Uprawa aloesu w domu: czym różni się kwiat od agawy

Nawet dziecko wie, czym jest aloes, nie wspominając o doświadczonych ogrodnikach. Soczysta roślina w domu nie wygląda tak samo jak na wolności, ale jest łatwa w pielęgnacji.

Aloes – czym jest ten kwiat, dlaczego się go nazywa

Obecny aloes to soczyste zioło, które jest szeroko stosowane w kosmetologii i medycynie. Kwiat może istnieć w warunkach, w których inne rośliny nie rosną, ponieważ w ekstremalnych sytuacjach jest w stanie zatrzymać wilgoć wewnątrz liścia.

Aloes w doniczce

Słabo rozwinięty system korzeniowy z krótką łodygą. Rozeta z liśćmi może mieć ponad pół metra średnicy. Barwne liście mają kolce na krawędziach. Rurkowate pomarańczowe kwiaty w naturze pojawiają się na szkarłatnie raz na 2-3 lata. W przypadku roślin domowych okres ten wydłuża się do 15 lat. Często kwiat nie kwitnie ani razu przez całe życie. Przetłumaczone z łaciny oznacza „obecny aloes”.

Wiele osób zadaje pytanie: agawa i aloes – jaka jest różnica? W tej chwili botanicy zidentyfikowali ponad 500 gatunków aloesu, wśród których najpopularniejsze to aloes zwyczajny i aloes drzewny. Ich skład chemiczny jest prawie taki sam. Drzewo aloesowe i aloes to nie ta sama roślina. Warto je przyjmować przy różnych okazjach: agawy leczy skórę, a aloes stosuje się wewnętrznie.

Łatwo odróżnić agawę od aloesu za pomocą zewnętrznych wskaźników: pierwsza ma mocny pień, z którego wyrastają liście, a druga ma krzaczastą strukturę i soczyste liście, które kierują się ku górze.

Stulecie w warunkach wewnętrznych

Kwiat zawiera dużą liczbę składników, które są korzystne dla ludzkiego organizmu. Szkarłatna i szkarłatna vera to jedna i ta sama roślina. Aloes zawiera witaminy z grupy B, kwas askorbinowy i foliowy, K, Ca, Cu, Zn, Mg. Wśród pozytywnych właściwości, które zapewnia soczystość:

  • przyspieszona regeneracja tkanek, zapobiegająca powstawaniu blizn;
  • działa tonizująco na organizm.
  • Kwiat może być szkodliwy, jeśli występują choroby nerek, pęcherza, wątroby. Nie może być stosowany jako lek w czasie ciąży, gruźlicy, reakcji alergicznych na roślinę.

    Dodatkowe informacje! Do zbioru materiału jako składnik leczniczy zaleca się dobrać dolne liście sukulentu o długości co najmniej 15 cm, w tym przypadku liść odłamuje się u nasady, natychmiast aplikując sok roślinny.

    Dbanie o roślinę doniczkową w domu

    Kwiat aloesu: opcje pielęgnacji i właściwości lecznicze rośliny

    Aloes to bezpretensjonalny kwiat, dlatego dbanie o niego nie sprawi większych kłopotów. Roślina szybko dostosowuje się do przewidzianych warunków wzrostu. Aby mógł rosnąć i nie przeżyć, zaleca się zapewnienie mu optymalnych warunków.

    Roślina wewnętrzna

    Oświetlenie odgrywa prawie główną rolę we wzroście. Aloes to kochający światło kwiat. Przy niewystarczającej ilości światła roślina może zacząć się rozciągać, dlatego zimą warto zaopatrzyć ją w dodatkowe źródła światła. Na lokalizację doniczki z aloesem warto wybrać południową i południowo-wschodnią stronę mieszkania.

    Uwaga! Kiedy wiosenne promienie wnikają do mieszkania, kwiat jest chroniony przed słońcem, aby się nie poparzył. Do tych celów używa się tiulu i gazy, które filtrują jasne promienie słońca. Wydarzenia te odbywają się w ciągu tygodnia.

    Latem zaleca się wyniesienie doniczki z rośliną na werandę lub balkon, aby aloes otrzymał odpowiednią ilość promieniowania ultrafioletowego, którego nie przepuszcza szyba okienna. Z tego powodu roślina będzie miała grubsze liście i mocną łodygę.

    Reżim temperaturowy latem nie jest wyrównany. W przypadku kwiatu wystarczająca będzie temperatura pokojowa. Zaleca się wyprowadzenie rośliny z mieszkania tylko do miejsc, które nie są narażone na opady i przeciągi. Zimą soczysty pozostaje w okresie uśpienia, dlatego temperatura jest obniżona. Optymalny tryb to +15 ℃.

    Umiarkowane podlewanie jest kluczem do dobrej opieki. Podlewanie rośliny jest wymagane w razie potrzeby, gdy górna warstwa ziemi zaczyna wysychać. Kiedy zaczyna się okres odpoczynku, częstotliwość zmniejsza się o 2 razy. Aby nie zgnić łodygi, nie zaleca się podlewania kwiatu do wylotu z liśćmi, aby uniknąć stagnacji wody.

    Suche powietrze sprzyja uprawie aloesu. Roślina nie jest opryskiwana. Kiedy pojawi się kurz, wytrzyj liście wilgotną gąbką.

    Pył na liściach aloesu

    Aby uprawiać aloes w domu, podłoże kupuje się w wyspecjalizowanych sklepach. Lub zrób to sam. W tym celu stosuje się piasek rzeczny, darń i glebę liściastą. Składniki są pobierane w równych proporcjach i mieszane.

    Nawozy stosuje się wiosną i zapomniało o nich przez rok. Jako nawóz wierzchni zaleca się stosowanie substancji organicznych, które są opracowywane bezpośrednio do uprawy tego kwiatu. Są kupowane w specjalnych sklepach dla hodowców kwiatów.

    Doniczkę na roślinę domową warto wybrać nie tylko ze względu na jej cechy zewnętrzne, ale także wielkość systemu korzeni aloesu. Zaleca się preferowanie małych pojemników. Powinien znajdować się 3-4 cm od korzeni do ścian pojemnika, zaleca się sprawdzenie, czy korzenie urosły wszerz czy głębiej. Zależy to od tego, czy musisz kupić większą, czy szerszą pojemność.

    Przycinanie jest potrzebne, aby poprawić stan rośliny, jej wygląd i promować aktywny wzrost. W takim przypadku zabieg przeprowadza się ostrożnie, ponieważ aloes ma grube i soczyste liście.

    Ważny! Nadmiar pędów i uszkodzone liście ulegają wydłużeniu. Do tych celów stosuje się ostry instrument, który jest wcześniej dezynfekowany. Miejsce cięcia jest przetwarzane. Do tych celów stosuje się węgiel aktywny lub węgiel drzewny.

    Przycinanie aloesu jest krytycznym etapem pielęgnacji

    Okresowe przeszczepianie jest wymagane w przypadku każdego kwiatu domowego. Aloes nie jest wyjątkiem. Młode osoby muszą zmieniać glebę i doniczkę raz w roku, a dorośli – raz na 2-3 lata. Po przesadzeniu sukulenty są obficie podlewane. Transplantację przeprowadza się wiosną lub latem, kiedy zaczyna się sezon wegetacyjny.

    W swoim naturalnym środowisku aloes kwitnie dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Często ten okres trwa około sześciu miesięcy. W klimacie umiarkowanym można zapomnieć o rocznym kwitnieniu soczystego, w domu może w ogóle nie kwitnąć.

    Okres spoczynku trwa w zimnych porach roku. Zaleca się zabranie go w chłodniejsze miejsce, aby sukulent mógł zregenerować siły. Jeśli roślina zakwitła, warto usunąć szypułkę, aż uformują się nasiona.

    Rozmnażanie rośliny jest tak łatwe, jak jej pielęgnacja. Najczęściej procedura rozmnażania jest przeprowadzana przez sadzonki. Istnieją inne metody o zwiększonym poziomie złożoności.

    Do sadzenia najczęściej wybiera się tę metodę, ponieważ jest łatwiejsza. Cięcie liści należy oddzielić od rośliny matecznej i przechowywać w ciemnym pomieszczeniu przez 1 do 2 tygodni. W tym czasie będzie miał czas na wyschnięcie, co zwiększy szanse jego pomyślnego zakorzenienia w przyszłości.

    Zbieranie sadzonek

    Dolną część cięcia pogłębia się w przygotowane wcześniej podłoże o 3-4 cm, korzenie czekają na pojawienie się. Rootowanie jest powolne. W tym czasie liść może zgnić. Jego stan jest stale monitorowany.

    Istnieją inne sposoby rozmnażania kwiatu. Jednocześnie czekają 2 lata, aż soczysty przybierze dekoracyjny wygląd. Nie wszystkie zakupione nasiona kiełkują równomiernie. Metoda jest odpowiednia, gdy wymienione wady nie przeszkadzają hodowcy.

    Do sadzenia zaleca się wybrać okres od końca stycznia do początku marca, ponieważ w tym samym okresie roślina zaczyna kiełkować w swoim naturalnym środowisku. Nasiona przed siewem należy spulchnić: drobnoziarnistym papierem ściernym uszkadzają powłokę ochronną, poprawiając proces kiełkowania.

    Następnie materiał do sadzenia umieszcza się na szmatce i wylewa wodą, sadzonki pojawiają się w ciągu tygodnia. Obecność korzeni sygnalizuje, że można sadzić nasiona. Są spryskiwane na ziemi, a na wierzchu pokryte niewielką ilością piasku rzecznego. Następnie gleba jest spryskiwana z butelki z rozpylaczem i umieszczana w szklarni, aż pojawią się pierwsze płatki.

    Rosnące problemy, choroby i szkodniki

    Cyprys zimozielony – co to jest i jak wygląda

    Roślina rzadko choruje, ale może zostać zaatakowana przez pochwę. Szkodniki są zbierane samodzielnie z liści. Jeśli woda nie jest odpowiednio podlewana, korzenie mogą gnić. Zapobieganie temu problemowi jest uważane za przestrzeganie właściwej pielęgnacji, która obejmuje umiarkowane podlewanie.

    Pochwa na liściach aloesu

    Inne narastające problemy obejmują:

  • Jeśli końcówki liści zaczną wysychać, oznacza to, że system korzeniowy jest zarośnięty, a gleba nie zawiera składników odżywczych. Rozwiązaniem problemu jest przeszczepienie do bardziej wolnej doniczki.
  • Walcowanie liści aloesu sugeruje, że potrzebna jest do niego ostrożniejsza pielęgnacja – warto je z kurzu wycierać wilgotną szmatką.
  • Jeśli liście żółkną i stają się wodniste, problem polega na podlewaniu. Zaleca się zatrzymanie go na chwilę.
  • Spadające liście wskazują również na niewłaściwe podlewanie. Sukulent należy zwilżyć wodą o temperaturze pokojowej.
  • Aloes jest często używany jako roślina doniczkowa. Wynika to z bezpretensjonalnej pielęgnacji i obecności przydatnych właściwości rośliny. Dekoracyjne walory soczystości są wysokie, dlatego nawet nie kwitnący aloes cieszy oko domowników.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy