Rozmnażanie tui przez sadzonki w domu: jak wyhodować tuję z gałązki

Tuja to wiecznie zielona roślina należąca do rodziny cyprysów. Jałowiec, cyprys, tuja i inni przedstawiciele tego rodzaju są szeroko wykorzystywani w projektowaniu ogrodniczym ze względu na ich atrakcyjny wygląd. Chęć posadzenia takiego krzewu w ich letnim domku sprawia, że ​​wielu szuka sposobów rozmnażania tych roślin.

Jak rozmnażać tuję: szybki i łatwy sposób

Tuja rozmnaża się na dwa sposoby: przez nasiona i sadzonki. Każda z tych opcji ma swoje własne cechy i trudności, dlatego wymaga od ogrodników przynajmniej podstawowej wiedzy i doświadczenia.

Jak to wygląda

Rozmnażanie tui z nasion to długi proces, podczas którego roślina przechodzi kilka etapów rozwoju. Następujące funkcje wymieniono jako zalety tego podejścia:

  • szybka adaptacja do klimatu regionu po przesadzeniu na otwarty teren;
  • zwiększona odporność na niekorzystne warunki środowiskowe.
  • czas przygotowania sadzonek (wyhodowanie sadzonki z nasion zajmie około 5-6 sezonów);
  • potrzeba obowiązkowej stratyfikacji (zgodnie z tą definicją zwykle rozumie się starzenie się kiełka na zimno);
  • mała szansa na utrzymanie walorów drzewa matecznego.
  • Sadzonki tui do rozmnażania są używane znacznie częściej niż kiełkowanie nasion. Istnieje kilka powodów:

  • pełne zachowanie wskaźników jakości dawcy (drzewa, z którego wycięto pęd).
  • Ta technologia hodowli ma również wady:

  • niższe wskaźniki wytrzymałości młodych drzew;
  • przeżywalność sadzonek po przesadzeniu wynosi tylko 70-80%.
  • Rozmnażanie tui przez sadzonki

    Niektórzy eksperci zalecają przycinanie pędów wiosną, ale istnieją również techniki rozmnażania, w których gałęzie są zbierane w celu ukorzenienia latem i jesienią.

    Jak rozmnażać ampelous geranium w domu

    Jeśli zostanie podjęta decyzja o rozmnażaniu tui przez sadzonki wiosną, wówczas zbiór pędów należy rozpocząć natychmiast po stopieniu się śniegu. W tej chwili aktywny wzrost oddziałów jeszcze się nie rozpoczął.

    Ważny! Jeśli stracisz czas, a pędy zaczęły rosnąć, warto przełożyć to wydarzenie na drugą połowę sierpnia. W tym okresie wzrost drzewa spowalnia.

    Ogrodnicy zalecają rozpoczęcie pracy wiosną z kilku powodów:

  • na uformowanie korzeni potrzeba minimum czasu (około 2-3 miesiące);
  • w tej chwili aktywny wzrost jeszcze się nie rozpoczął.
  • Jednak istnieje również poważna wada polegająca na tym, że rośliny nie mają czasu na pełne dojrzewanie przed zimą.

    Jałowiec – krzew lub drzewo, jak go rozmnażać i sadzić

    Aby sadzonki szybko ukorzeniły się i dobrze zakorzeniły się w przyszłości, ogrodnicy zalecają przestrzeganie kilku wskazówek:

  • właściwy wybór drzewa macierzystego. Młode drzewo rozmnażane przez sadzonki przejmuje wszystkie cechy dawcy;
  • odcinanie pędów i przygotowanie ich do dalszej pracy jest najważniejszym składnikiem uprawy;
  • właściwy wybór gleby do przesadzania tui wpływa na tempo wzrostu;
  • pielęgnacja sadzonek. Jeśli zasady opieki nie będą przestrzegane, nawet te rośliny, które zdążyły już dać korzenie, mogą umrzeć.
  • Wymienione cechy rozmnażania mają zastosowanie do wszystkich odmian tych roślin (zarówno kulistych, jak i szmaragdowych).

    Wybór rośliny matecznej i czasu rozmnażania

    Przed wyhodowaniem tui z gałązki należy dokładnie wybrać drzewo dawcy. Krzew musi być całkowicie zdrowy i silny. Pędom trudniej jest zakorzenić się ze słabego i chorego drzewa, a ponadto istnieje wysokie ryzyko uzyskania tej samej chorej sadzonki.

    Nie mniej wymagań nakłada się na gałąź, z której będzie oddzielony pęd. Najlepiej nadaje się do tego ten znajdujący się na szczycie buszu. Zakrzywione krzewy często wyrastają z wyrostków bocznych.

    Uwaga! Najlepszym sposobem na cięcie tui jest oddzielenie pędów o długości 10-15 cm i 2-3 lat. Podstawy takich przyrostów już zdrętwiały.

    Pędy tui należy odpowiednio dobrać i przygotować

    Do ukorzeniania tui najlepiej nadaje się lekki rodzaj gleby, która charakteryzuje się dobrymi właściwościami drenażowymi. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji:

  • czysty piasek rzeczny (ważne jest, aby nie było w nim zanieczyszczeń);
  • Aby przygotować podłoże w domu, potrzebujesz kilku składników:

    Te składniki należy mieszać w równych proporcjach. Zaleca się dodanie do powstałej gleby roztworu nadmanganianu potasu (3%), po czym glebę miesza się i wykorzystuje zgodnie z przeznaczeniem.

    Jeśli do ukorzeniania używa się piasku, gotuje się go wstępnie przez 5 minut, po czym traktuje roztworem nadmanganianu potasu.

    Jako pojemniki do sadzenia sadzonek można użyć specjalnych skrzynek, kaset lub słoików na sadzonki. Sprawdź, czy nie ma otworów (drenaż i napowietrzanie). Na dnie pojemnika układa się keramzyt jako warstwę drenażową, a pojemnik wypełnia się ziemią.

    Zasady zbioru sadzonek do ukorzeniania w domu

    Aby szybko wykiełkować sadzonki, sadzonki należy zbierać, biorąc pod uwagę kilka warunków. Zamierzone pędy należy oderwać od drzewa macierzystego. Należy to zrobić rękami, pewnym, ostrym ruchem od góry do dołu.

    W wyniku tej akcji pęd powinien spaść z niewielkim kawałkiem zeszłorocznej kory drzewa. Ta część cięcia nazywa się piętą. Zawiera składniki odżywcze, które zgromadziło drzewo. Jak pokazuje praktyka, gałązki z piętą szybciej zapuszczają korzenie i lepiej się zakorzeniają.

    Ważny! Liście znajdujące się blisko pięty usuwa się w taki sposób, aby poniżej znajdował się nagi pień o długości 2-3 cm, przycinano górne zielone liście tui.

    Istnieje również alternatywny sposób rozmnażania tui. Będzie to wymagało mchu (torfowca). Zaletą tej opcji jest rzadka próchnica i szybkie pojawienie się korzeni.

    Aby wykonać tę pracę, musisz zaopatrzyć się w następujące materiały:

    Przede wszystkim mech moczy się w chłodnej przegotowanej wodzie. W takiej formie powinno to trwać około 2-3 h. Następnie torfowiec umieszcza się na środku kawałka materiału i umieszcza na nim kilka sadzonek. Wszystkie powinny znajdować się w pewnej odległości od siebie.

    Tkaninę zwija się, a następnie naciąga gumką lub sznurem i umieszcza w torbie. W tej formie sadzonki powinny spędzić trochę czasu, zanim pojawią się korzenie.

    Pielęgnacja tui przed sadzeniem w stałym miejscu

    Przed przesadzeniem tui do ziemi należy wziąć pod uwagę kilka wymagań konserwacyjnych.

  • temperatura powietrza otoczenia powinna mieścić się w granicach 18-23 ° С;
  • wilgotność jest pożądana, aby utrzymać 70-75%;
  • miejsce, w którym można sadzić sadzonki, musi być dostatecznie jasne i nasłonecznione, jednakże krzew należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni ultrafioletowych;
  • Do utrzymania optymalnych warunków temperaturowych konieczna jest regularna wentylacja.
  • Podczas ukorzeniania sadzonki wymagają stałej opieki

    Podlewaj rośliny ostrożnie, unikając odsłaniania pięty. Najłatwiejszym sposobem osiągnięcia tego rezultatu jest użycie butelki z rozpylaczem.

    Ważny! Nie należy przesuszać gleby, jednak jej podlewanie powoduje gnicie sadzonek. Z tego powodu konieczne jest podlewanie kiełków tui dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby.

    Nawet po pojawieniu się korzeni kiełki tui nadal nie są wystarczająco mocne, aby sadzić w stałym miejscu. Z tego powodu są wysyłane, aby rosnąć. Jeśli tuja była sadzona wiosną, rośliny przesadza się we wrześniu.

    Do uprawy możesz użyć dwóch schematów:

  • przeszczep do łóżek dystrybucyjnych na wolnym powietrzu.
  • Możesz uprawiać tuję w doniczkach

    Jeśli preferowano lądowanie na zewnątrz, ogród powinien być wybierany nie w bezpośrednim świetle słonecznym, ale w półcieniu. Prace są wykonywane z uwzględnieniem instrukcji krok po kroku:

  • Zanim zrootujesz tuję, musisz wykopać ziemię. W tym czasie gleba jest nawożona. Na 1 m² wymagane jest 0,5 wiadra piasku i 1 wiadro torfu.
  • W odległości 25-30 cm przygotowuje się otwory do sadzenia. Wielkość otworów powinna odpowiadać wielkości glinianej bryły rośliny.
  • Musisz przeszczepić tuję przez przeładunek. Następnie bryłę przykrywa się warstwą ziemi i natychmiast podlewa.
  • Aby chronić przed zimnem, sadzonki przykrywa się liśćmi lub igłami.

    Uwaga! Na tymczasowym łóżku młode krzewy będą rosły przez 2-3 lata, po czym mocne rośliny można sadzić na stałe.

    Najczęściej młode rośliny są przeszczepiane na otwarty teren.

    Jak przeszczepić dorosłą tuję na wiosnę w inne miejsce

    Sposób przesadzania dojrzałego drzewa może nieznacznie różnić się od sadzenia sadzonek. Najlepszy czas na takie prace to jesień (koniec września i początek października). W takim przypadku należy wziąć pod uwagę fakt, że konieczne jest przeniesienie drzewa w nowe miejsce przed chłodem. W tym czasie krzew będzie mógł dać nowe małe korzenie i wzmocnić się w glebie. Miejsce sadzenia powinno być w półcieniu. Ponadto musi istnieć ochrona przed silnymi wiatrami.

    Otwór do sadzenia należy wykopać 15 dni przed przeszczepem. Jego głębokość nie powinna przekraczać 0,5 m, a szerokość powinna być 3 razy większa od szerokości korony sadzonki. Dno wyłożone jest żwirem. Jest to konieczne, aby zapobiec stagnacji wody.

    Aby usunąć drzewo z ziemi, należy je wykopać w kole i ostrożnie usunąć. Gleby pozostającej na korzeniach nie należy usuwać. Ta grudka ziemi chroni korzenie rośliny i pomaga szybko dostosować się do nowych warunków. Korzenie tui znajdują się powierzchownie i zwięźle. Jeśli zostaną znalezione bardzo długie korzenie, można je ostrożnie odciąć ostrym nożem lub sekatorem.

    Ważny! Cięcie należy potraktować mieszaniną szpachli i heteroauxiny. Takie środki mają na celu zwalczanie pasożytów.

    Przed sadzeniem należy podlać dołek dużą ilością wody. Glebę do sadzenia przygotowuje się z kilku składników:

    Do powstałej gleby dodaje się ściółkę iglastą i humus. Po posadzeniu gleba jest zagęszczana i podlewana.

    Po przesadzeniu glebę należy obficie podlać.

    Dla tych, którzy zamierzają rozmnażać tuję w szybki i łatwy sposób, lepiej wybrać sadzonki do sadzenia, ponieważ kiełkowanie nasion jest niezwykle czasochłonnym i długotrwałym zadaniem.

    Do hodowli wymagane są tylko świeże nasiona. Zbierane jesienią od września do grudnia. Istnieje prosty sposób na wyodrębnienie nasion z pąków. Aby to zrobić, szyszki umieszcza się w ciepłym miejscu na papierze. W nocy otwierają się, a nasiona same wysypują się. Pozostaje tylko je zebrać i zacząć rosnąć.

    Ważny! Przede wszystkim musisz pozbyć się chorych nasion. Aby to zrobić, umieszcza się je w lodówce na 2-4 miesiące. Kiedy nadchodzi wiosna, nasiona są usuwane z zimnego otoczenia i moczone w ciepłej wodzie. Alternatywą jest umieszczenie nasion w mokrym piasku na 10-12 h. Ziarna spuchnięte od wilgoci można sadzić w glebie.

    Namoczone nasiona sadzi się w ziemi

    Uprawa tui z nasion w domu

    Istnieją dwa sposoby rozmnażania tui z nasion.

  • siej nasiona w łóżkach na osobistej działce;
  • używaj skrzynek do sadzenia. W takim przypadku możesz uprawiać sadzonki w domu lub na loggii.
  • Na dnie pudełka umieszcza się kamyk jako drenaż, wylewa się na niego warstwę piasku, a dopiero potem pudełka lub doniczki wypełnia się przygotowaną ziemią.

    Nasiona sadzi się z uwzględnieniem schematu 4 * 4. Wszystkie manipulacje należy wykonywać ostrożnie, ponieważ kołnierz korzeniowy powinien znajdować się na poziomie gruntu. Jeśli ten wymóg nie zostanie uwzględniony, większość nasion obumrze podczas kiełkowania.

    Nasiona tui zapewniają dobre kiełkowanie

    Aby uzyskać dobrą wilgotność, glebę należy regularnie spryskiwać butelką z rozpylaczem, ale nasiona nie powinny być przepełnione. Opatrunek wierzchni należy przeprowadzać regularnie – raz w miesiącu.

    Po przestudiowaniu wszystkich cech rozmnażania się tui każdy może zasadzić ogród własnymi rękami lub przygotować sadzonki do sprzedaży. Pomimo czasu trwania procesu inwestycje finansowe w tym przypadku są minimalne.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy