Wszystko o floksie Drummond: jak prawidłowo rosnąć z nasionami i kiedy sadzić

Phlox Drummondii (łacińska nazwa „Phlox Drummondii”) otrzymała swoją nazwę na cześć podróżnika G. Drummonda. Jako pierwszy wysłał nasiona tego kwiatu do Europy. W ten sposób Europejczycy odkryli nowy gatunek floksa.

Floks to rośliny wieloletnie. Uprawa ich w ogrodach skalnych, wzdłuż krawężników i na grzbietach jest utrudniona ze względu na ich duży wzrost. Krzew o dużych kwiatach, jednoroczny, dorasta do 50 cm wysokości. Kwiatostany prezentowane są w postaci parasoli o średnicy 2 cm Floks kwitnie od połowy lata do późnej jesieni.

Schemat kolorów

Istnieje wiele odmian. Różnią się kształtem, płatkami i kolorem. Poniżej znajdują się najpopularniejsze odmiany:

  • Guziki to dwukolorowy floks z białymi oczami pośrodku. Osiąga 20 cm wysokości. Odporny na gorący klimat;
  • Droga Mleczna i Gwiezdna Koronka są praktycznie nie do odróżnienia. Główną cechą są kwiatostany w kształcie gwiazdy;
  • Chanel i Strawberry with Cream to mieszanka odmian o bujnych, pełnych kwiatach;
  • Tetra Riesen i Grandiflora to odmiany hybrydowe. Odporny na zimno. Mają dużą liczbę kolorów i tonów: od bieli po pastel i łososia.
  • Uprawa floksa Drummond zaczyna się od wyboru odpowiedniego miejsca. Rocznik jest przystosowany do upałów i suszy. Nie zaleca się sadzenia bylin na otwartej przestrzeni, słońce może zniszczyć kwiaty. Z łatwością wytrzymają również lekkie mrozy. Mróz może zniszczyć tylko płatki, sam krzak nie ucierpi.

    Uwaga! Nie nadaje się do uprawy gleby piaszczystej (ciężkiej i lekkiej). Pierwszy typ zatrzymuje zwiększoną ilość wilgoci, co prowadzi do gnicia systemu korzeniowego, drugi przeciwnie, nie jest w stanie zatrzymać wilgoci. Roślina umiera z braku wody.

    Do uprawy musisz przygotować glebę. Dodaj:

    Floks Drummond wysiewa się dwa razy w roku: jesienią i zimą.

    W przypadku braku miejsca na parapecie nasiona sadzi się bezpośrednio w ziemi. Koniec września to najlepszy czas na jesienne sadzenie.

    Po wykonaniu małych zagłębień wlewa się do nich wodę. Po wchłonięciu w każdej studzience układa się 3-4 nasiona. Konieczne jest sadzenie w odległości co najmniej 15 cm, sadzonki pokryte są lutrasilem lub spandbondem. Dwa tygodnie później wykiełkują pierwsze pędy. Ziemia jest rozluźniona i nasycona nawozem azotowym. Usuń nadmiar pędów i chwastów. Po siedmiu dniach karmienie jest zakończone. Pierwsze kwiaty Phlox Drummond pojawią się w lipcu.

    Pęd floksów

    W przypadku ciepłej zimy floksy sadzi się na przełomie grudnia i stycznia.

    Jesienią w pomieszczeniu gospodarczym zostaje pół wiadra czarnej ziemi. Po obfitych opadach śniegu gleba jest rozrzucana do małych pojemników i wysiewana w każdym z trzech nasion. Wierzch pokryty jest warstwą śniegu o grubości 20 cm, która ochroni spokój kwiatów. Pierwsze pędy zaczną kiełkować w kwietniu.

    Sadzonki floksów Drummond są uprawiane w temperaturze 18-20 ° C. Głównym warunkiem jest dobre oświetlenie.

    Podlewanie odbywa się w razie potrzeby. Gleba musi być stale nawilżana.

    Sadzonki nawozimy raz w miesiącu kompleksami mineralnymi. W przypadku młodych pędów stosuje się połowę dawki. Pomocne jest również nasycenie gleby materią organiczną. To napar z popiołu i płynnych nawozów organicznych.

    Gdy na łodydze uformują się 2-3 liście, floksy nurkują w oddzielnych pojemnikach. Następnie są obficie podlewane, a pierwsze trzy dni są chronione przed promieniami słonecznymi. Jeśli sadzonki zapuściły korzenie, zaczynają być karmione azotem.

    Uwaga! Po pojawieniu się pięciu liści szczyt floksa Drummonda jest ściśnięty, w przeciwnym razie będzie się tylko rozciągał.

    Miesiąc przed sadzeniem sadzonek w otwartym terenie sadzonki są utwardzone.

    Floks domowy wieloletni ma zdolność rozmnażania się na różne sposoby. Każdy z nich jest na swój sposób prosty. Amatorscy hodowcy kwiatów wybierają tę, która im odpowiada, ze względu na określone właściwości.

    Ze względu na to, że floks to rośliny wieloletnie, z jednego krzewu można uzyskać do 30 podziałów. Najlepszy czas na to to koniec kwietnia – początek maja.

    Krzew jest całkowicie wykopany, kłącze strząśnięte z nadmiaru gleby i rozpoczyna się podział pędów i kłączy. Gotowe pędy z pączkiem i systemem korzeniowym sadzi się w ziemi i obficie podlewa.

    Ważny! Kiełek jest oddzielany od głównej łodygi. Każdy musi mieć pączek lub rudyment, bez którego roślina nie będzie się rozwijać.

    Dzielenie krzewu za pomocą systemu korzeniowego

    Rozmnażanie przez sadzonki odbywa się zarówno w ziemi, jak iw doniczkach i pudełkach. Najlepszy czas na zabieg to koniec maja – początek czerwca. Prawdopodobieństwo kiełkowania sadzonek wynosi 90%.

    Zdrowa łodyga jest przecinana nożem na pół. Każda część to łodyga. Oba sadzonki powinny mieć dwa sęki. Ponadto powinny znajdować się na końcu i na początku cięcia. Na dole liście są całkowicie odcięte, pozostawiając rowki. U góry są usuwane na pół. Przygotowane sadzonki należy sadzić na przygotowanym podłożu z luźną i wilgotną glebą. Cień to najlepsze miejsce dla młodych sadzonek. Szybko zakorzeniają się w ciągu kilku dni.

    Metoda sadzonkowa jest stosowana głównie przez doświadczonych hodowców. Najlepszy czas dla niej to połowa marca. Aby wyhodować sadzonki, konieczne jest wysiewanie nasion floksów. Siedem dni później można zaobserwować pierwsze pędy.

    Uwaga! Przed sadzeniem należy wybrać tylko duże nasiona. Następnie umieszcza się je w mocnym roztworze nadmanganianu potasu i soli na 15 minut. W ten sposób przeprowadzana jest dezynfekcja. Nasiona pływające nie są odpowiednie. Reszta jest dokładnie myte i suszone.

    Nasiona zanurza się w dołkach wykopanych w odległości 15 cm po 3-4 sztuki, zakopuje i obficie podlewa. W razie potrzeby łóżka można przykryć markizami. Po tygodniu z ziemi zacznie wyłaniać się nowy rocznik.

    Ta metoda nie wymaga częstych przeszczepów. Krzewy macicy na początku lata zaczynają się gromadzić i regularnie podlewać. W rezultacie ze starych pędów powstają warstwy i nowe korzenie. Do sierpnia są cięte i przesadzane wraz z korzeniami w nowe miejsce.

    Warstwy przeszczepu

    Umiarkowane podlewanie jest uważane za główną zasadę opieki. Floksy nie lubią światła słonecznego, dlatego warto je uprawiać w zacienionym miejscu. Podlewanie w zasadzie wymaga 2 konewek na krzak.

    Floksy należy przykryć na zimę. Przed nadejściem pierwszych przymrozków krzewy przykrywa się ściółką z warstwą 10 cm, materiał ten nie tylko ochroni przed chłodem, ale również posłuży jako doskonały nawóz.

    Aby przykryć floks Drummond na zimę, ziemię posypujemy warstwą próchnicy o grubości 10 cm, można też użyć torfu lub kompostu. Następnie ściółkę pokrywają duże gałęzie świerkowe.

    Ważny! Zabrania się przykrywania floksa materiałami syntetycznymi. Doprowadzi to do zgnilizny korzeni i śmierci kwiatu.

    Podlewanie w gorącym sezonie odbywa się raz dziennie, w chłodzie – raz na 2-3 dni. Konieczne jest monitorowanie stanu gleby, ponieważ zwiększona wilgotność zabije roślinę.

    Karmienie kwiatami stosuje się trzy razy w roku. Pierwsza odbywa się wiosną: azot jest rozpraszany po powierzchni ziemi. Stopiona woda, spływająca wraz z nawozami, odżywi korzenie. Do karmienia używa się również mieszanki fosforu i potasu.

    Drugi jest produkowany na początku lipca według podobnego schematu, ale zamiast stopionej wody stosuje się zwykłą wodę. Trzecie karmienie odbywa się na początku września. Popiół jest dobry do nawożenia.

    Uwaga! Doświadczeni mieszkańcy lata od dawna znają sekret przedłużania kwitnienia floksa o kolejny miesiąc. W tym celu do klombu dodaje się nasiona roślin jednorocznych: astry, petunie lub szałwie. Okazuje się, że jest to kalejdoskop z mieszanki pięknych kolorów. Rezultat nie potrwa długo.

    Choroby i szkodniki typowe dla floksa Drummonda

    Najczęstszą chorobą wszystkich floksów jest mączniak prawdziwy. Atakuje w środku lata. Zaczyna się na dolnych liściach i wznosi się dalej. Wiosną podczas opadów powiększa się i prowadzi do wysychania liści, a następnie kwiatostanów. Najlepszym sposobem zwalczania mączniaka prawdziwego jest popiół drzewny. Krzew jest oczyszczony z chorych liści i kwiatostanów, dokładnie umyty, a następnie sproszkowany popiołem.

    Chory floks Drummonda

    Jest inny sposób – stosować preparaty ze zdrowego ogrodu, agrawertyny, fitosporyny itp.

    Aby chronić się przed szkodnikami, konieczne jest częstsze odchwaszczanie grządek chwastów. Top dressing pomaga również zapobiegać szkodnikom.

    Zatem floks Drummonda jest doskonałym okazem do uprawy na osobistej działce. Nie będzie z tym problemów, jeśli zapewnisz wymagane warunki. W odpowiedzi podziękuje mu swoim bujnym kwitnieniem.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy