Sansevieria: gleba do przesadzania i rozmnażania w domu

Ogon szczupaka to bezpretensjonalna roślina, która nie wymaga specjalnej wiedzy w krajowej technologii rolniczej. Jeśli wybierzesz niewłaściwą glebę dla sansevierii, przeszczep może zakończyć się niepowodzeniem. Kwiat wewnętrzny w niewygodnych warunkach nie dostosowuje się dobrze do nowego miejsca.

Ogon szczupaka należy do sukulentów, więc podstawą podłoża powinien być torf. Początkujący mogą kupić w sklepie gotową zbilansowaną glebę. Doświadczeni hodowcy wolą go samodzielnie ugniatać.

Roślina nie lubi kwaśnych gleb – łuska na kwiatku pęka od dużej zawartości azotu. Najlepszą opcją jest gleba o neutralnym ph (6-7). Luźna, lekka konstrukcja zapewnia dobre napowietrzenie korzeni.

Sansevieria

Podłoże do przesadzania sansevierii przygotowuje się zgodnie z recepturą:

  • taką samą ilość piasku dodaje się do pierwszej części torfu;
  • zrobić 3 części darni lub ziemi liściastej, a także ½ część próchnicy;
  • do mieszaniny dodaje się trochę wermikulitu lub perlitu (aby wchłonąć nadmiar wilgoci);
  • podłoże wlewa się do doniczki i służy do przesadzania kwiatu.
  • Możesz wziąć inny skład gleby: z piasku, ziemi liściastej i darniowej w stosunku odpowiednio 2: 2: 6.

    Pytanie, jak przeszczepić ogon szczupaka, rzadko pojawia się wśród ogrodników – roślina ta rozwija się bardzo powoli. Bardziej istotne będzie zapytanie, kiedy należy wykonać tę procedurę.

    Język teściowej (inna nazwa rośliny) może rozwijać się swobodnie w jednym pojemniku przez 2-3 lata. Czas nie jest jeszcze powodem do ruchu. Sygnałem do transferu będą następujące momenty:

  • na młodych liściach utworzyły się oddzielne rozety;
  • roślina jest ciasna, korzenie wystają z otworu spustowego na dnie doniczki;
  • sansevieria zaczęła więdnąć, żółknąć, zwijać się, zwijać.
  • Uwaga! Ten ostatni powód jest często spowodowany niewłaściwą pielęgnacją, prowadzącą do zgnilizny korzeni. Aby upewnić się, w jakim stanie jest podziemna część rośliny, trzeba ją będzie usunąć z doniczki. Po uporządkowaniu korzeni rozsądniej jest natychmiast wybrać nowy pojemnik pod ogonem szczupaka.

    Jeśli zignorujesz sygnały rośliny, że nadszedł czas, aby zmienić doniczkę, zacznie się deformować w miarę dalszego rozwoju. Aby sansevieria czuła się komfortowo, przeszczep w domu odbywa się zgodnie z wymaganiami:

  • w ogonie szczupaka korzenie znajdują się blisko powierzchni, dlatego przy wyborze pojemnika biorą pod uwagę nie głębokość, ale szerokość;
  • nowa doniczka powinna być tylko o 10% większa niż poprzednia – system korzeniowy tej rośliny uwielbia szczelność;
  • ważna jest stabilność pojemnika – sansevieria odnosi się do ciężkich roślin (zwłaszcza wysokich).
  • Przeniesienie do nowej puli

    Uwaga! Liczy się również materiał, z którego wykonana jest doniczka. Aby pojemnik nie pękł pod naciskiem korzeni, musi mieć grube ściany. Dlatego lepiej jest wziąć gliniany pojemnik pod kwiat.

    Jak sadzić ogon szczupaka w domu

    Sansevieria nie ma okresu odpoczynku, więc czas na przeniesienie się do nowego kontenera może nadejść w dowolnym sezonie. Po przygotowaniu doniczki i gleby badają algorytm prawidłowego przeszczepu sansevierii:

  • biorąc nóż w rękę, trzymaj go tępą stroną wzdłuż wewnętrznej ściany doniczki – ułatwi to wyjęcie kwiatu;
  • ogon szczupaka umieszcza się w niecce, a starą ziemię zmywa się z korzeni strumieniem wody;
  • dno nowego pojemnika pokryte jest keramzytem, ​​na wierzchu którego wylewa się warstwę świeżego podłoża na 1/3;
  • roślina jest zainstalowana pośrodku, starannie wyrównując korzenie;
  • wokół kwiatu wylewa się trochę ziemi i ubija.
  • Gatunki Sansevieria – Cylindrika, Three-lane, Zeylanika, Teściowa Język, Samuraj

    Ostatni krok powtarza się, aż pojemnik zostanie wypełniony ziemią. W takim przypadku każdą warstwę lekko zwilża się wodą o temperaturze pokojowej.

    Ważny! Podczas przeszczepu sansevierii brana jest pod uwagę wielkość rośliny. Jeśli krzew ma już kilka lat, ma wysokie, ciężkie liście. Dlatego na czas zakorzenienia w nowej doniczce ogon szczupaka będzie wymagał niezawodnego mocowania.

    Jeśli czas sadzenia języka teściowej przypadł na wiosnę, możesz połączyć tę procedurę z rozmnażaniem. W tym okresie wszystkie procesy biologiczne przebiegają w przyspieszonym tempie, aktywny ruch soków pomoże roślinie szybciej się zakorzenić.

    Początkujący kwiaciarnie interesują się tym, jak rozmnaża się sansevieria. To wydarzenie jest wykonywane na kilka sposobów:

    Ta ostatnia opcja nie pozwala zachować koloru niektórych gatunków ogona szczupaka, ale metoda nadal pozostaje popularna. Ta metoda jest szczególnie dobra, jeśli system korzeniowy jest chory i staje się bezużyteczny.

    Przygotowanie do przeszczepu

    Możesz również skorzystać z rozmnażania sansevierii przez liść w przypadku zerwania już uformowanej płyty. Jednocześnie język teściowej można zakorzenić zarówno w ziemi, jak iw cylindrycznym pojemniku z wodą.

    Aby sansevieria zapuściła korzenie, rozmnażanie liści odbywa się na niewłaściwej glebie, która jest przeznaczona do przesadzenia kwiatu. W takim przypadku luźne podłoże powinno zawierać składniki w następującej proporcji:

    Do rozmnażania nadaje się inna kompozycja: z gleby liściastej i sodowej z dodatkiem perlitu (wszystkie składniki są pobierane w równych częściach). Gleba przed sadzeniem musi być jałowa (kalcynowana) i wilgotna.

    Zasady wyboru pojemnika na ogon szczupaka zostały wymienione powyżej. Łodyga, z którą roślina będzie się rozmnażać, jest niewielka. Dlatego nie powinieneś brać obszernej doniczki. Na początek całkiem odpowiedni jest pojemnik o średnicy nie większej niż 8 cm i głębokości około 5-6 cm.

    Jeśli chodzi o materiał doniczki, musi on być oddychający, aby przyszłe korzenie mogły oddychać. Najlepiej nadaje się do tego ceramika (glina). Ponadto doskonale wchłania wodę, działając jako dodatkowy drenaż.

    Aby wiedzieć, jak prawidłowo rozmnażać sansevierię za pomocą liścia, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku. Jednocześnie, pomimo wspólnych punktów, istnieją różnice w zakorzenieniu ziemnym i wodnym.

    Rozmnażanie liści

  • zdrowy, nieuszkodzony liść jest wycinany z krzewu macierzystego;
  • talerz jest cięty na paski 10-15 cm, poruszając ostrym nożem prostopadle do żył;
  • na każdym fragmencie dół i góra są oznaczone markerem (jest to ważne podczas sadzenia).
  • Ważny! Jeśli część talerza jest zakopana w ziemi lub opuszczona do wody z niewłaściwym cięciem (wbrew ruchowi soków), nie można czekać na korzenie.

  • sadzonki są suszone przez kilka godzin;
  • dolne cięcie jest traktowane „Kornevinem”;
  • Zagłębić fragment w podłożu o 1/3 pod kątem 45 °
  • trochę przefiltrowanej cieczy wlewa się do przezroczystego szklanego pojemnika;
  • dodać niewielką ilość „Kornevin”;
  • sadzonki są opuszczane do wody (również o 1/3);
  • gdy na fragmencie uformują się korzenie, przesadza się je do ziemi
  • Preferowane jest sadzenie części liściastych bezpośrednio w podłożu – ukorzenienie nastąpi szybciej (po 1,5-2 miesiącach). Nowe pędy z liścia można spodziewać się za 7-8 miesięcy. Aby tak się stało, utrzymywane są optymalne warunki:

  • podłoże jest umiarkowanie wilgotne (podlewanie przez patelnię).
  • Uwaga! Niektórzy hodowcy rozmnażani przez kawałek języka teściowej praktykują efekt cieplarniany. Jest to niepożądane – z powodu wysokiej wilgotności sadzonki mogą gnić.

    Celem rozmnażania jest nie tylko uzyskanie nowej rośliny, ale także zachowanie wszystkich jej cech. Nie każda metoda spełnia to pragnienie. W odmianach o pstrych liściach kolor można zachować tylko przez rozmnażanie przez warstwowanie.

    Im starsza roślina, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że otrzyma z niej materiał do sadzenia. Po 5 latach kwiat praktycznie nie tworzy warstw korzeni. Aby pobudzić roślinę mateczną do rozwoju, należy ostrożnie wyciąć (a nie skręcać) punkt wzrostu i usunąć 2-3 górne arkusze.

    Sansevieria z warstwami

    Roślina natychmiast przekieruje siły na rozwój kłącza, po 1,5 miesiąca na krzaku rozwinie się kilka dobrych warstw. Są odcinane i umieszczane w doniczkach. Następnie dorosła sansevieria może rosnąć jeszcze przez kilka lat (do obumarcia liści).

    Najprostszym powodem, dla którego język teściowej przestał się rozwijać, jest nadmierna szczelność garnka. Jeśli młoda roślina przestała rosnąć, należy zwrócić uwagę na warunki pielęgnacji:

    Wszystkie te czynniki nie tylko spowalniają rozwój, ale także stają się przyczyną choroby sansevieria. Sama roślina zasygnalizuje problem.

    Najpierw płytki zaczynają żółknąć, a następnie miękną u podstawy. Do takiej sytuacji prowadzi nasiąkanie gleby. W rzeczywistości sytuację można uratować tylko poprzez przesadzenie do nowej doniczki. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

  • korzenie są uwalniane z ziemi i korygowane;
  • Uwaga! Jeśli system korzeniowy uległ rozkładowi, nie ma sensu ożywić całej rośliny.

    Świeżą glebę wlewa się do nowego pojemnika i sadzi w nim kiełek. Doniczkę należy umieścić z dala od światła słonecznego, a system nawadniania jest monitorowany.

    Odwrotna sytuacja, gdy gleba jest przesuszona, prowadzi do letargu rośliny (szczególnie jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż + 15 °). Szybkim sposobem ożywienia sansevierii jest przeniesienie garnka w ciepłe miejsce, usunięcie wiotkich talerzy i podlanie ziemi.

    Opadający język teściowej

    Jeśli zauważy się oznaki zepsucia pnia, lepiej odciąć nienaruszone części liści i ukorzenić je w nowym pojemniku. Odrzuć resztki chorej rośliny.

    Sansevieria, podobnie jak kaktus, nie lubi częstego podlewania. Nadmiar wilgoci, a także naruszenie innych reżimów, prowadzą do poważnych odchyleń w rozwoju ogona szczupaka.

    Objaw Przyczyna Przepis na resuscytację Curling Liście mogą się zwijać z powodu braku wilgoci Wystarczy regularne, ale niezbyt częste podlewanie, a roślina przestanie się zwijać Zmarszczki Wpływają na przedłużony cień i brak wilgoci Tryb oświetlenia jest prostowany poprzez stopniowe przesuwanie doniczki w stronę okna. Następnie regulują podlewanie Liście opadły Dowody, że roślina jest zimna Wystarczy przenieść kwiat do ciepłego pomieszczenia, a liście szybko się wyprostują. Wiedząc, który znak wskazuje na problem, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego liście sansevierii są zwinięte (usychają, żółkną itp.). Umożliwi to udzielenie pierwszej pomocy roślinie na czas i ustanowienie właściwej opieki.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy