Uprawa chryzantem indyjskich w terenie otwartym, odmiany indicum i ich opis

Wśród dużej liczby odmian chryzantem konieczne jest podkreślenie Indian. Słynie z niezwykłego wyglądu i niewymagającej pielęgnacji. Możliwe jest wyhodowanie kultury nie tylko do dekoracji letniego domku, ale także do cięcia. Jeśli przestrzegane są wszystkie cechy pielęgnacji, można uzyskać roślinę o dużych pąkach i długim okresie kwitnienia.

Chryzantema indyjska to wieloletnia roślina o następującym opisie:

  • wysokość krzewu może dochodzić do 1,5 metra;
  • liście, wypreparowane, zielone z matową powierzchnią;
  • średniej wielkości pąki o wyraźnym zapachu;
  • kultura kwitnie we wrześniu i przed pierwszymi przymrozkami;
  • korzenie są słabo rozwinięte, nie głębokie.
  • Uprawa chryzantemy indyjskiej

    Chryzantema rośnie szybko przy odpowiedniej pielęgnacji. Jednak może kwitnąć w pełni dopiero rok po posadzeniu.

    Chryzantema została po raz pierwszy wyhodowana przez Chińczyków – ponad 2500 lat temu. Roślina była uprawiana jako przyprawa do gotowania. Jednak kultura zaczęła rozprzestrzeniać się na inne kraje z Japonii i Indii.

    Do Europy została przywieziona przez podróżników i otrzymała nazwę Chrysanthemum indicum (chryzantema drobnokwiatowa). Osobliwością rośliny był żółto – pomarańczowy kolor pąków. W tej chwili istnieje wiele odmian tej chryzantemy, które uzyskuje się przez krzyżowanie różnych gatunków.

    Historia pochodzenia

    Japończycy wierzyli, że jedzenie płatków chryzantemy przedłuży życie. Podkreślono następujące przydatne właściwości rośliny:

  • stosowany w leczeniu choroby Parkinsona.
  • Ponadto roślina zawiera następujące składniki lecznicze: olejek eteryczny, kamforę, cholinę, adelinę, witaminę A.

    Przydatne właściwości rośliny

    Ważny!  Płatki pąka mają właściwości lecznicze w okresie aktywnego kwitnienia.

    Hodowla chryzantem to ulubiona rozrywka wielu ogrodników. Indyjska chryzantema dzieli się na następujące popularne odmiany:

  • Aurora – wysokość buszu sięga 1 metra. Pąki są małe, pomarańczowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji pąki mogą mieć do 10 cm średnicy;
  • Snow Elf – cechą tej odmiany są pąki w postaci pomponów. Kwiatostany są białe o słabym aromacie;
  • Vimini to małe żółte pąki. Środek pokryty mniejszymi brązowymi płatkami. Na krawędziach znajduje się kilka dużych;
  • Artysta – charakterystyczną cechą odmiany jest bujny krzew. Wysokość rośliny może dochodzić do 1,5 metra. Mix kolorów składający się z różowych i białych pasków na płatkach;
  • Lampart – roślina osiąga wysokość do 1 metra. Liście są duże, ciemnozielone. Pąki są bordowe, duże;
  • Fanfara to mały krzew. Osobliwością tej kultury jest inny kolor pąków;
  • Gazela indyjska – wysokość krzewu do 1 metra. Pąki są duże. Średnica może dochodzić do 17 cm, płatki frotte białe.
  • Popularne odmiany chryzantem

    Chryzantema Indian zawiera mieszankę różnych odmian, które różnią się indywidualnymi cechami i kolorem pąków.

    Sadzenie sadzonki chryzantemy indyjskiej w otwartym terenie

    Konieczne jest sadzenie sadzonki chryzantemy w otwartym terenie dopiero po zmniejszeniu ryzyka wystąpienia przymrozków. Najbardziej preferowany okres to połowa maja. Wybierz miejsce o neutralnym typie gleby. Miejsce powinno być dobrze oświetlone słońcem. W przeciwnym razie wzrost chryzantemy krzewów zmniejszy się. Konieczne jest umieszczenie sadzonki w ziemi w pochmurny dzień.

    Chrysanthemum Bacardi – sadzenie i pielęgnacja w otwartym polu

    Aby to zrobić, wykonaj następującą sekwencję czynności:

  • Umieść sadzonki w rowie w odległości co najmniej 40 cm od siebie.
  • Aby roślina szybciej się zakorzeniła, możesz dodać Kornevin do wody. Aby uzyskać bujny krzew po posadzeniu, zaleca się uszczypnięcie wierzchołka sadzonki.

    Ważny!  Przed sadzeniem glebę należy zdezynfekować roztworem manganu.

    Chrysanthemum indicum nie wymaga kompleksowej pielęgnacji. Jednak przestrzeganie prostych zasad pozwala uzyskać duże pąki i przedłużyć okres kwitnienia do pierwszych przymrozków.

    Pielęgnacja upraw zewnętrznych

    Uprawę można uprawiać tylko przy odpowiednim podlewaniu. Roślina preferuje wilgotną glebę, ale nie należy być zbyt gorliwym, gromadzenie się wody prowadzi do zgnilizny korzeni.

    W standardowych warunkach pogodowych podlewanie zalecane jest co trzy dni. Intensywność nawadniania reguluje się patrząc na pogodę.

    Konieczne jest uprawianie roślin na pożywnej glebie. Jeśli niezbędne substancje w glebie nie wystarczą, stosuje się specjalne nawozy. W tym celu wybiera się następujące rodzaje nawozów:

  • podczas wzrostu zielonej masy stosuje się substancje azotowe;
  • podczas tworzenia pąków do gleby wprowadzane są dodatki potażu i fosforu.
  • Jesienią, przed kopaniem na zimę, dodaje się humus, który działa również jako grzejnik.

    Domowe chryzantemy wymagają regularnego przycinania. Procedura przebiega w trzech etapach:

  • pierwszy etap – na początku lata odcina się górną część krzewu. Przyczynia się to do pojawienia się pędów bocznych;
  • drugie przycinanie odbywa się w środku lata, wierzchołki pędów bocznych są odcinane;
  • trzecie przycinanie odbywa się jesienią. Pędy są całkowicie odcięte, pozostawiając nie więcej niż 10 cm nad ziemią. Procedura jest wykonywana przed wysłaniem krzewu na zimę.
  • Przycinanie chryzantem

    Jeśli nie zostanie przycięty, krzew słabnie i wymaga podwiązki.

    Chryzantema nie toleruje przymrozków, dlatego aby zachować cechy odmiany, należy późną jesienią wykopać krzew. Konieczne jest regularne przeszczepianie krzewu wiosną w nowe miejsce. Sprzyja to szybkiemu rozwojowi roślin i obfitemu kwitnieniu.

    Jednym z głównych warunków uprawy chryzantemy jest jej wykopanie. Przed wykopaniem krzewu należy go odpowiednio przygotować. Za kilka tygodni dodaj humus, który nasyci glebę wszystkimi niezbędnymi substancjami. Odetnij krzak i ostrożnie wykop go razem z kawałkiem ziemi. Umieść roślinę w doniczce i wyślij w chłodne miejsce.

    Najbardziej odpowiednim miejscem do przechowywania jest piwnica. Kultura jest tam przechowywana przez całą zimę. Ważne jest przestrzeganie zasad: podlewać co kilka tygodni i pilnować, aby nie tworzyła się pleśń.

    Ważny!  Nie możesz wykopać chryzantemy. Jednak w tym przypadku do izolacji stosowana jest specjalna konstrukcja z polietylenu. Korzenie rośliny pokryte są świerkowymi gałęziami i starymi rzeczami.

    Sposób rozmnażania kultury wybiera ogrodnik indywidualnie. Stosowana jest metoda nasion i sadzonki.

    Do rozmnażania musisz najpierw wyhodować sadzonki. Wykonywana jest następująca lista działań:

  • Na początku marca należy przygotować pojemniki na sadzonki i napełnić je mieszanką składników odżywczych. Można użyć gotowego podłoża. Jednak wielu ogrodników przygotowuje własną mieszankę gleby. Aby to zrobić, wymieszaj w równych częściach: gleba darniowa, próchnica i torf.
  • Przygotowaną glebę należy zdezynfekować lekkim roztworem manganu lub wystawić na działanie niskich temperatur (mróz).
  • Rozłóż nasiona na ziemi i spryskaj ciepłą wodą za pomocą butelki z rozpylaczem.
  • Przykryj szkłem i umieść na parapecie.
  • Uprawa roślin z nasion

    Sadzonki pojawią się za 2 tygodnie. W niektórych przypadkach zaleca się użycie świetlówki. Ponieważ ziarno kultury jest małe, łóżka są gęsto sadzone. Po pojawieniu się pędów konieczne jest przerzedzenie łóżek, pozostawiając silniejsze okazy.

    Ważny!  Możesz sadzić nasiona na otwartym terenie, takie sadzenie odbywa się w połowie maja. Jednak takie sadzonki często zaczynają kwitnąć dopiero w przyszłym roku.

    Ta metoda jest używana bardzo często. Do rozmnażania wczesnym latem konieczne jest pocięcie pędów chryzantemy na sadzonki o długości 15 cm, umieszczenie w Kornevin na 2 godziny i sadzenie w otwartym terenie.

    Wierzch z wyciętymi plastikowymi butelkami. W czasie upałów regularnie wietrz i dbaj o sadzonki. Obserwowanie codziennego podlewania. Jesienią przesadzaj sadzonki do garnka i przechowuj w chłodnym miejscu.

    Sadzonki chryzantemy

    Potencjalnie narastające problemy i szkodniki

    Chryzantema rzadko jest podatna na choroby. Jednak przy niewłaściwej pielęgnacji mogą pojawić się następujące problemy:

  • szara zgnilizna – na liściach i pędach pojawiają się brązowe plamy. Do leczenia konieczne jest potraktowanie krzaka mieszaniną Bordeaux;
  • mszyce to jeden z najczęstszych problemów podczas uprawy. Żywi się sokiem roślinnym i może doprowadzić do śmierci. Aby wyeliminować szkodnika, konieczne jest przetworzenie krzewu wodą z mydłem;
  • roślina nie kwitnie – ten problem może powstać przy nadmiernej ilości nawozu. Krzew należy przesadzić w nowe miejsce wzrostu.
  • Przy odpowiedniej pielęgnacji nie pojawiają się choroby i szkodniki.

    Uprawa chryzantem pozwala cieszyć się żywymi kolorami późną jesienią. Aby krzew kwitł gwałtownie i nie był narażony na choroby, konieczne jest jego terminowe podlewanie i wprowadzenie składników odżywczych. Chryzantema indyjska jest podzielona na wiele odmian, które mają swoje indywidualne cechy i ozdobią każdą działkę ogrodową.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy