Wszystko o rodzajach paproci: nazwa odmiany, czyli opis rośliny

Paprocie są jednymi z nielicznych przedstawicieli świata flory, którzy przybyli do nas z epoki mezozoicznej. Schwytali planetę Ziemię 400 milionów lat temu, nadal żyją w prawie wszystkich zakątkach świata.

Paproć w lesie

Paproć to wyjątkowa roślina, która pojawiła się 400 milionów lat temu w dewońskim okresie paleozoiku. W tym czasie był szeroko rozpowszechniony na całej Ziemi w postaci ogromnych drzew i paproci zielnych, które istniały do ​​początku mezozoiku.

Z definicji są to rośliny reliktowe, którym do dziś udało się zachować względną różnorodność gatunków. Paprocie są wykorzystywane w uprawie kwiatów ozdobnych i wewnętrznych, wiele gatunków jest wykorzystywanych jako żywność i surowce farmakologiczne.

Klasyfikacja paproci w biologii, opis

Paprocie, których gatunki i nazwy są wyszczególnione w grupie Polypodiophyta, która klasyfikuje rośliny zarodnikowe, występują w różnych strefach ekologicznych i klimatycznych. Potwierdza to fakt, że setki milionów lat temu rośliny te były rozpowszechniane na całym świecie, podobnie jak nagonasienne.

Starożytny las ery mezozoicznej z paprociami

Ciekawy! W biologii odnotowano 300 rodzajów i 12 tys. Gatunków wieloletnich i rocznych paproci o postaci zielnej i nadrzewnej.

Dwie trzecie wszystkich ich gatunków żyje w dżungli Ameryki Południowej, Australii i Azji Południowo-Wschodniej.

Przedstawiciele rodziny zielnych są dziś najbardziej rozpowszechnieni. Jej gatunek rośnie w zacienionych miejscach o dużej wilgotności. Większość roślin to byliny. Rośliny jednoroczne to nieliczni przedstawiciele paproci rosnących w klimacie umiarkowanym na średnich szerokościach geograficznych.

Dziś gatunki drzew można spotkać tylko w szklarniach i arboretach. Niewielka liczba przedstawicieli paproci Arbaceous, które wymarły całkowicie w wyniku globalnych zmian klimatycznych miliony lat temu, badacze spotykają się w nieprzeniknionych lasach tropikalnych na terenach podmokłych.

Ciekawy! Rzadkie okazy występujące w naturze mają dużą, przypominającą drzewo łodygę, której wysokość dochodzi do 25 m. Można je od razu zauważyć w trawie.

Paprocie to wyższe rośliny, które mają:

Te starożytne odmiany o najwyższej formie są podzielone na naczyniowe i komórkowe, zwane również omszonymi.

Paprocie naczyniowe mają wiązki włókien naczyniowych, które działają jak żyły i dostarczają pożywne soki do liści. Inne przypominają mchy, nazywane są epifitami, co po rosyjsku oznacza „rosnące na roślinie”.

Odmiany paproci determinują różnorodność ich form zewnętrznych. Paprocie drzewiaste są podobne do palm. Istnieją gatunki, które nie mają części nadziemnej, a gatunki wodne nie mają kłączy. Niektóre z nich to byliny, inne to jednoroczne. Główną różnicą między gatunkami wieloletnimi jest różnorodność blaszek liściowych, zwanych vayami. Dzięki tej funkcji rośliny te stały się popularne w ogrodnictwie ozdobnym i uprawie kwiatów w pomieszczeniach.

Jaka jest charakterystyka rośliny? Paprocie wyróżnia złożona budowa, różnorodność kształtów, rozmiarów i kolorów. Są to rośliny wieloletnie. Większość z nich zalicza się do roślin zielnych, ale rzadkie są także paprocie drzewiaste.

Ciekawy! Jedyną rzeczą, która jednoczy wszystkie rodzaje paproci, jest rozmnażanie zarodników, przez co nie kwitną, tak jak dominująca dziś w przyrodzie flora kwitnąca, należąca do rodzaju okrytozalążkowych. Istnieją gatunki, które rosną bezpośrednio na pniu drzewa. Część z nich sadzi się w domu.

Paproć ma potężne kłącze

Do rozmnażania roślin wystarczy posadzić niewielką ich część.

Kwiat nasturcji – klasyfikacja odmian wieloletnich

Zgodnie z klasyfikacją biologiczną rośliny te tworzą jedną klasę Polypodióphyta, w której występuje 300 rodzajów i 8 podklas, z których 3 już nie rosną na Ziemi. Różne gatunki paproci, które można dziś spotkać, obejmują ponad 1000 roślin. Najczęstsze to:

W pewnym sensie rodzina Fern nadal zachowuje różnorodność gatunków, która była obecna w erze paleozoicznej. Współczesne kultury stały się mniejsze, ponieważ udało im się zaadaptować i szeroko rozpowszechnić po globalnej zmianie klimatu na Ziemi w erze kwitnącej flory.

Są to gatunki roślin, w opisie których wymieniono 7 rodzajów. Ich przedstawiciele rosną w wilgotnym klimacie tropikalnym. Tworzą gęste liany.

  • Marattia, która obejmuje 60 gatunków roślin, których wysokość sięga 2 m.
  • Angiopteris, reprezentowany przez 100 gatunków, o szerokiej i grubej bulwiastej łodydze, której średnica sięga 1 m. Liście tej rośliny dorastają do 5-6 m.
  • Macroglossum. Endemity rosnące tylko na Sumatrze i Kalimantanie.
  • Rodzaj paproci Maratha

    Uwaga! Uprawy Marattii mogą osiągać do 5 m wysokości.

    Rośliny, z których większość osiąga 40 cm wysokości, uważane są za jedne z najbardziej tajemniczych. Wśród nich są przedstawiciele żyjący w tropikach, dorastający do 4 m wysokości.

    Uwaga! Ślimaki mają niezwykłe liście, które nie skręcają się w zarodku w kształcie ślimaka. Liście, na których rosną zarodniki, wyglądają jak kłoski.

    Rodzaj paproci na wznak

    Najczęstszy gatunek, który rośnie w różnych częściach świata w lesie. Wśród nich są rośliny zielne i drzewiaste:

  • Wielotorowe, które uwielbiają zacienione i wilgotne niższe poziomy lasów.
  • Pęcherz jest kruchy, ma trujące liście. Rośnie na wyżynach.
  • Struś pospolity o właściwościach przeciw robakom.
  • Samica Kochedzhnik, aktywnie wykorzystywana w ozdobnej uprawie kwiatów.
  • Orlica zwyczajna, która jest używana do jedzenia.
  • Fern Eagle jest zjadany

    Wodna paproć występująca w wodach europejskich i afrykańskich. Jednym z przedstawicieli tego gatunku jest Azolla, która wygląda jak rzęsa wodna. Innym popularnym gatunkiem jest pływająca Salvinia.

    Azolla, która jest popularna wśród akwarystów

    Ponadto wyróżnia się gatunki, których nazwy zależą od miejsca ich wzrostu:

    Niektóre z nich – leśne, bagienne i wodne, jak wysoka wilgotność, inne – kamieniste, dobrze rosną w suchych warunkach.

    Ponadto istnieje wiele odmian domowych, które są stosowane w ogrodnictwie wewnętrznym i ozdobnym:

    Uwaga! Przy rozmnażaniu tych roślin uprawnych stosuje się wegetatywne metody rozmnażania, chociaż mają one również charakter bezpłciowy i płciowy, charakterystyczny dla wszystkich paproci.

    Miłorząb, który można znaleźć w wielu domach

    Aby zrozumieć, czym jest ta kultura, musisz wiedzieć, jak żyje i rozmnaża się. Ponieważ paproć nie kwitnie, nie ma nasion, z których mogłaby się rozmnażać. Funkcję nasion w tej roślinie pełnią zarodniki.

    Ciekawy! Ponadto w cyklu życiowym występuje wzorzec reprodukcji, który jest obecny u zwierząt i obejmuje samce i samice.

    W przeciwieństwie do wszystkich innych roślin paproć przechodzi cykl życiowy, podczas którego zmienia pokolenie bezpłciowe w płciowe. W stadium bezpłciowym, zwanym sporofitem, roślina tworzy zarodnie na spodniej stronie liści (blaszka liściowa). Wiele paproci ma specjalne liście, na których rozwijają się zarodniki. Takie liście nazywane są sporofilami.

    Po rozproszeniu się i wykiełkowaniu zarodników pojawia się przerost zwany gametofitem. Na tym etapie roślina tworzy męskie i żeńskie narządy rozrodcze: antheridia i archegonia. Plemniki antheridia wchodzą do jaj archegonii. Z zapłodnionej zygoty rozwija się nowy bezpłciowy sporofit, kończący cykl życiowy paproci.

    Jak rozmnażać się na wolności iw domu

    W naturze żywej najczęściej roślina tego typu żyje długim cyklem życia, który obejmuje etapy bezpłciowe i płciowe. Najpierw pojawiają się zarodniki, z których wyrasta gametofit posiadający cechy płciowe żeńskie i męskie.

    Jak każda wyższa roślina, paproć może rozmnażać się szybciej dzięki wegetacji. Aby to zrobić, wystarczy podzielić korzeń paproci lub cały kryty krzew rosnący w doniczce w domu. Ponadto możesz rozmnażać tę starożytną niesamowitą roślinę za pomocą:

    Uwaga! Podczas hodowli domowych gatunków paproci należy pamiętać, że dla każdego gatunku rośliny istnieje specjalna metoda rozmnażania wegetatywnego.

    Kultura rozmnaża się przez zarodniki

    Kiedy roślina jest rozmnażana przez zarodniki w domu, należy użyć specjalnej gleby, która powinna zawierać jedną część piasku i trzy części torfu lub ziemi liściastej. Możesz użyć gotowego torfu na fiołki.

    Zarodniki zebrane w papierowej torbie ze spodniej strony liścia paproci są rozrzucane na powierzchni gotowej gleby, która jest dobrze rozlana wodą. Przykryj pojemnik szkłem i umieść go w ciepłym i jasnym miejscu. Paproć charakteryzuje się ciepłolubną rośliną, która rośnie w wilgotnej glebie w temperaturze + 20 … + 25 stopni.

    Paprocie domowe, przeżywające najczęściej jedynie bezpłciowy etap cyklu życia, nie wymagają szczególnej opieki. Zgodnie z kilkoma prostymi zasadami rośliny wieloletnie mogą przez długi czas zachwycać właścicieli pięknymi ażurowymi liśćmi. Aby to zrobić, musisz stale utrzymywać optymalny poziom wilgotności w ziemi, odpowiedni reżim temperaturowy i akceptowalny poziom oświetlenia.

    Ważny! Paprocie nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia i zbyt niskich temperatur.

    Wskazówki dotyczące uprawy paproci w pomieszczeniach i ogrodach

    Po co jest paproć? Ci, którzy chcą wyhodować tę roślinę, powinni wiedzieć wszystko o paproci, która jest wykorzystywana w działalności gospodarczej człowieka.

    Paproć może być stosowana jako surowiec dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.

    Jeśli potrzebne są plantacje do pozyskiwania surowców dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, można uprawiać paprocie domowe i ogrodowe nawet w domu. Robią sałatki, przygotowują dietetyczne posiłki. Po wysuszeniu służą jako przyprawy i przyprawy.

    Preparaty oparte na tej starożytnej kulturze leczą rany, które nie goją się przez długi czas, łagodzą objawy reumatyczne, bóle głowy.

    Paprocie rosną szybko, więc trzeba będzie je przesadzać przynajmniej raz w roku, zastępując je glinianą grudką na nową. Roślina uwielbia wilgotne gleby leśne, wzbogacone próchnicą. Podczas przygotowywania nowej gleby konieczne jest użycie liściastej próchnicy, którą miesza się z jedną częścią piasku. Taka ziemia powinna dobrze wchłaniać wodę bez tworzenia zastoju wilgoci. Poziom kwasowości w glebie powinien być średni do wysokiego.

    Uwaga! Aby odstraszyć szkodniki, do gleby dodaje się torf.

    Ponadto paprocie ozdobne są bardzo popularne wśród miłośników kwiaciarstwa wewnętrznego i ozdobnego.

    Przy odpowiedniej pielęgnacji roślina rośnie bardzo szybko. Liście paproci domowej są bardzo dekoracyjne, dzięki czemu są popularne wśród miłośników roślin domowych i profesjonalnych kwiaciarni.

    Latem z takich roślin można tworzyć spektakularne krajobrazy, zabierając doniczki z kwiatami na zewnątrz, aby udekorować lokalny obszar podmiejski.

    Paprocie są wykorzystywane przez kwiaciarnie przy sporządzaniu różnych kompozycji kwiatowych, dlatego chętnie je kupią na stoiskach kwiatowych.

    Hodowla paproci może przekształcić się z pięknego hobby w udany biznes domowy

    W mitologii słowiańskiej istnieje przekonanie, że paproć kwitnie w noc Iwana Kupały. Uważa się, że każdy, kto zobaczy kwiat paproci, będzie szczęśliwy i będzie mógł znaleźć skarb.

    Ciekawy! Uważa się, że paproć kwitnie raz w roku w nocy podczas nocnej burzy. Jej kwiat ma krwistoczerwony kolor, na który zwykły człowiek nie może patrzeć.

    Trudno jest pokazać wszystkim to piękno, ponieważ kwiat paproci żyje kilka minut, po czym zanika.

    Wierzono, że ktokolwiek zobaczy kwitnienie tej rośliny, będzie mógł zobaczyć skarby pod ziemią, przewidzieć wydarzenia i stać się niewidzialny. W tym celu, zgodnie z wierzeniami słowiańskimi, należy przeprowadzić specjalną ceremonię. Wierzono również, że podczas kwitnienia tej rośliny ludzie mogą spotkać się ze złymi duchami, które polują na tajemniczy kwiat paproci, popularnie nazywany kolorem ciepła.

    Hodowla paproci domowych, ozdobnych, wodnych może być zabawnym hobby lub pomysłem na mały biznes. Rośliny tego gatunku są bardzo dekoracyjne i łatwe w pielęgnacji, co czyni je niezastąpionymi w florystyce, krajobrazie i aranżacji wnętrz. Istnieje również duże zapotrzebowanie rynkowe na te rośliny uprawne, które mają wartości odżywcze i są wykorzystywane jako surowce w farmakologii i kosmetologii.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy