Warunki prawidłowego przeszczepu orchidei w domu, czas i potrzeba

Primus kwiaciarni, storczyki phalaenopsis, cymbidium czy dendrobium, mocno podbiły serca i parapety hodowców roślin. Jednak wchodząc do domu lub mieszkania w mieście, roślina kwitnąca może uschnąć bez szybkiego przeszczepu. Ale jak prawidłowo przeszczepić orchideę? W końcu zaburzone kwiaty mogą długo boleć, a nawet umrzeć.

Orchidea nie zawsze jest przeszczepiana. Wymaga to pewnych warunków i powodów:

  • zgniła, zużyta mieszanka gleby;
  • garnek stał się zbyt ciasny dla przerośniętych korzeni;
  • rozpad korzeni orchidei z powodu nadmiernego podlewania;
  • zakażenie podłoża chorobami grzybiczymi lub szkodnikami.
  • Orchidea w przyrodzie

    Przeszczep orchidei to poważna sprawa. Nie możesz przeszkadzać roślinie tym procesem, po prostu dlatego, że tego chcesz. Może to poważnie uszkodzić kwiat.

    Rośliny domowe należy przesadzać zgodnie z naturalnym cyklem. Wraz z nadejściem wiosny kończy się okres odpoczynku. Storczyki stopniowo wchodzą w fazę aktywnego wzrostu – wegetacji. Proces ten umożliwia bezbolesne przenoszenie kwiatów w pomieszczeniach, bez obawy o utratę lub opóźnienie luksusowego kwitnienia.

    Jak przeszczepić gloksynię – instrukcje krok po kroku w domu

    Zapotrzebowanie na storczyki Phalaenopsis i arboretum do wymiany gleby występuje średnio raz na 2-3 lata. Termin zależy od jakościowego składu mieszanki gleby. Podłoże, które składa się głównie z mchu, zużywa się szybciej. W tym przypadku orchidea jest przeszczepiana po 1,5-2 latach. Kora zawiera znacznie więcej składników odżywczych, więc okres przechowywania takiej gleby można wydłużyć nawet do 3 lat.

    Sygnałem do zmiany „miejsca zamieszkania” są górujące nad kontenerem powietrzne korzenie, które szukają oparcia. Korzenie orchidei pisklętej w ciasnym pojemniku nie otrzymują wymaganej ilości składników odżywczych.

    Uwaga! Taka roślina wygląda na przygnębioną: liście stają się wiotkie, pojawiają się na nich ciemne plamy. Taka roślina raczej nie zakwitnie.

    Wraz ze spadkiem godzin dziennych procesy metaboliczne w dowolnych roślinach stopniowo zwalniają. Kwiat wchodzi w fazę spoczynku. W tym okresie nie zaleca się niepokojenia rośliny. Konieczne jest przeszczepienie go od listopada do marca tylko w nagłych przypadkach.

    Kolor korzenia zdrowej orchidei jest jasnozielony. Jeśli kolor się zmienił, stał się szary lub brązowy, niektóre korzenie wyraźnie wysychają, co oznacza, że ​​roślina wymaga zbadania i ewentualnie leczenia.

    Często zdarzają się przypadki, gdy szkodniki roślin domowych osiedlają się w doniczce lub rozwijają się zarodniki choroby grzybowej. Nie wystarczy traktować lekarstwami tylko nadziemnej części rośliny. Aby pozbyć się szkodników, musisz to zrobić:

  • Zbadaj korzenie, odetnij zgniłe, chore i wysuszone.
  • Roślina jest traktowana preparatem grzybobójczym lub owadobójczym, w zależności od zmiany.
  • Skrawki są dezynfekowane (fitosporyna, fundamentazol), skrawki sproszkowano kruszonym węglem drzewnym.
  • Doniczka jest dezynfekowana, w razie potrzeby drenaż jest zmieniany.
  • Orchidea Dendrobium

    Po raz pierwszy przesadza się kwiat po zakupie. Pojemniki transportowe dla roślin są zbyt kompaktowe, są przeznaczone do krótkotrwałego przechowywania. Korzenie w pojemnikach szybko wypierają glebę i wyrastają przez otwory drenażowe.

    W przypadku dużych roślin dorosłych pojemniki jednorazowe są niebezpieczne ze względu na ich niestabilność. Mogą łatwo przewrócić się, złamać szypułkę lub uszkodzić rozetę liśćmi.

    Uwaga! W przypadku zakupu storczyka należy jednocześnie zakupić pojemnik na wielkość systemu korzeniowego. Przeszczep, jeśli to możliwe, przeprowadza się wiosną lub w pierwszej połowie lata.

    Nie powinieneś przeszczepiać kwitnącej piękności bez dobrego powodu. W czasie kwitnienia wszystkie siły rośliny odżywiają kwiaty, więc nieostrożne uszkodzenie systemu korzeniowego może spowodować długą chorobę, a nawet śmierć kwiatu.

    Przesadzanie rośliny kwitnącej jest uzasadnione tylko w następujących przypadkach:

  • zmiany chorobowe (filostikoza, deformacja liści);
  • rozprzestrzenianie się szkodników (roztocze, wciornastki, robaki, nicienie, pluskwy)
  • Aby zmniejszyć uraz korzeni, roślinę wraz z doniczką moczy się w ciepłej wodzie przez pół godziny. Możesz użyć wiadra lub wysokiej miski, woda powinna pokrywać pojemnik korzeniami w 2/3 jego wysokości.
  • Jeśli korzenie wypełniają plastikową doniczkę, delikatnie ją otwórz i wyjmij, uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
  • Korzenie są badane, w razie potrzeby przeprowadza się przycinanie, sekcje są dezynfekowane.
  • Jeśli przyczyną przeszczepu jest choroba lub szkodniki, kłącze można trzymać w kąpieli z roztworem niezbędnego leku, a liście i łodygi kwiatów można leczyć butelką z rozpylaczem.
  • Musisz sadzić roślinę w czystej glebie, po uprzednim przetworzeniu pojemnika do sadzenia.

    Przycinanie sanitarne

    Niedoświadczonym hodowcom hobbystom zaleca się sadzenie storczyków w przezroczystych plastikowych doniczkach. Ułatwiają monitorowanie stanu korzeni i konieczności podlewania roślin.

    Jak przeszczepiać pelargonie – instrukcje krok po kroku w domu i na ulicy

    Co ciekawe, najlepiej żyją w pojemnikach z tworzywa sztucznego. Szklane garnki są słabo wentylowane i szybko się nagrzewają. Ceramiczne doniczki z korzeniami orchidei są traumatyczne. Podczas wyjmowania kwiatu z glinianego pojemnika można znaleźć korzenie przyklejone do ścian.

    Idealna doniczka na orchideę powinna być dobrze wentylowana i zapobiegać przegrzaniu korzeni. Wymagane są otwory drenażowe, ponieważ orchidea nie toleruje blokowania korzeni.

    Aby usunąć nadmiar wilgoci, dno garnka układa się warstwą drenażową o grubości 5–7 cm, w tym celu stosuje się małe kamyki, piasek, pokruszony styropian.

    Zwykła gleba do orchidei nie jest odpowiednia.

    Uwaga! Gotową mieszankę do sadzenia można kupić w specjalistycznym sklepie lub przygotować samodzielnie. W podłożu dla storczyków dominują 2 składniki: kora i mech torfowiec.

  • pokruszona kora sosnowa (świerkowa, dębowa);
  • korzenie paproci, jej liściasta próchnica;
  • Możesz przygotować korę sosnową na storczyki własnymi rękami:

  • Zdejmij korę sosny z zwalonego drzewa. Mokre, ze śladami zgnilizny w tym przypadku nie zadziała.
  • Zebrana kora jest oczyszczana z obcych cząstek, kruszona. Optymalna frakcja to 1,5–2 cm, w przypadku dużych roślin można podwoić rozmiar kawałków.
  • Zdezynfekuj korę roztworem owadobójczym. Jest to konieczne, aby nie przenosić patogenów chorób grzybowych lub larw szkodników z martwego drzewa. Kora wlewa się roztworem rozcieńczonym zgodnie z instrukcją i podgrzewa.
  • Następnie korę gotuje się na małym ogniu przez godzinę pod niewielkim ciśnieniem, aby nie unosiła się na powierzchni. Do gotowania można użyć ocynkowanego wiadra.
  • Ugotowaną korę pozostawia się do całkowitego ostygnięcia, po czym spuszcza się wodę.
  • Orchidea w ścisłej doniczce

    Skoro storczyk w domu trzeba będzie przeszczepiać raz na 2-3 lata, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i zakupić preparaty niezbędne do dezynfekcji i pielęgnacji roślin. Aby pracować z korzeniami, potrzebujesz ostrych nożyczek średniej wielkości lub sekatorów. Narzędzie musi być ostre, przed użyciem zdezynfekowane, a po pracy – oczyszczone z cząstek roślinnych.

    Do dezynfekcji zabiegów roślin można użyć preparatów bio- i chemicznych, roztworu nadmanganianu potasu (nadmanganianu potasu) i tabletek węgla aktywnego.

    Ponieważ jednym z kluczowych zadań jest przeszczepienie orchidei w domu i uniknięcie uszkodzenia korzeni, miękki pojemnik do sadzenia jest usuwany nożyczkami.

    Uwaga! Możesz także uwolnić roślinę, delikatnie ściśnij pojemnik, wylewając ziemię. Stopniowo korzenie się odsłaniają, można je usuwać pojedynczo z otworów.

    Sadzenie orchidei odbywa się w następujący sposób:

  • System korzeniowy jest oczyszczany ze starej gleby pod bieżącą wodą i przeprowadzana jest kontrola.
  • Wysuszone, zgniłe i zaciemnione korzenie usuwa się ostrym narzędziem ogrodniczym.
  • Jeśli na części korzeniowej widoczne są ślady pasożytów, przed sadzeniem korzeń zanurza się w stojącej wodzie na 3-4 godziny. Po ułożeniu orchidei na serwetce do suszenia przez 6-8 godzin.
  • Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się możliwych szkodników, infekcji, roślina jest leczona lekami przeciwgrzybiczymi i owadobójczymi.
  • Miejsca nacięć na korzeniach są leczone środkami przeciwbakteryjnymi.
  • Przygotowany kwiatek umieszcza się na środku doniczki, stopniowo wypełniając glebę tak, aby między korzeniami nie było pustek, doniczkę od czasu do czasu wstrząsa się, ale nie ubija.
  • Nie jest konieczne przykrywanie górnej części kłącza podłożem, system korzeniowy musi mieć dostęp do powietrza.
  • Po posadzeniu roślinę należy zadbać.

    Jak przycinać orchideę po kwitnieniu: opcje w domu

    W celu aklimatyzacji orchidea jest chroniona przed światłem słonecznym przez 7-10 dni. Okna najlepiej nadają się do umieszczania storczyków tam, gdzie jest wystarczająco dużo światła, ale bezpośrednie promienie są dla nich niebezpieczne. Liście orchidei są spalane przez bezpośrednią ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe.

    Orchidea Phalaenopsis

    Roślinę można podlewać po posadzeniu w ciągu 4-5 dni. Woda do nawadniania jest broniona lub gotowana. Pojemnik z rośliną zanurza się w przygotowanej wodzie na 30–40 minut. W ten sposób roślina co dwa tygodnie otrzymuje odpowiednią ilość wilgoci.

    Pomieszczenie, w którym żyje orchidea, nie powinno być suche i gorące, optymalna temperatura dla tych kwiatów to 20-23 ° C. Liście orchidei delikatnie wyciera się wilgotną szmatką lub spryskuje butelką z rozpylaczem. Najważniejsze, aby nie dopuścić do gromadzenia się cieczy w wylocie.

    Po raz pierwszy storczyki są karmione miesiąc po przesadzeniu. Złożone nawozy organiczne i mineralne stosuje się co 20-25 dni.

    Utrzymanie orchidei w domu wcale nie jest trudne, z wdzięczności tropikalne piękno zachwyci Cię przez długi czas wspaniałymi bukietami kwiatów. A jeśli wiesz, jak przeszczepiać storczyki w domu, możesz przedłużyć życie tych piękności.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy