Zaczerwienienie i zażółcenie liści, wysuszenie i inne odmiany chorób aloesowych

Aloes należy do sukulentów z rodziny Asphodel. Do tej pory nauka zna ponad 500 gatunków roślin. Może być drzewiasta, krzewiasta, zielna lub liściasta. Liście są grube, mięsiste, tworzą pień kwiatu. Ich długość może dochodzić do 60 cm Cechą charakterystyczną sukulentów jest to, że potrafią gromadzić dużą ilość wody.

Przy dobrym podlewaniu liście aloesu mogą rosnąć, wierzchnia warstwa liścia jest bardzo gęsta i nie zawiera porów, przez które może odparować woda. Przy braku wilgoci liście stają się cienkie, a dolne całkowicie znikają.

Powszechne choroby aloesu

Kwiat aloesu jest dość wytrzymały, ale przy niewłaściwej pielęgnacji mogą na niego wpływać niektóre choroby. Najczęstsze choroby aloesu to:

Zaczerwienienie i zażółcenie liści, wysuszenie i inne odmiany chorób aloesowych

Liście aloesu mogą mieć do 60 cm długości

  • Plamy na liściach;
  • Końce liści wysychają;
  • Liście żółkną;
  • Roślina więdnie;
  • Arkusz jest zwinięty;
  • Zgnilizna korzeni;
  • Roślina przestała rosnąć.

Suche wskazówki

Wysuszony koniec liścia aloesu wskazuje, że nadszedł czas, aby przesadzić roślinę. System korzeniowy za bardzo się rozrósł i nie ma wystarczająco dużo miejsca w doniczce, przez co nie otrzymuje wymaganej ilości substancji do nakarmienia całego liścia. Gdy tylko będzie miejsce na korzenie, problem suchych końcówek zniknie.

Uwaga! Nie zaleca się podlewania rośliny przez 3 dni przed przesadzeniem.

Plamy na liściach

Plamy na liściach aloesu mogą pojawić się z kilku powodów. Na przykład podczas suszy na liściach powstają brązowe lub czerwone plamy o nieregularnym kształcie. Ta sama reakcja wyjaśnia, dlaczego liście aloesu żółkną. W takich przypadkach należy zwiększyć liczbę irygacji, jeszcze lepiej jest nawadniać nie do ziemi, ale do palety. W ten sposób można zapobiec zarówno nadmiernej wilgoci, jak i jej brakowi.

Jeśli na liściach zaczęły pojawiać się ciemne, czarne plamy, oznacza to, że roślina zaatakowała chorobę grzybiczą. Te plamy mogą być miękkie w dotyku. Gdy tylko pojawi się najmniejsze zaczerwienienie liści, kwiat przenosi się do dobrze wentylowanego pomieszczenia, a liście są traktowane fungicydami.

Żółknięcie liści

Aloes żółknie, co mam zrobić? Kiedy liście aloesu żółkną, należy zwrócić uwagę na ilość podlewania i jakość wody. Liście rośliny zaczynają żółknąć z powodu nadmiaru wilgoci.

Zaczerwienienie i zażółcenie liści, wysuszenie i inne odmiany chorób aloesowych

Suche końcówki liści w aloesie

Oprócz tego, że należy zmniejszyć liczbę podlewań, wodę należy stosować tylko w stanie osiadłym i ciepłym, nie niższym niż temperatura pokojowa. Niektórzy ogrodnicy martwią się również pytaniem: dlaczego liście aloesu stają się czerwone. Roślina tak reaguje na bezpośrednie światło słoneczne, które spala kwiat.

Kłąb

Dlaczego liście aloesu wysychają? Może to być choroba zaniedbana, może to być szkodnik, który wysysa sok z rośliny, zatruwając ją toksycznymi truciznami, może to być niestabilne podlewanie lub sucha zgnilizna. Jeśli pierwsze problemy można rozwiązać za pomocą dodatkowych środków w postaci fungicydów lub opatrunków, to poważniejszym problemem jest sucha zgnilizna.

Na początkowych etapach, kiedy kwiat można jeszcze uratować, w żaden sposób nie wydziela się, ponieważ roślina zaczyna gnić od wewnątrz. Na ostatnich etapach aloes może szybko ciemnieć i zacząć umierać. W przypadku uszkodzenia kwiatu przez suchą zgniliznę zaleca się przycięcie górnych pędów.

Liście zwijają się

Bardzo często liście aloesu mogą zwinąć się w rurkę. Wynika to z kurzu, który osadza się na powierzchni arkusza.

Zaczerwienienie i zażółcenie liści, wysuszenie i inne odmiany chorób aloesowych

Ostatnie etapy więdnięcia aloesu

Aby pozbyć się tej choroby lub jej zapobiec, prześcieradła należy regularnie wycierać wilgotną szmatką.

Inny

Aloes może atakować zgniliznę korzeni. Roślinę można wyleczyć we wczesnych stadiach choroby. Kiedy roślina zostaje uszkodzona przez zgniliznę korzeni, jej wzrost zatrzymuje się, liście zaczynają ciemnieć i stopniowo wysychają. Jeśli próbowano zwiększyć podlewanie i zmniejszyć ilość wilgoci, a to nie przyniosło żadnych rezultatów, należy zwrócić uwagę na system korzeniowy.

Zgniłe korzenie są cięte i usuwane, zdrowe posypane siarką. Roślinę przesadza się do gleby, której większość stanowi piasek. Po przesadzeniu zaleca się podlewać aloes po 3 tygodniach.

Zaczerwienienie i zażółcenie liści, wysuszenie i inne odmiany chorób aloesowych

Zgnilizna korzeni aloesu

Stagnacja aloesu może wskazywać, że gleba jest bardzo uboga w składniki odżywcze. Zaleca się regularne stosowanie nawozu do kwiatu, należy rozcieńczyć glebę wiórami drzewnymi i sprawdzić kwiat pod kątem szkodników.

Główne warunki szybkiego i prawidłowego rozwoju aloesu to regularne podlewanie, rozproszone światło i dobrze wentylowane pomieszczenie. Oprócz chorób, które pojawiają się w wyniku niewłaściwej konserwacji i pielęgnacji, szkodniki owadów mogą zaatakować kwiat.

Rodzaje pasożytów

Najczęstsze pasożyty, które mogą szkodzić aloesowi:

  • Wciornastki;
  • Mealybug;
  • Nicienie;
  • Pająk itp.

Idealnym środowiskiem do życia i rozmnażania się wciornastków jest wysoka temperatura powietrza i wysoka wilgotność. Pasożyt to owad osiągający długość 2 mm. Typowe oznaki pojawiania się wciornastków to białawe pręgi na liściach, zawieszenie wzrostu.

Mealybug to owad długości 5 mm, koloru jasnobrązowego z małymi białymi włoskami na grzbiecie, bardzo ruchliwy. Pozostawia białawe wydzieliny na liściach rośliny, które mają woskową konsystencję. Typowymi oznakami uczucia kwiatu przez wełnowca są małe, przewiewne kawałki, podobne do puchu, które przylegają do powierzchni liści. Spowolnienie wzrostu roślin.

Zaczerwienienie i zażółcenie liści, wysuszenie i inne odmiany chorób aloesowych

Klęska wełnowca aloesowego

Nicienie są podzielone na kilka typów. Niektóre infekują wyłącznie liście, inne pasożytują na korzeniach. Nicienie powierzchniowe można usunąć za pomocą różnych środków, które są kupowane w wyspecjalizowanych sklepach; gdy aloes jest dotknięty nicieniami korzeni, kwiat obumiera bardzo szybko. Charakterystycznymi objawami obecności nicieni korzeniowych jest powolny wzrost rośliny oraz wykrywanie niewielkich odrostów w postaci ziaren na korzeniach.

Metody kontroli

W większości przypadków zarażenia pasożytami aloesowymi można się ich pozbyć. W tym celu stosuje się zarówno tradycyjne metody, jak i traktowanie rośliny preparatami chemicznymi.

Do leczenia aloesu metodami ludowymi stosuje się różne środki, które można znaleźć w prawie każdym domu. Aby usunąć wiele szkodników, liście aloesu przeciera się wacikami nasączonymi 9% octem. Innym sposobem na pozbycie się szkodnika jest zrobienie nalewki alkoholowej z czosnkiem i obfite posypanie rośliny. Inną uniwersalną metodą, która pomaga leczyć lub zapobiegać chorobom kwiatów, jest traktowanie liści roztworem mydła do prania.

Uwaga! Kiedy pojawia się pytanie: co zrobić, jeśli liście aloesu żółkną, jest tylko jedna odpowiedź – użyć przepisów ludowych, aby uratować roślinę.

Z reguły tradycyjne metody pomagają w początkowych stadiach choroby. Jeśli choroba się rozpocznie, lepiej uratować roślinę preparatami chemicznymi.

Substancje chemiczne

Najczęstsze leki stosowane w leczeniu chorób aloesu to:

  • Neoron;
  • Aktellik;
  • Fitoverm;
  • Rogor;
  • Intavir;
  • Decis;
  • Fufanon itp.

Neoron

Jest to emulsja, której głównym składnikiem aktywnym jest bromopopylan. Skutecznie zwalcza różne rodzaje roztoczy, w tym przędziorków, które często występują na liściach aloesu. Eliminuje nie tylko dorosłych, ale także niszczy składanie jaj. 1 ampułkę rozpuszcza się w 10 litrach wody. Wszystkie powierzchnie rośliny są traktowane uzyskanym roztworem.

Gra aktorska

Oparty jest na pestycydu fosforoorganicznym. Wpływa na centralny układ nerwowy szkodników owadów, paraliżując je. Doskonale sprawdził się w walce z mszycami, wciornastkami, kleszczami itp. W przypadku aloesu potrzebujesz 3 ml leku rozpuszczonego w 5 litrach wody. Rozpylanie odbywa się w temperaturze od 10 do 25⁰С.

Rogor

Substancją czynną jest dimetoat. U szkodników wywołuje zaburzenia oddychania, zaburzenia czynności serca. Lek zabija owady poprzez bezpośredni kontakt z nimi. Zaczyna działać w ciągu 3 godzin po rozpyleniu. Może być stosowany profilaktycznie, ale nie częściej niż 2 razy w roku.

Intavir

Sprawdził się dobrze w zwalczaniu szkodników na kwiatach w pomieszczeniach. Intavir działa na układ nerwowy owadów, paraliżując je. Może być stosowany w połączeniu z innymi produktami owadobójczymi. Efekt pojawia się w ciągu 10 dni po zastosowaniu aloesu. Nietoksyczny.

Decis

Działa na ośrodkowy układ nerwowy szkodników. Szybko działający. Już po kilku minutach widać skuteczność jego pracy. Absolutnie nietoksyczny. Lek jest bezwonny. W paczkach jest pakowany po 600 gramów. Może być stosowany nie tylko do roślin domowych.

Fufanon

Ma szeroki wachlarz efektów. Dobrze radzi sobie z inwazjami nicieni i mszyc. Jest stosowany głównie w rolnictwie, ale sprawdził się w leczeniu aloesu w pomieszczeniach przed szkodnikami owadzimi. W celu przygotowania emulsji należy rozpuścić 10 ml leku w 9 litrach osiadłej wody. Wszystkie powierzchnie rośliny są traktowane.

Zaczerwienienie i zażółcenie liści, wysuszenie i inne odmiany chorób aloesowych

Aloes do wnętrz

Aloes to odporna i łatwa w utrzymaniu roślina. Pomimo tego, że nazywa się go tysiącleciem, może kwitnąć dość rzadko, około 1 raz na 5-7 lat. Roślina ma również właściwości lecznicze, dlatego sok uzyskany z jej liści jest często stosowany w medycynie alternatywnej.

Uprawiając kwiat w domu, zaleca się regularne podlewanie, wybierając optymalną ilość płynu i odstęp. Pomoże to uniknąć pytań o to, dlaczego aloes ma cienkie liście lub dlaczego aloes ma brązowe końcówki liści, a także wiele innych.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy