Tardiva: odmiana hortensji paniculata, sadzenie, pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

Każdy ogrodnik stara się, aby jego strona wyglądała atrakcyjnie. Doskonałą ozdobą będzie hortensja wiechowa Tardiva, której opis przedstawiamy poniżej. Kwiat ma niezwykłe kwitnienie i słodki aromat.

Opis hortensji wiechowej Tardiva (Hydrangea Paniculata Tardiva)

Hortensja Tardiva to dość pospolity kwiat, który można znaleźć w wielu gospodarstwach . Aby osiągnąć doskonały wynik, musisz znać wszystkie niuanse i cechy sadzenia i pielęgnacji rośliny.

Jak to wygląda

Ta hortensja była pierwotnie uprawiana w Japonii. Po tym, jak nasiona rośliny zostały przywiezione do Chin i na wyspę Sachalin, gdzie pomyślnie się zakorzeniły. Tutaj kwiat przyzwyczaił się do niskich temperatur, co później odróżniało go od innych roślin. Wszystko to umożliwia uprawę tej odmiany praktycznie na całym terytorium , nawet na Uralu i Syberii.

Uwaga!  W Internecie można znaleźć błędną nazwę odmiany – hortensja Tavrida. W encyklopedii botanicznej jest wymieniona tylko jako Tardiva i nic więcej.

Hortensja paniculata Tardiva to krzew osiągający wysokość 3 mi szerokość 1,5 m. Roślina zaliczana jest do późno kwitnących. Pierwsze kwiaty pojawią się dopiero pod koniec lata i kwitną do października.

Pierwsze kwiaty pojawiają się na roślinie pod koniec lata. Kwiatostany osiągają wielkość od 40 do 55 cm, kwiaty przeważnie są białe, ale z czasem mogą nabrać czerwonawego odcienia.

Uwaga!  W okresie kwitnienia krzewy bardzo rosną.

Bujny kwiat

W okresie kwitnienia z krzewów wydobywa się silny miodowy aromat, który przyciąga owady.

Przesadzanie hortensji Tardiva po zakupie w otwartym terenie

Ta odmiana jest sadzona bezpośrednio do gleby. Zanim zaczniesz sadzić roślinę, musisz przeczytać zalecenia.

Przed sadzeniem konieczne jest przygotowanie wszystkich materiałów: kiełków, gleby i nawozów mineralnych. Przy odpowiednim przygotowaniu hortensja Tardiva bardzo szybko się zakorzeni i zacznie kwitnąć.

Kiełek można kupić samodzielnie lub wyhodować z nasion. Kupując gotowe cięcie, musisz je dokładnie zbadać. Kiełki nie mogą wykazywać uszkodzeń mechanicznych ani oznak choroby.

Ważny!  Najbardziej odpowiedni wiek dla sadzonki to 2 lata. Gotową kiełek lepiej posadzić wiosną.

Najważniejsze podczas lądowania jest wybranie odpowiedniego miejsca. Powinien być dobrze oświetlony promieniami słońca. Gleba będzie wymagała bogactwa organicznego i niskiej lub obojętnej kwasowości. W przypadku odczynu zasadowego glebę należy zakwaszać torfem lub specjalnymi środkami.

Warto pamiętać, że hortensja nie lubi wiatru, dlatego lepiej wybrać miejsce zamknięte od przeciągów.

Sadzenie rośliny na otwartym terenie nie jest trudne, ale ma kilka niuansów:

  • Lepiej jest wcześniej przygotować dół do sadzenia. Pod względem wielkości powinien być 2-3 razy większy niż system korzeniowy, ponieważ korzenie są bardzo mocno rozłożone. Wlej torf na dno otworu, aby poprawić jakość gleby.
  • Rozłóż system korzeniowy kiełka i strząśnij go z ziemi.
  • Umieść w przygotowanym dołku. Głównym warunkiem jest nieznaczne pogłębienie szyjki korzeniowej o około 5-6 cm.
  • Posyp korzenie ziemią i lekko ubij, aby uniknąć wnikania powietrza.
  • Podlewaj sadzonki i przykryj gałązkami iglastymi.
  • Istnieje kilka sposobów rozmnażania rośliny. Każdy ogrodnik wybiera odpowiednią dla siebie.

    Dekoracja ogrodu

    Cięcie jest najpopularniejszą metodą rozmnażania kwiatów. Najlepiej jest robić pędy, które zostały przycięte podczas przerzedzania krzewu. Głównym warunkiem jest to, aby sadzonki były zdrowe. Dolne liście z pędu należy usunąć.

    Łodyga jest sadzona w glebie na lekkim nachyleniu i ubijana. Do gleby należy dodać gruboziarnisty piasek. Lepiej jest wybrać miejsce w cieniu, aby nie padało bezpośrednie światło słoneczne. Gleba musi być dobrze nawilżona.

    Uwaga!  Przykryj sadzonki pociętym plastikowym lub szklanym słojem, tworząc efekt cieplarniany. Po chwili pędy zapuszczą korzenie. Zaleca się sadzenie rośliny na stałe po sadzonkach po 3 latach.

    Dla tego typu rozmnażania idealnym okresem jest wiosna, aż do rozkwitu pąków.

    Ziemię wokół buszu należy wykopać i poluzować. Od środka wykonaj promieniowe rowki o głębokości 1,5-2 cm, w które zakopać dolne pędy rośliny. Aby gałęzie nie powróciły na swoje pierwotne miejsce, należy je zabezpieczyć włóczniami lub innymi urządzeniami.

    Do końca sierpnia zakopane gałęzie powinny dać pierwsze pędy. Po osiągnięciu przez nie wysokości 15-20 cm należy je spiętrzać i procedurę powtarzać co tydzień, aż wysokość kopca osiągnie 20-25 cm.

    W październiku warstwy należy rozdzielić. Następnie wkop w główny krzew, a wiosną posadź go w ogrodzie. Po roku sadzonki można sadzić na stałe.

    W przypadku hortensji wiechowej ten typ rozmnażania nie jest odpowiedni, dlatego należy użyć dwóch pozostałych.

    Hortensja Hot Red – opis odmiany, sadzenie i pielęgnacja

    Roślina wymaga szczególnej uwagi i troski. Reżim nawadniania odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ hortensja jest kwiatem bardzo kochającym wilgoć.

    Wiele zależy od obszaru, na którym sadzona jest roślina. W ciepłych szerokościach geograficznych zaleca się podlewanie w ilości 20 litrów tygodniowo. W innych warunkach klimatycznych można podlewać krzew 1-2 razy w miesiącu, ale obficie.

    Roślinę warto karmić dwa razy w roku. Pierwszy raz wiosną, przed okresem kwitnienia. Mocznik to dobra opcja. Roztwór należy przygotować w proporcji 2 g na 1 litr wody. Jeden krzew zajmuje do 30 litrów roztworu.

    Rezultat starannej pielęgnacji

    Za drugim razem hortensja Tardiva wymaga karmienia pod koniec kwitnienia, kiedy liście opadają. Jesienią lepiej jest stosować specjalne nawozy mineralne.

    Ważny!  Nie warto przekarmiać rośliny, ponieważ krzew ma już duże kwiatostany, które, jeśli staną się jeszcze większe, mogą złamać gałęzie.

    Możesz karmić krzewy latem, odpowiednia jest do tego gnojowica.

    Podczas kwitnienia roślina wymaga dodatkowej pielęgnacji. Ziemię wokół buszu należy regularnie odchwaszczać i spulchniać. To ostatnie należy zrobić tak ostrożnie, jak to możliwe, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. A także zwiąż gałęzie na czas, aby uniknąć złamania.

    W trakcie kwitnienia pozostałej części rośliny należy zadbać o to, aby korzenie były dokładnie przykryte, a sam krzew nie cierpiał na zmiany temperatury. Jeśli jest bardzo zimno, warto dodatkowo przykryć system korzeniowy.

    Na okres zimowy należy przygotować hortensję Tardiva. W tym celu wokół pnia układana jest warstwa próchnicy i opadłych liści.

    Uwaga!  Na obszarach, na których zimy są bardzo surowe, krzewy izoluje się w inny sposób: umieszcza się je w siatce, a pustą przestrzeń wypełnia suchych liści. Dzięki temu roślina może bezpiecznie znieść każdą temperaturę.

    Hortensja Tardiva jest ulubieńcem wielu ogrodników. Krzew ozdobi każdy obszar, ale uzyskanie kwitnienia zajmie trochę wysiłku.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy