Sago Palm Cicas – opieka domowa – pocvetam.ru

Tsikas to roślina przypominająca drzewo o grubym pniu i pierzastych liściach, przypominająca wyglądem palmę. Należy do rodziny Sagovnikov, zrzeszającej ponad dwieście gatunków. Rośnie naturalnie w Indiach, Japonii i na Madagaskarze. W krajach europejskich ta egzotyczna palma jest uprawiana jako roślina domowa i jest uważana za dość drogi element dekoracyjny.

Dbanie o dłoń cicas w domu

Dbanie o palmę jest bardzo ciekawe, ale należy to robić przestrzegając wszystkich zasad, tylko wtedy będzie się ona prawidłowo rozwijać i każdego dnia zachwycać egzotycznym pięknem.

Palma Cicas

Opieka domowa Tsikas dla rośliny zapewnia zgodność z oświetleniem, podlewaniem, temperaturą i wilgotnością powietrza, a także terminowe wprowadzenie nawożenia i odpowiednią pielęgnację liści.

Palma Cycas jest rośliną światłolubną, dlatego należy ją umieszczać w miejscach z dobrym oświetleniem. Dla prawidłowego rozwoju ważne jest, aby palma zapewnić jasne światło w bezpośrednim świetle słonecznym (minimum 4 godziny dziennie). Jest to szczególnie ważne w okresie wegetacyjnym – od początku kwietnia do końca września.

Przed 11:00 i po 16:00 najlepiej jest wystawiać roślinę na jasne słońce, w południe (od 11 do 16) – cień przed aktywnym nasłonecznieniem, w przeciwnym razie blaszki liściowe zaczną wysychać i zamierać.

Młoda palma sago

W sezonie zimowym cicassa potrzebuje jasnego światła słonecznego przez cały dzień, w przeciwnym razie przestanie rosnąć, jeśli nie będzie wystarczającej ilości światła.

Palmę cicas należy regularnie i umiarkowanie podlewać. Latem, gdy na zewnątrz jest upalnie, podlewanie rośliny raz na 7 dni, przy niewielkim wysuszeniu wierzchniej warstwy ziemi. W okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na wodę maleje, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania i podlewać kwiat nie częściej niż raz na 10-14 dni.

Podlewając kwiat Cicas, warto wziąć pod uwagę takie ważne punkty:

  • Aby zwilżyć glebę, używaj tylko miękkiej, oczyszczonej wody;
  • Temperatura wody powinna być temperaturą pokojową lub o 2 stopnie wyższą;
  • Podlewając warto zadbać o to, aby woda nie spadła na liście i „grudkę” cykas;
  • Przy obfitym podlewaniu woda powinna dobrze zwilżyć całą glinianą grudkę, nadmiar płynu powinien spłynąć do miski przez drenaż;
  • Po spłynięciu wody do studzienki należy ją natychmiast opróżnić.
  • Palma sago na stole

    Należy to wziąć pod uwagę! Podmokła gleba jest największym wrogiem cykady. Nadmierne podlewanie może prowadzić do stagnacji wody w glebie, co może powodować gnicie systemu korzeniowego.

    Za optymalną temperaturę powietrza dla cyklonów przyjmuje się latem + 20-25 ºC, zimą temperatura nie powinna spaść poniżej + 15 ºC. Zimą, gdy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego w pomieszczeniu, w którym znajduje się palma, należy obniżyć temperaturę do + 15 ºC. Jeśli temperatura powietrza będzie wyższa, roślina zacznie zrzucać liście.

    W miesiącach letnich palma sagowcowa preferuje ciepłą, ciepłą zawartość, bardzo kocha świeże powietrze i nie boi się lekkich przeciągów, dlatego w miarę możliwości latem można ją wynieść na zewnątrz lub na balkon. Ważne jest tutaj, aby chronić kwiat przed silnym podmuchem wiatru i możliwymi opadami.

    Egzotyczne palmy cicas muszą zapewnić zwiększoną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Dopuszczalna stawka wynosi 70-80%. Możesz zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu za pomocą nawilżacza. Nie powinieneś spryskiwać tego kwiatu, lepiej jest okresowo organizować dla niego ciepły prysznic, a następnie ostrożnie wytrzeć liście suchą serwetką.

    Dodatkowe informacje. Podczas zabiegów wodnych ważne jest, aby dobrze przykryć całą powierzchnię gleby w doniczce, aby zapobiec jej podlewaniu.

    Palma cicas wymaga systematycznego karmienia. W okresie aktywnego wzrostu (od kwietnia do września) roślinę raz w miesiącu dokarmia się nawozami organicznymi. Kwiat najlepiej reaguje na nawożenie roztworem obornika końskiego (100 g na 10 litrów wody) lub suchej dziewanny (1 kg na 10 litrów wody).

    Możesz również użyć nawozów wieloskładnikowych zaprojektowanych specjalnie dla sagowców. Opatrunek górny przeprowadza się natychmiast po podlaniu. Ilość zastosowanego nawozu oblicza się zgodnie z instrukcją.

    Ważny! Nie należy nawozić rośliny w okresie spoczynku zimą, a także przy niedostatecznym oświetleniu i niskiej temperaturze powietrza w pomieszczeniu. Ponadto nie zaleca się nakładania opatrunku górnego bezpośrednio po przesadzeniu, a także w przypadku choroby lub szkodników.

    Młode rośliny poniżej piątego roku życia należy przesadzać raz w roku. W razie potrzeby przesadza się dorosły krzew – jeśli w doniczce stanie się bardzo ciasny. Przesadzanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, zanim zacznie się formować młoda rozeta lub po całkowitym rozwinięciu liści. Lepiej nie przesadzać rośliny w okresie jesienno-zimowym.

    Palma ze stożkiem w garnku

    Podczas przesadzania kwiatu warto wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • Nie warto głęboko pogłębiać pnia – w ziemi należy wkopać jedynie podstawę „garbu”;
  • Jeśli korzenie są zbyt długie i grube, należy je skrócić. Aby to zrobić, należy je ostrożnie pokroić ostrym nożem, posypać węglem drzewnym i pozostawić do wyschnięcia na 30 minut;
  • Pierwsze podlewanie po przesadzeniu zaleca się tylko w jeden dzień.
  • Przygotowując mieszankę do przesadzania, należy wziąć pod uwagę, że palma cicas woli rosnąć w glebie obojętnej lub lekko kwaśnej. W takim przypadku mieszanina gleby musi mieć dobre właściwości drenażowe.

    Przesadzenie palmy do nowej doniczki

    Tsikas to roślina, dla której idealny skład uznawany jest za glebę: mały pumeks, kora sosnowa, drobny żwir dolomitowy, suchy torf, węgiel drzewny i duży perlit. Wszystkie składniki są brane w równych proporcjach.

    Jeśli palma zakupiona w sklepie lub przedszkolu wymaga przeszczepu, bardzo ważne jest, aby przeszczepić ją zgodnie ze wszystkimi zasadami przeszczepu. Roślinę przenosi się do nowej doniczki wraz ze starą grudą ziemi. W takim przypadku musisz usunąć kwiatek ze starej doniczki bez uszkadzania korzeni. Nie można otrząsnąć się i zmyć gleby, a także odłamać korzenie, w przeciwnym razie roślina nie będzie w stanie przystosować się do nowej gleby i umrze.

    Podczas przesadzania kwiatu nie bierz zbyt dużej doniczki – „grudka” cykasy powinna swobodnie leżeć na powierzchni gleby.

    Nie ma nic trudnego w pielęgnacji liści, należy je regularnie czyścić z kurzu ciepłą (+ 40 ° C) wodą za pomocą wilgotnej gąbki, a następnie dokładnie wytrzeć suchą szmatką.

    Cicas palm na balkonie

    Aby palma zawsze wyglądała luksusowo, konieczne jest okresowe przycinanie liści. Podczas przycinania warto usunąć wszystkie chore, suche i nieatrakcyjne liście. Liście, które mają wyraźne oznaki choroby, są bardzo łatwe do zauważenia, zmieniają kolor i kształt, a także opadają i zaczynają zwisać z doniczki.

    Aby z powodzeniem wyhodować taką różnorodność palm, jak cykaki, trzeba mieć nie tylko żelazną cierpliwość, ale także pewną wiedzę i umiejętności. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować chorobę, a nawet śmierć rośliny.

    Liście Cycas żółkną, co robić i dlaczego tak się dzieje:

  • Bardzo często obserwuje się żółknięcie liści palmy po dłuższej ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w ciągu dnia. Jeśli roślina zostanie przeniesiona w inne miejsce i umieszczona na parapecie z rozproszonym światłem, problem żółknięcia liści wkrótce zostanie rozwiązany.
  • Ponadto końcówki liści mogą żółknąć na kwiatku przy niedostatecznym świetle dziennym. W takim przypadku warto zorganizować dodatkowe oświetlenie za pomocą świetlówek. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym.
  • Liście mogą również żółknąć w bardzo suchym powietrzu, zwłaszcza jeśli kwiat znajduje się w pobliżu grzejników. Możesz uratować roślinę, przenosząc ją w inne, bardziej wilgotne miejsce.
  • Często problem pożółkłych liści polega na nadmiarze wilgoci w glebie. W takim przypadku warto wyjąć roślinę z doniczki i zbadać korzenie. Jeśli są zgniłe, usuń je, pozostałe potraktuj stymulatorem wzrostu korzeni.

    Liście na palmie wysychają i żółkną

  • Przy niewystarczającej ilości azotu w glebie liście mogą również żółknąć. Rozwiązaniem tego problemu jest zwiększenie stężenia nawozów azotowych.
  • Przy prawidłowej pielęgnacji na palmie przez cały sezon wegetacyjny rozwijają się trzy liście lub jedna rozeta złożona z kilku liści. Jeśli przez kilka lat na dłoni nie wyrósł ani jeden nowy liść, oznacza to, że ma pewne problemy, które należy rozwiązać. W przypadku przechowywania w pomieszczeniu głównymi przyczynami braku wzrostu liści są:

  • Nieprzestrzeganie reżimu temperaturowego – zbyt zimna temperatura powietrza w pomieszczeniu (poniżej + 15 ° С);
  • Niewystarczająca ilość światła słonecznego i brak dodatkowego oświetlenia;
  • Nieprawidłowe stosowanie opatrunków lub nieprzestrzeganie ich dawkowania.
  • Liście nie rosną na palmie

    Zapewniając roślinie odpowiedni klimat, wystarczające oświetlenie i karmienie, wznowi ona swój rozwój i zacznie tworzyć nowe liście. Może to zająć od jednego do sześciu miesięcy.

    Palma Cicas może rozmnażać się w domu poprzez kiełkowanie nasion i wyrastanie z pędów bocznych.

    Uprawa palmy z nasion nie jest łatwa, ale możesz spróbować. Jak to zrobić:

  • Sadzić w ziemi, wciskając je trochę w ziemię;
  • Umieść pojemnik z nasadzeniami w ciepłym miejscu;
  • Podlewanie jest konieczne, ponieważ górna warstwa ziemi wysycha;
  • Po 1-2 miesiącach na nasionach pojawi się pierwszy kiełek, zacznie wypuszczać pierwszą płytkę liściową. W takim przypadku można go przesadzić do specjalnej gleby odpowiedniej dla dorosłych palm.

    Rozmnażanie palmy przez nasiona

    Uwaga! Jeśli ziarno jest pęknięte, nie możesz odłamać skorupy – uszkodzi to jego rozwój i nic z niego nie wyrośnie.

    Jeśli palma cicasus rośnie w sprzyjających warunkach, na pniu mogą pojawić się młode pędy. Zasady reprodukcji według pędów:

  • Posyp cięcie węglem drzewnym i pozostaw na jeden dzień;
  • Następnie posadź na lekkim podłożu i przykryj folią;
  • Terminowe nawilżanie i utrzymywanie temperatury powietrza +30 stopni;
  • Pęd zakorzeni się za 5-6 miesięcy, a następnie można go przesadzić do osobnej doniczki.
  • Egzotyczna palma cicas występuje w różnych gatunkach i kształtach; niewiele z nich nadaje się do uprawy domowej. Najlepszą opcją są curly cicas i Revolution.

    Cica kędzierzawa lub ślimakowa (Cycas circinalis)

    Wysokość tego typu palmy sięga 3 metrów. Płytki liściowe dorastają do 2 metrów, z reguły są zbierane w pęczkach po kilka sztuk. Podczas gdy liście są młode, są skierowane prosto do góry, ale gdy dojrzewają, są umieszczane w pozycji poziomej.

    Cycas zwinięty lub ślimak

    Oddzielne płytki liściowe zawierają 50-60 gęsto rozmieszczonych zielonych liści o lancetowatym kształcie. Długość liści sięga 25 centymetrów, zwykle mają nie więcej niż 1,5 centymetra szerokości. Liście zmieniają się bardzo szybko: stare liście odpadają i zachowane są tylko młode liście.

    Palma Cycas revoluta ma naturalne środowisko – południową Japonię. Roślina ma gruby słupkowy pień o wysokości do 3 metrów. Średnica pnia wynosi około metra. Niesparowane płytki liściowe osiągają długość do 2 metrów. Talerze składają się z reguły z wielu jasnozielonych, lekko zawiniętych, wąskich, skórzastych liści. Młode liście są lekko owłosione, ale w miarę dojrzewania stają się nagie, ciemne i błyszczące.

    Cycad opadający lub cykady rewolucji

    Męskie krzewy mają wąsko-cylindryczne stożki o długości do 80 centymetrów i średnicy do 15 centymetrów. Krzewy żeńskie mają luźne, jasnoczerwone, puszyste szyszki. Opieka domowa Tsikasa Revoluta polega na zapewnieniu roślinie wystarczającego światła i umiarkowanego podlewania. Palma wewnętrzna Revolution rośnie bardzo wolno – nie więcej niż 3 centymetry rocznie rośnie, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

    Palma sago wygląda bardzo oryginalnie w doniczce, co może wprowadzić do pomieszczenia jasny akcent tropików. Roślina nie rośnie bardzo szybko, może nie zakwitnąć, jeśli przestrzegane będą wszystkie zasady pielęgnacji, będzie ozdabiać każdy dom przez długie lata.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy