Warunki opieki nad różą pokojową: opcje podlewania, przesadzania, przycinania i rozmnażania

Róża to ozdobny kwiat, śpiewany przez wielu poetów, wachlowany legendami, towarzyszy ludziom od niepamiętnych czasów. Zaskakuje różnorodnością kolorów i kształtów kwiatów, cudownym aromatem. Inspiruje do tworzenia nowych odmian i zwiększa liczbę wielbicieli, którzy marzą o tym, jak wyhodować domową różę dla siebie i swojej rodziny.

Bardzo często w sklepach róże kwitną zimą, zakłócając normalny cykl. Wynika to z wprowadzenia leków stymulujących kwitnienie.

Kwitnące róże domowe we wnętrzu

Po osiedleniu się w domu kwiat przywróci naturalny przebieg procesów.

Poszczególne gatunki tej rośliny kwitną na różne sposoby. Okres kwitnienia zależy nie tylko od gatunku, ale także od tego, kiedy i gdzie został wyhodowany.

Zwykle kwitnienie obserwuje się wiosną i latem, ponieważ róża jest heliofitem (roślina kochająca światło), w sprzyjających warunkach może kwitnąć zimą. W regionach południowych kwitnie raz na trzy miesiące, a nawet częściej, gdy stworzą się komfortowe warunki, róże będą kwitnąć co 2 miesiące, od wiosny do jesieni.

Małe kwiaty niektórych odmian są całkowicie bezwonne, inne wydzielają silny aromat. Kwiat utrzymuje się około dwóch tygodni.

Dodatkowe informacje. Zazwyczaj kwiaty róży w pomieszczeniach nie powodują reakcji alergicznych.

Kiedy zaczyna się kwitnienie, róże wymagają częstszego podlewania, kupowania i nawożenia raz w tygodniu.

Mięta wewnętrzna: opieka domowa i metody hodowli

Nie ma specjalnych odmian przeznaczonych do uprawy tylko w domu. Zwykle w tym celu biorą zwykłe róże o małych rozmiarach, które są uprawiane na otwartym polu.

Klasyczna róża wewnętrzna to niski krzew lub małe drzewo z kwiatami w różnych odcieniach: od białego, kremowego i żółtego do różowego i szkarłatnego, z lancetowatymi liśćmi z ząbkami wzdłuż krawędzi.

Do tych celów najlepiej nadają się herbata, małe polianty, miniaturowe, róże bengalskie i hybrydy pojemników.

Róża herbaciana jest idealna do uprawy w pomieszczeniach. Został wyhodowany jako mieszanka kilku odmian róż bengalskich. Większość jego odmian jest tworzona dokładnie jako kwiaty domowe. Krzewy wyglądają dekoracyjnie, z gęstymi zielonymi liśćmi, kwiaty są delikatne i pachnące.

Róża chińska jest ceniona za efekt dekoracyjny – drobne kwiatki całkowicie pokrywają krzak.

Róże bengalskie jako pierwsze pojawiły się w Europie jako jedyna odmiana kwitnąca. Nie potrzebują przycinania i specjalnej pielęgnacji, wykonują tylko przycinanie sanitarne. Dobrze się rozgałęziają i nie rozciągają się na wysokość. Zaletami tych róż jest długi okres kwitnienia i zwarty krzew, niektóre z nich są całkowicie bezwonne.

Róża wewnętrzna w postaci drzewa

Róże Polyanthus to odmiany do wnętrz stworzone przez skrzyżowanie rozgałęzionych róż. Krzew osiąga średnio 50 cm wysokości, jest rozgałęziony i gęsty. W niektórych odmianach kwiaty są zbierane w pędzlach, istnieją typy podwójne i półpełne. Te róże świetnie czują się nie tylko w mieszkaniu, ale także na balkonach.

Krzewy miniaturowych róż są bardziej zwarte, kwiaty często są pojedyncze lub tworzą kwiatostany złożone z kilku kawałków.

Rada. Wybierając różę do uprawy w domu należy wziąć pod uwagę obecność i intensywność aromatu, ponieważ nie każdy może tolerować silne zapachy, które u niektórych powodują alergie i bóle głowy.

Szeroka gama gatunków i odmian pozwala wybrać kwiat do własnych upodobań.

Jak dbać o różę w doniczce w domu, martwi wielu ogrodników. Uprawa róży w pokoju będzie wymagała pewnych zasad dotyczących przechowywania i pielęgnacji kwiatu. Uwielbia jasno oświetlone miejsca i świeże powietrze. Przydatne będzie przestawienie w ciepłym sezonie na otwartą werandę lub balkon, umieszczenie przy otwartym oknie, jeśli wykluczone są przeciągi, których się boi.

Kwiat Bouvardia: pielęgnacja domowa i metody hodowli

Potrzebuje otwartej przestrzeni, więc nie przeciążaj parapetu. Aby uformować piękny bujny krzew, musisz obrócić doniczkę, wystawiając różne strony krzewu na światło.

Domowa róża w doniczce jak dbać o zimę? Zimą konieczne jest zorganizowanie odpoczynku dla rośliny, tworząc warunki na okres uśpienia. Tylko w tym przypadku róża, która zyskała siłę, da obfite kwitnienie wraz z nadejściem wiosny.

Roślina nabierze zadbanego, zdrowego wyglądu, jeśli na czas podlewasz i karmisz kwiat, regularnie spryskujesz, przesadzasz, utrzymujesz niezbędną temperaturę w każdym okresie, dokładnie regularnie badasz roślinę, wykrywając w porę obecność szkodników i pojawiające się oznaki chorób.

Komfortowa temperatura do utrzymywania róży w pokoju będzie wynosić 20-25 ° C. W okresie odpoczynku (październik-luty) wymagane jest obniżenie temperatury do 5-8 ° C. Wraz z początkiem wiosny, kiedy zaczyna się faza aktywnego wzrostu, należy stopniowo podnosić temperaturę.

Jest to roślina polowa, do pełnego wzrostu potrzebuje świeżego powietrza. Latem warto go wynieść do ogrodu lub na balkon. Przez resztę czasu wystarczy zorganizować regularną wentylację, unikając przeciągów.

To, jak dobrze będzie rosła róża pokojowa, zależy w dużej mierze od wybranej gleby. Musi dobrze przepuszczać wodę i powietrze. Lepiej jest użyć kupionej w sklepie mieszanki dla róż o niskiej zawartości torfu.

Samodzielnie przygotowana gleba powinna zawierać w częściach:

Dbanie o różę w domu wymaga przestrzegania reżimu podlewania i nawilżania. Otaczające powietrze powinno być wilgotne w 60-65%. Suche powietrze spowoduje pojawienie się szkodników. W słoneczne dni należy powstrzymać się od spryskiwania liści, aby nie doszło do poparzeń. W sezonie grzewczym, kiedy powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche, opryskiwanie odbywa się regularnie lub doniczkę ustawia się na palecie z mokrą keramzytem.

Uwaga! Metody podlewania naprzemiennie: 1 raz – u nasady; druga wlewa wodę na patelnię. W każdym przypadku nadmiar wody należy spuścić z patelni.

Konieczne jest upewnienie się, że gliniana kula jest przez cały czas wilgotna. Podlewanie odbywa się, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Częstotliwość podlewania zależy od sezonu wegetacyjnego rośliny: latem są częstsze, jesienią-zimą są zmniejszone. Jeśli całkowicie zrezygnujesz z podlewania, róża może zrzucić liście.

Ważny! Do podlewania i opryskiwania zaleca się stosowanie wyłącznie osiadłej wody o temperaturze pokojowej.

Róża wewnętrzna, jak każdy kwiat, jest rośliną kochającą światło. Do normalnego samopoczucia potrzebuje dużo światła; dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie na południowym oknie. Jednak bezpośrednie światło słoneczne nie jest odpowiednie dla róży, zwłaszcza w letnie upały, należy ją osłonić, chroniąc ją przed palącymi promieniami.

Uwaga. Usytuowanie róży na parapetach zorientowanych na inne części świata będzie wymagało sztucznego oświetlenia zimą.

Zakupioną roślinę należy przesadzić, zmieniając glebę i pojemnik. Czasami w zakupionej doniczce jest kilka krzewów, które należy posadzić. Gleba przeznaczona do zmuszenia kwiatu zawiera substancje stymulujące wzrost i kwitnienie, które wyciskają z niej całą siłę. Plastikowe pojemniki są często wybierane jako małe, w których system korzeniowy staje się po krótkim czasie ciasny.

Szybkie wysychanie gleby, więdnięcie, żółty kolor liści, łodyg i pąków wskazują na konieczność przeszczepu. Odbywa się to poprzez przeniesienie kwiatu do nowego pojemnika z całkowitą wymianą gleby na świeżą.

W przypadku choroby kwiatowej, jeśli zacznie wysychać, nie kwitnie przez długi czas, pod warunkiem przestrzegania zasad konserwacji, wymagany jest również przeszczep.

Przeszczep róży po zakupie

Jak przeszczepić różę pokojową kupioną w sklepie po zakupie? Przed przesadzeniem należy odciąć wszystkie kwiaty i pąki, które są na krzaku, aby skoncentrować siłę rośliny na wzroście korzeni.

Proces przeszczepu krok po kroku:

  • Ostrożnie wyjmij różę z glinianą grudką ze starej doniczki.
  • Zbadaj korzenie, oplatając guzek, zdrowe korzenie – żółtawe lub białe.
  • Suche, zgniłe i poczerniałe korzenie, jeśli jest ich niewiele, są usuwane.
  • Na dnie nowego garnka położona jest drenażowa warstwa keramzytu.
  • Warstwę przygotowanej gleby wylewa się, zagęszcza.
  • Zakłada się krzew z grudką, ziemię przykrywa i zagęszcza, aby nieruchomo unieruchomić roślinę.
  • Jeśli przesadzono nowo zakupioną roślinę, konieczne jest przeprowadzenie leczenia przeciwko szkodnikom za pomocą Fitoverm i przeciwko grzybom za pomocą Fitosporyny.

    Róża wewnętrzna wymaga wiosennego przycinania. Odbywa się, gdy zaczyna się wzrost pąków, ponieważ tworzenie się pąków następuje na nowych pędach.

    Zwykle po kwitnieniu przycinają również krzew. Jeśli nie przycinasz, nie będziesz w stanie uzyskać obfitego kwitnienia. Przy prawidłowym przycinaniu powstanie nieogrzewany, piękny krzew. Podczas odcinania gałęzi należy pozostawić na niej 4-5 pąków. Wyblakły kwiat jest cięty na poziomie pierwszego liścia, u podstawy którego znajduje się pączek zwrócony na zewnątrz. Odcinane są również cienkie i słabe pędy.

    Dodatkowe informacje. Pamiętaj, aby usunąć gałązki rosnące wewnątrz buszu.

    Błędy popełnione podczas pielęgnacji róży powodują jej złe samopoczucie. Często martwi się brakiem kwiatów na roślinie, której głównym celem jest kwitnienie i zapach.

    Yucca: pielęgnacja domowa i metody rozmnażania roślin

    Istnieje kilka powodów:

  • Najczęstszym jest brak okresu odpoczynku;
  • Brak lub brak składników odżywczych w glebie;
  • Osłabiona roślina jest atakowana przez szkodniki i choroby.

    Róża wysycha w zbyt gorącym pomieszczeniu. Możesz uratować sytuację, odsuwając kwiatek od źródła ciepła lub umieszczając go na palecie z mokrą ekspandowaną gliną, pamiętając o zwilżeniu gleby. Przydatne jest spryskiwanie liści.

    Dość często zwierzę wysycha, a liście zaczynają odpadać na skutek gnicia systemu korzeniowego spowodowanego nadmiernym podlewaniem, co prowadzi do podlewania gleby lub stosowania zimnej wody. Zbyt gęsta gleba nie ma czasu na wyschnięcie przed kolejnym podlewaniem, co również powoduje gnicie korzeni. Możesz rozwiązać problem, usuwając korzenie ze starej gleby i usuwając zgniłe korzenie, są miękkie i przezroczyste, a resztę można umyć słabo różowym roztworem nadmanganianu potasu (nadmanganianu potasu). Następnie trzymaj korzenie w roztworze fungicydu „Fitosporin-M” przez pół godziny, następnie susz na powietrzu przez 2 godziny. Przeszczep do innego pojemnika ze świeżą luźną i pożywną glebą.

    Jeśli liście żółkną, przyczyną może być podmokła gleba w doniczce. Aby przywrócić kwiat, podlewanie zatrzymuje się na chwilę, wykonując tylko opryskiwanie liści.

    Jeśli występują oznaki zakwaszenia gleby, kwiat przesadza się do podłoża dla róż zakupionych w sklepie.

    Uwaga! Przydatne jest karmienie żółkniętego kwiatu złożonymi nawozami, na przykład „Bona Forte” lub „Greenwold”.

    Jeśli nowo nabyty kwiat zaczyna zrzucać liście, reaguje w ten sposób na zmieniające się środowisko. Wystarczy znaleźć dla niego kącik na ciepłym, oświetlonym parapecie bez przeciągów, by powrócić do dawnego, żywego wyglądu.

    Więdnięcie kwiatów i pąków, czernienie liści i ich opadanie może świadczyć o infekcji grzybiczej, inwazji szkodników lub odmrożeniu róży. Dlatego kwiat przywieziony ze sklepu nie jest umieszczany w miejscu, w którym znajdują się zielone zwierzaki, organizując dwutygodniową kwarantannę.

    Plamy na liściach pojawiają się z powodu zbyt wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności, bardzo gęstej gleby w doniczce, zagęszczonych nasadzeń. Rosną brązowe plamy, części rośliny obumierają. Zaatakowane miejsca należy natychmiast usunąć, całą roślinę potraktować preparatem zawierającym miedź lub siarkę.

    Jak wyhodować domową różę? Róża jest rozmnażana przez nasiona i sadzonki. Pierwsza metoda jest wykorzystywana przez hodowców do tworzenia nowych odmian. Łatwiej jest samemu wyhodować różę z sadzonek. Ta metoda nie tylko zachowuje cechy odmianowe rośliny rodzicielskiej, ale także wytwarza preparat dostosowany do warunków w domu.

    Sadzonki zbiera się z gałęzi pozostałych po przycięciu. Sadzonki wybiera się ze zdrowych, dobrze rozwiniętych gałęzi z 3-4 pąkami o długości do 15 cm, dolna część powinna przebiegać wyraźnie pod pąkiem. Pąki i dolne liście są usuwane. Przygotowane sadzonki umieszcza się na jeden dzień w pojemniku z roztworem stymulującym tworzenie korzeni.

    Rootowanie można wykonać na kilka sposobów:

  • Umieść sadzonki w pojemniku z wodą, ustawionym w dobrze oświetlonym, ciepłym miejscu.
  • Zrób wgłębienie w bulwie ziemniaka, włóż łodygę. Posadź bulwę w piasku, pozostawiając niewielką część nad powierzchnią, przykryj szklanym słojem. Nie zapomnij o podlewaniu i przewietrzaniu.
  • Sadzonki sadzić pod kątem bezpośrednio do przygotowanej gleby (próchnica + torf), posypując na wierzchu piaskiem. Przykryj słoikiem.
  • Sadzonki w wodzie

    Po pojawieniu się korzeni i liści sadzonki przesadza się do oddzielnych doniczek.

    Sadzenie sadzonek w bulwie ziemniaka

    Pomimo kapryśności i wymagalności w pielęgnacji róży pokojowej, jej popularność wśród kwiaciarni profesjonalnych i amatorskich stale rośnie. Wraz z hibiskusem, oleandrem i hortensją róża zaliczana jest do najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy