Sadzenie i uprawianie storczyków z nasion w domu: przygotowanie, kiełkowanie, pielęgnacja

Storczyki to wspaniałe kwiaty, które stają się coraz bardziej popularne wśród hodowców kwiatów. W większości przypadków ludzie kupują gotową roślinę doniczkową. Do niedawna uważano, że uzyskanie pięknego kwiatu z nasion jest prawie niemożliwe. Ale technologie nie stoją w miejscu, dlatego z silnym pragnieniem proces ten można przeprowadzić, chociaż jest to dość pracochłonne i zajmuje dużo czasu. Warto odpowiedzieć na pytanie, jak wyhodować orchideę z nasion i zdobyć piękną roślinę.

Cechy uprawy storczyków z nasion

Pomimo tego, że wyhodowanie orchidei z nasion jest dość trudnym procesem, całkiem możliwe jest osiągnięcie pozytywnych wyników przy odpowiednim przygotowaniu.

Sadzenie i uprawianie storczyków z nasion w domu: przygotowanie, kiełkowanie, pielęgnacja

Storczyk nasienny jest trudny, ale możliwy

Przygotowanie materiału do sadzenia

Głównym czynnikiem sukcesu przy sadzeniu orchidei jest materiał do sadzenia. W razie potrzeby można kupić nasiona. Wielu hodowców-amatorów woli samodzielnie przygotowywać materiał do sadzenia.

  1. Potrzebujesz dwóch roślin kwitnących. Pyłek jest starannie zbierany z pręcików jednego. Za pomocą pędzla i przenieść na inny.
  2. Po chwili będzie można zauważyć, że zapylana roślina zaczęła więdnąć. To normalne, ale kwiat nie powinien spaść.
  3. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po kilku tygodniach zacznie się formować strąk.

Każdy strąk zawiera ponad milion nasion – w kulturze są one niewiarygodnie małe, prawie niemożliwe jest zobaczenie, jak wygląda nasionko orchidei. Dlatego w większości przypadków nasiona są nadal kupowane od dostawców z Chin.

Nasiona orchidei mają inne cechy, które utrudniają ich kiełkowanie i używanie. Przede wszystkim brakuje im warstwy odżywczej, która jest niezbędna do lepszego rozwoju zarodka. Przyszły kiełek nie ma zdolności pobierania składników odżywczych bezpośrednio z gleby. Z tego samego powodu chińska orchidea gwałtownie reaguje na wszelkie negatywne zmiany. Dlatego uprawa z nasion to złożony proces, który wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich warunków.

Sadzenie i uprawianie storczyków z nasion w domu: przygotowanie, kiełkowanie, pielęgnacja

Nasiona orchidei są bardzo małe. Czasami trudno je zobaczyć

Wymagane zapasy

Aby wykiełkować nasiona, potrzebujesz specjalnych szklanych kolb. Dozwolone jest stosowanie naczyń szklanych do odczynników chemicznych o objętości 200-300 ml i wąskiej szyjce. Możesz również użyć szklanych słoików z hermetycznie zamkniętymi zakrętkami. Na pokrywkach wykonano kilka otworów o średnicy kilku mm, szczelnie zaślepionych watą. Ponadto kiełkowanie będzie wymagało papierków lakmusowych, jednorazowych strzykawek, nadtlenku wodoru 2%. Zwykłe doniczki i pojemniki na nasiona są całkowicie nieodpowiednie i nie należy ich nawet używać.

Wybór podłoża

Ani zwykła gleba, ani specjalna gleba dla storczyków nie nadaje się do uprawy. Niektórzy ludzie próbują wykiełkować nasiona w mchu, ale materiał ten jest trudny do utrzymania w sterylności. Lepiej jest wybrać specjalną mieszankę odżywczą, która zawiera kilka składników:

  • „Agar-agar” to lekki proszek o naturalnym składzie, który po reakcji z wodą zamienia się w galaretowatą masę. Zajmie to 10-15 g.
  • Woda destylowana – około 200 ml.
  • Glukoza i fruktoza – 10 g każdej substancji.
  • Roztwór węglanu potasu.
  • Kwas ortofosforowy.

Dwie ostatnie substancje służą do określenia kwasowości podłoża. Można je zastąpić papierkiem lakmusowym. Optymalna kwasowość wynosi 4,8-5,2 pH. Przepis jest dość prosty na przygotowanie mieszanki:

  • Agar-agar rozcieńcza się w szklance czystej wody. Zostaw na kilka godzin.
  • Fruktozę i glukozę wlewa się do wrzącej wody destylowanej. Mieszaj w jednym kierunku.
  • Podgrzewaj, aż mieszanina będzie jednolita i przypominająca galaretkę.

Po przygotowaniu gleby możesz zacząć wysiewać nasiona.

Sadzenie i uprawianie storczyków z nasion w domu: przygotowanie, kiełkowanie, pielęgnacja

Po chwili pojawiają się małe pędy

System uprawy w domu

Przed posadzeniem nasion orchidei należy wykonać szereg czynności wstępnych. Przede wszystkim wysterylizuj wszystkie instrumenty, naczynia i ziemię. Procedura jest przeprowadzana przez pół godziny w piekarniku. Następnie podłoże umieszcza się w przygotowanych pojemnikach, szczelnie zamykając pokrywkami. Podczas nakładania gleby należy zachować ostrożność i upewnić się, że nie spadnie ona na ściany puszki. W przeciwnym razie mogą rozwinąć się szkodliwe bakterie.

Puszki są sterylizowane dwa razy dziennie. Nasiona czyści się w roztworze wybielacza (10 g na 100 ml wody destylowanej). Materiał do sadzenia pozostawia się w nim na 15 minut. Słoik jest okresowo wstrząsany.

Siew

Wysiew nasion jest znacznie łatwiejszy w porównaniu z procesem przygotowawczym. Sterylność jest ważna. Przy prawidłowym sadzeniu kiełkowanie nasion jest możliwe po półtora tygodnia, ale w niektórych przypadkach może to nastąpić dopiero po sześciu miesiącach.

Wysiew odbywa się zgodnie z algorytmem:

  1. Siatkę lub dowolne urządzenie, na którym zainstalowany jest słoik z ziemią, mocuje się nad pojemnikiem z wrzącą wodą. Pokrywka jest pozostawiona obok.
  2. Nasiona ostrożnie wyjmuje się z roztworu za pomocą sterylnych narzędzi, rozprowadza po ziemi, ale nie dotyka. Procedura jest przeprowadzana tak szybko, jak to możliwe.
  3. Pojemniki delikatnie potrząsa się w celu równomiernego rozprowadzenia nasion, przykrywa pokrywkami i odstawia w odpowiednie miejsce.

To kończy sadzenie orchidei. Teraz ważna jest odpowiednia pielęgnacja sadzonek.

Pielęgnacja siewu

Po wysianiu ważne jest dokładne monitorowanie stanu podłoża i nasion. Po chwili zaczną kiełkować i będzie można zauważyć tworzenie się małych zielonych kulek. Wtedy pojawią się na nich małe włoski. Powstają dalsze małe liście. System korzeniowy młodych roślin pojawia się jako ostatni. W zamkniętym pojemniku sadzonki pozostają przez około rok.

Dodatkowe informacje! Jednocześnie nie zaleca się otwierania słoików, aby nie naruszać sterylnego środowiska.

Po chwili sadzonki ostrożnie wyjmuje się z mieszanki szczypcami. Korzenie są delikatnie myte.

Możesz zdobyć „dzieci” w inny sposób. Do pojemnika wlewa się niewielką ilość wody destylowanej, lekko wstrząsając. Dzięki temu podłoże jest bardziej miękkie i płynne. Następnie zawartość ostrożnie wlewa się do innego pojemnika i usuwa z niego rośliny.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy