Sadzenie pietruszki do sadzonek w domu: zasady uprawy

Pietruszka to jedna z najczęściej uprawianych przez ogrodników roślin. Pielęgnacja jest bezpretensjonalna, owocna, a liście i korzenie zawierają dużą ilość witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Ze względu na zawartość substancji aromatycznych roślina jest niezastąpiona jako przyprawa do pierwszego i drugiego dania, sałatek itp. Stosowany w medycynie ludowej i kosmetologii.

Opis kultury

Pietruszka to dwuletnia roślina z rodziny parasolowatych. Ma rozgałęzioną, wyprostowaną łodygę z błyszczącymi trójkątnymi, podwójnie skrzyżowanymi liśćmi.

Rozróżnij odmiany liści i korzeni. Uprawiana w całym kraju, a także w Ameryce, większości krajów europejskich, Azji i Afryce.

W pierwszym roku życia roślina tworzy okop i rozetę liści. W drugim roku pietruszka tworzy nasiona. Kwitnie w drugiej połowie lata zielonożółtymi kwiatami.

Pietruszka korzeniowa

Do gotowania używa się korzeni i liści.

Agrotechnika

Roślina nie jest szczególnie kapryśna, jednak aby wyhodować wysoki plon, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad techniki rolniczej dla tej uprawy.

Najbardziej optymalny czas sadzenia to wczesna wiosna lub późna jesień.

Pomimo tego, że pietruszka toleruje cień, najlepiej sadzić ją w miejscu z dobrym oświetleniem, aby uzyskać dobre zbiory.

Gleba do uprawy powinna być luźna, z dużą zawartością substancji organicznych. Roślina dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych lub gliniastych. Najlepszymi jej poprzednikami są cebula, ogórki, cukinia, dynia czy pomidory.

Uwaga! Pietruszka jest rośliną kochającą wilgoć, ale ziemia nie powinna być podmokła.

Powielanie kultury

Zielone warzywo rozmnaża się przez nasiona.

Sadzenie odbywa się na dwa sposoby: sadzonka i sadzonka.

Pietruszka jest uprawiana na sadzonkach, jeśli planujesz wcześnie uzyskać zielenie.

Jednak uprawę najczęściej prowadzi się wysiewając nasiona bezpośrednio na miejscu. W otwartym terenie można wysiewać nasiona pod koniec marca – początek kwietnia. Aby sadzonki pojawiały się szybciej, nawilżone łóżka przykrywa się folią lub agrowłóknem.

Jeśli jądra nie zostaną usunięte na czas, roślina rozmnoży się przez samosiew.

Pietruszka pod agrofibrą

Dla ogrodników, którzy planują wczesne zbiory tej rośliny, może pojawić się pytanie, jak prawidłowo sadzić pietruszkę na sadzonki.

Uprawa z sadzonkami

Przygotowanie nasion

Najpierw musisz przygotować nasiona. W zasadzie ten etap można pominąć, ale w tym przypadku kiełkowanie nasion zajmie więcej czasu.

Chodzi o to, że nasiona pietruszki pokryte są łupinką olejków eterycznych, co utrudnia dostęp wody do nasion. Jeśli nie zostanie zniszczony, pojawienie się roślin spodziewane jest nie wcześniej niż 15-20 dni.

W celu usunięcia powłoki stosuje się takie metody. Nasiona umieszcza się w woreczku z gazy, który następnie umieszcza się w pojemniku z gorącą wodą. Drugim sposobem jest umieszczenie nasion w wódce na 15-20 minut. Następnie są dokładnie myte. Następnie nasiona pozostawia się w wilgotnej szmatce, aż wyklują się przez 2-3 dni.

Uprawa sadzonek w pojemnikach

Możesz uprawiać sadzonki w doniczkach lub skrzynkach. Do sadzenia pietruszki do sadzonek w domu ogrodnicy używają pojemników na sadzonki, które są sprzedawane w specjalnych sklepach, a także kartonowych pudełek na jajka.

Rosnące sadzonki

Pojemniki są wypełnione ziemią ogrodową.

Jeśli do uprawy sadzonek używa się skrzynek, na całej długości wykonuje się rowki o głębokości około 1 cm, w które sadzi się przygotowane nasiona.

Jeśli do sadzenia używa się pojemników na sadzonki, wykonuje się w nich zagłębienie, w którym następnie umieszcza się nasiona.

Po posadzeniu rowki przykrywa się ziemią i ostrożnie podlewa, aby nie zmyć nasion na powierzchnię.

Następnie pojemnik zamyka się od góry polietylenem i umieszcza w ciepłym miejscu. Warstwa polietylenu nie pozwoli na odparowanie wilgoci, a dodatkowe podlewanie może nie być potrzebne. Możesz użyć szkła zamiast polietylenu.

W tym okresie ważne jest, aby gleba nie była sucha ani podmokła. W pierwszym przypadku nasiona po prostu nie wykiełkują, aw drugim przypadku pleśń może pojawić się na powierzchni ziemi. Aby temu zapobiec, tace na sadzonki są okresowo wentylowane. Aby to zrobić, wystarczy na chwilę otworzyć pojemnik.

Na koniec folia jest usuwana, gdy roślina ma pierwszy prawdziwy liść pietruszki.

W tym czasie podlewanie należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić młodych roślin.

Owocobranie

Po pojawieniu się drugiego liścia (około miesiąca po posadzeniu) należy zebrać pietruszkę i posadzić rośliny. Musisz sadzić sadzonki w przygotowanych pudełkach w odległości 5 cm od siebie.

Sadzonki sadzimy w osobnych doniczkach

Czy nie można przeszczepić pietruszki? Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy odległość między sadzonkami jest wystarczająca do ich rozwoju.

Na tym etapie pielęgnacja polega na podlewaniu i spulchnianiu gleby.

Przesadzanie

Po zakończeniu okresu przymrozków wiosennych (około początku maja) gotowy materiał do sadzenia można sadzić na otwartym terenie.

Uwaga! Zaleca się zbiór pietruszki z sadzonek.

Co robić przy uprawie odmian korzeni i czy można przeszczepić sadzonki takiej pietruszki? Zasadniczo możesz, chociaż nie wszyscy ogrodnicy to zalecają. Drzewko należy wyjąć z pojemnika wraz z grudką ziemi i ostrożnie, aby nie zniszczyć grudki, posadzić ją w stałym miejscu. W takim przypadku korzenie sadzonek korzeni pietruszki zostaną minimalnie uszkodzone.

Bezrolne sadzenie sadzonek

Jeśli nie ma chęci lub możliwości wyhodowania sadzonek w ziemi, możesz użyć roll-upa lub ślimaka.

Przeprowadź zwijanie w następujący sposób. Warstwę papieru toaletowego nakłada się na folię o szerokości około 10 cm i spryskuje wodą. Z góry, cofając się o 1-1,5 cm od krawędzi, rozłóż nasiona w odległości 4-5 cm.

Robienie bułki

Po umieszczeniu wszystkich nasion ponownie przykryj to „ciasto” warstwą papieru polietylenowego.

Ponadto ta struktura jest zwijana w rolkę. Aby się nie rozpadł, mocuje się go gumką.

Rollup umieszcza się w pojemniku z wodą (ok. 4-5 cm), a konstrukcję przykrywa się plastikową torbą od góry.

Dzięki temu systemowi nasiona zawsze będą wilgotne, ale nie podmokłe.

Po wschodach można je karmić. Aby to zrobić, dodaj kompletny nawóz mineralny do szklanki wody zawierającej ślimaka. Aby nie uszkodzić rośliny, należy użyć połowy stężenia roztworu w stosunku do zalecanego.

Uwaga! W przypadku tej metody ważne jest, aby poziom wody w szkle nie spadł.

Pietruszka jako roślina ogrodnicza nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Aby uzyskać dobre zbiory, konieczne jest okresowe podlewanie, poluzowywanie i usuwanie chwastów.

Jeśli warzywa są uprawiane do świeżej konsumpcji, konieczne jest zorganizowanie prawidłowego podlewania. Przy niewystarczającej wilgotności gleby rosną rozety o grubych liściach. Jednak przy braku wilgoci masa liści gromadzi więcej olejków aromatycznych. Dlatego na dwa tygodnie przed zbiorem przestają podlewać rośliny, których liście są przeznaczone do suszenia na zimę.

Najlepiej podlewać rośliny rano lub wieczorem, aby zapobiec poparzeniom słonecznym.

Ponadto, aby uzyskać dużą ilość zielonej masy, konieczne jest karmienie.

Pietruszkę liściową podaje się kilkakrotnie w sezonie saletrą (50 g na poletkę 10 m2), pietruszkę korzeniową – nawozami fosforowo-potasowymi.

Tak więc metoda sadzenia sadzonek pozwala uzyskać wczesne zbiory pietruszki.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy