Wszystko o uprawie melonów w szklarni: sadzenie i pielęgnacja w regionie moskiewskim

Krótko o technikach rolniczych zapewniających wysokie plony: gleba, wilgotność, światło lub cień Sadzenie i uprawa melonów w szklarni z poliwęglanu Pielęgnacja roślin: podlewanie roślin i pielęgnacja gleby. Czy konieczne jest karmienie rośliny i jak ją produkować

Melon to jedna z najsmaczniejszych upraw melona, ​​słodka, soczysta i aromatyczna. Jednak roślina ta jest bardzo ciepłolubna, dlatego uprawiana jest na zewnątrz tylko na południu naszego kraju, w regionach Rostów i Astrachań lub na Terytorium Krasnodarskim.

Krótko o agrotechnice upraw zapewniającej wysoki plon: gleba, wilgoć, światło lub cień

Ta uprawa melona jest dość kapryśna, wymaga żyznej gleby, umiarkowanej wilgotności gleby, a także oświetlenia przez cały dzień. Jeśli zastosujesz wszystkie niezbędne nawozy, przestrzegaj reżimu nawadniania (nie powinno być stagnacji wilgoci w glebie), a także zapewnij oświetlenie przez 12-14 godzin, możesz uzyskać duży plon melonów w szklarniach.

Co możesz zaoferować ogrodnikom z regionu moskiewskiego, Syberii czy Uralu? Rozwiązanie jest proste – uprawiać tę roślinę w szklarniach z poliwęglanu.

Jak wyhodować melona w szklarni, poniżej opisano podstawowe wymagania dotyczące sadzenia i pielęgnacji melonów w szklarni.

Sadzenie i uprawa melonów w szklarni z poliwęglanu

Uprawa melonów w szklarni nie jest tak łatwa, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. W szklarniach należy stale utrzymywać reżim temperaturowy, zapewnić wilgotność na poziomie 60-65%, a także monitorować oświetlenie, ponieważ melon nie rośnie w cieniu. Do prawidłowego rozwoju i owocowania potrzebuje 14 godzin światła dziennego.

Uprawa melonów w szklarniach

Najbardziej odpowiednie odmiany melona do uprawy w warunkach szklarniowych:

Melon najlepiej uprawiać w szklarniach, a nie w szklarniach. Szklarnia nie ma wymaganej wysokości, więc krzew melona nie będzie w stanie normalnie się tam rozwijać i owocować.

W warunkach szklarniowych ta uprawa melona jest uprawiana metodą sadzonkową.

Jak wyhodować melona na przedmieściach w otwartym polu

Ważny! Melon nie toleruje przesadzania, ponieważ ma zbyt delikatny system korzeniowy, którego aklimatyzacja po przesadzeniu zajmuje bardzo dużo czasu, dlatego lepiej jest siać nasiona w osobnych doniczkach torfowych.

Rosnące sadzonki sadzi się na stałe w grządkach szklarniowych wraz z doniczkami, które rozpuszczają i użyźniają glebę.

Łóżka w szklarni są przygotowane w następujący sposób:

Na dnie wykopu układana jest warstwa drenażu z gałęzi, keramzytu i drobnego żwiru, a następnie warstwa próchnicy (w skrajnych przypadkach można zastosować kompost). Na przygotowane podłoże przykrywa się wybraną warstwą gleby. Jeśli gleba jest kwaśna, można dodać złożony nawóz mineralny i wapno razem z próchnicą. Następnie przygotowane łóżka podlewa się wodą o temperaturze około 35 ° C i od góry przykrywa ciemnym polietylenem, dzięki czemu ziemia szybciej się nagrzewa. W ciepłych łóżkach melon będzie znacznie lepiej rosnąć i owocować.

Kiedy na sadzonkach pojawią się 3-4 trwałe liście, można je sadzić na rabatach w zamkniętym gruncie. Melony można zbierać w szklarniach ogrzewanych przez cały rok, w nieogrzewanych w zależności od regionu uprawy. Zwykle sadzi się dwie sadzonki w jednym dołku, a gdy rzęsy rosną, należy je wysyłać w różnych kierunkach na wzrost.

Uwaga! Optymalny układ do sadzenia krzewów to 0,4 m w każdym rzędzie.

W celu równomiernego oświetlenia rzęs melonowych w szklarniach montuje się kratki. W odległości około 15 cm na kratach ciągnięte są dwa lub trzy rzędy drutu, do których zostaną przywiązane bicze. Dzięki tej metodzie uprawy łodygi i dojrzewające owoce nie będą miały kontaktu z glebą, dlatego zmniejszy się ryzyko chorób roślin z chorobami grzybiczymi i bakteryjnymi.

W trakcie wzrostu rzęs w szklarniach utrzymuje się temperaturę około 28 ° C, a średnia wilgotność dochodzi do 80%. Gdy rozpocznie się okres masowego dojrzewania owoców, wilgotność należy obniżyć do 65-70%. Aby kontrolować wilgotność, konieczna jest szybka wentylacja.

Tworzenie krzewów rozpoczyna się wraz z rozwojem głównych łodyg. Wewnątrz taką procedurę należy przeprowadzić, aby powstrzymać wzrost części wegetatywnej, ponieważ przestrzeń w szklarni jest ograniczona. Jeśli nie uszczypiesz kiełków, na łodygach utworzy się mniej jajników, a dojrzewające owoce nie będą tak słodkie i aromatyczne.

Sadzonki melona

Za pierwszym razem należy uszczypnąć krzaki palcami, gdy pojawią się na nich trzy prawdziwe liście.

Po uformowaniu pędów bocznych na każdym krzaku pozostawia się dwa. Te pędy są ściskane, gdy zaczynają na nich tworzyć się również boczne łodygi.

Po pojawieniu się 6 liści możesz uszczypnąć wierzchołki. W tym przypadku rozpoczyna się proces zbioru aktywnych owoców.

W procesie formowania pozostają tylko najpotężniejsze pędy. Powinieneś także uszczypnąć krzaki melona. W takim przypadku musisz zostawić kilka bocznych pasierbów, a resztę uszczypnąć, aby nie zabrały składników odżywczych niezbędnych do dojrzewania plonu.

Ważny! Prawidłowo uformowane i związane rzęsy są kluczem do powstania dużej liczby jajników i polubownego dojrzewania pachnących słodkich owoców .

Pielęgnacja upraw: podlewanie roślin i pielęgnacja gleby. Czy konieczne jest karmienie rośliny i jak ją produkować

Pielęgnacja melona polega na przestrzeganiu technik rolniczych:

instalacja świetlówek, jeśli wymagane jest dodatkowe oświetlenie;

Podlewanie roślin w szklarni odbywa się tylko ciepłą wodą o temperaturze około 33 ° C. Zimna woda może prowadzić do zgnilizny korzeni i śmierci krzewów.

W miarę dojrzewania owoców zwiększa się liczba podlewania. Podlewanie należy wykonać tak, aby wilgoć nie dostała się na kołnierz korzeniowy, w przeciwnym razie na korzeniach utworzy się zgnilizna korzeni.

Podlewanie nie powinno być zbyt obfite. System korzeniowy melona ma kluczowe znaczenie, korzenie mogą wnikać w głąb gleby, otrzymując stamtąd dodatkowe składniki odżywcze i wilgoć. Nadmierna wilgoć uszkadza korzenie i całą roślinę – krzaki chorują, owoce zaczynają pękać i gnić.

Uwaga! Naziemna część rośliny będzie wskazywać na brak wilgoci: opadające liście wskazują na potrzebę pilnego podlewania.

Po podlaniu glebę wokół krzewów należy poluzować, aż melony zaczną rosnąć. Chwasty są usuwane w tym samym czasie.

Wiosną i wczesnym latem, przed pojawieniem się kwitnienia, należy zastosować nawożenie kompleksem minerałów – potasu, fosforu i azotu.

Pierwsze karmienie przeprowadza się w momencie pojawienia się pierwszego liścia na sadzonkach, następne nawozy aplikuje się po 12-14 dniach od przesadzenia sadzonek do zamkniętego gruntu.

Po rozpoczęciu kwitnienia znacznie zmniejsza się dawka azotu w nawozach, zwiększając ilość nawozów fosforowych i potasowych. W okresie kwitnienia i dojrzewania owoców nawozić co 14 dni nawozami fosforowo-potasowymi.

Warunki lądowania w szklarni w regionie Leningradu

Podstawowe zalecenia dotyczące uprawy melona w warunkach regionu Leningradu:

Do uprawy wybiera się tylko wcześnie dojrzewające odmiany tej rośliny melona (Róża Yugo-Vostoka, Skorospelka Charkowska, Ogonyok i podobne). Sadzonki uprawia się w domu, a następnie przesadza do szklarni. Przeszczep do ziemi zamkniętej wykonuje się po podgrzaniu gleby do temperatury 20 ° C na głębokość co najmniej 8-9 cm Na każdej roślinie pozostawia się nie więcej niż 2-3 owoce, aby miały czas na dojrzewanie przed nadejściem chłodu Najpierw rzęsy przywiązuje się kratką. Gdy dojrzewają, są odwiązywane, a owoce są opuszczane na ziemię, umieszczając pod nimi deski, aby zapobiec gniciu.

Uprawa melona w szklarniach jest możliwa na północy , ale podlega wszystkim zasadom agrotechnicznym.

Uprawiając melony w szklarniach nie można zapominać o konieczności zamontowania grzejników i dodatkowego oświetlenia, w miarę wzrostu rzęs formować krzewy, usuwać zbędne pasierbów, przywiązywać łodygi do krat tak, aby rośliny były oświetlone ze wszystkich stron promieniami słońca.

Melony można uprawiać nawet w regionie Leningradu lub na Syberii, ale tylko w szklarniach. Do tych celów najlepiej jest używać szklarni z poliwęglanu. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń dotyczących sadzenia i pielęgnacji, możesz zebrać dobre plony tej rośliny melona.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy