Rosnące żołędzie dębowe: jak sadzić żołądź w domu

Rosnące żołędzie dębowe: jak sadzić żołądź w domu

Jak wyhodować dąb z żołędzi w domu? Z pewnością niejeden letni mieszkaniec zadał takie pytanie, ponieważ potężne i wieloletnie drzewo jest bardzo odporne, wymaga minimum uwagi i jest w stanie zadowolić więcej niż jedno pokolenie.

Sukces w tak trudnym zadaniu zależy bezpośrednio od materiału do sadzenia, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni żołądź. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z zaleceniami krok po kroku doświadczonych ogrodników:

  • żołądź zrywa się w połowie jesieni, aż owoce dębu zaczną się kruszyć;
  • powinien być brązowy z lekkim zielonym odcieniem, bez pleśni i tuneli czasoprzestrzennych;
  • do kiełkowania lepiej wybrać żołądź, który łatwo oddziela się od kapelusza. Nie jest jej częścią, służy jedynie jako ochrona owoców.

Zdjęcie dębu

Uwaga! Zamierzając uprawiać owoce, najpierw w pełni badają informacje o rodzaju drzewa, ponieważ dęby mają różne czasy dojrzewania żołędzi. Na przykład czerwony dąb amerykański, który występuje na różnych kontynentach, dojrzewa w ciągu dwóch lat. najczęstszy dąb szypułkowy, który zajmuje tylko rok.

Jak wyhodować mango z nasion w domu

Nie wszystkie żołędzie są gotowe do wykiełkowania i wyrośnięcia na pełne, zdrowe i mocne drzewo. Jak więc wykiełkować żołądź w domu? Aby wszystkie marzenia się spełniły, musisz wybrać odpowiedni owoc. Aby to zrobić, musisz wziąć kilka żołędzi i przeprowadzić z nimi mały eksperyment. Musisz zebrać wiadro wody i wlać do niego żołędzie. Po kilku minutach owoce utoną, a te, które pozostaną na powierzchni, można wyrzucić, ponieważ nie nadają się do kiełkowania. Nie topią się tylko dlatego, że robak gryzł je w środku lub pleśń zaatakowała owoc i zgnił w środku.

Porośnięte żołędzie

Utopione żołędzie są dobrze wysuszone, a następnie wraz z mchem lub wiórami umieszczane są w szczelnie zamkniętej torbie. Umieszcza się go w lodówce na 45 dni lub dłużej, aż żołądź zacznie kiełkować.

Zawartość opakowania należy regularnie sprawdzać. Gleba powinna być lekko wilgotna. Zbyt wilgotne środowisko doprowadzi do gnicia owocu, aw suchej glebie nie będzie on kiełkował.

Po 1,5 miesiąca na początku zimy pojawią się korzenie, a owoce trzeba będzie posadzić w małym pojemniku o średnicy 5 cm.

Idealnie jest, aby kiełki wykopały ziemię znajdującą się w pobliżu drzewa macierzystego. Jeśli nie jest to możliwe, możesz wziąć ziemię ogrodową i dodać do niej mech torfowy. Pomogą zatrzymać wilgoć.

W doniczce z kiełkami muszą być otwory drenażowe, przez które może uchodzić nadmiar wilgoci. Materiał do sadzenia umieszcza się nie głębiej niż 5 cm, na wierzch kładzie się wilgotną watę i przykrywa szkłem, nie zapominając o otworach, przez które będzie przepływać powietrze.

Sadzonkę należy uważnie obserwować. O tym, że dobrze się rozwija, a jego praca została uwieńczona pozytywnym wynikiem, świadczą następujące wskaźniki:

  • uformował się główny zdrowy korzeń i widoczne są małe białe korzenie;
  • widać wizualnie, że drzewo wyrosło ze swojej doniczki.

Sadzonki dębu, podobnie jak wiele innych roślin, wymagają zrywania (przesadzania roślin z małej doniczki do dużej). Ten proces jest ważny, ponieważ sprzyja lepszemu rozwojowi i wzmocnieniu korzeni.

Uwaga! Odbiór odbywa się nie wcześniej niż 2 lub 3 liście.

Po wybraniu miejsca lądowania są zabrani do wykopania terenu. Dobrze spulchniona gleba zapewni korzeniom dobrą cyrkulację powietrza i dobrą przepuszczalność wody.

Ważne jest również, aby wykopać otwór o odpowiedniej wielkości. Jego parametry zależą od wielkości głównego korzenia. W większości przypadków głębokość nie przekracza 90 cm, a średnica 35 cm.Drzewo sadzi się w wilgotnej glebie, dlatego przed sadzeniem podłoże jest podlewane. Podczas sadzenia sadzonek w ziemi gleba jest zagęszczana.

Sadzonki dębu

Podczas hodowli tych gigantów kierują się trzema podstawowymi zasadami:

  • w trakcie ubijania tworzą nachylenie w kierunku od sadzonki, aby woda nie pozostawała w pobliżu pnia dębu, a drzewo można było chronić przed uszkodzeniem;
  • wokół drzewa musisz ściółkować ziemię. Do tego nadaje się torf lub kora drzew. Promień takiej powłoki wynosi około 30 cm Kora pomoże zwilżyć i ochronić roślinę przed chwastami;
  • w przypadku asekuracji można wrzucić do dołka jeszcze kilka żołędzi, co zapewni udane lądowanie. Umieszczone są nie głębiej niż 3 cm.

Jak określić gotowość sadzonek do zmiany miejsca

Można określić, że sadzonki są gotowe do sadzenia za pomocą kilku wskaźników:

  • sadzonka urosła o nie mniej niż 15 cm i znacznie przekracza rozmiar doniczki;
  • po nurkowaniu minęły co najmniej 2 tygodnie.

Młode pędy sadzi się wiosną we wcześniej przygotowanych dołach. Dno pokryte jest warstwą drenażową o grubości około 20 cm, do tego nadają się drobne kamienie lub łamana cegła.

Uwaga! Przygotuj glebę z wyprzedzeniem: wymieszaj glebę z dwoma wiadrami próchnicy, kilogramem popiołu i nawozami mineralnymi.

Dalszy rozwój drzewa zależy od odpowiednio dobranego miejsca sadzenia. Dlatego wybierając miejsce, należy wziąć pod uwagę różne wskaźniki:

  • oświetlenie. Drzewo potrzebuje dobrego światła słonecznego, aby rosnąć, więc nie trzeba go sadzić w cieniu. Roślina pochłania energię słońca i w pełni się rozwija;
  • brak wodociągów, linii energetycznych i dróg. Bardzo trudno jest dokładnie przewidzieć, jak drzewo może rosnąć i gdzie pójdą jego korzenie, dlatego rozsądniej jest wybrać miejsce z dala od wszelkiego rodzaju komunikacji. Odległość od domu lub innych budynków musi wynosić co najmniej 3,5 m;
  • wykluczyć bliskość roślin. Jeśli w pobliżu dębu rosną inne drzewa, może nie otrzymać wymaganej ilości składników odżywczych. Konsekwencją będzie słaby wzrost i rozwój. Pomiędzy dębem a innymi roślinami należy zachować odległość co najmniej 3 m.

We wczesnych dniach sadzonki na świeżym powietrzu może się wydawać, że wyhodowanie dębu z żołędzi w domu jest nierealne. Roślina poczuje się nieswojo, ponieważ będzie musiała przyzwyczaić się do nowego oświetlenia, gleby i przestrzeni.

Młody dąb

Jeśli jednak wszystko zostanie wykonane poprawnie, stanie się silniejsze i zacznie się w pełni rozwijać. Drzewo wymaga szczególnej opieki przez pierwsze trzy lata. Wtedy stanie się silniejszy i będzie mógł samodzielnie się rozwijać. Aby uzyskać pełny i szybki wzrost, musisz przestrzegać następujących zaleceń:

  • musisz zapewnić młodej sadzonce ochronę przed gryzoniami, dla których jest to prawdziwy przysmak. Warto zbudować małe ogrodzenie, które ochroni drzewo ze wszystkich stron;
  • Oprócz gryzoni kiełki żołędzi mogą być również atakowane przez różne owady. Najczęściej spotykany listek dębowy, ćma czapeczka i brzana dębowa. Konieczne jest stosowanie pestycydów, które będą chronić sadzonki przed tymi chrząszczami;
  • przez pierwsze dwa tygodnie po posadzeniu sadzonkę należy codziennie podlewać. Wylewaj wiadro wody na raz.

Zimą trzeba zadbać o ochronę drzew przed silnymi mrozami i najazdami zajęcy, które lubią zarabiać na soczystych młodych gałązkach. Glebę w pobliżu drzewa należy przykryć mieszanką suchych liści, próchnicy i słomy. Taka warstwa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości, gałęzie drzewa są lekko dociśnięte bliżej pnia. Następnie jest przykrywany dwoma workami. Wiosną roślina jest otwierana i już sama prostuje gałęzie i podnosi je na światło słoneczne.

Każdego roku drzewo zacznie rosnąć w siłę. Będzie trzeba się nim coraz mniej zajmować, ponieważ drzewo będzie rosło, zwierzęta nie mogą go zniszczyć, a jego potężne korzenie wnikną głęboko w ziemię i nie będą potrzebować podlewania.

Uwaga! Po 20 latach wiele odmian zaczyna owocować, ale są też okazy, które zaowocują dopiero po 50 latach.

Cechy opieki nad młodym dębem w ogrodzie

  • potrzebuje regularnego spulchniania gleby i eliminacji chwastów, które wciągną w siebie wszystkie przydatne substancje;
  • w drugim roku po posadzeniu przeprowadza się nawożenie: wiosną dodaje się dodatki zawierające azot, a wczesną jesienią dodaje się nitroammofos;
  • warto chronić kiełki przed grzybicą. Szczególnie niebezpieczny jest dla nich mączniak prawdziwy. W tym celu w celach profilaktycznych są traktowane fungicydami;
  • wczesną wiosną, przed rozpoczęciem przepływu soków, przycinają, tworząc koronę i eliminując uszkodzone obszary.

Mączniak prawdziwy na liściach

Drzewa mają duże i mocne korzenie, za pomocą których łatwo wydobywają wodę z gleby, nawet jeśli jest ona całkowicie sucha na powierzchni. Zimą iw porze deszczowej nie należy podlewać młodego wzrostu. Ale przy suchej pogodzie rozsądnie jest zainstalować system nawadniający. W upalne dni drzewo potrzebuje 30 litrów wody na 14 dni. Podczas suszy podlewanie będzie miało znaczenie przez 2 lata.

Ważny! Woda nie powinna zbierać się wokół beczki ani na nią spadać. Może zacząć gnić.

Oprócz tego, że dąb zdobi letnie domki, ma też wiele zalet. Kora dębu służy do produkcji leków. Łagodzi stany zapalne w jamie ustnej i pomaga w leczeniu biegunki. Pod tym drzewem można nawet sadzić trufle. Dąb kamienny rodzi jadalne owoce, z których nie tylko przygotowywane są różne potrawy, ale również parzy się aromatyczną kawę.

Uprawa żołędzi to trudny proces, ale możliwy, jeśli zastosujesz się do zasad opisanych powyżej. Dąb rośnie długo, ale na jego mocny wygląd warto poczekać kilka lat.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy