną roślinę, dlatego opieka nad nią jest dość prosta. Po pewnym czasie wymaga przeszczepu, ponieważ może rozciągać się na wysokość kilku metrów, jest uciążliwy i wymaga znacznej przestrzeni. Jak przeszczepić potwora zostanie omówione w ramach tego artykułu.

Jak krok po kroku przeszczepić potwora w domu

Przy wyborze garnka na monstera należy wziąć pod uwagę niektóre funkcje:

  • głębokość doniczki powinna odpowiadać wielkości kłącza;
  • dla prawidłowego doboru doniczki należy pamiętać, że jej szerokość powinna umożliwiać bezproblemowe zakorzenienie się w glebie bocznych korzeni rośliny, które wyrastają z samej łodygi;
  • materiał, z którego wykonana jest doniczka, nie ma żadnych specjalnych zastrzeżeń;
  • trwałość doniczki jako gwarancja, że ​​się nie przewróci.

Zalecana doniczka

Cechy przesadzania dużych okazów

Aby zrozumieć, jak sadzić dużego potwora, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Jednej osobie trudno jest przeprowadzić proces przeszczepu, konieczne jest wezwanie asystenta;
  • planowaną doniczkę do przesadzania należy wybrać tak, aby ziemia nie sięgała szczytu 6-8 cm;
  • nawóz stosowany podczas przesadzania musi podlegać długotrwałemu narażeniu.

Instrukcje krok po kroku dotyczące przesadzania dużego okazu rośliny:

  • Najpierw musisz ostrożnie i obficie zrzucić ziemię. Podlewanie jest możliwe w kilku etapach, za każdym razem należy nalać co najmniej 3-4 litry wody. Musi bardzo dobrze odżywiać ziemię. Korzenie rośliny powinny stać się elastyczne.
  • Na wewnętrznych ścianach doniczki należy ostrożnie narysować nóż, aby odciąć korzenie, które do nich przylegają.
  • Garnek należy dokładnie obejrzeć od dołu. Czasami zdarza się, że korzenie czołgają się z dna. Będą zakłócać proces przeszczepu. Aby oglądać od dołu, doniczkę należy unieść lub położyć na boku.
  • Korzenie, które wyszły od dołu, również należy ostrożnie wyciąć nożem.
  • Delikatnie usuń kwiatek z doniczki. Aby to zrobić, liana musi być trzymana za łodygę, ale w żadnym wypadku za podporę.
  • Kwiat wyjęty z doniczki z glinianą grudką wokół korzeni należy umieścić w przygotowanym pojemniku dokładnie pośrodku.
  • Szczeliny między ziemią a ścianami wypełnij ziemią, którą należy ubić.
  • Rozlej dokładnie roślinę. Możesz użyć leków stymulujących tworzenie korzeni, takich jak korzeń.
  • Poczekaj kilka minut, aż ziemia się uspokoi. Dodaj więcej substratu i ponownie zrzuć.
  • Umieść potwora w jego stałym miejscu.

Uwaga! Przeszczep Monstery przeprowadza się w pierwszych tygodniach okresu wiosennego, aż do rozpoczęcia fazy aktywnego wzrostu kwiatów.

Jak przesadzać pelargonie, jak krok po kroku sadzić kwiat

Czas przesadzania dorosłej rośliny monstera pokazano w poniższej tabeli.

Ponad 5 lat Co 3-4 lata. Coroczna wymiana wierzchniej warstwy gleby

Uwaga! Celem przesadzania jest to, że pozwala roślinie zachować zdrowie i przyspieszyć wzrost.

Przeszczepianie monstery w domu to prosty proces, który wymaga uwzględnienia wielu funkcji. Konieczne jest ich wcześniejsze przestudiowanie, po czym sama procedura będzie prosta i łatwa do wdrożenia.

Aby zrozumieć, jak krok po kroku przeszczepić potwora w domu, warto rozważyć kolejność etapów procesu:

  • Połącz dwie części darni, jedną część gleby, jedną część próchnicy, jedną część torfu i jedną część piasku.
  • Dodaj jedną część ziemi (liść), posiekaną korę i torf (wysokie wrzosowisko).
  • Dodaj 0,5 części mchu torfowca i perlitu.
  • Wysterylizuj podłoże, osusz kamienie, przygotuj garnek. Pytanie, który garnek jest potrzebny do monstery, opisano powyżej.
  • Wlej ekspandowaną glinę na dno pojemnika. Zamiast tego możesz użyć perlitu, kamyków itp.
  • Ostrożnie wyjmij kwiat ze starej doniczki, aby ziemia wokół korzeni się nie rozlała.
  • Dokładnie zbadaj samą roślinę (zwłaszcza system korzeniowy). W przypadku uszkodzenia należy je usunąć.
  • Umieść potwora w nowej, wcześniej przygotowanej doniczce i przykryj korzenie wcześniej przygotowaną ziemią. Zmniejsz trochę, aby wyeliminować puste przestrzenie.
  • Umieść przesadzoną doniczkę w jej stałym miejscu.
  • Spryskaj liście dodatkową czystą wodą z butelki z rozpylaczem, aby zmniejszyć stres związany z przesadzaniem.

Przeszczep Monstera

Budowa dodatkowego wsparcia dla monstera

Jak przeszczepić kaktusa: opcje w domu

W warunkach naturalnych monstera potrafi znaleźć oparcie dla siebie, którym może być pień dowolnego drzewa. W domu konieczne jest stworzenie do tego specjalnej struktury. Odpowiednie podparcie pozwala nie tylko pięknie ukształtować samą roślinę, ale także daje możliwość swobodnego zbliżenia się do rośliny w celu podlewania lub karmienia. Montaż stojaka należy przeprowadzić w momencie, gdy długość trzpienia osiągnie 0,5 m. Wtedy zaczyna się on nieznacznie odchylać na bok, po czym trudno będzie go wyprostować bez zepsucia.

Uwaga! Do podparcia rośliny można użyć różnych patyków. Zaleca się wstępne owinięcie ich włóknem kokosowym. W kwiaciarniach można kupić gotowe podpórki monstera z dodatkiem włókna kokosowego.

Podporę można zbudować samodzielnie w domu. Sekwencja kroków do wykonania podpory ręcznej jest następująca:

  • Do produkcji należy kupić małą plastikową rurkę, która jest pusta w środku. Są instalowane indywidualnie, w zależności od wymiarów samej winorośli.
  • W zakupionej rurze wierci się otwory o określonej średnicy.
  • Rura jest instalowana w stałym miejscu w donicy.
  • Roślinę przesadza się do doniczki z fajką.
  • Ekspandowaną glinę i piasek wlewa się do rury przez górny otwór do poziomu gruntu w donicy. Ten proces zapobiegnie procesom gnicia i pleśni w garnku i rurze.
  • Wypełnić torfem i mchem przez górny otwór w rurze (wstępnie wymieszać w równych proporcjach).
  • Podporę należy owinąć mchem i zamocować.
  • Zainstaluj na rurze plastikową siatkę o rozmiarze oczek 10-20 mm.

Ważny! Należy wziąć pod uwagę jedną główną cechę: należy podlać wspornik zainstalowany w doniczce (zawartość tuby) przez otwór u góry. Taki projekt dobrze nawilży powietrze, a korzenie powietrzne monstery otrzymają dodatkową wodę, a sama łodyga pozostanie równa.

W celu dodatkowego wzmocnienia takiej konstrukcji, w razie potrzeby, należy wykonać równoległe otwory w dolnej części rury, przez które należy przepuścić mocne plastikowe patyczki. Muszą być ułożone poprzecznie.

Dodatkowe wsparcie dla monstera

Roślina łatwo dogaduje się z innymi pnączami, dlatego po przesadzeniu można ją posadzić przy kwiatach takich jak scindapsus, philodendron. Możliwe jest nawet umieszczenie takich roślin w jednej dużej doniczce.

Uwaga! Wybierając towarzyszy, należy jednak pamiętać, że zasady opieki nad nimi powinny być takie same.

Podstawowe zasady późniejszej pielęgnacji rośliny w celu jej normalnego wzrostu i rozwoju przedstawiono w tabeli.

Wybór miejsca do sadzenia Lyany nie powinien znajdować się w przejściu. Nie lubi przeciągów, z powodu których liście mogą żółknąć, nabrać brązowego odcienia. Bezpośrednie światło słoneczne ma również negatywny wpływ na roślinę. Dlatego lepiej postawić garnek w ciemnym miejscu Temperatura Wskaźnik powinien wahać się w granicach 16-22 ° C. Przez krótki czas wytrzymuje niskie temperatury, ale jednocześnie spowalnia jego wzrost. Przy wyższych temperaturach możliwy jest silny wzrost liści Podlewanie Wiosną i latem podlewanie powinno być częste i obfite. Woda jest wymagana miękka i osiadła. Każde kolejne podlewanie odbywa się tylko wtedy, gdy wierzch gleby jest suchy.

Jesienią częstotliwość podlewania zmniejsza się, a zimą podlewa się 2 dni po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby w doniczce. Wilgotność Liana lubi wysoką wilgotność. Dlatego opryskiwanie liści z opryskiwacza musi być wykonywane stale. Gdy na liściach zbierze się kurz, usuń go wilgotną miękką szmatką. Zmniejszone jest nawilżanie powietrza zimą Nawilżanie wierzchnie Liany nawozimy wiosną i latem. W tym celu stosuje się różne nawozy organiczne i mineralne. Możliwe jest stosowanie specjalistycznych nawozów domowych stworzonych specjalnie dla roślin z rodziny Aroid.

Opatrunek górny przeprowadza się 2 razy w miesiącu, co wystarcza do wzrostu. Młode, świeżo przesadzone rośliny nie wymagają karmienia Przycinanie nie jest wykonywane zbyt często. Konieczne jest uformowanie korony rośliny. Jeśli kwiat mocno się rozciąga, górna część jest przycinana, aby pędy boczne zaczęły rosnąć. Jednak podczas przycinania nie wolno usuwać korzeni powietrznych rośliny. Stare, zwiędłe liście należy bezwzględnie wyciąć. Zabrania się zrywania liści, należy je ostrożnie odcinać.Często problemy pojawiają się przy opiece nad potworem po przeszczepie:

 

  • kapiąca ciecz z liści wskazuje, że podlewanie winorośli jest zbyt obfite. Rada: zmniejszyć ilość i objętość nawadnianej wody;
  • zażółcenie liści wskazuje na brak wody do nawadniania. Wskazówka: woda częściej;
  • bladość liści wskazuje na niewystarczające oświetlenie winorośli. Wskazówka: zmień rozmieszczenie kolorów, aby zwiększyć ilość wpadającego światła;
  • fakt, że na liściach nie powstają nacięcia, wskazuje na brak składników odżywczych. Rada: karmić dowolnym dostępnym preparatem i metodą;
  • brązowy odcień liści wskazuje, że liana jest ciasna w doniczce. Rada: pilny przeszczep.

Chora monstera

Podczas przesadzania monstery ważne jest, aby używać lekkich żyznych rodzajów gleby i mieszanek. Skład będzie zależał od wieku winorośli w momencie przeszczepu. Poniższa tabela pokazuje wiek monstery i skład gleby wymaganej do przesadzania.

Życie rośliny Cechy gleby dla monstery Młode liany Gotowa gleba torfowa i torfowa, próchnica, piasek rzeczny.
Dorosłe potwory Gleba sodowa i torfowa, gleba liściasta, piasek rzeczny, próchnica.

Prawidłowo dobrana gleba dla monstery jest kluczem do jej udanego wzrostu. W przypadku rośliny dorosłej do mieszanki gleby należy włączyć następujące składniki:

Gleba na monstera

Czy można wyciąć korzenie powietrzne monstery?

Pytanie, czy można wyciąć korzenie powietrzne monstery, jest dość popularne wśród niedoświadczonych hodowców. Należy pamiętać, że korzenie powietrzne, które tworzą się w pobliżu każdego liścia rośliny, są surowo zabronione do usuwania i cięcia. Ta procedura może niekorzystnie wpłynąć na roślinę i jej dalszy wzrost.

Korzenie należy wkopać w doniczkę, w której rośnie sama roślina. Można je umieszczać w innych doniczkach z odpowiednią glebą, aby poprawić odżywienie całego kwiatu.

Jeśli korzenie rosną powoli i nie docierają do samej doniczki, można je związać zwilżonym torfowcem lub zanurzyć w butelce wypełnionej wodą.

Istnieje alternatywna opcja. Możesz zrobić plastikową butelkę zawiniętą w suche włókno palmowe, zrobić w niej kilka otworów i wlać do niej specjalny substrat. Korzenie powietrzne kwiatu można skierować do wykonanych otworów.

Korzenie powietrzne Monstera

Jak karmić potwora w domu

Latem i wiosną karmienie odbywa się raz w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym – 2-3 razy w miesiącu.

Jeśli roślina jest młoda, nie wymaga karmienia.

Roślinę można nawozić zarówno nawozami mineralnymi, jak i nieorganicznymi.

Ważny! Do nawożenia korzeni można użyć dowolnego preparatu lub nawozu do ozdobnych roślin liściastych, na przykład humizolu i epiny. Dokarmianie dolistne przeprowadza się preparatem mocznika K-6.

Nawozy dla monstery

Po przesadzeniu rośliny należy ją wystarczająco często podlewać, ponieważ górna warstwa gleby w doniczce wysycha. Jednak w żadnym wypadku nie należy dopuszczać do tworzenia się bagna na powierzchni gleby.

Należy pamiętać, że roślina negatywnie reaguje zarówno na wysychanie ziemskiej śpiączki, jak i na nadmierne zawilgocenie i zastój wilgoci w doniczce. Oznaki podlewania gniją na korzeniach, a także plamy na liściach.

Dlatego w ramach tego artykułu przedstawiono zalecenia dotyczące przeszczepu potwora w domu. Jeśli zostaną zaobserwowane, proces będzie prosty, a dla samej liany zmniejszy stres.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy