Uprawa ziemniaków pod słomą: sadzenie, pielęgnacja, uprawa, zbiór

„Innowacyjna” technika sadzenia – pod siano i słomę

Bulwy skrobiowe są używane w pierwszych daniach, przystawkach, a nawet do przygotowywania deserów. Niektórzy mieszkańcy lata na swoich ziemiach uprawiają wyłącznie ziemniaki, co daje im pierwszeństwo przed innymi uprawami warzyw.

Cechą biologiczną jest obecność bulw, które w rzeczywistości są niczym innym jak zmodyfikowanymi pędami. A oczy to pąki rośliny, dzięki którym rosną ziemniaki.

„Innowacyjna” technika sadzenia – pod siano i słomę

Wszyscy ogrodnicy praktykowali tradycyjną metodę siewu bulw. Dlatego wiedzą z pierwszej ręki, jak pracochłonny jest ten proces. I musisz poświęcić dużo czasu i wysiłku na dalszą opiekę. Nowoczesna uprawa ziemniaków oferuje kreatywne podejście – bez użycia łopat, co było używane przez dalekich przodków.

Sadzenie ziemniaków pod słomą (lub sianem) z jakiegoś powodu zostało z jakiegoś powodu zapomniane, choć znacznie ułatwia pracę letnikowi, eliminując szereg żmudnych elementów techniki rolniczej. Pierwszym etapem jest przygotowanie terenu, bez łopaty nie można obejść się, ponieważ jesienią wskazane jest wykopanie łóżka ogrodowego na głębokość bagnetu z przewróceniem warstwy ziemi. To oczyści chwasty i pozbędzie się larw owadów.

Uwaga! Przewrócona trawa znajdzie się pod warstwą gleby, okruszy się zimą i stanie się dobrym nawozem dla ziemniaków. Bardziej zaawansowani rolnicy od jesieni obsiewają ten obszar zielenią (gorczyca, żyto, owies, facelia, lucerna). Wypierają chwasty z terenu i wzbogacą ziemię w użyteczne mikroelementy.

Wielu ogrodników wie, jak prawidłowo uprawiać ziemniaki pod słomą. Dlatego opracowano kilka metod uprawy. Każdy wybiera dla siebie najbardziej akceptowalną opcję, w oparciu o charakterystykę obszaru podmiejskiego, regionu, własnych możliwości.

Ziemniaki pod słomą

Ziemniaki uprawia się pod sianem w prawie wszystkich regionach kraju. Technologia rolnicza odniesie sukces, jeśli wybierzesz odpowiednią odmianę dla warunków klimatycznych zagospodarowania przestrzennego.

Pod słomą sadzi się zarówno małe rabaty, jak i duże plantacje. Wszystko zależy od ilości materiału okrywowego, pod którym ziemniaki dojrzeją. Nie każdy może sobie pozwolić na dużą podaż siana.

Omówione poniżej metody uprawy bulw pomagają spełnić 3 główne czynniki zapewniające dobre plony.

Główne uwarunkowania techniki rolniczej

Czynnik Cechy Optymalna temperatura Siano i słoma utrzymują niezbędną równowagę, zapobiegając przegrzaniu lub zamarznięciu bulw (nawet w regionach, w których sezon wegetacyjny jest ograniczony) Luźność gleby i wilgoci Materiał okrywowy to ściółka chroniąca glebę przed wietrzeniem i szybkim parowaniem cieczy; w takich warunkach robaki czują się dobrze, których głównym „zadaniem” jest poluzowanie ziemi. Pożywienie Słomkowy „koc” jest nasycony mikroelementami; kiedy dolne warstwy rozkładają się, stają się dobrym pożywieniem dla grządek ziemniaczanych

Oprócz tych funkcji technologia ma inne zalety:

gruba warstwa ściółki zapobiega przedostawaniu się chwastów, co uwalnia letnich mieszkańców od odchwaszczania; pożyteczne owady rozwijają się w sianie i słomie, preferując żerowanie na chrząszczach Colorado; dzięki temu krzewy ziemniaczane będą mniej zniszczone; sadzenie bulw i zbiór odbywa się ręcznie, dzięki czemu nie trzeba podejmować dużego wysiłku; przy tej metodzie mniej czasu poświęca się na pracę w porównaniu z metodą tradycyjną; ziemniaki rosną nie tylko duże, ale także czyste, bez grudek ziemi.

Technika słomy jest dobra, ale jest też „mucha w maści”:

siano wabi ślimaki, a słoma gryzonie, które lubią jeść ziemniaki, nie zawsze można kupić wystarczającą ilość okrywy, a pod cienką warstwą ściółki bulwy zazielenią się i stracą wartość odżywczą.

Wady można nazwać drugorzędnymi, nie przeważającymi nad zaletami techniki. Ze szkodnikami można łatwo poradzić sobie, rozrzucając po łóżkach żwir i skorupki jaj ze ślimaków oraz truciznę przeciwko gryzoniom. Zaleca się zrekompensowanie braku słomy innymi metodami schronienia, które zostaną omówione poniżej.

Technologia uprawy pod słomą

Większość letnich mieszkańców używa najprostszej wersji sadzenia bulw, która była kiedyś praktykowana . Dlatego nazywana jest najczęściej stosowaną metodą klasyczną. Sadząc ziemniaki pod słomą, rolnik bez kłopotów otrzymuje ogródek, pozbywając się żmudnej pracy związanej z uprawą roślin.

Sezon siewny rozpoczyna się tą techniką w tym samym czasie, co metodą tradycyjną: kiedy temperatura powietrza staje się stała i nie spada poniżej plus 8 stopni.

Uwaga! Jeśli całkowicie podążasz za technologią przodków, zaleca się zwrócenie uwagi na znaki ludowe: kampania siewu rozpoczęła się, gdy kwitła czeremcha.

Tradycyjnie sposób uprawy bulw można podzielić na główne fazy.

Etap 1 – przygotowawczy

Początkiem każdego sadzenia jest przygotowanie materiału siewnego. W metodzie najlepsze bulwy mają wielkość kurzego jaja i dobrze rozwinięte oczy. Kiełkowanie kiełków odbywa się w okresie kwiecień-maj (w zależności od regionu), odbywa się według następującego algorytmu:

bulwy sadzonek umieszcza się w niskich drewnianych skrzynkach z otworami wentylacyjnymi; instaluje się w odpowiednio oświetlonym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym utrzymuje się temperaturę około 10-15 stopni ciepła (weranda, zamknięta loggia); okresowo skrzynki są obracane o 180 stopni – pozwoli to na równomierne rozłożenie paragonu między ziemniakami promieniowanie ultrafioletowe.

Kiedy kiełki są wystarczająco mocne, a pogoda na zewnątrz sprzyja sadzeniu, sadzeniaki są wysyłane na grządkę ogrodową.

Etap 2 – lądowanie

Sadzenie bulw zajmie trochę czasu, jedna osoba poradzi sobie całkiem dobrze. Algorytm krok po kroku wygląda następująco:

markerem sznurkiem zaznaczyć rzędy, zachowując 70 cm odstępu, bulwy układać na lekko wilgotnej glebie; w razie potrzeby zaleca się podlewanie terenu przeznaczonego na plantację ziemniaków (ale nie obficie) z węża; rozłożyć bulwy wzdłuż wyznaczonych pasów, zachowując odstęp 30 cm;

Pozostaje przykryć rzędy ściółką, której grubość powinna wynosić co najmniej 25 cm, a nawet 30-35 cm powyżej samych bulw.

Ściółkowanie ziemniaków

Pielęgnacja plantacji

Dalsze działania ogrodnika sprowadzają się do pielęgnacji grządek ziemniaczanych. To prawda, że ​​na początku będziesz musiał długo czekać, aż wierzchołki wyklują się ze słomy. Im grubsza warstwa wierzchnia, tym dłużej trwa proces.

Uwaga! Nie należy zgrabiać siana i patrzeć, co się pod nim dzieje. Na wszystko jest czas – sadzonki na pewno pojawią się i zaczną rosnąć z dużą prędkością.

Główne punkty uprawy ziemniaków są podobne do tradycyjnych, ale znacznie prostsze:

nie ma potrzeby skupiania się w krzakach, ale wokół wyhodowanych sadzonek będziesz musiał położyć słomkę; pierwsze kopce powstają, gdy wierzchołki osiągają 15-20 cm; zabieg powtarza się 2-3 razy; od czasu do czasu ściółkę należy wymieszać za pomocą grabi (na małych łóżkach – ręcznie), aby nie zgęstniała, w przeciwnym razie nastąpi zakłócenie wymiany powietrza, a plon może umrzeć; plantacja jest okresowo podlewana (ale nie podmokła); z braku wilgoci bulwy słabo się rozwijają i tracą prezentację, jeśli chodzi o nawożenie, w tym przypadku nie są potrzebne – ściółka doskonale radzi sobie z tą misją.

Ważny! Dbając o plantację należy wziąć pod uwagę specyfikę klimatu. Jeśli pora roku jest sucha, słomka jest od czasu do czasu nawilżana. Przy częstych deszczach ściółka będzie musiała być okresowo zmieniana – zbyt mokre siano zaczyna gnić, tworząc efekt cieplarniany. Może to spowodować pieczenie bulw.

Po 3 miesiącach od momentu posadzenia nasion można już spróbować młodych ziemniaków. Aby to zrobić, wystarczy zgrzebać słomę, wziąć największe bulwy, a następnie ponownie ostrożnie przykryć krzak, pozwalając pozostałym owocom dalej się rozwijać.

Jest kilka innych ciekawych opcji, różniących się od już opisanych, na które warto zwrócić uwagę.

Alternatywne opcje

Klasyczna metoda pod słomę jest dobra na dużych plantacjach, jeśli masz pod ręką wystarczającą ilość materiału okrywowego. Ale możesz też uciec się do innych metod uprawy ziemniaków na siano i słomie.

Symbioza tradycji i klasyki

Ta metoda wymaga luźnej gleby – będziesz musiał zrobić w niej bruzdy za pomocą motyki. Tym samym narzędziem zaznacza się małe wgłębienia (5-6 cm) w rowkach na bulwy. Schemat sadzenia jest zgodny z tradycyjnym.

Schemat sadzenia ziemniaków

Bulwy układa się kiełkami do góry i posypuje cienką warstwą ziemi. Na miejsce wylewa się gęstą warstwę słomy lub siana. Jednocześnie nie ma potrzeby wybierania rzędów – „koc” rozkłada się równomiernie po całej plantacji. Reszta pielęgnacji nie różni się od klasycznej wersji opisanej powyżej.

Grzebienie pod słomą

W przypadku bardzo małej ilości słomy sugerowana jest metoda czesania. Formowanie otworów na ziemniaki, grzbiety wykonuje się równolegle o wysokości 10 cm, szerokość paska powinna wynosić około 20 cm.

Po ułożeniu bulw w otworach kalenicy przykrywa się je słomą. Jest również rozprowadzany między rzędami – aby zatrzymać wilgoć i powstrzymać chwasty.

Sadzenie i hilling

Ta metoda uprawy mulczu wymaga niewiele – redliny chronią ziemniaki przed promieniami słonecznymi. Ziemne grzbiety zapobiegną zmywaniu krzaków z łóżek przez ulewne deszcze, co jest wygodne w obszarach położonych pod kątem.

W miarę wzrostu wierzchołków, podobnie jak w poprzednich wersjach, konieczne jest formowanie wokół krzewów słomianych kopców.

Opcja kartonowa

Niektórzy ogrodnicy na małych plantacjach rekompensują brak siana tekturową okładką. W takim przypadku musisz zacząć od ułożenia kartonu na łóżku ogrodowym. Wzdłuż obwodu przyszłego lądowania granica jest wykonana z desek w taki sposób, aby wykluczyć najmniejsze pęknięcia pod schronem.

Następnie wykonaj następujące czynności:

markerem umieść miejsca na bulwy na materiale papierowym, przestrzegając zwykłego schematu; jeśli łóżka są wąskie, to w równoległych rzędach można zastosować „zasadę szachownicy” umieszczania ziemniaków; wykonać nacięcia w kształcie litery X na znakach i wygiąć krawędzie; umieścić bulwę w otwartym otworze i częściowo przywrócić rogi kartonu na swoje miejsce; gdy pędy pojawiają się nad osłoną i trochę rosną łóżko ogrodowe jest pokryte słomą.

Materiał pomocniczy to świetny sposób na uzyskanie dobrych zbiorów przy niskich kosztach. Ta opcja jest odpowiednia dla ogrodników, którzy okresowo pojawiają się w kraju. Ich jedynym zmartwieniem będzie dodanie słomy do łóżka ogrodowego i od czasu do czasu nawilżenie go. Tekturowo-słomiana wiata zapewni porządek w ogrodzie, całkowicie pozbawiając plantacje ziemniaków chwastów.

Zbiór materiału okrywowego

Zanim spróbujesz sadzić ziemniaki zgodnie ze staromodnymi metodami, warto rozważyć swoje możliwości. Przede wszystkim musisz zdecydować, skąd wziąć materiał pokrywający. Na szczęście istnieją firmy rolnicze sprzedające słomę.

Jeśli letniego mieszkańca nie stać na zakup siana, jest on w stanie samodzielnie je przygotować. Ktoś przejdzie z kosą po tutejszych łąkach, ale surowce można uprawiać na własnej działce, jeśli teren jest duży.

Materiał okrywowy do ziemniaków

Rozsądnie jest podzielić plantację ziemniaków na 2 równoważne „gałęzie”. Jeden obszar trafi bezpośrednio pod bulwy, z drugiej – od wczesnej jesieni należy sadzić pożywne rośliny: groch, owies, wyka. Nie powinieneś mieszkać na jednym typie – ziemia otrzyma więcej przydatnych elementów z kompleksu roślinnego.

Jesienią nawozy zielone nie są usuwane z plantacji i nie trzeba ich zakopywać. Wiosną, po stopnieniu śniegu, po odczekaniu, aż wyległa trawa wyschnie, można sadzić bulwy. Po utworzeniu małych otworów pod słomą umieszcza się w nich porośnięte ziemniaki, posypuje małą warstwą ziemi, próchnicy i przykrywa sianem.

Uwaga. Część plantacji, na której uprawiano ziemniaki w zeszłym roku, jest obecnie wykorzystywana do zazieleniania na następny sezon. Zmieniając pola ze sobą, nie będziesz musiał zastanawiać się, jak obserwować płodozmian.

Ta metoda uprawy ziemniaków pod sianem i słomą pozwala znacznie obniżyć koszty pracy, zaoszczędzić czas i zwiększyć plony.

Wyniki sadzenia słomy

Ci, którzy już próbowali uprawiać ziemniaki pod słomą, zapewniają, że wynik przerósł oczekiwania. Z jednego wiadra materiału do sadzenia można uzyskać co najmniej 5-6 wiader dużych bulw. Dzieje się tak tylko przy ograniczonej technologii rolniczej. Jeśli stworzysz najbardziej komfortowe warunki, pole ziemniaczane wynagrodzi cię dużymi zbiorami.

Sadzenie ziemniaków na słomie

W regionach południowych uprawa tą metodą jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, ale w rejonie Moskwy i bardziej północnych regionach będziesz musiał martwić się o dodatkową warstwę okrywającą słomę, aby uniknąć zamarzania ziemniaków.

W tych regionach bardziej odpowiednią technologią jest technologia słomy. Dzięki niej potrzeba mniej siana niż zwykle, a duża ziemia utrzyma optymalną temperaturę. Jeśli pod słomą położysz również warstwę humusu, plon można podwoić.

Po dostrojeniu się do „nowej” metody sadzenia ziemniaków na wsi, zapożyczonej od swoich przodków, każdy rolnik wybierze dla siebie opcję słomy, która będzie mu najbardziej odpowiadać wielkości działki i zawsze biorąc pod uwagę regionalność.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy