Przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji chlorophytum w domu

Roślina jest kochana za piękny wygląd, użyteczne właściwości i bezpretensjonalną pielęgnację. W ciepłym sezonie chlorophytum można sadzić na zewnątrz – bezpośrednio do ziemi. W ciągu lata stanie się silniejszy, stanie się jeszcze wspanialszy i bardziej atrakcyjny. Doskonale oczyszcza również powietrze, dlatego warto umieścić go w kuchni i sypialni.

Jak właściwie dbać o chlorophytum w doniczce

Po pojawieniu się chlorophytum łatwo jest stwierdzić, czy wszystko robisz dobrze, czy też popełniasz błędy, gdy wychodzisz. Jeśli wszystko jest w porządku, chlorophytum cieszy się spektakularnym wyglądem i uwalnia wiele strzał z dziećmi.

Jak przygotować glebę i wybrać doniczkę do egzotyki w pomieszczeniach

Każda doniczka nadaje się do uprawy chlorophytum. Może być uprawiana w doniczce, doniczce, w zwykłej doniczce. System korzeniowy szybko rośnie i wypełnia całą objętość doniczki.

W przypadku osobników dorosłych powyżej 5 roku życia zalecane są doniczki ceramiczne lub doniczki o gęstych ściankach. Pojemniki o cienkich ściankach łatwo pękają, gdy chlorophytum korzenia rośnie. Nie bierz dla niego krótkich doniczek! Ma potężny korzeń, który potrzebuje miejsca do rozwoju.

Gleba powinna być pożywna i luźna. Każdy podkład ogólnego przeznaczenia ze sklepu wystarczy. W ciężkiej glebie będzie trudno roślinie rosnąć i nie zobaczysz jej w całej okazałości. Gleba dla chlorophytum jest łatwa do zrobienia. Aby to zrobić, musisz wziąć równe udziały:

  • darń i ziemia liściasta;
  • humus;
  • torf;
  • piasek i wermikulit;
  • tutaj można dodać trochę mączki kostnej , a następnie wszystko dokładnie wymieszać.

Zalecenia dotyczące podlewania chlorophytum w warunkach pokojowych

Ponieważ jest to mieszkaniec tropikalny, uwielbia pić. Od wiosny do późnej jesieni wymaga częstego i obfitego podlewania, zimą podlewanie umiarkowane. Ale jeśli w pomieszczeniu jest suche powietrze, a kwiat znajduje się obok baterii, podlewanie jest również dość częste. Nie można pozwolić, aby ziemia zamieniła się w kamienistą od suchości. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Nadmierna wilgoć w zimie może powodować gnicie korzeni.

Woda do nawadniania powinna być oddzielona w temperaturze pokojowej. Wszystkie rośliny tropikalne bardzo dobrze reagują na lekko ciepłą wodę, a chrophytum nie jest wyjątkiem. Bardzo łatwo jest zrozumieć, czy roślina ma wystarczającą ilość wilgoci: końcówki zaczynają wysychać, na korzeniach pojawiają się zgrubienia. Dolne liście zaczynają obumierać.

Notatka!
Jeśli wody jest za dużo, końcówki zaczynają czernieć, co jest również niebezpieczne dla kwiatu.

Zdjęcie pixabay / FotoRieth: Obserwuj reżim nawadniania rośliny. 

Nawożenie chlorophytum jako ważny element pielęgnacji kwiatów w domu

Jeśli chlorophytum sadzi się w świeżej glebie, to w pierwszym miesiącu po przesadzeniu nie trzeba go karmić. A potem roślina jest karmiona  co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Najlepsze są opatrunki płynne.

Możesz zastosować dowolne uniwersalne, złożone nawozy lub specjalne z oznaczeniem do ozdobnych roślin liściastych. Wskazane jest hodowanie opatrunku górnego w nieco niższym stężeniu niż twierdzi producent. Przekarmianie negatywnie wpływa również na zdrowie zwierzaka – spada jego odporność, mogą atakować szkodniki czy choroby.

Zwalczanie chorób i szkodników

Na chlorophytum mogą osiedlać się mszyce, łuski, przędziorki, wełnowce. Pojawiają się rzadko i tylko na osłabionych roślinach. Jeśli zauważysz szkodniki, możesz potraktować liście wodą i smołą lub mydłem do prania. Podczas zabiegu przykryj glebę folią. Jeśli szkodników jest dużo, to traktujemy je Aktarą lub Iskrą. Z reguły wystarczą dwa zabiegi w odstępie 10 dni.

Na notatki.
Jeśli pielęgnacja chlorophytum w pomieszczeniach jest  nieprawidłowa, zaczyna boleć: liście wysychają i żółkną, korzenie gniją, nie ma kwitnienia.

Jak przesadzić kwiat do nowej doniczki

W sprzyjających warunkach chlorophytum rośnie bardzo szybko, a jego korzenie wypełniają całą przestrzeń w doniczce. Musi być przesadzany co roku. Idealny czas to wiosna i lato.

Nowa doniczka powinna być nieco większa niż poprzednia. Nie należy wkładać dziecka do dużej doniczki, będzie budował system korzeniowy ze szkodą dla wyglądu. Dopasuj doniczkę do wielkości kwiatu. Nie powinieneś sadzić w małej doniczce, chlorophytum musi rosnąć i otrzymywać dużo pożywienia.

Ważny!
Najlepiej przesadzać metodą przeładunkową, bez naruszania bryły ziemi korzeniami.

Jak przesadzić kwiat:

  1. W doniczce wymagane są otwory drenażowe. Połóż warstwę drenażową na dnie doniczki.
  2. Jeśli sam stworzyłeś ziemię, wskazane jest, aby zdezynfekować ją w piekarniku lub rozlać „Fitosporyną” lub nadmanganianem potasu.
  3. Wyciągamy kwiatek ze wzgórza i delikatnie strzepujemy ziemię z korzeni.
  4. Korzenie przybrały kształt doniczki, więc lekko je prostujemy, ale nie daj się ponieść emocjom: korzenie są kruche i szybko się łamią.
  5. Umieść korzenie w nowej doniczce i przykryj ziemią.
  6. Aby ziemia wypełniła wszystkie puste przestrzenie między korzeniami, lekko postukaj w garnek. Nie pogłębiamy gniazda.
  7. Następnie obficie podlewaj kwiat.
  8. Do wody możesz dodać „Cyrkon” lub „Epina”.

Optymalne warunki do uprawy chlorophytum w domu

Porozmawiajmy teraz o optymalnych warunkach do uprawy kwiatu.

Wilgotność powietrza jako ważny wskaźnik zdrowia roślin

Z reguły chlorophytum nie wymaga specjalnych warunków wilgotności powietrza. Świetnie czuje się w normalnej wilgotności. Bardzo dobrze reaguje na opryskiwanie liści i ciepły prysznic w łazience. Latem można to robić codziennie, a zimą raz na 1-2 tygodnie.

Woda oczyszcza liście z kurzu, pozwala na nasycenie ich wilgocią, taka pielęgnacja nie pozostanie niezauważona. Czasami podczas przenoszenia rośliny z pokoju do łazienki liście mogą pękać. Szczególnie często łamane są długie liście. To psuje wygląd rośliny i może powodować wnikanie infekcji. Wskazane jest usunięcie takich liści – uszczypnij podstawę palcami. Chlorophytum rośnie na tyle szybko, że wkrótce wyda nowy liść.

Jakiego światła potrzebuje chlorophytum do pomyślnego wzrostu i rozwoju?

Chlorophytum z monofonicznym, zielonym ulistnieniem będzie rosło lepiej w półcieniu, ale odmiany z paskami wymagają dobrego rozproszonego oświetlenia. W cieniu takie odmiany tracą kolor i stają się wyblakłe lub monochromatyczne. Chlorophytum nie lubi długiej ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pod słońcem jego liście bledną, turgor szybko ginie. Jest to roślina tropikalna, więc uwielbia gdy jest wilgotno, ciepło i rozproszone światło boczne – to jest idealne.

Ogólnie jest tak bezpretensjonalny, że jest w stanie przetrwać nawet w ciemnym kącie pokoju, dotyczy to zielonych odmian. A na najjaśniej oświetlonym parapecie poradzi sobie, tylko trzeba robić cieniowanie w ciągu dnia, kiedy słońce jest aktywnie gorące. Najlepiej nadają się dla niego okna wschodnie lub zachodnie.

Rekomendacje.
W cieplejsze miesiące kwiatek można wyjąć na balkon lub taras. Najważniejsze jest, aby chronić go przed deszczem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Zimą chlorophytum może brakować oświetlenia. Widać to po jego wyglądzie. Następnie należy zapewnić mu podświetlenie. Dzięki dodatkowemu oświetleniu kwiat można wyhodować w najbardziej nieoczekiwanym miejscu. Na przykład w łazience bez okien lub na korytarzu.

Jak wybrać reżim temperaturowy dla egzotyki w pomieszczeniach?

Chlorophytum może rosnąć w dowolnej temperaturze pokojowej. Zarówno latem, jak i zimą potrzebuje ciepła. Nie wytrzyma długiego spadku temperatury. Należy o tym pamiętać, jeśli zamierzasz sadzić na zewnątrz.

Krytyczne dla niego są temperatury poniżej +10. Mógł przeżyć tylko wtedy, gdy ziemia była sucha. W przypadku nocnych przymrozków roślina umrze. Optymalna dla niego temperatura wynosi od +15 do +30 stopni. Przeciągi i wnikanie zimnego powietrza podczas wietrzenia otworów wentylacyjnych są przeciwwskazane. Pod wpływem lodowatego powietrza liście więdną, a roślina traci swój dekoracyjny wygląd.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy