Wytrwałe pełzanie (Ayuga): właściwości lecznicze zioła, opis, zastosowanie

Lecznicze właściwości pełzającego wytrwałego zasługują na dokładne zbadanie. Zioło Ayuga poprawia stan przy zaburzeniach trawiennych i przeziębieniach, wspomaga gojenie się zmian skórnych.

Jak to wygląda i gdzie rośnie

Ayuga, czyli pełzająca wytrwałość (Ajuga reptans), jest wieloletnim ziołem z rodziny Lamiaceae, znanym również jako tykwa. Ma krótkie kłącze i miękkie owalne płytki, owłosione na górze lub po obu stronach, z falistymi lub krótkimi zębami. Dolne liście na ogonkach zebrane są w wysokie rozety, ze środka których wystają pełzające ukorzenione pędy i czworościenne łodygi o wysokości do 35 cm.

Od kwietnia do lipca wytrwała roślina przynosi kwiatostany w kształcie kolców, składające się z dwuwargowych pąków w zwojach po 6-8 sztuk. Miseczki Ayugi mają kształt dzwonu, z trójkątnymi zębami o długości do 7 mm. Korona osiąga 12-17 mm, może być niebieska, cyjanowa, fioletowa, rzadziej różowa lub biała w odcieniu. Pod koniec kwitnienia nie odpada, ale pozostaje z owocami. Osobliwością pełzającego wytrwałego jest fakt, że liście rozety rośliny nie wysychają w okresie dekoracyjnym.

Wytrwałe pełzanie (Ayuga): właściwości lecznicze zioła, opis, zastosowanie

Pełzający wytrwały jest rośliną miododajną, a także służy jako pasza dla bydła
Zapylanie Ayugi odbywa się przy pomocy pszczół przy dobrej pogodzie lub niezależnie wewnątrz kwiatów w porze deszczowej. Od czerwca do sierpnia owoce dojrzewają – zaokrąglone jasnobrązowe wiele orzechów, rozpadające się na cztery małe płatki.

Pełzająca wytrwałość jest szeroko rozpowszechniona w centralnym regionie Rosji i na Kaukazie, w Europie, w Iranie i Turcji, a także w Algierii i Tunezji. Rośnie w lasach liściastych, obrzeżach i polanach, wśród krzewów.

Skład chemiczny

Zdjęcia i właściwości lecznicze ziela pełzającego wytrwałego są interesujące ze względu na skład chemiczny rośliny. Liście i łodygi Ayuga zawierają:

  • węglowodany i białka;
  • saponiny;
  • flawonoidy;
  • garbniki;
  • goryczka i olejki eteryczne;
  • witamina K;
  • kwas askorbinowy;
  • minerały;
  • przeciwutleniacze.

Tenacious ma dobre właściwości antyseptyczne, może służyć jako naturalny środek mukolityczny. Roślinę stosuje się w wysokich temperaturach i przy uszkodzeniu naskórka.

Lecznicze właściwości pełzającej, wytrwałej rośliny

Dobroczynne właściwości pełzającej wytrwałości w pełni ujawniają się w preparatach wodnych i alkoholowych na bazie roślin. W szczególności lecznicza Ayuga:

  • zwiększa odporność i zapobiega rozwojowi przeziębień;
  • ma działanie moczopędne i pomaga pozbyć się obrzęku;
  • poprawia odkrztuszanie przy zapaleniu oskrzeli;
  • zatrzymuje krwawienie;
  • pomaga radzić sobie z biegunką;
  • poprawia stan zapalenia jelita grubego żołądka i jelit oraz podrażnienia błon śluzowych;
  • uśmierza ból;
  • ma działanie napotne;
  • pomaga zwalczać stany zapalne.

Pełzanie wytrwałe służy do normalizacji procesów metabolicznych. Właściwe spożywanie wywarów i naparów reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu.

Zastosowanie wytrwałych

Tradycyjna medycyna zaleca stosowanie pełzającego wytrwałego przy patologiach dróg oddechowych, przy chorobach gardła i różnych procesach zapalnych. Istnieje kilka popularnych zastosowań ziołowych.

Na malarię

Właściwości przeciwzapalne i ujędrniające Ayugi pomagają złagodzić gorączkę malaryczną. Lek przygotowuje się w następujący sposób:

  1. Pełzający wytrwały jest miażdżony w objętości dużej łyżki.
  2. Surowce warzone są w 200 ml wrzącej wody.
  3. Przykryj pojemnik pokrywką i pozostaw roztwór na dwie godziny do zaparzenia.
  4. Odfiltruj ciepły środek do usuwania osadu.

Konieczne jest przyjmowanie wytrwałych 15 ml do pięciu razy dziennie.

Z wrzodem trawiennym

Pełzanie nieustępliwe łagodzi podrażnienia błon śluzowych i wspomaga gojenie nadżerek żołądka. W przypadku wrzodów zaleca się wykonanie następującego wlewu:

  1. Około 10 g kwiatów i liści rośliny wlewa się 250 ml wrzącej wody.
  2. Nalegaj wytrwałego przez dwie godziny pod pokrywką.
  3. Odfiltruj osad.

Wlew należy spożywać na pusty żołądek, 15 ml trzy razy dziennie.

Z przeziębieniem

Pełzający wytrwały ma dobre właściwości wzmacniające i przeciwgorączkowe. W przypadku grypy i SARS zaleca się przygotowanie następującego leku:

  1. Łodygi i liście Ayugi mielono w ilości 10 g.
  2. Wlej 200 ml wrzącej wody na materiał roślinny.
  3. W zamkniętej formie jest przechowywany, aż ostygnie.
  4. Filtruj z osadu.

Konieczne jest przyjmowanie bulionu dużą łyżką do pięciu razy dziennie.

Uwaga! Pnącze może służyć do spłukiwania włosów. Odwar z rośliny dobrze wzmacnia loki i nadaje im objętość.
Wytrwałe pełzanie (Ayuga): właściwości lecznicze zioła, opis, zastosowanie
Odwar leczniczy można stosować do płukania przy chorobach dziąseł i zapaleniu migdałków.

Na rany i oparzenia

Właściwości przeciwzapalne i lecznicze preparatu pełzającego są wykorzystywane przy zmianach skórnych. Tradycyjna medycyna zaleca następujący napar do przygotowania:

  1. Około pięciu dużych łyżek suchych surowców jest miażdżonych.
  2. Zalej trawę ayuga 1 litrem gorącej wody.
  3. Pozostaw na 4 godziny w zamkniętym pojemniku pod pokrywką.
  4. Po schłodzeniu infuzja jest filtrowana.

Rany, oparzenia i owrzodzenia myje się gotowym produktem. W naparze można zwilżyć bandaż i naprawić go w bolącym miejscu jako kompres. Inna metoda sugeruje leczenie ran kleikiem uzyskanym ze świeżo umytych liści Ayugi.

Z zapaleniem pęcherza

Pełzanie wytrwałe ma korzystny wpływ na stany zapalne układu moczowo-płciowego i choroby wątroby. Lek przygotowuje się w następujący sposób:

  1. Wsyp 10 g suszonego rozgniecionego ziela Ayuga do szklanego słoika.
  2. Wlać surowce 100 ml wódki lub alkoholu rozcieńczonego do 40 ° C.
  3. Wyjmij pojemnik w ciemnym, chłodnym miejscu na dwa tygodnie.
  4. Po upływie tego okresu nalewkę filtruje się i wlewa do nowego naczynia.

Produkt należy przyjmować na pusty żołądek, 15 ml trzy razy dziennie. Nalewkę można stosować jako balsam na trądzik – 100 ml preparatu rozcieńczyć w 350 ml wody i przetrzeć skórę powstałym płynem.

Wysoka temperatura

W podwyższonych temperaturach zaleca się przyjmowanie herbaty na bazie świeżych lub suszonych liści wytrwałego pełzającego. Robią to według tego przepisu:

  1. Umieść około 10 g surowców roślinnych w ceramicznym imbryku.
  2. Wlej 300 ml gorącej wody.
  3. Przykryj czajnik pokrywką i zawiń ciepłym ręcznikiem.
  4. Wytrwały nalega na 15 minut, a następnie wlewa do filiżanek przez sito.

Aby wzmocnić działanie lecznicze, Ayuga można mieszać w równych ilościach z kwiatami lipy i zielem melisy.

Rada ! Do robienia herbaty nie należy używać wrzącej wody, ponieważ ma ona destrukcyjny wpływ na witaminy i kwasy organiczne.

Na ukąszenia owadów

Aby złagodzić swędzenie, pieczenie i stany zapalne po ukąszeniach owadów, zaleca się stosowanie świeżego soku z pełzającego wytrwałego. Zdobądź to w ten sposób:

  1. Kilka blach jest czyszczonych z brudu i kurzu.
  2. Surowce kruszy się do stanu kleiku ręcznie lub za pomocą blendera.
  3. Wyciśnij powstałą masę przez gazę, aby uzyskać czysty sok.

Narzędzie służy do smarowania miejsc ukąszeń kilka razy dziennie. Sok Ayuga może być również używany do leczenia oparzeń i zrogowacenia.

Wytrwałe pełzanie (Ayuga): właściwości lecznicze zioła, opis, zastosowanie

Sok Ayuga stosowany jest zewnętrznie do wybielania skóry i usuwania plam starczych

Przeciwwskazania

Właściwości lecznicze pełzającego wytrwałego są ściśle związane z przeciwwskazaniami do stosowania rośliny. Konieczne jest odrzucenie wywarów i naparów ziołowych:

  • z indywidualną nietolerancją;
  • ze skłonnością do zaparć;
  • podczas ciąży;
  • podczas karmienia piersią.

Ogólnie rzecz biorąc, pełzający wytrwały jest uważany za bezpieczną roślinę leczniczą. Mimo to należy go spożywać w małych dawkach, w przeciwnym razie zioło doprowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Gromadzenie i zaopatrzenie

Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie zielone nadziemne części rośliny. Konieczne jest zbieranie pędów, liści i pąków na początku okresu dekoracyjnego, kiedy Ayuga zawiera maksymalną ilość cennych substancji. Po surowce lecznicze trzeba udać się do ekologicznie czystego obszaru, położonego z dala od autostrad i obiektów przemysłowych. Ayuga uprawiana na zanieczyszczonej glebie nie ma żadnych szczególnych korzystnych właściwości, a nawet może być szkodliwa.

Do zbioru wybiera się suchy i ciepły dzień, trawę ścinamy przed południem, ale po wyschnięciu porannej rosy. Nie zaleca się wyciągania rośliny za korzeń, lepiej jest użyć nożyczek lub sekatora.

Przygotowane surowce układa się do wyschnięcia w zacienionym miejscu z dobrą wentylacją. Trawę można zostawić w ogrodzie pod baldachimem lub umieścić na strychu. Surowce należy suszyć cienką warstwą 5-7 cm, okresowo należy mieszać kwiaty i liście, aby nie pojawiła się w nich pleśń. W razie potrzeby można również zastosować suszarkę elektryczną podgrzewaną do około 45 ° C.

Po tym, jak łodygi i liście rośliny przestaną się zginać po zgięciu i zaczną pękać, surowce będą musiały być przechowywane. Pełzającą wytrwałość układa się w papierowych torebkach lub kartonowych pudełkach i umieszcza w ciemnej szafce o niskim poziomie wilgotności.

Uwaga! Dobrze wysuszona Ayuga powinna zachować szarozieloną barwę i bogaty, przyjemny aromat.
Wytrwałe pełzanie (Ayuga): właściwości lecznicze zioła, opis, zastosowanie
Pełzanie wytrwałe zachowuje cenne właściwości przez rok

Wniosek

Właściwości lecznicze rośliny pełzającej pozwalają na jej stosowanie przy przeziębieniach i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Zioło rzadko szkodzi organizmowi, ale aby uniknąć przedawkowania, należy je spożywać w małych ilościach, ściśle według przepisów.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy