Woodwardy: tuja kulista, sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz w ogrodzie

Z każdym rokiem wśród właścicieli prywatnych domów coraz większą popularność zdobywa tuja kulista Woodwardi. Projektanci krajobrazu często wykorzystują zieloną przestrzeń przy tworzeniu kompozycji ogrodowych. Cechy rosnącej tui Woodwardi i metody jej rozmnażania opisano poniżej.

Thuja Woodwardii (po łacinie Thuja occidentalis Woodwardii) należy do kategorii ozdobnych odmian zimozielonych drzew iglastych z rodziny Cypress. Plantację wyróżnia karłowaty rozmiar i zaokrąglone kontury korony.

Odmiana Woodwardy

Wysokość młodego krzewu sięga 45-50 cm, średnica młodych krzewów waha się w granicach 50-60 cm, a przez 10-15 lat wzrost drzewa może osiągnąć 200 cm.

Stopniowo pędy tui aktywnie rosną po bokach. Korona przyjmuje kształt jajka. Na gęsto rosnących gałęziach koncentrują się płaskie pędy iglaste, które są pomalowane na zielone odcienie. Szyszki, które są nośnikami nasion, pełnią funkcję owoców.

Uwaga! Każda z odmian tui ma zdolność uwalniania substancji biologicznie czynnych – fitoncydów, które pomagają spowolnić wzrost i zniszczyć chorobotwórcze bakterie.

Ta funkcja pozwala na uprawę roślin na terenie przychodni gruźlicy. Stopniowo zmienia się nasycenie odcienia łuszczących się igieł. Gęsta korona z czasem staje się przysadzista.

Projektanci krajobrazu najczęściej wykorzystują tę różnorodność przy dekorowaniu ścieżek ogrodowych, poboczy dróg, werand. Thuja western Woodwardii można sadzić w głębokich pojemnikach i umieszczać na balkonie.

Podczas sadzenia na rabatach zaleca się łączyć odmianę z:

Woodwardy stworzy spektakularną kompozycję w połączeniu ze świerkiem karłowatym, jałowcem i jodłą. Projekt ogrodu nabierze szczególnego kontrastu i jasności.

Ważny! Niedopuszczalne jest sadzenie tui w pobliżu brzozy i czeremchy. Drzewa te mają negatywny wpływ na plantacje iglaste.

Wybierając miejsce do lądowania, warto preferować miejsca nasłonecznione lub położone w półcieniu. Gleba do sadzenia tui powinna być dobrze nawilżona, z niewielką ilością wcześniej wprowadzonego:

Po posadzeniu krzewów konieczne jest ściółkowanie gleby w pobliżu nasadzeń torfem. Jeśli bezpośrednie światło słoneczne uderzy w roślinę w pierwszych miesiącach po posadzeniu, eksperci zalecają zacienienie szmatką ogrodową.

Woodwardy w ogrodzie

Zaleca się sadzenie roślin w środku wiosny. Zaleca się pozostawienie między krzewami odstępu ok. 55-60 cm Po wykopaniu dołka należy na dolnej powierzchni ułożyć warstwę drenażową. W tym celu wskazane jest użycie łamanej cegły.

Następnie dół jest wypełniony mieszaniną w jednej trzeciej:

W przypadku ciężkich gleb eksperci zalecają wykonanie warstwy drenażowej o grubości 25 cm.

Podczas sadzenia pogłębianie szyjki korzeniowej jest niedopuszczalne. Glebę nawilża się co 5 dni. Wlej 1 wiadro wody pod każdy krzak. W szczególnie upalne dni można zwiększyć częstotliwość podlewania nawet 3 razy w tygodniu.

W celu spowolnienia parowania wody zaleca się ściółkowanie. Warstwa nadaje się jako ściółka:

Grubość ściółki nie powinna przekraczać 12 cm, aby zapobiec chwastom i zapobiec utracie wilgoci, najlepiej dodać ściółkę pod rośliną, której warstwa osiągnie 8-9 cm.

Wiosną musisz zadbać o karmienie. Możesz użyć dowolnych złożonych nawozów.

Zraszanie należy przeprowadzać wcześnie rano, co uwolni rośliny od osadów pyłu i nada okolicznemu otoczeniu iglasty aromat.

Po zwilżeniu gleby zaleca się rozpoczęcie spulchniania i ściółkowania ziemi w pobliżu systemu korzeniowego. Przestrzeganie zasad dotyczących pielęgnacji tui pomoże wyhodować silny i zdrowy krzew.

Przycinanie formujące pozwala zachować pożądany kształt korony tui Woodwardy. Za jego pomocą możliwe jest prawidłowe ukształtowanie położenia pędów, co umożliwi zachowanie kulistego kształtu przy zachowaniu 2-3 osi łożyska. Warto również zwrócić uwagę na kierunek wzrostu i gęstość pędów.

Ważny! Przycinanie tui odmiany Woodwardi dobrze znosi, ale należy je przeprowadzać według ogólnych zasad, ostrym narzędziem.

Kształtowanie usuwanie gałęzi na roślinie należy wykonać w połowie marca przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Ze względu na wilgoć gałęzi rany zagoją się wystarczająco szybko.

Przeprowadzenie przycinania sanitarnego pozwala pozbyć się chorych, wysuszonych, nieprawidłowo rosnących pędów. Martwą gałąź należy usunąć bezpośrednio u podstawy. Wskazane jest wykonanie czynności przed rozpoczęciem okresu pączkowania. Przycinanie sanitarne odbywa się jesienią i wiosną.

Odmładzające cięcie jest niezbędne dla roślin powyżej 3 roku życia. Umierające gałęzie są odcinane, co umożliwia ożywienie tui i przedłużenie jej życia.

Uwaga! Gałęzie odmiany Woodwardi można przyciąć tylko o 2/3.

Szykowna bylina

Roczne sadzonki wymagają ochrony przed zimnem. Ważne jest, aby chronić je przed silnymi mrozami.

Jako materiał pokryciowy możesz użyć świerkowych gałęzi lub spandbondu. Bardzo ważne jest, aby materiał przepuszczał promienie słoneczne, ponieważ tuja zachodnia Woodwardi należy do kategorii zimozielonych. Fotosynteza zachodzi nawet w zimnych porach roku. Brak światła słonecznego niewątpliwie doprowadzi do śmierci rośliny.

Dojrzałe krzewy zimą nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Należy jednak zadbać o bandażowanie korony, aby zimą nie uszkodzić jej warstwą śniegu.

Poniżej znajdują się główne sposoby hodowli tui Woodwardi.

Zaleca się zbieranie nasion pod koniec lata przed otwarciem pąków. Po zebraniu szyszek z roślin suszymy je w suchym miejscu na rozłożonej tkaninie. Stopniowo owoce zaczną się otwierać, a same nasiona wypadną z guzków. Możesz siać nasiona zarówno na otwartym terenie, jak iw specjalnie przygotowanym do tego celu pojemniku.

  • Pojemnik wypełniamy ziemią darniową zmieszaną z odrobiną torfu i piasku.
  • Wykonujemy rowki, między którymi odległość powinna wynosić 60 mm.
  • Rozłóż nasiona równomiernie wzdłuż długości bruzd.
  • Mieszankę gleby wypełniamy na wierzchu nasion, których warstwa nie powinna przekraczać 1,5 cm.
  • Po odcięciu pędów do dalszego rozmnażania, wyjmij igły z ich dolnej części i umieść je w pojemniku z wodą na 120 minut. Następnie pędy można sadzić w warunkach szklarniowych.

    Mieszankę gleby do sadzenia przygotowuje się niezależnie. Torf i piasek rzeczny miesza się z ziemią darniową. Eksperci zalecają dezynfekcję gleby przed sadzeniem sadzonek. W tym celu stosuje się roztwór nadmanganianu potasu.

    Uwaga! Aby przyspieszyć proces ukorzeniania, dolne części sadzonek należy przed sadzeniem zanurzyć w Kornevin. Aby uniknąć gnicia sadzonek, ważne jest systematyczne wietrzenie szklarni.

    Krzew jest obficie wypełniony wodą. Ostrożnie wykop go i zaostrzoną łopatą pokrój krzak na 2-3 części.

    Jeśli system korzeniowy jest bardzo gruby, najlepiej użyć sekatora. Każde cięcie jest obficie przetwarzane za pomocą Fitosporin lub Gamair. Zapobiegnie to wystąpieniu infekcji grzybiczej. Powstałe krzewy sadzimy w różnych pojemnikach.

    Sadzonki tui woodwardii

    Zarówno pasożyty, jak i choroby mogą uszkodzić tuję odmiany Woodwardi. Poniżej znajdują się najczęstsze problemy, które możesz napotkać podczas uprawy bylin.

    Lista zawodów Regulacyjna kolejność emisji Forma sygnału budowniczych; rękawiczki; ŚOI do twarzy i uszu; środki zmniejszające narażenie na wibracje Rękawice kierowców; ciepły garnitur; obuwie ochronne; ładowarki; kombinezony; rękawiczki; kurtki; spodnie, pracownicy sprzedaży rękawiczki; szaty Rękawiczki rolnicze; obuwie; rękawice.Pracownicy elektrycznedielektryczne specjalne rękawice; obuwie ochronne; stroik; odzież wierzchnia; bielizna termiczna dla dielektryków.Tuya woodwardii z należytą starannością wytrzyma działanie szkodników i może stać się prawdziwą ozdobą miejsca.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy