Tulipany: przeszczep po kwitnieniu, jesienią na zewnątrz

Wiosną pierwsze plamy koloru w ogrodzie zapewniają rośliny cebulowe dzięki swoim jasnym kolorom. Co dalej, jeśli tulipany i żonkile wyblakły? Jakie działania muszą podjąć ogrodnicy, aby zakwitły w przyszłym roku? Przy odpowiedniej pielęgnacji cebulki tulipanów mogą kiełkować i kwitnąć wiele razy w ciągu kilku lat.

Kiedy przesadzać tulipany po kwitnieniu

W klimacie umiarkowanym tulipany zwykle łatwo zimują w ogrodzie. Czasami ogrodnicy przykrywają je gałęziami jodły, aby chronić je przed zimnem w zimie. Powszechną procedurą jest coroczne przeszczepianie rośliny, aby była zdrowa.

Po uschnięciu tulipanów należy przyciąć tylko wysuszone kwiaty, jeśli nie zostały one wcześniej pocięte w celu umieszczenia w wazonach. Łodygi i liście nie są odcinane, dopóki nie żółkną.

Tulipany w ogrodzie

Dzięki temu cebula może zyskać siłę do kwitnienia w przyszłym roku, a przedwczesne przycinanie zatrzymuje jej rozwój. To właśnie z liścia cebula otrzymuje zapas składników odżywczych niezbędnych do przetrwania w fazie uśpienia i przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego.

Ważny! W okresie spoczynku, który może rozpocząć się wiosną, w maju, a zakończyć w lipcu, podlewanie tulipanów należy kontynuować do wyschnięcia liści, w przeciwnym razie cebulka nie zgromadzi wystarczającej siły do ​​nowego cyklu kwitnienia.

O czasie przesadzania tulipanów po kwitnieniu decyduje klimatyczna strefa wzrostu kwiatów, a także odmiana rośliny. Odmiany mogą być wczesne, których początek kwitnienia przypada na koniec kwietnia, wtedy cebulki są gotowe do przeszczepu do końca wiosny.

Wyblakłe tulipany

Średnio mija 1-1,5 miesiąca od początku kwitnienia do gotowości do przesadzenia.

Kiedy wykopać cebulki tulipana po kwitnieniu

Aby określić, kiedy nadszedł czas, aby wykopać tulipany do przeszczepu, należy wyjąć jedną z cebul i zbadać miesiąc po zakończeniu aktywnego cyklu roślin. Główne znaki wskazujące na gotowość cebuli do kopania to:

  • stare korzenie wyschły, ale młode nie powstały;
  • częściowe nabycie charakterystycznego brązowawego koloru przez bańkę.
  • Ogrodnicy uważają, że kiedy w pobliżu nadziemnej części rośliny końce łodygi i liści, które jeszcze nie wyschły, tracą elastyczność i swobodnie owijają się wokół palca, nadszedł czas na kopanie.

    Wykopane cebulki tulipanów

    Tulipany są przesadzane nie tylko w celu zapewnienia kolejnego cyklu kwitnienia, ale także w celu wykonania innych czynności pielęgnacyjnych. Jeśli nie zastosujesz się do tej procedury, mogą wystąpić następujące skutki:

  • Zbyt gęsty wzrost, a co za tym idzie, strzępienie pąków i przebarwienia kwiatów;
  • Cebulki tulipanów, które pozostają w jednym miejscu przez długi czas, zapadają na różne choroby, po wykopaniu słabe i zgniłe okazy są odrzucane;
  • Przeszczepiane rośliny są znacznie mniej narażone na atak pasożytów.
  • Do kopania wybiera się suchy, słoneczny dzień, aby cebula była łatwa do obierania.

    Ważny! Wieloletnie cebulki tulipanów, jeśli nie wykopywane co roku, wnikają głębiej w glebę i trudniej im kiełkować.

    Idealnie, obrane i posortowane cebule przechowywane są na wsi w chłodnym (optymalna temperatura – 18-20 ° C) i suchym miejscu latem. Można je ponownie sadzić od września. Hodowcy powinni przeanalizować warunki temperaturowe przed sadzeniem. Wskazówka dotycząca sadzenia tulipanów na zewnątrz jesienią to 10-stopniowy wskaźnik. Jeśli temperatura jest wyższa, żarówka szybko się zakorzeni, a kiełkowanie rozpocznie się, jeśli będzie niższa, to wręcz przeciwnie, nie zakorzeni się dobrze. W obu przypadkach nie należy spodziewać się dobrego wiosennego kwitnienia, możliwa jest nawet śmierć rośliny.

    Jesienne sadzenie tulipanów

    Jesienne przesadzanie cebulek tulipanów ma przewagę nad przesadzaniem wiosennym. Wtedy nie musisz się zastanawiać, dlaczego przesadzone tulipany nie kwitną. Zwykle wiosną przeszczepione rośliny kwitną dopiero w następnym roku.

    Ważny! Cebulki zakorzeniają się przez około 30 dni. Dlatego podczas sadzenia wiosną należy wziąć pod uwagę czynniki temperaturowe i czasowe. Z reguły nie ma wystarczająco dużo czasu na dobry przeszczep.

    Prawidłowe karmienie tulipanów charakteryzuje się stosowaniem różnych nawozów na różnych etapach życia rośliny. Po zakończeniu okresu aktywności ważne jest, aby cebulki uzupełnić witalność. Preparaty zawierające azot i chlor nie są odpowiednie. Cebule potrzebują fosforu i potasu, aby lepiej przygotować się do następnego kwitnienia.

    Możesz użyć gotowych kompleksów dla roślin cebulowych. Dobrym nawozem jest superfosfat, który jest rozcieńczany w wodzie i dostarczany do rośliny podczas podlewania. Jak używać:

  • 100 g sproszkowanej substancji rozcieńcza się w 1,5 litra wody;
  • uzyskany koncentrat rozcieńcza się wodą w ilości: 75 ml koncentratu na 5 litrów wody;
  • przed wykopaniem tulipanów należy karmić się raz lub dwa razy.
  • Nawożenie tulipanów

    Doskonałym nawozem potasowym będzie popiół drzewny, z którego przygotowywany jest napar:

  • około pół litra puszki popiołu wlewa się 5 litrami wody i pozostawia na 10 godzin;
  • napięty napar miesza się z przygotowanym preparatem fosforowym w stosunku 1: 5.
  • Jesienią, przygotowując glebę do sadzenia tulipanów, można dodać tam kompost z liści i sól potasową.

    Klimat Uralu jest kontynentalny, charakteryzujący się raczej mroźnymi zimami i umiarkowanie ciepłymi latami. Dlatego uprawa tulipanów ma swoje własne cechy, wyrażające się głównie w czasie trwania środków pielęgnacyjnych.

    Zwiędłe kwiaty są cięte kilka dni po całkowitym otwarciu pąka, dzięki czemu cebula może szybciej i wydajniej uzupełniać zapasy składników odżywczych. Możesz usunąć tylko sam kwiat, pozostawiając szypułkę na miejscu.

    Dla Uralu ten moment przypada w czerwcu. Podobnie jak w przypadku zwykłej pielęgnacji tulipanów, roślina kontynuuje podlewanie, aż liście żółkną i nadszedł czas, aby wykopać cebulki.

    Ważny! Podczas przycinania tulipanów na bukiety pozostaw 1-2 liście na miejscu, aby cebulka lepiej się uformowała.

    Czas przesadzania tulipanów zależy od czasu ich kwitnienia. Na Uralu, zwykle w lipcu, żarówki są gotowe, można je wykopać. Jeśli kwiaty rosną zbyt często, to przy nowym sadzeniu należy je sadzić z dala od siebie.

    Pod koniec września na Uralu ziemia wystarczająco się ochłodzi, więc tulipany sadzi się w ziemi. Etapy lądowania:

  • Przetwórz cebulki 5% roztworem nadmanganianu potasu;
  • Chore, uszkodzone żarówki są wyrzucane;
  • Najpierw sadzi się niemowlęta (małe cebule), ponieważ potrzebują więcej czasu na ukorzenienie. Należy wziąć pod uwagę, że większe tulipany wyrosną z dużej cebuli, dlatego sadzi się je w centralnej części ogrodu, małe – na brzegach. W ten sposób potężne rośliny nie będą przeszkadzać słabszym w uzyskaniu wystarczającej ilości światła słonecznego;
  • Żarówki umieszcza się w dołach ostrym czubkiem do góry na głębokość 10-15 cm Skład gleby wpływa również na głębokość sadzenia. Na ciężkich glebach gliniastych tulipany należy sadzić na głębokości mniejszej niż 10 cm;
  • Ważny! Małą cebulę należy umieścić bliżej ziemi.

  • Cebule należy sadzić tak, aby odległość między nimi wynosiła co najmniej 10 cm, aby roślina i kwiat mogły się prawidłowo rozwijać;
  • Dobrym sposobem na ochronę cebul przed gryzoniami jest sadzenie ich w koszach.
  • Otwory zasypujemy ziemią i przykrywamy świerkowymi gałęziami, suchą trawą lub liśćmi, aby uchronić przed mrozem. Gdy tylko stopi się śnieg, można zdjąć pokrowiec.
  • Cebule tulipanów są wrażliwe na nadmierną wilgoć i mają tendencję do gnicia. Dlatego zaleca się sadzenie ich w miejscach, w których nie gromadzi się wilgoć. Lepiej, jeśli jest to małe wzgórze.

    Sadzenie tulipanów w koszach

    Na Uralu sadzenie tulipanów wiosną to duże ryzyko, ziemia nagrzewa się zbyt późno, aby umożliwić pomyślne kiełkowanie. Aby skrócić ten czas, ogrodnicy sadzą cebulki w specjalnych pojemnikach, tylko wtedy na otwartym terenie. To może pomóc.

    Po wykopaniu głównym zadaniem jest konserwacja cebul. Jeśli wykopano je z wilgotnej ziemi, to najpierw należy je umyć w letniej wodzie, a następnie wysuszyć np. W siatkach zawieszonych w suchym miejscu.

    Ważny! Należy przechowywać tylko zdrową cebulę. Zgniłe, pomarszczone, wysuszone, poplamione należy wyrzucić do kosza. Nie należy ich umieszczać w kompoście, ponieważ stamtąd choroby roślin mogą rozprzestrzeniać się po całym ogrodzie.

    Po wyschnięciu cebulki przechowuje się w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu, takim jak papierowa torba lub kosz. Odpowiednie jest również pudełko kartonowe, w którym są one układane warstwami, z których każda jest oddzielona papierem gazetowym. Doświadczeni ogrodnicy zawsze etykietują takie pudełka, aby później nie pomylić ich z materiałem do sadzenia innych roślin.

    Syberia jest regionem problematycznym dla uprawy wszelkich roślin uprawnych, w tym tulipanów. Długie zimy, nagłe mrozy, które pojawiają się nawet w maju, mogą zniweczyć wszelkie wysiłki.

    Przechowywanie cebulek tulipanów

    Jednak ogrodnicy nauczyli się uzyskiwać obfite i żywe kwitnienie tulipanów w takich warunkach. Konieczne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji dostosowanych do surowego syberyjskiego klimatu.

    Podczas sadzenia tulipanów jesienią, kiedy i jak je sadzić, decydują warunki klimatyczne. Na Syberii nadal są różne, mimo ogólnego podobieństwa – są obszary o znacznie silniejszych i dłuższych przymrozkach oraz stosunkowo ciepłe rejony południowe.

    Czas sadzenia na trudniejszych obszarach może nastąpić już pod koniec sierpnia, w większości miejsc jest to drugi lub trzeci tydzień września. Z reguły hodowcy kwiatów kierują się nadejściem porannych przymrozków. Jeśli już się zaczęły, a rano temperatura spada do lekkiego minusu, czas sadzić tulipany.

    Podstawowe zasady sadzenia tulipanów na Syberii:

  • Jeśli w tym rejonie często występują wiatry, to należy zadbać o ochronę roślin i wybrać takie miejsce do ich sadzenia, aby nie zostało przedmuchane. Może być chroniony przez ogrodzenie lub ścianę budynku;
  • Ważny! Tulipany to rośliny kochające światło, więc dobre oświetlenie jest dla nich niezbędne.

  • Bardzo niskie temperatury powietrza zimowego i przemarzanie gleby decydują o głębokości cebul w ziemi. Powinien być większy niż w klimacie umiarkowanym. Nawet jeśli gleba jest gliniasta, a cebule są małe, umieszcza się je na głębokości 15 cm.W luźnej glebie tulipany sadzi się jeszcze głębiej – do 20 cm;
  • Po posadzeniu rabaty przykrywa się słomą, liśćmi lub świerkowymi gałązkami, gdy pada śnieg dodatkowo przykrywa się śniegiem.

    Osłonięte łóżka tulipanów

    Pomoże to cebulom bezpiecznie zimować.

  • Kwitnienie tych roślin na Syberii kończy się średnio pod koniec czerwca. Aby określić, kiedy przesadzić tulipany po kwitnieniu, kierują się obserwacjami wyblakłych roślin. Sygnałem do kopania jest również zażółcenie i wysuszenie liści.

    Po zebraniu, oczyszczeniu i wysuszeniu cebulek są one wyrzucane i przechowywane.

    Ważny! Jeśli przez prawie cały okres przechowywania utrzymuje się temperaturę około 20 ° C, to 10-15 dni przed posadzeniem w ziemi należy cebulki przenieść w chłodniejsze miejsce, aby stwardniały i przygotowały się na niskie temperatury.

    Gleba na Syberii jest przeważnie ciężka. Należy to wziąć pod uwagę przed przesadzeniem tutaj tulipanów. W przeddzień należy go wykopać, konieczne jest również częste poluzowanie. Podczas kopania cała łopata jest zanurzona w ziemi.

    Ciężkie gleby o wysokiej kwasowości można ulepszyć pod uprawę tulipanów, dodając w razie potrzeby nawozy organiczne lub kompost z liści, popiół drzewny, piasek rzeczny.

  • Jednym ze sposobów sadzenia jest tworzenie równoległych bruzd i umieszczanie tam cebul. Odległość między nimi ok. 15 cm Piasek należy wysypać na dno;
  • Sadzenie cebul w bruździe

  • Żarówki umieszczone są w odległości 10 cm Im mniejsze, tym bliżej siebie;
  • Ważny! Zamiast sortować żarówki, możesz umieścić je obok siebie w różnych rozmiarach. Niektórzy umrą, ale na ogół nie zostanie to zauważone.

  • Posyp 5-centymetrową warstwę kompostu z liści, a następnie dodaj ziemię. Nie trzeba zagęszczać, wystarczy wyrównać z grabi;
  • Schronienie powstaje nieco później, z dalszym spadkiem temperatury.
  • Tulipany to jedne z najpopularniejszych wczesnych roślin kwitnących o wielu odmianach i żywych kolorach. Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, nie są nadmiernie podatne na choroby i przy odpowiedniej pielęgnacji dobrze znoszą mroźne zimy. Jednak ważne jest, aby chronić je przed nadmierną wilgocią, która sprzyja próchnicy.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy