Wszystko o zielnej piwonii o mlecznych kwiatach Pink Hawaiian Coral: charakterystyka tej odmiany

Peony Pink Hawaiian Coral (Paeonia Pink Hawaiian Coral) to amerykańska półpełna hybryda z tzw. Serii koralowej. Koralowe, brzoskwiniowe, morelowe, melonowe odcienie zewnętrznych dużych płatków otwartego kwiatu uzupełniają wewnętrzne małe kremowe płatki i żółte pręciki. Jedna z pierwszych odmian „koralowców” o nazwie przypominającej korale z Wysp Hawajskich.

Peony Pink Hawaiian Coral (Paeonia Pink Hawaiian Coral) – czym jest ta odmiana

Odmiana otrzymała Złoty Medal Amerykańskiego Towarzystwa Piwnego w 2000 r., Nagrodę Zasługi Krajobrazu w 2009 r. Odporny na mróz, może rosnąć w strefach klimatycznych o temperaturze -45 ℃. Szczegółowy opis odmiany:

  • Kolor zewnętrznych płatków jest koralowy, różowy, jasnoróżowy, morela w pełnym rozpuszczeniu.
  • Płatki w środku są kremowo-żółte lub kremowe. Pylniki są złotożółte.
  • Aromat jest słodki, miękki, może pachnieć jak zgniłe siano.
  • Kwiat piwonii Pink Hawaiian Coral ma rozmiar do 16-20 centymetrów

    Piwonia Coral Pink Hawaiian Coral ma duże kwiaty o średnicy 16-20 cm, kwitnie wcześnie i bardzo obficie. Krzew ma wysokie, mocne łodygi, nie wymaga ich mechanicznego podparcia, dobrze się tnie. Odmiana jest mrozoodporna, ma niezawodne dziedziczenie cech podczas rozmnażania.

    Może mieć nieprzyjemny zapach kwiatów, wymaga głębokiej uprawy, stałego nadzoru wykwalifikowanego. Słaba pielęgnacja po kwitnieniu nie jest estetyczna.

    Różowa hawajska piwonia koralowa kwitnie obficie

    Zastosowanie piwonii w projektowaniu krajobrazu

    Piwonia Pink Hawaii Coral jest dość wysoka i ma duże, obfite kwiaty. Konieczne jest staranne wybranie miejsca na jego umieszczenie i przemyślenie okolicy. Aby ozdobić terytorium, rośliny sadzi się w grupach.

    Łącząc Pink Hawaiian Coral Peony z innymi odmianami, można osiągnąć długie kwitnienie. W tym okresie doda objętości i blasku kompozycji kwiatowej. W połączeniu z późno kwitnącymi odmianami o tej samej gamie kolorystycznej ułatwia zbudowanie długotrwałej kompozycji.

    Uwaga! Odmiana świetnie prezentuje się na tle krzewów i drzew, a przed nią idealnie pasują irysy, dzwonki i ozdobna cebula.

    Uprawa kwiatu, jak sadzić go w otwartym terenie

    Piwonia Różowy koral hawajski rozmnaża się, dzieląc krzew lub przez sadzonki korzeni. Kupując nową sadzonkę lub nie można podzielić krzewu, można zastosować rozmnażanie przez sadzonki łodygowe, pąki odnawiające lub nawarstwianie.

    Dobra sadzonka piwonii (delenka) powinna mieć co najmniej 2-3 pąki na szyjce korzeniowej. Długość korzeni wynosi co najmniej 15 cm Najlepsze sadzonki to duża podziałka z czterema do pięciu pąków i jednym lub dwoma dużymi korzeniami. Słabe, bardzo suche, odłamane sadzonki sadzi się w tymczasowym miejscu i hoduje przez rok lub dwa, po czym przesadza się je na miejsce. Można również sadzić małe części kłączy z 1–2 pąkami, jeśli mają co najmniej jeden korzeń.

    Piwonia

    Przesadzanie i dzielenie krzewu odbywa się od połowy sierpnia do połowy września. Pod koniec sezonu wegetacyjnego rosną zarastające małe korzenie, dzięki czemu krzew otrzymuje pożywienie. Częściowe ukorzenienie nasadzeń, które trwa intensywnie bezpośrednio po rozmrożeniu gleby na wiosnę, przyczynia się do szybszego początku kwitnienia. W razie potrzeby przeszczep i podział przeprowadza się w innym czasie w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. W tym przypadku zachowane są nie tylko korzenie, ale także pędy.

    Krzewy osiągają maksymalny rozwój w ciągu 3-5 lat, a przy dobrej technologii rolniczej kwitną obficie przez kolejne 4-6 lat. Podobnie jak wszystkie piwonie zielne, piwonia Coral Pink uwielbia oświetlone miejsca i reaguje na silne ciemnienie zmniejszeniem obfitości kwitnienia i jaśniejszymi kwiatami.

    Idealne miejsce jest dobrze doświetlone, z ażurowym półcieniem w ciągu dnia, z dala od zabudowań i dużych drzew, chronione przed przeciągami. Lekkie zacienienie podczas szczytowego upału pomoże przedłużyć kwitnienie.

    Ważny! Miejsca mokre ze stojącą wodą są surowo zabronione. Zalane korzenie doprowadzą do śmierci kwiatu.

    Miejsce przygotowuje się na kilka dni przed posadzeniem rośliny, aby ustabilizować glebę. Miejsce sadzenia piwonii powinno mieć do 80 centymetrów średnicy i głębokości. Poziom wód gruntowych nie powinien być wyższy niż 1 metr. Uprawa piwonii wymaga dobrze ukształtowanej gliniastej gleby o dobrej przepuszczalności wody i powietrza.

    Na wszystkich rodzajach gleby drenaż z czerwonej cegły, gałęzi, kamieni układa się na dole siedzeń. Na ciężkich glebach gliniastych do dołka dodaje się piasek, piaszczysto-gliniaste i piaszczyste – gliniaste. Gnijący obornik lub kompost jest zawarty w glebie z gleby ogrodowej, na jedną studnię, w zależności od objętości, 100-300 g superfosfatu, 100-200 g mąki siarczanowej i dolomitowej, wapno lub popiół w glebie kwaśnej. Gleba jest lekko zagęszczona. Górna część dołu (15-25 cm) jest wypełniona zwykłą żyzną glebą bez nawozów, a roślina jest sadzona w tej warstwie. Zalecana kwasowość gleby jest lekko kwaśna (pH 5,5–6,5).

    Delenkę bada się, usuwa uszkodzone i zgniłe korzenie, nacięcia i odłamane części korzenia posypuje się popiołem, węglem drzewnym, środkiem stymulującym wzrost. Największe korzenie lepiej wyciąć o 1/3 długości.

    Uwaga! Z sadzonkami należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ korzenie łatwo się łamią.

    Aby zasadzić piwonię Pink Hawaii Coral na zewnątrz, potrzebujesz:

  • Przygotuj otwór do sadzenia, zrób otwór o pożądanym rozmiarze.
  • Ustaw poziom oczu sadzonki, umieszczając deskę na krawędziach otworu do sadzenia.
  • Umieść sadzonkę w przygotowanym dołku, sprawdzając pogłębienie punktu wzrostu (pąki). Korzenie umieszcza się tak, aby stykały się z glebą całą powierzchnią, zaleca się nie dopuszczać do zginania dużych korzeni, aby uniknąć ich pękania. Sadzonki powinny znajdować się na głębokości 5-6 cm, jeśli podłoże jest lekkie, i 3-4 cm, jeśli jest ciężkie. Po opadnięciu gleby sadzonka kurczy się o 1,5–2 cm.
  • Resztki dziury przykryj żyzną glebą.
  • Dłońmi delikatnie wyciśnij glebę, ubijając ją wokół korzeni.
  • Podlewaj obficie w ilości 3-5 wiader na roślinę. Dodaj ziemię, jeśli opadnie. Przy suchej pogodzie podlewanie należy powtórzyć po chwili.
  • Chochoł z kompostem, słomą, torfem, posiekaną korą.
  • Jeśli sadzenie jest późne, zapewnij schronienie sadzonce.
  • Lokalizacja oczu sadzonki piwonii

    Rozmnażanie piwonii przez nasiona jest znacznie trudniejsze. Od momentu zasiania nasion do pojawienia się pierwszych kwiatów mija 3-5 lat. W ten sposób powstają kwiaty bardzo różniące się od rośliny matecznej. Udany rozwój wydarzeń pozwoli Ci uzyskać oryginalny kwiat lub wydobyć nową odmianę, która zaskoczy Cię swoim pięknem.

    Piwonia zielna z mleczno-kwiatowej odmiany Pink Hawaii Coral prawie nie tworzy nasion. Owoc piwonii jest wielolistny. Każdy zawiera kilka dużych, błyszczących nasion koloru czarnego lub brązowego. Początkowo czekają, aż jeszcze nie ciemne nasiona będą widoczne przez półotwarte liście. Jeśli planujesz sadzić na otwartym terenie, nasiona wyjmuje się z pudełek, miesza z mokrym piaskiem i umieszcza w lodówce. Tam będą czekać na bardziej odpowiednią pogodę (jesień). Jednocześnie regulowana jest zawartość wilgoci w piasku.

    Uwaga! Najlepiej jest kiełkować nasiona w pomieszczeniu, ponieważ łatwiej jest kontrolować warunki.

    Nasiona piwonii potrzebują trzech okresów – ciepło-zimno-ciepło:

  • W pierwszej ciepłej fazie nasiona lekko posypuje się piaskiem i podlewa ciepłą wodą. Przykryj pojemnik szkłem lub zawiń go w przezroczystą folię, aby uzyskać efekt cieplarniany. Konieczne jest utrzymanie temperatury od +16 do +25 ℃, przewietrzanie i nawilżanie piasku do momentu pojawienia się korzeni o długości 1-2 cm.
  • W fazie zimnej rośliny z korzeniami sadzi się w małej miseczce torfowej. Temperatura sadzonek wynosi 6-10 ℃. Wilgotność powinna wynosić 10%. Eliminuje to nagłe zmiany temperatury. Faza zimna trwa 3-4 miesiące, konieczna jest codzienna wentylacja.
  • W drugiej ciepłej fazie uprawa sadzonek nie różni się od uprawy innych roślin.
  • W pierwszym roku po posadzeniu karmienie nie jest wymagane. Przy dobrym opatrunku przed sadzeniem rośliny otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Młode rośliny pochłaniają obficie wilgoć pod koniec czerwca-lipca, kiedy zaczynają tworzyć się i formować pąki.

    Warto wiedzieć! Lepiej jest podlewać rośliny pod korzeniami, nie zwilżając liści i podstawy łodyg. Podlewanie trwa do końca sierpnia.

    W kolejnych latach piwonie od wczesnej wiosny karmione są nawozami organicznymi i mineralnymi. Lepsze karmienie płynne. Od końca kwietnia do połowy maja rośliny otrzymują dwa nawozy organiczno-mineralne. Dodaj 20 g azotanu amonu, superfosfatu, siarczanu potasu do wiadra z rozcieńczonym roztworem obornika. Ta ilość roztworu jest zużywana na trzy krzaki. Po karmieniu rośliny są obficie podlewane, gleba jest poluzowana i ściółkowana. Przy stosowaniu tylko nawozów mineralnych dawka jest podwojona.

    Różowy hawajski koral o kwiatach piwonii mlecznej dobrze rośnie na lekkich, luźnych glebach, dlatego po podlaniu należy poluzować glebę wokół buszu. Zamiast spulchniania lub razem z nim można ściółkować ziemię słomą, sianem, posiekaną korą. Dozwolone jest użycie ciętego papieru lub kartonu.

    U podstawy łodyg ziemię posypuje się popiołem, aby zapobiec szarej zgniliznie, a roślinę traktuje się fungicydami.

    Peony Coral Charm (Paeonia Coral Charm) – cechy odmian hodowlanych

    Aktywny okres wegetacji piwonii trwa od maja do października. Piwonia kwitnie na przełomie maja i czerwca, przy terminowym podlewaniu krzew zachowuje swoją funkcję dekoracyjną.

    Kwiat piwonii jest niezwykle piękny

    Dodatkowe informacje! Nie zaleca się odcinania wszystkich pędów kwiatowych, ponieważ znacznie osłabi to piwonię. Po kwitnieniu konieczne jest usunięcie kwiatostanów wraz z częścią łodygi. Nie możesz odciąć całej łodygi.

    Piwonia nie kwitnie – możliwe powody tego, co robić

    Główne problemy, dzięki którym piwonia nie kwitnie:

  • sadzonka jest sadzona zbyt głęboko, w tym przypadku krzew potrzebuje czasu, aby zbudować nowy system korzeniowy i uformować nowe punkty wzrostu;
  • sadzonka jest sadzona zbyt płytko, pąki są zamarznięte;
  • sadzonka jest zbyt słaba, posadzona w złym stanie lub kilkakrotnie przesadzana;
  • krzew jest za stary, spada intensywność kwitnienia;
  • miejsce zostało wybrane bezskutecznie, krzew jest w pełnym cieniu lub zalany wodą;
  • Wskazane jest, aby nie przeszczepiać zdrowego krzewu w wieku od 3 do 10 lat. Ale jeśli to konieczne, krzew przesadza się wiosną lub w sierpniu-wrześniu, jeśli to możliwe, grudką ziemi lub łączy przeszczep z podziałem i rozmnażaniem buszu.

    W przypadku przeszczepu z bryłą ziemi wykopuje się pierścieniowy rów tak duży, jak to możliwe (co najmniej 10-15 centymetrów od rzutu korony). Krzew jest delikatnie podnoszony z kilku stron łopatami lub kładzie się pod nim blachę za pomocą tunelu i pierścieniowego rowu, po którym piwonia jest przenoszona w nowe miejsce.

    Czas przycinania krzewów piwonii to późna jesień. Wykonywany jest, gdy wystąpi pierwszy mróz. Pędy są przycinane możliwie najniżej na poziomie gruntu. Nie opóźniaj przycinania, ponieważ system korzeniowy może gnić.

    Krzewy na zimę najlepiej zabezpieczyć przed przemarzaniem ściółką. Grubość warstwy zależy od strefy klimatycznej i stanu krzewu. Młode krzewy sadzone w tym roku najlepiej zabezpieczyć dodatkowym materiałem okrywowym lub gałązkami świerkowymi. Wiosną mulcz jest usuwany.

    Choroby, szkodniki i sposoby ich zwalczania

  • Rdza. Plamy na liściach i pędach. Zbierz pędy i liście i spal, spryskaj roślinę 1% płynem Bordeaux. Te same środki dla filostikozy (małe brązowe plamki z ciemnofioletowym brzegiem, przedwczesne wysychanie liści), brązowe (duże brązowe plamki, liść wygląda jak spalony) i brązowe (obustronne brązowo-brązowe, zaokrąglone lub wydłużone plamy z ciemniejszym brzegiem, prowadzi osłabić krzak).
  • Wyjątkowy kolor piwonii Coral Pink

  • Szara zgnilizna. U podstawy łodygi pojawia się szary nalot, następnie ciemnieje i pęka. Na końcach liści pojawiają się duże brązowe plamy. Liście są zdeformowane i wysychają. Małe pąki również czernieją i wysychają. Brzegi kwitnących płatków brązowieją i wysychają. Metodą zwalczania jest prawidłowa technika rolnicza i traktowanie fungicydami.
  • Mączniak. Rozpoznawany po białawym nalocie na wierzchołku liści. Zabieg z mydłem i roztworem sody.
  • Mozaika pierścieniowa z liści. Na liściach między nerwami powstają jasnozielone i żółtawe paski, pierścienie, półpierścienie. Choroba wirusowa, zbieraj i spalaj uszkodzone pędy. Przy silnej porażce krzak zostaje zniszczony.
  • Odmiany piwonii Pink Hawayan Coral zachwycą Cię bujnym kwitnieniem wczesnym latem. Roślinę charakteryzuje wyjątkowy obraz płonących w świetle pąków.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy