Sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz dla kwiatu różowego chińskiego Incarvillea delavea

Właściciele prywatnych domów starają się w każdy możliwy sposób udekorować swoje działki. Główną ozdobą każdego dziedzińca jest bujny kwietnik, w którym sadzi się wspaniałe kwiaty, skutecznie się uzupełniając. Tworząc kompozycje ogrodowe, właściciele domów często używają Incarvillea delavea, która zachwyca delikatnym i wykwintnym kwitnieniem i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Incarvillea delavea należy do kategorii roślin zielnych, których wysokość może dochodzić do 180-200 cm.W zależności od rodzaju kultury ozdobnej wyróżnia się rośliny jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie.

Produkcja Incarvillea

System korzeniowy może być zdrewniały lub bulwiasty. Pędy, zgodnie z opisem, rosną w górę, są rozgałęzione lub proste. Talerze liściowe można układać naprzemiennie lub zbierać w rozety korzeniowe.

Na liściach widać drobno ząbkowaną krawędź. Kwiaty mają rurkowate rogówki i kielich w kształcie dzwonu.

Kwiaty Incarvillea, pomalowane na czerwono, żółto, różowo, można zbierać w kwiatostany zarówno wiechowate, jak i racemiczne. Owoce są dwudzielnymi wielokątnymi kapsułkami zawierającymi owłosione, owłosione nasiona.

Uwaga!  Kwiat Incarvillea delavea został nazwany na cześć francuskiego misjonarza Pierre’a Nicholasa D. Incarville’a, który był w stanie zgromadzić dużą kolekcję Incarvillea w Chinach.

Incarvillea należy do bezpretensjonalnych roślin. Każda gleba nadaje się do sadzenia kultury ozdobnej. Ważne jest, aby zapewnić system odwadniający w każdym otworze, aby uniknąć stojącej wody. W tym celu możesz użyć:

Eksperci zalecają dostosowanie trybu podlewania kwiatu Incarvillea w taki sposób, aby gleba nie miała czasu na wyschnięcie.

Opatrunek wierzchni należy nakładać raz na sezon. Glebę należy nawozić w połowie maja, kiedy zielona część rośliny wejdzie w fazę aktywnego wzrostu. Jako opatrunek górny stosuje się złożony nawóz mineralny lub napar z dziewanny. Nie należy przekraczać dawki wskazanej przez producenta, aby nie powodować obniżenia mrozoodporności kultury ozdobnej.

Uwaga! Doświadczeni hodowcy zalecają pielenie gleby w pobliżu Incarvillea natychmiast po zmoczeniu.

Sadzenie i pielęgnacja Incarvillea Delavea nie jest trudne, więc nawet niedoświadczony kwiaciarnia może rozpocząć uprawę roślin.

Roślina może zimować w ziemi. Aby przygotować kwiaty na okres zimowy, konieczne jest ściółkowanie ziemi, na której sadzona jest kultura. Jako ściółkę można użyć warstwy trocin lub gałęzi świerkowych. Grubość warstwy powinna wynosić od 7 do 10 cm Pod koniec marca ściółkę należy zdjąć, aby uniknąć wystąpienia chorób grzybiczych.

Ważny! Oprócz ściółki młode sadzonki wymagają dodatkowego przykrycia materiałem polietylenowym.

Wspaniały kwiat

Physalis ozdobny lub jadalny – wyhodowany z nasion

Okres pączkowania roślin przypada na ostatni miesiąc maja. Wierzchołki łodyg są dosłownie usiane pąkami, które na pierwszy rzut oka wyglądają na skręcone i wcale nie przypominają wyglądu przyszłych kwiatów.

Każdego dnia zmienia się kształt jajnika, stopniowo przekształcając się w lejkowate kwiaty, które można zabarwić na:

Kwitnienie występuje wczesnym latem. W przypadku braku normalnego oświetlenia podstawy kwiatów, przypominające gramofony, są pomalowane na bladożółty ton. W normalnych warunkach odcień podstaw jest bardziej nasycony. Możesz podziwiać kwitnienie Incarvillea przez dwa miesiące. Stopniowo zamiast kwiatów na uprawie zielnej powstają owoce z obecnością nasion skrzydlatych.

Materiał siewny kultury ozdobnej można wysiewać zarówno w doniczkach do sadzonek w domu, jak i bezpośrednio na otwartym terenie. Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają sadzenie wiosną i jesienią.

Uwaga! Możesz cieszyć się wspaniałym kwitnieniem, sadząc nasiona w otwartym terenie w następnym roku po posadzeniu.

Jeśli chcesz uzyskać bujne kwitnienie w roku sadzenia, zaleca się stosowanie opisanej poniżej metody sadzenia.

  • Materiał siewny jest rozwarstwiony. W tym celu na kilka miesięcy przed sadzeniem nasiona umieszcza się w podłożu torfowym i przenosi na 45-60 dni na dolną półkę w lodówce. Procedura stratyfikacji jest zwykle przeprowadzana w środku zimy.
  • Po określonym czasie konieczne jest przygotowanie pojemników z otworami drenażowymi do sadzenia nasion.
  • Doniczki są wypełnione samodzielnie przygotowaną glebą na bazie ziemi liściastej, torfu i piasku rzecznego. Przed napełnieniem pojemników ziemią należy wysłać ją do piekarnika na 25-30 minut. Następnie gleba musi stać kilka dni, aby przywrócić naturalną mikroflorę.
  • Nasiona Incarvillea są rozsiewane na powierzchni gleby, przykrywane w doniczkach. Na wierzch nasion posypuje się niewielką warstwę piasku, której grubość nie powinna przekraczać 8-10 mm.
  • Glebę zwilża się butelką z rozpylaczem.
  • Pojemniki z nasadzeniami Incarvillea przykrywa się folią i przenosi do pomieszczenia, w którym panuje temperatura 18-20 ° C.
  • Pierwsze pędy pojawią się 10-15 dni po posadzeniu. Folię wyjmuje się z pojemników.
  • Następnie możesz przenieść doniczki z sadzonkami do dobrze oświetlonego miejsca, w którym temperatura osiąga 19-21 ° C.
  • Każdego dnia gleba jest lekko nawilżana butelką z rozpylaczem. Gdy tylko na sadzonkach pojawią się 3-4 liście, można pokroić Incarvillea na osobne szklanki / doniczki. Sadzenie sadzonek na otwartym łóżku odbywa się wczesnym latem, kiedy minęło zagrożenie nocnymi przymrozkami. Na kilka tygodni przed posadzeniem kwiatów w otwartym terenie konieczne jest systematyczne wyjmowanie donic do hartowania na zewnątrz. Dbanie o roślinę nie jest trudne, jeśli postępujesz zgodnie z zaleceniami ekspertów.
  • Wytwarzanie kultury ozdobnej

    Wybierając miejsce do sadzenia Incarvillea, należy preferować obszary lekko zacienione.

    Jeśli istnieje chęć zasiania nasion bezpośrednio na otwarty teren, lepiej przeprowadzić te czynności na początku maja. Kwiaty wyhodowane w ten sposób będą maksymalnie twardnieć i nie będą cierpieć z powodu nocnych trzasków. Po posadzeniu nasion w otwartym terenie pędów można spodziewać się po 14-21 dniach.

    Uwaga! Obie metody rozmnażania Incarvillea są skuteczne. Jednak podczas sadzenia nasion w otwartym terenie nie ma potrzeby zwracania szczególnej uwagi na uprawy. Ta metoda jest idealna dla hodowców, którzy nie stawiają sobie za cel osiągnięcia kwitnienia w roku sadzenia.

    Incarvillea potrzebuje systematycznego przeszczepu, który przyczynia się do przedłużenia jej życia i bujnego kwitnienia.

    Przeszczep przeprowadza się z reguły co 3-4 lata. Najlepiej odłożyć zabieg do ostatnich tygodni sierpnia. Podczas sadzenia krzewów należy zwrócić uwagę, aby szyjka korzeniowa unosiła się kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi.

    Incarvillea często cierpi na dolegliwości i szkodniki. Bardzo ważne jest systematyczne sprawdzanie krzewów, aby w odpowiednim czasie zidentyfikować problem. Dość często kultura dekoracyjna cierpi na:

  • Mączniak prawdziwy, w którym liście roślin są zdeformowane, na zielonej masie pojawiają się czerwono-brązowe plamy i biały nalot pajęczyny. Wraz z utworzeniem koloru mozaiki płytki liści zaczynają obumierać.
  • Czarna plama, którą można rozpoznać po czarnych plamach na liściach, których średnica może dochodzić do 10-15 mm. Plamy stopniowo łączą się ze sobą, a płytki liści obumierają.
  • Szara zgnilizna. Pędy na tle choroby zaczynają brązowieć. Tworzy się na nich puszysty dymny kwiat. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, roślina wkrótce umrze.
  • Incarvillea delavayi

    Aby poradzić sobie z chorobami, doświadczeni kwiaciarnie zalecają w odpowiednim czasie:

  • przeprowadzić przetwarzanie nasadzeń dekoracyjnych specjalnymi środkami.
  • Za najskuteczniejsze leki, które pomagają radzić sobie z dolegliwościami w krótkim czasie, należą:

    Uwaga! Incarvillea można również leczyć mlekiem jodowym i nalewką z popiołu.

    Oprócz wymienionych chorób, przy uprawie roślin ozdobnych pojawiają się problemy takie jak:

  • zażółcenie liści, wskazujące na niewłaściwą pielęgnację rośliny;
  • brązowienie liści, które występuje na tle systematycznego podlewania gleby;
  • rozpad systemu korzeniowego, wskazujący na nieprawidłowy system nawadniania.
  • Incarvillea jest często atakowana przez przędziorki, wełnowce i mszyce. Aby poradzić sobie ze szkodnikami, wystarczy przeprowadzić kurację preparatami owadobójczymi.

    Incarvillea może stać się prawdziwą ozdobą każdej działki ogrodowej. Wspaniałe kwiaty idealnie pasują do każdego projektu krajobrazu. Szczególnie dobrze prezentują się kompozycje kultury ozdobnej posadzone w pobliżu kocimiętki, Snowtop Incarvillea, Chinese Incarvillea (White Swan) i hortensji.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy