Przyczyny zaczerwienienia liści gruszki latem: jak leczyć drzewo

Często właściciele domków letniskowych mają do czynienia z faktem, że liście na gruszy stają się czerwone lub fioletowe. Co więcej, może się to nie zdarzyć w wyznaczonym terminie, ale w czerwcu. Zmiana odcienia liści jest oznaką poważnego stanu zdrowia, który wymaga natychmiastowego leczenia. W przeciwnym razie gruszka może nie przetrwać do następnego lata.

Istnieje wiele znanych powodów, dla których liście gruszki stają się czerwone. Może to być niedobór witamin w glebie, zakażenie chorobami, wodami gruntowymi i wiele więcej. Istnieją rozwiązania dla każdego problemu.

Liście czerwonej gruszki

W tej sekcji szczegółowo wyjaśniono, dlaczego liście gruszy czerwienieją latem i jak właściwie zwalczać infekcje.

Uważany jest za najbardziej beznadziejny przypadek. Wynika to z faktu, że w ostatnim czasie wszyscy kupują już sadzonki szczepione, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj istnieją dwie metody szczepienia – klonalna i nasienna. Jeśli materiał jest wyhodowany z nasion dzikiej gruszki, to żądana odmiana jest szczepiona na wolności i drzewo rozwija się bez problemów.

Powinieneś również wiedzieć, dlaczego liście gruszki czerwienieją z powodu klonalnej podkładki. Użyte materiały pozyskiwane są z krótkich sadzonek innego gatunku gruszki, a także pigwy lub innych upraw. Zwykle podkładka klonalna służy do zwiększenia szybkości owocowania, a także do przeciwdziałania wpływowi wód gruntowych. Osobliwością jest to, że klon i gałąź odmiany mogą do siebie nie pasować, a ich niezgodność nie pojawi się natychmiast. W takim przypadku będziesz musiał zaakceptować śmierć gruszki i zasadzić nową.

Uwaga! Aby uniknąć takich problemów, sadzonki należy kupować w renomowanych centrach sodowych. Przy zakupie gwarantują test kultury i potomka pod kątem kompatybilności.  

Liście mogą zmienić kolor na bordowy z powodu niedoboru składników, w szczególności fosforu. Głównym objawem niedoboru jest zwijanie się liścia i zmiana zwykłego koloru na karmazynowy. Liście zaczynają przedwcześnie opadać, a owoce przestają dojrzewać. W takim przypadku pomoże nawóz zawierający fosfor.

Zaleca się nawożenie gruszek roztworem amofosu kilka razy w miesiącu. Lek nakłada się na strefę korzeni, wytyczną będzie średnica korony drzewa. Pierwsze karmienie powinno odbyć się w kwietniu, aby uzyskać maksymalny efekt. Ponieważ roztwór zawiera azot, który niekorzystnie wpływa na rozwój płodu, zabiegi należy przerwać do końca czerwca.

Niepiśmienne sadzenie gruszki powoduje czasami zaczerwienienie liści. Kołnierz korzeniowy sadzonek powinien znajdować się na równi z ziemią. Jeśli część pnia zostanie zakopana wraz z korzeniami, może rozpocząć się proces rozkładu. To zatrzymuje dopływ soku i witamin do korony drzewa, w wyniku czego liście zmieniają kolor i wysychają.

Prawidłowe sadzenie gruszki

Uwaga! Jeśli istnieje podejrzenie, że korzenie zaczęły gnić, należy je wyhodować wraz z grudą ziemi. Proces jest dość prosty – powinieneś wykopać drzewo w kółko, a następnie je podnieść.

Duża ilość wapna prowadzi do niedoboru żelaza, co utrudnia produkcję chlorofilu. Problem szybko rozwiązany: trzeba wykopać rów o głębokości 20 cm, następnie dodać tam próchnicę, obficie podlać i przykryć ziemią. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas używania obornika, ponieważ może on spalić korzenie drzewa.

Znanych jest wiele chorób kulturowych. To jest czarny rak, infekcja grzybicza i brązowa plama. Choroby należy leczyć wczesną wiosną, kiedy przepływ soków jeszcze się nie rozpoczął.

Rak czarnej gruszki

Roztwór popiołu i mydła pomoże pozbyć się choroby. Jeden litr popiołu wystarcza na dziesięć litrów roztworu. Metoda gotowania:

  • Wymieszaj trzy litry wody z popiołem, a następnie gotuj przez 15-20 minut.
  • Następnie dodaj pozostałą wodę i dokładnie wymieszaj.
  • Przed rozpyleniem dodaj 50 g mydła do prania, aby dłużej utrzymać lek na drzewach.
  • Jeśli roztwór jest używany w lipcu lub sierpniu, nie można dodać kolejnych 40 g nitrofoski.
  • Powstały środek będzie skuteczny przeciwko poważnym chorobom, a także niektórym szkodnikom. Można go stosować co tydzień – od maja do września włącznie.

    Zaczerwienienie liści występuje również z powodu podmokłej gleby. Nadmiar wilgoci staje się przeszkodą w dopływie powietrza do korzeni, zaburza się oddychanie całego systemu korzeniowego.

    Miejsce sadzenia gruszy często kończy się niepowodzeniem, jeśli jest to teren nizinny lub obszar z bliskim występowaniem wód gruntowych, a także ze stojącą wilgocią po opadach. Nawet jeśli gruszka dobrze się rozwija na nizinach, lepiej przeszczepić ją jesienią. Jako nowe miejsce dobrze nadaje się łóżko masowe lub wzgórze.

    Kolejnym powodem, dla którego liście gruszki stają się czerwone, jest pojawienie się kleszczy lub mszyc. Jeśli chodzi o mszyce, dotknięte nią liście składają się na pół. Na zewnętrznej płytce liścia wyraźnie widać zgrubienia (zgrubienia). Żyją w nich kolonie owadów. Mszyce są bardzo płodne, dlatego leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.

    Jeśli kleszcze skolonizują, liście zaczynają się zwijać, po ich zewnętrznej stronie pojawiają się ciemnoczerwone pryszcze. Dobrym sposobem zapobiegania kleszczom jest usuwanie starej kory z drzew. Ponadto ogrodnikom zaleca się wykonanie pasów pułapkowych i kopru roślinnego, który przyciąga pożyteczne owady.

    Z powodu braku potasu zmniejsza się skuteczność fosforu i azotu. W związku z tym ilość plonów zmniejszy się, a sama gruszka będzie mniej odporna na choroby zakaźne. Objawy niedoboru potasu pojawiają się latem w postaci zaczerwienienia i martwicy liści. W dolnej części talerza wyraźnie widać wodnistą tkankę, a same liście nie odpadają, ale pozostają na drzewie do końca sezonu wegetacyjnego. Aby uzupełnić ilość minerałów, możesz spryskać liście roztworem soli potasowej (0,5%).

    Nie należy ignorować czerwonych liści gruszki. Nawet przy niewielkich objawach powinieneś zacząć eliminować przyczyny choroby. Najskuteczniejsze metody to leczenie chemiczne i niektóre środki ludowe.

    Dlaczego liście hortensji stają się czerwone – co zrobić z rośliną

    Następujące leki są doskonałe do zapobiegania i leczenia:

  • Azofos. Jest często stosowany wiosną jako lek profilaktyczny zarówno przeciwko chorobom, jak i szkodliwym owadom. Roztwór przygotowuje się przed użyciem w dawce 100 ml na całe wiadro wody.
  • „Prędkość”. Ten produkt może być używany tylko przed kwitnieniem, w przeciwnym razie zaszkodzi gruszce. Dozowanie wynosi 5 ml na 10 litrów wody. W przypadku dorosłego drzewa wystarczy 1 litr roztworu.
  • Delan. Ma na celu zwiększenie poziomu odporności na szkodniki. Z reguły stosuje się go po kwitnieniu. Do całkowitego zniszczenia owadów wystarczą dwa lub trzy zabiegi.
  • Przed zakupem chemikaliów należy uważnie przeczytać instrukcje. Oprócz dawek i czasów przetwarzania konieczne jest zapoznanie się z przeciwwskazaniami dotyczącymi pszczół. Niektóre produkty są toksyczne dla tych owadów, dlatego właściciela najbliższych pasiek należy ostrzec o zbliżającym się leczeniu. Jeśli preparat jest bezpieczny dla pszczół, zabieg można przeprowadzić bez problemów.

    Uwaga! Chemikalia powinny być używane tylko w nagłych wypadkach. Jeśli nie ma poważnego zagrożenia dla drzewa, lepiej zastosować metody ludowe.

    Ta kompozycja ziołowa jest uważana za najbezpieczniejszą. Zwykle jest używany do zabijania mszyc, które powodują zaczerwienienie liści. Aby przygotować lekarstwo, będziesz potrzebować następujących roślin:

    Powstały zbiór ziół należy umieścić w pojemniku, napełnić wodą i pozostawić nietknięty na tydzień. 200 gramów naparu wystarcza na jedno opryskanie.

    Podczas sadzenia gruszki właściciel chce wyhodować kompletną i zdrową roślinę. Każde drzewo ogrodowe może w każdej chwili ulec chorobie lub inwazji owadów. Aby uniknąć takiego rozwoju wydarzeń, musisz regularnie przeprowadzać profilaktykę.

    Gruszki należy przetwarzać co najmniej 3 razy w ciągu sezonu. Pierwszy zabieg przeprowadza się zwykle w marcu w celu pozbycia się hibernujących larw. Kolejne opryskiwanie przeprowadza się w kwietniu, ponieważ w tym okresie pąki otwierają się, a wraz z nimi pojawiają się larwy szkodliwych owadów. Ostatni zabieg przeprowadza się po kwitnieniu.

    Należy również zwrócić uwagę na miejsce sadzenia gruszy. Musisz przeszczepić drzewo, jeśli znajduje się na mokradłach. Ta procedura jest bezpieczna tylko dla młodych sadzonek. Należy je starannie wykopać wraz z korzeniami i przenieść na działkę o niższym poziomie wilgotności. Jeśli chodzi o stare drzewa od 7 lat, lepiej dla nich kopać rowy, które odprowadzą nadmiar wody.

    Uwaga! Jeśli sadzonka jest bardzo głęboko w ziemi, musisz przeszczepić ją do innej dziury i wlać dużą ilość gleby na górę.

  • Konieczne jest regularne usuwanie śmieci z ogrodu (stal, puszki, kawałki żelaza i torby), ponieważ mogą się na nich osiedlić szkodniki.
  • Zanim pąki puchną, możesz potraktować gruszkę specjalnymi repelentami (Kinmix lub Agravertin).
  • Koś i usuwaj nadmiar trawy między łóżkami.
  • Uprawy takie jak seler i koper przyciągają mszyce (złotogłówki i biedronki).
  • Korony dojrzałych drzew należy co roku przycinać, aby zapobiec zgrubieniu.
  • Najlepiej jest palić opadłe liście i ścinać gałęzie, ponieważ pojedynczy chorowity liść może zainfekować całe drzewo.
  • Spalanie opadłych liści

    Zaczerwienienie liści gruszy jest powszechnym zjawiskiem, które wymaga natychmiastowego ustalenia przyczyny choroby. Ważne jest, aby poprawnie określić, dlaczego liście gruszki zmieniły kolor na czerwony, ponieważ każdy z powodów ma swoje własne metody walki. Preparaty chemiczne są bardziej odpowiednie w przypadku poważnych chorób, a metody alternatywne są bardziej odpowiednie w przypadku pierwszych stadiów zakażenia.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy