Wszystko o Jaskier (Jaskier ogrodowy): sadzenie i pielęgnacja kwiatu na otwartym polu

Pomimo swojego piękna, kwiat Jaskier (znany i znany jaskier ogrodowy) nie jest jedną z najbardziej znanych i pospolitych roślin. I to zupełnie na próżno – dbanie o nią nie jest zbyt trudne, ale jednocześnie roślina może ozdobić ogród nawet najbardziej wybrednej kwiaciarni.

Jak wygląda Jaskier lub Jaskier ogrodowy?

Chociaż być może każdy słyszał o jaskrze, nie wszyscy znają jego opis.

Jaskier to prawdziwa dekoracja kwietnika

Jaskier (Jaskier) należy do rodziny Jaskier, do której według różnych źródeł zalicza się od 1200 do 2000 różnych roślin. Przedstawiciele tej rodziny znajdują się na prawie całej półkuli północnej – od umiarkowanych szerokości geograficznych po Arktykę. Co więcej, w tych miejscach można zobaczyć około 13 rodzajów kwiatów!

Jaskier to kwiaty dobrze znane ludzkości od ponad tysiąca lat. Nawet w pracach starożytnego naukowca Pliniusza istnieją odniesienia do tej wdzięcznej rośliny.

To interesujące! Z łaciny nazwa kwiatu jest tłumaczona jako „żaba” – a wszystko dlatego, że często występuje na podmokłych glebach.

Początkowo był domem dla Iranu i Syrii, ale z czasem stał się popularny wśród Europejczyków, a następnie rozprzestrzenił się po całej Europie. Później wyszedł z mody, ale w ostatnich latach ponownie zainteresowali się nim kwiaciarnie i intensywnie zajmują się opracowywaniem nowych odmian.

Jest to dość rozległy rodzaj, dlatego kwiaty w nim bardzo różnią się od siebie.

Średnio ich wysokość waha się od 20 do 80 cm Roślina dobrze rośnie zarówno w doniczkach, jak i na otwartym polu. Pędy są bardzo podobne do dalii – zarówno w łodygach, jak i liściach. Korzenie mają ciekawy kształt – wyglądają jak kurze łapki.

Kwiatek świetnie nadaje się na bukiety

Kiedy kwiat dopiero się otwiera, wygląda jak róża. Cóż, w pełni otwarte pąki wyglądają bardziej jak elegancki mak. Podobieństwo potęguje kolor – większość odmian ma intensywnie pomarańczowe lub czerwone kwiaty.

Uwaga! Niektóre rodzaje ranunculus są stosowane w medycynie ludowej w leczeniu chorób skóry.

Roślina jest wieloletnia. Oznacza to, że po zasadzeniu bulwy w ogrodzie i stworzeniu optymalnych warunków do wzrostu miłośnik kwiatów może być pewien, że każdego roku roślina będzie zachwycać swoim wspaniałym kwitnieniem.

Kwiaty Calla – rośnie i pielęgnuje w domu

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów roślin w jednym artykule – ich liczba przekracza czterysta. Ale te najciekawsze są warte rozważenia.

Jaskier azjatycki to bardzo piękna roślina. Jest byliną zielną o wysokości 40-45 cm, łodyga może być prosta lub rozgałęziona. Liście pokryte są wdzięcznym puchem. Kwiaty są średnie – od 3 do 5 cm, ponadto zachwycą hodowcę bogatą gamą kolorystyczną: pomarańczową, różową, żółtą, czerwoną.

Zewnętrznie jaskry perskie są podobne do azjatyckich, różniąc się tylko kwiatami i łodygami. Te ostatnie są raczej krótkie. Ale kwiaty są bardzo wdzięczne – występują zarówno z prostymi, jak i eleganckimi podwójnymi płatkami.

Rośliny te są średniej wysokości i mają wyraźne nagie łodygi. Kwiaty są półpełne, z puszystymi płatkami nadającymi im kształt kuli.

Znane są również jako turban. Mogą pochwalić się największymi kwiatami – kulistymi, gęsto podwójnymi. Nic dziwnego, że wielu ogrodników je preferuje.

Odmiany, które są najbardziej popularne wśród ogrodników

Kwiaciarnie opracowały setki odmian kwiatów. Najciekawsze odmiany:

  • Bloomingdale. Miniaturowa roślina idealna do uprawy w doniczce. Jego wysokość wynosi około 25 cm, a duże kwiaty odróżniają ją od wielu licznych krewnych.
  • Kolor karnawału. Rośliny bardzo wysokie – do 70 cm Kwiaty frotte, w różnych kolorach – od żółtego do ciemnoróżowego. Idealna do układania eleganckich bukietów.
  • Superbissima. Kolejna odmiana do cięcia. Łodygi są długie, a płatki są półpełne. Ta odmiana zawiera biało-czerwony Jaskier.
  • Aby dowiedzieć się, jak sadzić ranunculus, powinieneś poznać metody jego rozmnażania, a także przestudiować teorię.

    Ta opcja jest bardziej powszechna – nasiona są zwykle łatwiejsze do uzyskania niż cebulki. Ale czekanie na pierwsze kwiaty potrwa znacznie dłużej – kilka miesięcy przepadnie, więc przez pierwszy rok, gdy wyrosną na otwartym terenie, mogą nie być widoczne. Dlatego eksperci zalecają stosowanie sadzonek.

    Różnorodność niuansów kulturowych jest niesamowita

    Optymalny czas sadzenia to połowa lutego. Następnie, od początku do połowy maja, sadzonki dorosną i staną się na tyle silniejsze, że można je sadzić w otwartym terenie.

    System korzeni jaskry rozwija się dość szybko, więc garnek lub inny pojemnik potrzebuje raczej dużego i głębokiego. Ważne jest, aby nie zapomnieć o drenażu na dnie i otworach do odprowadzania nadmiaru wody – w przeciwnym razie korzenie zaczną gnić.

    Optymalną glebę uzyskuje się z ziemi i torfu – należy je pobierać w równych proporcjach. Wskazane jest korzystanie z ziemi z miejsca, w którym kwiaty będą rosły w przyszłości, aby od razu się do niej przyzwyczaiły.

    Uwaga! Uprawiając rośliny w doniczkach, można posadzić razem do pięciu roślin – stworzą piękny bukiet.

    Najpierw moczone są w ciepłej wodzie zabarwionej nadmanganianem potasu w celu dezynfekcji. Pływające nasiona można natychmiast usunąć – na pewno nie wykiełkują. Jednak nie wszyscy, którzy pozostaną, będą się wznosić. Nawet w idealnych warunkach przechowywania tempo kiełkowania rzadko przekracza 30%.

    Pierwsze pędy pojawią się w doniczce 15-20 dni po posadzeniu. Muszą być pokryte szkłem lub plastikiem i chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, czasami zwilżając glebę butelką z rozpylaczem. Optymalna temperatura wynosi od +18 do +23 stopni.

    Po wyrzuceniu czwartego arkusza musisz dokonać wyboru. Gleba jest obficie nawilżona, rośliny są oddzielane i sadzone w osobnych pojemnikach. Najlepiej sprawdzają się doniczki na torf.

    Podczas sadzenia cebul postępuj w taki sam sposób, jak podczas uprawy z nasion. Tylko musisz częściej nawilżać glebę, a szybkość kiełkowania w tym przypadku będzie znacznie wyższa.

    Uwaga! Najważniejsze, aby nie zakopywać żarówek, a jedynie trochę posypać je ziemią.

    Uprawa kwiatu Jaskier na otwartym polu, sadzenie i pielęgnacja, które nie jest trudne, nadal wymaga pewnych obowiązkowych procedur.

    Aby roślina aktywnie rosła i zaczęła kwitnąć tak szybko, jak to możliwe, potrzebuje gleby o następujących cechach:

  • żyzne (czarna ziemia lub piaszczysta, zmieszana z kompostem);
  • Nie wystarczy wiedzieć, jak sadzić jaskry z korzeniami – równie ważne jest, aby mieć pojęcie, jakie warunki są dla nich nieodpowiednie. Roślina naprawdę nie lubi ciężkich gleb gliniastych – na nich system korzeniowy otrzymuje mało powietrza i zaczyna gnić.

    Bulwy Ranunculus

    Musisz często podlewać kulturę, ale stopniowo. Zwykle wystarczy zwilżyć ziemię od góry, ale w upalne dni podlewanie powinno być obfite.

    Odpowiednim materiałem do ściółkowania będzie humus z drzew iglastych lub liści. Gruba warstwa nie jest potrzebna – wystarczy 2-3 cm.

    Aby powietrze mogło swobodnie przepływać do korzeni rośliny, konieczne jest regularne poluzowanie ziemi. Dotyczy to średnich gleb. Na lekkich, piaszczystych można to zrobić raz lub dwa razy w sezonie, na przykład wiosną i przed kwitnieniem.

    Od połowy maja do połowy czerwca należy co dwa tygodnie karmić nawozami azotowymi, a podczas kwitnienia – fosforowo-potasowymi.

    Aby to zrobić, musisz wykopać kawałek ziemi o wymiarach około 30x30x30 cm i przesadzić go w nowe miejsce wraz z rośliną, po czym kultura jest obficie podlewana i mulczowana. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, jaskier nawet nie zaszkodzi i natychmiast wzrośnie.

    Godna dekoracja na parapet

    Początek kwitnienia zależy od odmiany – są odmiany kwitnące w połowie maja, a także takie, na których kwiaty pojawiają się już w sierpniu. Wiele kwiaciarni ceni domowe jaskry, ponieważ ich okres kwitnienia wynosi około miesiąca.

    Żarówki wykopuje się od połowy do końca września. Można je przechowywać w papierowych lub materiałowych torbach w chłodnym miejscu, np. W lodówce.

    Uwaga! W ziemi żarówki z łatwością wytrzymują mrozy do -12 stopni.

    Podczas uprawy ranunculus mogą pojawić się trudności, które należy wcześniej przygotować.

    Najczęstszymi problemami są przędziorki, ślimaki nagie, mszyce i ślimaki. Środki walki są standardowe – preparaty do nich można kupić w dowolnej kwiaciarni.

    Spośród tych chorób najbardziej podatne na mączniaka prawdziwego i więdnięcie fusarium są jaskry. Problem rozwiązuje się za pomocą specjalnych preparatów grzybobójczych.

    Ogólnie rzecz biorąc, ranunculus jest raczej bezpretensjonalną rośliną. Jedyne, czego nie toleruje, to wysoka temperatura. Wraz z nią powoli rośnie, a czasem przestaje kwitnąć.

    Kwiat doskonale nadaje się zarówno do uprawy w dużych grupach, jak iw pojedynczych dołkach. Różne wysokości roślin pozwalają tworzyć z nich złożone kompozycje, które ozdobią każdy ogród.

    Po ustaleniu, jak sadzić i pielęgnować jaskry ogrodowe, możesz ozdobić klomb w wiejskim domu lub parapet w domu i cieszyć się pięknym kwitnieniem.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy