Uprawa mięty w domu: jak to zrobić na parapecie w doniczce

Mięta to roślina, która nie tylko dobrze smakuje, ale także ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Jest to uprawa ogrodnicza, dlatego częściej występuje w ogrodach warzywnych i na działkach. Jednak wiele osób ma pytanie, jak wyhodować miętę w domu na parapecie. Nie jest to trudne, najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich niezbędnych zasad i uwzględnienie cech rośliny. Wtedy możesz cieszyć się wspaniałymi zbiorami przez cały rok.

Uprawa mięty na parapecie w mieszkaniu

Przed uprawą mięty w domu musisz przygotować glebę, pojemnik i materiał do sadzenia.

W domach można uprawiać te same gatunki, które sadzi się na działkach ogrodowych. Najpopularniejsze z nich to:

Miętę można uprawiać nie tylko na stronie, ale także na parapecie

Do uprawy w domu warto wybrać odmiany mięty, które są kompaktowe i małe, aby doniczkę można było postawić na parapecie. Doświadczeni ogrodnicy często wybierają odmiany o nazwach Ceremony, Zabava, Penniroyal, Spearmint, Pearl, Kuban, Strawberry Mint.

Uwaga! Wybór odmiany zależy od preferencji osoby, jednak jeśli chcesz, możesz wyhodować prawie każdą roślinę.

Czynności przygotowawcze przed posadzeniem mięty

Ważne jest przestrzeganie prostych zasad, przygotowanie wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów przed posadzeniem mięty w domu.

Jak wyhodować miętę w domu na parapecie

Istotną rolę odgrywa odpowiednie miejsce na doniczkę. Mięta uwielbia światło, dlatego najlepiej wybrać podświetlane parapety. Warto jednak pamiętać, że bezpośrednie światło słoneczne nie powinno padać na części rośliny, aby nie doszło do poparzeń.

Uwaga! Jeśli okna wychodzą na stronę południową, to w południe należy przykryć młode sadzonki papierem lub przenieść doniczkę w cień.

Zimą i jesienią roślina może potrzebować dodatkowego oświetlenia specjalnymi lampami. Przy braku światła pędy będą się rozciągać. Najbardziej odpowiednia temperatura dla normalnego rozwoju kwiatu wynosi od +20 do +25 stopni.

System korzeni mięty rośnie na boki, a nie w głąb, dlatego lepiej wybrać szerokie pojemniki. Możesz wybrać okrągłą doniczkę lub wziąć proste pudełko, najważniejsze jest to, że pasuje do parapetu. Na dnie pojemnika konieczne jest wykonanie drenażu poprzez wylanie warstwy keramzytu o wysokości około 3 cm

Miętę można uprawiać w doniczkach.

Mięta parapetowa dobrze rośnie na każdej glebie. Najlepiej jednak wybierać gleby luźne i żyzne. Możesz kupić gotową ziemię na domowe kwiaty lub po prostu wymieszać torf z piaskiem.

Mięta może się rozmnażać na kilka sposobów:

  • Z pomocą nasion. Ta metoda nie wymaga dużego wysiłku, ale raczej długiej – małe nasiona kiełkują przez długi czas.
  • Sadzonki. Metoda jest dość prosta. To on pozwala szybko zdobyć nowe rośliny.
  • Przesadzanie gotowych krzewów z otwartego terenu. Przeszczepiona roślina będzie rosła bardzo szybko.
  • Przed posadzeniem mięty w domu w doniczce należy odpowiednio przygotować materiał do sadzenia. Nasiona zakupione w wyspecjalizowanych sklepach zostały już przetworzone przy użyciu niezbędnych środków. Jeśli jednak chcesz, możesz je chwilę namoczyć w stymulujących roztworach – „Epin” lub „Cyrkon”.

    Jeśli rozmnażanie jest planowane przez sadzonki, należy je najpierw przygotować:

  • Odetnij pędy o długości około 10 cm z dorosłej rośliny.
  • Następnie umieść je w pojemniku z wodą.
  • Po chwili na pędach pojawią się małe korzenie.
  • Następnie sadzonki można sadzić w doniczkach z wilgotną glebą, aby się zakorzeniły.
  • Uwaga! Konieczne jest przesadzanie sadzonek w momencie, gdy korzenie są jeszcze małe, w takim przypadku trudno je uszkodzić.

    Młode rośliny szybko rosną przy odpowiedniej pielęgnacji

    Sadzenie nasion jest również dość proste:

  • Nasiona należy wylać na wilgotną szmatkę, przykryć plastikiem na wierzchu i pozostawić na kilka dni.
  • Przygotuj pojemnik do sadzenia. Przykryj drenażem i ziemią, lekko zwilż.
  • Rozłóż nasiona na ziemi, lekko dociskając dłońmi. Nie zakopuj głęboko materiału sadzeniowego, w przeciwnym razie może nie wykiełkować.
  • Aby uzyskać efekt cieplarniany, pojemnik należy przykryć szkłem lub folią.
  • Po pojawieniu się pierwszych pędów schronienie jest usuwane i nadal opiekują się małymi roślinami, przestrzegając wszystkich niezbędnych warunków.

    Jak dbać o miętę na parapecie po posadzeniu

    Pierwsze małe rośliny pojawią się po około kilku tygodniach od wysiania nasion. Należy poczekać, aż będą miały drugie liście (prawdziwe), a następnie przesadzić je do oddzielnych pojemników. W miarę wzrostu musisz monitorować krzaki. Gdy mięta w doniczce osiągnie wysokość około 8 cm, warto przywiązać ją do kołków, aby się nie zgięła ani nie złamała.

    Pędy powinny dawać małe korzenie

    Młodych roślin nie należy zostawiać na słońcu, ale potrzebują też światła. Jeśli to konieczne, możesz je trochę zacienić gazetą. Latem doniczkę można zostawić na balkonie. Średnio temperatura powinna wynosić około +25 stopni. Mięta tak naprawdę nie lubi ciepła, jak zimno. Zimą musisz określić miejsce dla rośliny, w którym nie będzie przeciągów, a temperatura pozostanie na poziomie + 17-20 stopni. Zbyt niskie wartości negatywnie wpływają na miętę, źle znosi zimno i może umrzeć.

    Mięta w doniczce w domu nie jest zbyt wymagająca pod względem wilgotności, ale podczas upałów najlepiej zostawić w pobliżu pojemnik z wodą. Wyparuje i utrzyma wymagany poziom wilgoci w powietrzu.

    Aby uzyskać roślinę wysokiej jakości, zaleca się przestrzeganie reżimu podlewania:

  • Podlewanie przeprowadza się, gdy wierzchnia warstwa gleby trochę wyschnie. Latem wystarczy 2-3 razy w tygodniu, zimą jeden. W takim przypadku nie powinno być stagnacji cieczy.
  • Zaleca się regularne spryskiwanie kwiatu, aby na liściach nie gromadził się kurz.
  • Do nawadniania używa się osiadłej wody. Najlepiej przechowywać w butelkach przez około 3-4 dni.
  • W domu mięta nie wymaga specjalnego karmienia. Wystarczy raz w lecie. W tym celu można użyć mocznika (0,5 g mocznika na 0,5 l wody). Roztwór służy do podlewania. Jeśli karmisz miętę specjalnymi nawozami mineralnymi, dawkę należy kilkakrotnie zmniejszyć. Zimą karmienie nie jest potrzebne.

    Uwaga! Duża ilość nawozu może zmienić zapach i smak rośliny

    Możesz sadzić kilka roślin w pudełku na raz

    Możesz zbierać miętę w domu po około kilku miesiącach od posadzenia. W tym czasie kwiat osiąga 18 cm wysokości. Roślina rośnie dość szybko, dlatego przycinanie powinno odbywać się regularnie. Prawidłowe pobranie odbywa się w następujący sposób:

  • Liście należy oderwać w odległości około 1,5 cm od łodygi, co przyczynia się do szybkiego dalszego wzrostu mięty.
  • Nie możesz całkowicie oderwać pędów, musisz pozostawić łodygi 2/3, aby dalej rosły i nie umarły.
  • Najbardziej pachnące liście należy zbierać w okresie, gdy pojawiły się pąki, ale jeszcze nie kwitły.
  • Jeśli usuniesz szypułki, krzew będzie bardziej bujny. W rezultacie zbiory będą bardziej obfite.
  • Cięte pędy i liście można przechowywać w pojemniku w lodówce. Dozwolone jest również suszenie zebranego materiału. Wystarczy rozłożyć go na serwetkach lub gazecie, okresowo przewracać, aż liście staną się kruche. Suszoną miętę lepiej przechowywać w papierowych lub materiałowych torebkach.

    Mięta szybko rośnie na parapecie, więc zbiory będą stałe

    Główne błędy podczas sadzenia i uprawy

    Główne problemy z rośliną wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Najczęstsze błędy to:

  • Brak lub nadmiar podlewania – krzew nie znosi suszy ani „bagien”.
  • Brak światła. W razie potrzeby wymagane jest dodatkowe oświetlenie.
  • Znalezienie doniczki w ekstremalnym upale powoduje wysychanie liści.
  • Przeciągi i zbyt niskie temperatury powietrza mogą doprowadzić do śmierci rośliny.
  • Aby roślina dobrze się rozwijała, należy przestrzegać prostych warunków pielęgnacyjnych.

    Najczęstszą chorobą mięty jest rdza liści. Jest to choroba grzybicza, która występuje z kilku powodów – nadmiernej wilgoci, niskich temperatur, częstych przeciągów i zwiększonej ilości azotu w glebie.

    W chorej roślinie dotknięte łodygi należy odciąć, a resztę leczyć specjalnymi środkami przeciwgrzybiczymi. Przed użyciem takich pędów warto namoczyć je w zimnej wodzie na pół godziny.

    Często na miętę wpływają choroby, takie jak mączniak prawdziwy, antraknoza, werticyloza. Możesz sobie z nimi poradzić za pomocą specjalnych narzędzi.

    Spośród szkodników miętę mogą wybierać chrząszcze liściowe, owady łuskowate, ryjkowce, roztocza mięty i pchły. Niektóre owady mogą dostać się do doniczki wraz z ziemią. Aby się ich pozbyć, stosuje się specjalne środki chemiczne, dozwolone jest stosowanie przepisów ludowych.

    Prawdopodobnie wielu zrozumiało, jak uprawiać miętę w domu. Istnieje kilka sposobów rozmnażania rośliny, więc łatwo jest wybrać najbardziej odpowiedni. Nawet początkujący agronom poradzi sobie z sadzeniem i pielęgnacją, najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich zasad i warunków, aby roślina dobrze rosła i rozwijała się.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy