Technologia rolnicza do uprawy kwiatu z lewkoy w ogrodzie: jak pielęgnować, rozmnażać, podlewać

Levkoy to kwiat o jasnych płatkach, który wypełni ogród zapachem. Wielu hodowców kwiatów marzy o uprawie go w swoim letnim domku.

Charakterystyka botaniczna

Mattiola (Levkoy) to roślina kwitnąca z rodziny Cruciferous (kapusta, Brassicaceae). Jest to niewielki krzew o wysokości 100 cm, proste gałęzie gęsto porośnięte liśćmi. Poniżej, w pobliżu korzeni twardnieją i sztywnieją. Roślina ma długie, wydłużone liście o bogatym zielonym odcieniu. Ich krawędzie mogą być gładkie lub postrzępione. Pachnące kwiaty o nietypowym kształcie składają się z 4 płatków. Ich kolor jest niesamowicie różnorodny: kwiaty Levkoy mogą być białe, żółte, czerwone, fioletowe, niebieskie, brązowe, różowe itp.

Mattiola obficie kwitnie. Różne rodzaje i odmiany lewkoi są zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Najpopularniejsze jednoroczne to wszystkie odmiany letnich lewkojów. Wieloletnia mattiola jest reprezentowana przez wiele różnych typów: pachnących, zimowych, siwowłosych itp.

Levkoy, mattiola, nocny fiolet

Słowo „lewkoj” w tłumaczeniu ze starożytnej greki oznacza „biały fiolet”. Kwiat ten otrzymał swoją naukową nazwę na cześć włoskiego lekarza i botanika Pietro Mattioli. Roślina nazywana jest również „fioletem nocnym”.

Pachnące lewkoj

Istnieje około 400 znanych odmian matthioli. Różnią się od siebie kolorem płatków, kształtem liści, czasem kwitnienia i innymi cechami.

  • Levkoy siwowłosy (Matthiola incana) – ma rozgałęzioną łodygę o wysokości 20-50 cm, ale czasami są rośliny o wysokości do 80 cm, liście szaro-zielonego koloru rosną na długość do 5-18 cm, a na szerokość – 1-4,5 cm. Łodyga i liście pokryte są puchem. Kwiaty są podwójne lub proste. Są zbierane w kwiatostany po 10-60 sztuk każdy. Każdy kwiat składa się z 4 działek (1-1,2 cm długości), 4 płatków (2-3 cm długości i 1-1,5 cm szerokości), 6 pręcików i słupka. Kolor płatków może być liliowy, różowy, biały, czerwony, fioletowy. Odmiana „Kustovaya” szarej lewkoji jest szeroko znana.
  • Pachnące lewkoj to rzadki gatunek wymieniony w Czerwonej Księdze. Jest to roślina wieloletnia o wysokości 20-50 cm, pokryta gęstym białym puchem. Ma żółte lub brązowe płatki o długości 2-2,5 cm, liście umiejscowione blisko korzeni.
  • Autumn Levkoy – nadaje się do sadzenia w szklarni lub na otwartym polu. Sadzi się w marcu lub kwietniu, kwitnie dopiero pod koniec lata i kwitnie do mrozów.
  • Zima – pożądane jest uprawianie go w doniczkach wewnętrznych. Nasiona należy wysiać w środku lata, a następnie wiosną zaczną kwitnąć. Gdy pogoda jest ciepła, lewkoy można przesadzić na otwarty teren.
  • Matthiola dwurożny lewkoj o długich płatkach (Matthiola longipetala) słynie z niezwykle mocnego aromatu. Ma prostą łodygę, gęsto pokrytą liśćmi i małymi kwiatami w odcieniach bieli, błękitu lub jasnego liliowego odcienia.
  • Odmiana Calineczka to miniaturowy krzew o wysokości 35 cm, porośnięty pełnymi kwiatami o różnych jaskrawych kolorach.
  • Lato – idealne do uprawy na zewnątrz. Można ją sadzić wiosną i kwitnąć przez całe lato.
  • Pojawienie się siwowłosego lewkoja (matthiola incana)

    Uwaga! Odmiany ozdobne, takie jak Step, Royal, Temptation i Caprice są nie mniej popularne wśród ogrodników.

    Z kolei letni lewkoj dzieli się na kilka grup:

  • Bukiet – kwiatostany znajdują się na tym samym poziomie i tworzą bujny bukiet grubych, pełnych kwiatów o średnicy 3,5 cm.
  • Olbrzym – szeroki piramidalny krzew, pokryty grubymi liśćmi i dużymi podwójnymi kwiatami.
  • Rośliny jednopienne są wzniesione z pojedynczą łodygą o wysokości 80 cm, liście w kształcie rombu mogą mieć faliste brzegi. Kwiaty o średnicy 6 cm kwitną w czerwcu przez miesiąc.
  • Piramidalne – duże rozgałęzione krzewy, przypominające kształtem piramidę. Wśród nich są giganty karłowate, półwysokie i wielkokwiatowe. Wszystkie mają jasne, bujne kwiaty.
  • Quedlinburg to odmiany frotte o jasnozielonych liściach. Wśród nich są odmiany wysokie i niewymiarowe, krzaczaste i kolumnowe, które mogą kwitnąć wczesnym latem lub jesienią.
  • Erfurt (krótko rozgałęziony) – krzewy są gęsto ulistnione i bardzo rozgałęzione. Małe, ale liczne kwiaty zachwycają kwitnieniem od lipca do września.
  • Wielkokwiatowe gigantyczne drzewo – łodyga zaczyna rozgałęziać się od środka. Roślina osiąga 1 metr wysokości. Gęste, pełne kwiaty o średnicy 6 cm kwitną przez 2 letnie miesiące.
  • Rozciągnięty – szeroki krzew z rozłożystymi gałęziami dorasta do 40-60 cm wysokości. Wśród nich są powtarzające się późno wielkokwiatowe i podwójne odmiany.
  • Mattiola dwurogi

    Tak piękny i pachnący kwiat jak lewkoj stanie się wspaniałą ozdobą ogrodu. Sadzenie i pielęgnacja będą wymagały od hodowcy odpowiedzialności i uwagi.

    Wyhodowanie lewki zajmie dużo pracy, czasu i wysiłku. Uprawa z nasion to żmudna praca, dlatego rzadko stosuje się tę metodę rozmnażania.

    Termin siewu to ostatnie dni marca lub początku kwietnia. Do uprawy w szklarni letnie liście wysiewa się w styczniu. Odmiany jesienne można wysiewać w lipcu lub sierpniu.

  • Owiń nasiona w wilgotną gazę i wstaw do lodówki na 2-3 dni.
  • Przygotuj glebę w pudełku: wymieszaj trzy części darni i jedną część piasku. Przed siewem ziemia jest podlewana.
  • Zrób rowek o głębokości 50 mm w ziemi, zasiej nasiona i posyp je podłożem.
  • Przykryj pudełko folią i umieść w zacienionym miejscu, w którym temperatura jest stale utrzymywana na poziomie 20-22 ℃ powyżej zera.
  • Uwaga! Na podstawie kształtu strąków i dojrzałych nasion można określić, czy kwiat będzie frotte.

    Calineczka jako dekoracja ogrodu

    Po wykiełkowaniu kiełków otwiera się je, usuwając folię pokrywającą, a pudełko umieszcza się na parapecie, aby roślina była lekka. Sadzonki można przechowywać w temperaturze 10-12 ℃ powyżej zera.

    Po 2 dniach od pojawienia się kiełków są one podlewane. Następnie musisz poczekać kolejne 10-12 dni, aż sadzonki staną się silniejsze. Następnie konieczne jest wykonanie kilofa: każdy kiełek przesadza się do osobnej małej doniczki. W dnie zbiornika nurkowego należy wykonać otwór drenażowy. Następnie wylewa się tam ziemię. Będziesz potrzebował 2 części ziemi liściastej, 2 części ziemi darniowej i 1 części piasku. Aby wzmocnić korzenie młodych lewko, dodaj do gleby hydrożel. Sadzonki późnych odmian matthiola sadzi się natychmiast w otwartym terenie.

    Kiedy każdy kiełek wyrośnie 2 liście, roślinę należy karmić. W tym celu przygotowuje się roztwór: 0,3 g kwasu borowego, 0,3 g siarczanu miedzi, 0,1 g siarczanu manganu i 0,1 g siarczanu cynku rozpuszcza się w 1 litrze wody.

    Ważne jest, aby wiedzieć! Na 10-14 dni przed sadzeniem w otwartym terenie należy utwardzić lewkoy. Codziennie przez kilka godzin otwierają okno na balkonie, w którym stoją sadzonki.

    Czyste złoto lewkoj

    Nivyanik zwykły – sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu

    Levkoi są przeszczepiane pod koniec maja. Sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz zajmie trochę czasu. Zaleca się sadzenie sadzonek wieczorem lub w pochmurny dzień, ponieważ jasne światło słoneczne może je spalić.

    Konieczne jest wybranie jasnego obszaru, w którym wilgoć nie zatrzymuje się. Kwasowość (pH) gleby powinna być obojętna lub lekko zasadowa. Idealna jest gleba sodowo-gliniasta lub darniowo-gliniasta.

    Lewki nie należy sadzić w miejscach, w których rosły inne rośliny z rodziny kapustowatych, ponieważ mogą one cierpieć na pchłę krzyżową.

    Konieczne jest podlewanie gleby słabym roztworem nadmanganianu potasu i preparatem „Hom” w celu ochrony rośliny. Następnie przygotuj otwory o głębokości 5-10 cm w odległości 15-30 cm od siebie. Te otwory są wypełnione wodą, sadzi się w nich sadzonki, korzenie są pokryte ziemią i mocno ubite.

    Matthiola jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany wilgotności gleby. Ta roślina jest trudna do tolerowania zarówno przez suszę, jak i stojącą wilgoć. Konieczne jest regularne podlewanie kwiatu u nasady niewielką ilością wody rano.

    Uwaga! Po podlaniu wskazane jest wyplenienie chwastów i poluzowanie gleby małymi grabiami. W drugim roku po posadzeniu można ściółkować wieloletnią lewkę korą sosnową lub trocinami.

    Levkoy jest często umieszczany w klombie

    Matthiola jest rozmnażana tylko przez nasiona. Są kupowane w sklepie lub zbierane z dojrzałych owoców. Po kwitnieniu lewkoj daje owoce – małe strąki wypełnione nasionami. Te nasiona można zebrać i przygotować do sadzenia w przyszłym roku. Odmiany frotte levkoy z reguły nie dają owoców. Ale takie kwiaty często wyrastają z nasion pozostawionych przez wątłe rośliny.

    Wiosną matthiola jest karmiona złożonymi nawozami mineralnymi. Jesion dobrze nadaje się jako opatrunek wierzchni. Kiedy lewkoj zakwitnie, należy go dodatkowo karmić nawozem potasowo-fosforowym.

    Ważny! Przeszczepy Levkoya są nie tylko nieużyteczne, ale także szkodliwe. Ta roślina ma delikatny system korzeniowy, który łatwo zranić.

    Jedynym przeszczepem, który należy wykonać, jest sadzenie sadzonek w otwartym terenie.

    Kompozycja w projektowaniu krajobrazu

    Levkoy jest silną, odporną rośliną, ale należy ją również chronić przed groźnymi infekcjami i szkodnikami owadzimi.

  • Pchła krzyżowa to szkodnik zagrażający matthioli. Konieczne jest trzykrotne potraktowanie lewki roztworem popiołu w odstępie 4-5 dni między każdym opryskiwaniem. Przy dużej liczbie owadów kwiat jest traktowany środkami owadobójczymi.
  • Czarna noga to nieuleczalna choroba, która atakuje korzeń i dolną część łodygi. W celach profilaktycznych przed sadzeniem podłoże podlewa się preparatem „Hom”.
  • Czasami hodowcy napotykają problem, gdy jest niewiele kwiatów Levkoy i wszystkie są bardzo słabe. Wtedy bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego Levka nie kwitnie. Zdarza się to bardzo rzadko. Najczęściej przyczyną jest słaba gleba, na której brakuje nawozu.

    W zimnych klimatach północnych najczęściej uprawia się jednoroczne lewkoje. Jesienią roślina jest usuwana z ziemi wraz z korzeniem i wyrzucana. Wykop miejsce wzrostu. Kwiaty wieloletnie przesadza się do wanny lub doniczki i umieszcza w pokoju.

    Dodatkowe informacje! W ciepłym klimacie nie trzeba wykopywać matthioli, wystarczy odciąć jej gałęzie i przykryć świerkowymi gałęziami i izolacją.

    Zimowy lewkoj

    Levkoy kwitnie przez 1-2 miesiące. Jeśli posadzisz jednocześnie kilka odmian wczesnych, średnich i późnych, możesz cieszyć się kwitnieniem i aromatem przez całe lato i pierwszą połowę jesieni. W okresie kwitnienia warto karmić nawozem lewka, który zawiera dużo fosforu i wapnia.

    Strąki Matthioli brązowieją we wrześniu lub październiku. Następnie zbiera się nasiona. Roślinę usuwa się z ziemi wraz z korzeniem i suszy. Następnie nasiona wytrząsa się z wysuszonych strąków.

    Kolorystyka płatków jest zróżnicowana

    Levkoi – kwiaty są piękne i jasne. Można je uprawiać pojedynczo lub tworzyć kompozycje. Świetnie będzie wyglądać w wysokich doniczkach, w wiszących doniczkach, w klombach, w klombach. Levkoy może ozdobić taras, balkon, altanę, werandę, a nawet brzeg stawu.

    Uwaga! Mattiola dobrze komponuje się z innymi rodzajami kwiatów. Rośliny jednoroczne dobrze wyglądają obok lawendy, rozmarynu, rzepy, tymianku. Wskazane jest sadzenie wieloletnich lewkoi w pobliżu floksa, rumianku dalmatyńskiego i stokrotki.

    Dekoracja ogrodu

    Levkoy to wspaniały kwiat, który wypełni ogród wspaniałym aromatem. Amatorzy kwiatów są pewni lewkoe, ponieważ wieloletnie kwiaty zawsze usprawiedliwiają się długim kwitnieniem. Nie jest trudno wyhodować wieloletnią matthiolę w letnim domku. Rośliny jednoroczne i zimowe rośliny dwuletnie są trzymane w doniczkach i doniczkach wewnętrznych.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy