Uprawa kaktusa Mammillaria, odmiany: Bokasana, Polifera, Wilda, jak pielęgnować

Kaktusy zajmują szczególne miejsce wśród kwiatów w pomieszczeniach. Wiele z nich jest bardzo bezpretensjonalnych, a jednocześnie bardzo dekoracyjnych. Takie są cechy charakterystyczne kaktusa Mammillaria, którego gatunki są bardzo zróżnicowane. Jest nie tylko atrakcyjny wyglądem, ale także nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Kwitnienie tej rośliny można nazwać jej osobną zaletą.

Ojczyzną kwiatu jest Ameryka Północna, Środkowa i Południowa, a także zachód Indii i Wenezueli. Rodzaj ma ponad 300 gatunków i nadal rośnie dzięki nowym odmianom. Łacińska nazwa kwiatu to mammilaria.

Kaktusy mają atrakcyjny wygląd i pięknie kwitną

Wysokość rośliny nie przekracza 20 cm, a szerokość 40 cm, kształt może być różny i zależny od odmiany – może być płaski, wydłużony lub kulisty. Charakterystyczną cechą mammillaria jest brak żeber. Zamiast tego roślina ma guzki, dzięki czemu może magazynować wilgoć i długo przebywać bez podlewania.

Wielkość, kształt i kolor kwiatów również zależą od odmiany. Większość odmian tworzy kwiaty na wierzchołku rośliny w kształcie koła. Wielkość kwiatów waha się od 2 do 5 cm, płatki mogą być czerwone, żółte lub białe.

Na przykład! Po zakończeniu kwitnienia powstają owoce, a następnie nasiona dojrzewają.

Mammillaria Cactus: metody pielęgnacji roślin i popularne gatunki

Wśród różnorodnych gatunków mammillaria istnieje kilka odmian, które najlepiej nadają się do uprawy w domu lub mieszkaniu. Wszystkie są bardzo dekoracyjne i różnią się nie tylko wyglądem, ale także kolorem kwiatów.

Ma cylindryczny kształt i bogatą zieloną barwę. Cała powierzchnia jest gęsto pokryta cienkimi białymi kolcami. Kwiaty są średniej wielkości, około 2 cm i są koloru białego.

Wilda

Różni się bardzo oryginalnym wyglądem. Podłużna roślina pokryta jest cierniami o niezwykłym żółtym odcieniu. Odcień kwiatostanów może być biały lub żółtawy.

Charakterystyczną cechą tej odmiany jest duży rozmiar rośliny. Guzki są również dość duże i mają cylindryczny kształt ze stożkowym zakończeniem. Roślina może osiągnąć wysokość 15 cm.

Prolifera

Jedna z najmniejszych odmian. Różni się niezwykłym kolorem igieł – mają bordowy odcień. Kwiaty jasnoróżowe mają białą obwódkę wokół krawędzi. Powstają na szczycie rośliny, tworząc swoisty bukiet.

Odmiana nazywana jest również Bokasan. Kwiat ma rozgałęzioną strukturę dzięki dzieciom, które aktywnie tworzą się na dorosłej roślinie. Kwiaty są śnieżnobiałe.

Na przykład! Na roślinie występuje jednocześnie kilka rodzajów igieł: haczykowate, cienkie i długie włosowate.

Długo-brodawkowaty – duża różnorodność

Ten typ kaktusa ma okrągłą łodygę i w miarę wzrostu tworzy grupę kilku okazów. Powierzchnia rośliny jest gęsto pokryta białymi kolcami. Kwitnie jaskrawoczerwonymi kwiatami.

Kwiat osiąga wysokość 6 cm, łodygi pokryte są haczykowatymi kolcami, które otoczone są cienkimi i miękkimi włoskami. Kwiaty są średniej wielkości i mogą być białe lub kremowe.

Wymienione odmiany są dalekie od całej listy odmian popularnych wśród hodowców kwiatów. Kilka innych typów należy odnotować osobno:

  • Carmena. Włosy są brązowe, a kwiaty białe.
  • Elongata lub wydłużony. Duża łodyga o długości do 20 cm, pokryta złotymi kolcami. Kwiaty są białe lub żółte.
  • Bakeberg. Jasnoczerwone kwiaty tworzą mocną łodygę, która może osiągnąć wysokość 20-240 cm.
  • Gracilis. Pędy są duże, o średnicy 4-5 cm. Ma ciemny, długi środkowy grzbiet.
  • Bombicyna lub satyna. Pędy pokryte są białymi promieniowymi kolcami i haczykowatymi środkowymi kolcami. Różowe kwiaty w kształcie lejka.
  • Nie mniej interesujące od Mammillaria Bakeberg są takie gatunki jak Mammillaria Bokasana, Lyuti i Mix. Wszystkie te odmiany są łatwe w pielęgnacji. Niektóre z nich rosną dość szybko, a niektóre odmiany rozwijają pędy boczne dość wolno. Główną cechą wspólną wszystkich odmian mammillaria jest pielęgnacja niewymagająca specjalnych umiejętności i odporności na suszę.

    Haniana to jedna z popularnych odmian

    Podobnie jak wszystkie domowe kaktusy, mammillaria wymaga minimalnej pielęgnacji i konserwacji. Wszystkie wymagania i czynności przedstawia poniższa tabela.

    Temperatura Optymalna temperatura zawartości 18-23 ° C. Jest niebezpieczne, jeśli wskaźnik spadnie poniżej 15 ° C. Oświetlenie Wymaga dużo światła, a nawet toleruje bezpośrednie działanie promieni słonecznych Podlewanie Latem glebę należy podlewać 1-2 razy w tygodniu, zimą nie więcej niż 2 razy w miesiącu Wilgotność Nie ma specjalnych wymagań co do poziomu wilgotności. Toleruje powietrze bardziej suche niż zbyt wilgotne Skład gleby Lepiej użyć gotowej mieszanki na kaktusy i sukulenty Top dressing Stosować tylko w okresie wiosenno-letnim stosując specjalne preparaty do kaktusów. Aplikuj nie więcej niż 1 raz w miesiącu.

    Uwaga!  Podobnie jak wszystkie kaktusy, mammillaria reaguje negatywnie na opryski. Jeśli w pobliżu są kwiaty, które planuje się zwilżyć, lepiej usunąć kaktusa w tym momencie w innym miejscu.

    Mammillaria: pielęgnacja zimą i cechy kwitnienia

    Pielęgnacja podczas kwitnienia kaktusa i w okresie spoczynku jest inna. Należy przestrzegać 2 podstawowych zasad:

  • Podczas kwitnienia nie należy przesuwać doniczki i wykonywać dodatkowego nawożenia. Należy również chronić go przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Prawie wszystkie rodzaje kaktusów mammillaria kwitną wiosną, ale czasami pod koniec zimy. Szczególnie ważne jest regularne podlewanie podczas rozwoju pąków.
  • Przed nadejściem zimowego okresu spoczynku liczba podlewań zmniejsza się do 1-2 razy w miesiącu. Stopniowo zmniejsza się również częstotliwość nawożenia, a na początku zimy całkowicie przestają je robić.
  • W przypadku kaktusów okres uśpienia jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie obecność tego etapu rozwoju jest kluczem do obfitego kwitnienia. Jeśli zapewnisz wszystkie warunki, aby kwiat przeszedł przez fazę spoczynku i rozwoju, wpłynie to pozytywnie zarówno na wzrost masy wegetatywnej, jak i liczbę pąków.

    Mammillaria jest najłatwiejszy do rozmnażania przez pędy, które dość szybko się zakorzeniają. Sadzi się je w osobnych doniczkach wypełnionych mieszanką na kaktusy i początkowo często nawilżają glebę. Jak dbać o kaktusa mammillaria i rozmnażać go, jest dość proste.

    Ważny!  Podczas sadzenia dzieci, a także podczas przesadzania kaktusów, na dno doniczki należy wylać warstwę drenażu o grubości co najmniej 2 cm.

    Często nie ma potrzeby przesadzania kaktusa. Przesadzanie jest wymagane tylko wtedy, gdy doniczka jest za mała dla rośliny. W takim przypadku po zakończeniu kwitnienia roślina jest usuwana ze starego pojemnika i sadzona w większej doniczce. Gleba do sadzenia jest używana specjalnie dla kaktusów.

    Ważne jest, aby wybrać odpowiednią doniczkę – niezbyt głęboką iz 4-5 otworami drenażowymi.

    Dla obfitego kwitnienia konieczny jest okres spoczynku.

    Kaktusy są bardzo bezpretensjonalne i praktycznie nie reagują na małe odstępstwa od zasad opieki. Najbardziej destrukcyjne jest podlewanie, które może być spowodowane zarówno nadmiernym podlewaniem, jak i niewłaściwym składem gleby.

    Ważny!  Nadmiar wilgoci często prowadzi do gnicia, na co wskazuje zmiana gęstości lub koloru łodygi. Szczególnie podatne na gnicie są Mammillaria elongata, Carvin, Graceful, Zeylman i Longimamm.

    Mammillaria mogą być również atakowane przez szkodniki. Najczęściej kaktus cierpi z powodu przędziorków, owadów łuskowych i nicieni, które infekują korzenie rośliny. W przypadku jakichkolwiek oznak obecności szkodników zabieg należy przeprowadzić natychmiast, a roślinę odizolować od innych aż do całkowitego wyzdrowienia.

    Kaktus Mammillaria wyróżnia się różnorodnością gatunków. Różne odmiany roślin różnią się kształtem i kolorem nie tylko kwiatów, ale także cierni. Wysokość i średnica łodygi również może się znacznie różnić w zależności od odmiany. Kaktus Mammillaria, którego pielęgnacja domowa jest prosta i prosta, nadaje się do uprawy nawet dla początkujących.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy