Sadzenie ziemniaków w kwietniu i maju, dni sprzyjające sadzeniu

Ziemniaki to jednoroczna roślina bulwiasta, która rozmnaża się wegetatywnie. Kultura należy do rodziny Solanaceae. Krzew ziemniaczany składa się z kilku łodyg i może tworzyć od 5 do 15 bulw, w zależności od cech odmianowych.

Masa nadziemna rośliny jest ważna w tworzeniu bulw. System korzeniowy ziemniaków jest stosunkowo płytki – do około 60 centymetrów. Bulwy to zmodyfikowane pędy, które tworzą się na łodygach upraw podziemnych. Ziemniaki mogą różnić się rozmiarem, kształtem, kolorem, cechami smakowymi i wieloma innymi istotnymi czynnikami.

Zapotrzebowanie na wskaźnik ciepła w kulturze jest średnie. Ale w temperaturach do +5 stopni i powyżej +35 jego wzrost zatrzymuje się. To, czego żadna odmiana ziemniaka nie może znieść, to zamarzanie. W przypadku kwitnienia optymalny zakres temperatur wynosi od +18 do +21 stopni. Bulwy najlepiej formują się, gdy temperatura słupków wynosi od +15 do +19 stopni.

Ziemniaki

Ziemniaki są uprawami bardzo wilgotnymi. Kultura bardzo wspiera lekkie obszary do sadzenia i luźną żyzną glebę. Największy zbiór uzyskuje się na dobrze nawożonych glinach czarnoziemskich i glinach piaszczystych o średniej kwasowości.

Ze względów ekonomicznych wszystkie odmiany upraw są podzielone na dwie duże grupy: jadalną i uniwersalną. Odmiany stołowe charakteryzują się prawidłowym kształtem bulwy przy stosunkowo niewielkiej liczbie małych oczek, doskonałym smakiem i dobrą jakością utrzymania. Ich miąższ nie ciemnieje ani przed, ani po obróbce cieplnej. Zawartość skrobi w odmianach stołowych może wynosić od 10 do 16%.

Jeśli chodzi o odmiany uniwersalne, można je stosować w równym stopniu, zarówno do celów spożywczych, jak i technicznych. Takie ziemniaki charakteryzują się wysoką wydajnością i podwyższoną (od 16%) zawartością białka.

Kiedy najlepiej sadzić ziemniaki

Jednym z najważniejszych czynników, który w dużej mierze decyduje o obfitości plonów pod koniec sezonu, jest wybór prawidłowego terminu sadzenia. Jeśli ten parametr zostanie prawidłowo uwzględniony, szanse na osiągnięcie rekordowego plonu znacznie wzrosną. Wiele osób stara się zaplanować sadzenie ziemniaków na majowe wakacje. Taka decyzja najczęściej okazuje się kojarzyć nie tyle z tym, że są to optymalne majowe dni sadzenia ziemniaków, ile z dużą ilością wolnego czasu. To podejście jest zasadniczo błędne. Jeśli do tego czasu nadal utrzymują się poranne przymrozki, warto odłożyć prace siewne.

Większość ogrodników planujących uprawę ziemniaków zadaje bardzo rozsądne pytanie: jak sadzić ziemniaki i kiedy najlepiej to robić. Pomimo tego, że nie ma jednoznacznych zaleceń co do tego, kiedy sadzić ziemniaki, nadal istnieją i są aktywnie praktykowane pewne algorytmy określania dni korzystnych dla sadzenia ziemniaków.

Lądowanie na Księżycu

Wielu ogrodników, wybierając dogodny moment na sadzenie roślin, korzysta z kalendarza księżycowego. Jest to całkowicie uzasadnione. Nie jest tajemnicą, że księżyc i jego cykliczna natura mają znaczący wpływ na wszystkie żywe organizmy bez wyjątku. Chodzi nie tylko o ludzi i zwierzęta, ale także o rośliny.

Lądowanie na Księżycu

Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że jeśli uprawa została posadzona w niekorzystny dzień księżycowy, pomimo odpowiedniej opieki i dokładnego przestrzegania technologii rolniczej, zbiory będą skromniejsze. W niektórych przypadkach krzaki mogą nawet umrzeć. Wierz w takie znaki lub nie, to osobista sprawa każdego, ale po raz kolejny nie zaszkodzi grać bezpiecznie.

Ponieważ obecnie istnieje wiele kalendarzy księżycowych i ich interpretacji, nie warto nawet zaczynać wybierania tego, który z nich jest najlepszy. Dobrym sposobem jest przestudiowanie wszystkich dostępnych informacji i uogólnienie.

Dni sprzyjające sadzeniu ziemniaków w kwietniu, maju lub czerwcu to dni słabnącego księżyca (w przypadku upraw lądowych przeciwnie, rosnący). W ostatnich dwóch (trzecim i czwartym) kwartale cyklu księżycowego formowanie się bulw i systemu korzeniowego jest szczególnie dobre. W żadnym wypadku nie należy sadzić ziemniaków podczas pełni księżyca i nowiu.

Zgodnie z kalendarzem księżycowym znaczenie ma również znak zodiaku, na którym znajduje się księżyc w momencie sadzenia ziemniaków.

Na przykład istnieją następujące znaki księżycowe:

jeśli wadliwy księżyc jest w Wadze, jest to rodzaj gwarancji płodności ziemniaka i jego odporności na większość chorób; jeśli sadzisz plon w ziemi, gdy wadliwy księżyc jest w Skorpionie, sadzenie da szybkie pędy, a ich system korzeniowy będzie rosnąć szczególnie szybko; jeśli wadliwy księżyc jest w W przypadku takiego znaku, jak Koziorożec, sadzenie w taki dzień przyspieszy tworzenie zarówno naziemnych, jak i podziemnych części rośliny; ziemniaki nie wykiełkują zbyt szybko, ale jednocześnie; jeśli wadliwy księżyc jest w znaku Ryb, ziemniaki posadzone pod tym znakiem będą szczególnie smaczne i gotujące się (ale nie będą długo przechowywane i nie będą nadawać się na nasiona); jeśli wadliwy księżyc jest w znaku Raka, żniwa okażą się bardzo pyszny i obfity, to najbardziej płodny znak itp.

Wybierając optymalne dni sadzenia w maju lub kwietniu i zastanawiając się, czy można sadzić ziemniaki podczas pełni księżyca, nigdy nie możesz polegać wyłącznie na kalendarzu księżycowym. Aby prawidłowo zasadzić plon i uzyskać dobre zbiory, musisz wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników.

Wpływ odmiany ziemniaka na termin sadzenia

Wybierz miesiąc sadzenia: kwiecień, maj lub czerwiec, po wybraniu odmiany ziemniaka i przygotowaniu materiału do sadzenia. Obecnie do sadzenia dostępne są wczesne, średnie i późne odmiany roślin, z których każda ma własne zalecenia dotyczące czasu sadzenia w otwartym terenie. Należy również wziąć pod uwagę sposób, w jaki odbywa się lądowanie.

Jest ich kilka:

Na przykład sadzenie w ogrzewanej szklarni można przeprowadzić bez względu na pogodę w pierwszym miesiącu wiosny. Metoda słomy pozwala na zasadzenie plonu kilka tygodni wcześniej niż w bruzdach lub pod łopatą.

Do sadzenia wczesnych odmian bulw zwykle nadaje się kwiecień (druga połowa miesiąca) lub maj. W tym samym czasie możesz zbierać plony w ciągu dwóch miesięcy. Zbiór odmian średnich przeprowadza się 3 miesiące po posadzeniu, a później – po 3,5. Bardziej wskazane jest sadzenie takich odmian bliżej początku lata.

Wymagania dotyczące temperatury dla dat sadzenia

Pomimo tego, że uprawa ziemniaków nie jest trudna nawet dla niezbyt doświadczonych ogrodników, ze względu na bezpretensjonalność kultury istnieją pewne wymagania dotyczące jej sadzenia. W szczególności roślina bardzo negatywnie reaguje zarówno na nagłe zmiany temperatury, jak i nocne przymrozki. W rezultacie, aby uzyskać dobre zbiory, sadzenia nie należy przeprowadzać, gdy nadejdzie wiosna kalendarzowa, ale gdy gleba i powietrze mają czas na wystarczające rozgrzanie. Aby to zrobić, przez co najmniej miesiąc temperatura powietrza nie powinna spaść na minus. Gleba musi mieć czas, aby się nagrzać do co najmniej +6 stopni w południowych rejonach lądowań i do +10 w północnych. Taka różnica temperatur wynika z faktu, że w południowych regionach naszego kraju głębokość zamarzania gleby jest znacznie mniejsza niż w regionach północnych.

Gleba powinna mieć czas na ogrzanie się do + 10

Czas sadzenia zależy również od wskaźnika wilgotności. Ziemniaki źle znoszą wysoką wilgotność. Z tego powodu w najlepszym przypadku okres przydatności do spożycia bulw zostanie znacznie skrócony, aw najgorszym przypadku plon zgnije u korzeni. Podobnie przesuszona gleba nie nadaje się do sadzenia. W związku z powyższym przy planowaniu terminu sadzenia konieczne jest wpisanie spisu prac i procedury przygotowania terenu do siewu. Gleba musi być zaorana i wilgotna.

Jeśli sadzisz ziemniaki w zbyt niskiej temperaturze, nie będziesz musiał się zastanawiać, gdzie posadzić swoje plony pod koniec sezonu. W najlepszym przypadku ziemniaki dadzą kilka pędów, aw najgorszym całkowicie zamarzną. A rok okaże się zerowy. Szczególnie ostrożne sadzenie powinno odbywać się w kwietniu – w tym czasie spadki temperatury są szczególnie poważne i nieprzewidywalne.

Warunki klimatyczne podczas lądowania

Jak już wspomniano, czas, w którym można rozpocząć sadzenie ziemniaków, należy obliczyć z uwzględnieniem warunków pogodowych. Głównym wymaganiem jest, aby pogoda podczas sadzenia ziemniaków była jak najbardziej stabilna, bez poważnych zmian. Konieczne jest uwzględnienie cech klimatycznych regionu i wybranie odpowiednich odmian. Na przykład w centralnej , w Baszkirii, można sadzić ziemniaki z drugiej dekady maja, na Uralu i Syberii – bliżej czerwca itp.

Ważny! Nawet przy optymalnie dobranej odmianie i zgodności ze wszystkimi zasadami sadzenia i technikami rolniczymi, możesz nie uzyskać plonów. Wynika to z właściwości degeneracyjnych odmiany. Aby uniknąć problemów, zdecydowanie zaleca się całkowitą zmianę odmiany sadzenia ziemniaków średnio co pięć lat.

W regionach południowych ziemniaki można sadzić już w kwietniu. Co więcej, w takich regionach, jak Kuban, Krasnodar Territory i Krym, istnieje możliwość zebrania nie jednej, ale dwóch upraw w ciągu roku. W niektórych przypadkach prace siewne rozpoczynają się w marcu.

Ludowe znaki podczas sadzenia ziemniaków

Czasami mądrość ludowa przydaje się również przy wyborze daty sadzenia. Wielu doświadczonych ogrodników kieruje się nie tylko pogodą i kalendarzem księżycowym, ale także niektórymi znakami ludowymi. Na przykład zaleca się sadzenie wczesnych odmian ziemniaka po pojawieniu się pierwszych liści na brzozach. Odwieczna mądrość zaleca umieszczanie odmian średnich i późnych w otwartym terenie po zakwitnięciu czeremchy.

Z kolei kalendarz chrześcijański nie zaleca sadzenia Solanaceae w Niedzielę Palmową.

Niektórzy ludzie są sceptyczni wobec takich znaków i robią to na próżno. Nasi przodkowie z powodzeniem uprawiali ten sam ziemniak od wieków i nie mieli prognoz prognostycznych nawet na kilka dni wcześniej. Kierowali się znakami, które dała im sama natura. I z reguły w tym przypadku nie było błędów.

Niebezpieczeństwa związane z lądowaniem w zły dzień

Oczywiście nikt nie będzie argumentował, że plon zasadzony zanim księżyc zacznie słabnąć, zgnije na winorośli lub nie będzie w stanie wykiełkować. Ale wpływ księżyca na rośliny jest faktem udowodnionym przez naukowców. Tylko z tego powodu podczas nowiu i pełni księżyca lepiej nie spieszyć się z siewem.

Kalendarze księżycowe również nie powinny być zaufane bezwarunkowo. Nawet jeśli takie źródło informacji obiecuje bezprecedensowe zbiory ziemniaków podczas sadzenia 5 maja, a warunki pogodowe w ogóle się do tego nie przyczyniają, lepiej odłożyć sadzenie na inny dzień. Jeśli warunki pogodowe są optymalne, a nawet zbiegają się z dniami sprzyjającymi cyklowi księżycowemu, można bez wątpienia przystąpić do prac siewnych.

Do każdego procesu należy podchodzić w przemyślany sposób. Sadzenie ziemniaków nie jest wyjątkiem od reguły.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy