Arbuz w szklarni: zasady sadzenia, pielęgnacji i zbioru

Арбуз в теплице

Zalety i wady uprawy arbuzów w szklarni

Technologia uprawy arbuzów w szklarni ma swoje pozytywne i negatywne elementy.

Zaletami tej metody są:

  • Brak wpływu klimatu zewnętrznego na rośliny. Niezależnie od reżimu temperaturowego na zewnątrz schronu, mikroklimat w szklarni ma swoje własne stabilne wskaźniki. Nie bój się żadnych przejawów pogody i martw się o ich negatywne odbicie na kulturze melona.
  • Uszkodzenia mechaniczne roślin i owoców są praktycznie zredukowane do zera. W zamkniętej szklarni wiatr nie obraca winorośli arbuza, a zwierzęta i inne szkodniki nie mają dostępu do rośliny.
  • Jakość miąższu arbuza. Stały mikroklimat sprawia, że ​​arbuzy dojrzewają i nabierają słodyczy, dzięki czemu ich miąższ jest soczysty i słodki.

Jedyną wadą uprawy arbuzów w szklarni jest bezsens tego procesu w regionach południowych, gdzie rośliny i bez schronienia mają wystarczająco dużo ciepła i innych warunków pogodowych i klimatycznych do dojrzewania. Rentowność takiego procesu może stać się ujemna.

Wybór odmiany arbuza do uprawy w szklarni

Do uprawy w schronach wskazane jest wybieranie odmian i mieszańców o krótkim okresie dojrzewania. Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi z najpopularniejszych odmian arbuza nadających się do uprawy na średnich szerokościach geograficznych:

  • Syberyjski . Odmiana specjalnie wyhodowana do uprawy w rejonach Syberii. Owoce są słodkie, średniej wielkości, o wadze do 5 kg. Skórka nie jest gruba, miąższ jest bogaty w szkarłat, zawiera dużo cukru. Odmiana nie boi się wahań temperatury powietrza, daje wysokiej jakości jajniki nawet w niskich temperaturach.
  • Karmazyn . Odmiana wcześnie dojrzewająca, dojrzewanie obserwuje się po 70-75 dniach. Skórka jest matowa z zielonymi paskami o ciemno-jasnozielonym kolorze. Miąższ soczysty, czerwony. Waga płodu może wynosić od 5 do 12 kg. Średnio odporny na antraknozę.
  • Ogień . Odmiana wczesna dojrzewająca. Okres wegetacyjny trwa od 70 do 80 dni. Masa kulistego małego owocu sięga 2,5 kg. Soczyste, słodkie serce o ognistym kolorze pokryte jest cienką, ciemną skórką o ciemnozielonym odcieniu prawie bez wzoru. Nasiona nie są duże. Odmiana jest bezpretensjonalna w uprawie, ale nie jest długo przechowywana. Charakteryzuje się średnim stopniem odporności na mączniaka prawdziwego i antraknozę.
  • Cukier . Bardzo wczesna odmiana. Owoce pojawiają się w dniu 65-75. Skórka jest cienka, zielona z ledwo zauważalnym wzorem. Miąższ intensywnie czerwony, przedstawiający wygląd masy dużych ziaren, słodki, soczysty. Waga owoców to około 3 kg, rzadko dorastają do 5 kg. Odmiana jest bezpretensjonalna, odporna na zimno, możliwy jest transport i przechowywanie.
  • Floryda . Hybryda w połowie sezonu z okresem wegetacji do 100 dni. Owoce są wydłużone. Miąższ jest soczysty, aromatyczny. Skórka jest twarda, zabarwiona rozmytymi paskami. Nadaje się do transportu, może być przechowywany do 3,5 miesiąca.

Przygotowanie sadzonek

Aby uzyskać dobre plony, nie można obejść się bez odpowiedniego przygotowania nasion i wyhodowania z nich zdrowych sadzonek.

Siew nasion

Przed wysiewem nasion zaleca się ich przygotowanie. Dla tego:

  • Rozpuść 1 łyżeczkę w 100 g bieżącej wody. sól kuchenna. Zanurz nasiona w płynie. Usuń wszystkie nasiona pozostałe na powierzchni – nie przydadzą się z tego materiału siewnego, są puste. Wypłucz pozostałe nasiona czystą wodą.
  • Przygotuj lekko różowy roztwór manganu i namocz w nim nasiona na 20-30 minut. Ta procedura zdezynfekuje materiał siewny, ochroni przed rozwojem chorób grzybiczych.
  • Ułóż bawełnianą tkaninę w spodku. Dobrze zwilż ciepłą wodą i równomiernie rozprowadź na nim nasiona arbuza. Przykryj górę tym samym zwilżonym kawałkiem materiału lub plastikową torbą. Przenieś do ciepłego miejsca na obrzęk i kiełkowanie. Utrzymuj tkaninę przez cały czas wilgotną, spryskaj ją wodą.

Moczenie nasion w promotorze wzrostu przed siewem przyspieszy pojawienie się pierwszych pędów.

Kiedy ziarno wykiełkuje, możesz zacząć sadzić je w osobnych pojemnikach. W tym celu zaleca się użycie szklanek torfowych, ale zrobi to każdy inny pojemnik o odpowiedniej wielkości. Napełnij szklanki przygotowaną ziemią i umieść w niej nasiona na głębokość 3-4 cm, umieszczając je poziomo w ziemi. Umieść pojemnik w ciepłym miejscu o temperaturze powietrza co najmniej 25 ° C.

Rosnące sadzonki

Kiedy pojawią się pierwsze liście, stwórz niezbędne warunki, aby sadzonki były zdrowe i silne:

  • Użyj dodatkowego oświetlenia za pomocą lamp fito lub fluorescencyjnych, aby łączne godziny światła dziennego dla rośliny wynosiły co najmniej 12-14 godzin dziennie.
  • Podlewaj roślinę, aby wilgoć nie dostała się na liście.
  • W miarę wzrostu sadzonek należy zwiększać odległość między doniczkami, aby rośliny nie zacieniały się nawzajem.
  • Okresowo obracaj pojemniki, aby rośliny nie rozciągały się na jedną stronę, ale rosły równomiernie.
  • Sadzonki karmić co 10-14 dni. Aby to zrobić, rozcieńczyć 250 g popiołu drzewnego w 10 litrach wody i użyć roztworu do podlewania. Dobry efekt dają nawozy azotowe. Na przykład 20 g mocznika na wiadro wody.

Sadzenie sadzonek arbuza w szklarni: schemat krok po kroku

Kiedy na roślinach uformują się 3-4 główne liście, możesz przystąpić do przesadzania ich do szklarni:

  1. Podziel obszar do sadzenia w łóżkach. Przy sadzeniu jednoliniowym wystarczy wykonać rów o głębokości 10-12 cm i rozprowadzić w nim sadzonki w odległości 70 cm od siebie.
  2. W przypadku sadzenia dwuliniowego najlepiej wykonać dołki o wymiarach 30 × 30 cm i głębokości 10 cm, umieszczając je w odległości 50 cm od siebie.
  3. Dobrze podlej koleiny lub dziury.
  4. Zanurz w nim doniczkę torfową z sadzonkami i posyp ziemią, lekko ubijając. Dozwolone jest umieszczenie 2 sadzonek w otworze wzdłuż krawędzi, sadząc je pod kątem w przeciwnych kierunkach od siebie.
  5. Jeśli sadzonki były uprawiane w pojemnikach wielokrotnego użytku, należy je dobrze podlać jeden dzień przed sadzeniem, aby po usunięciu sadzonek gliniana kulka nie rozpadła się i nie uszkodziła systemu korzeniowego sadzonki.
  6. Po posadzeniu podłoże sadzonkowe powinno wystawać nieco ponad powierzchnię gleby. Zmniejszy to prawdopodobieństwo czernienia i gnicia nóg sadzonek.

W prezentowanym filmie można zobaczyć proces sadzenia sadzonek arbuza w szklarni:

Technika rolnicza arbuzów w szklarni

Środki agrotechniczne do pielęgnacji arbuzów nie są trudne, ale nie należy ich lekceważyć.

Warunki temperatury i wilgotności

Optymalna temperatura dla wzrostu i rozwoju arbuzów to 24-26 stopni. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do jego ostrych wahań. W zimnym klimacie stosowanie ogrzewania w szklarni jest obowiązkowe.

Kondensacja w szklarni i nadmierna wilgotność powietrza prowadzą do rozprzestrzeniania się chorób. Codziennie wietrz pomieszczenie. W upalne dni możesz zostawić szklarnię otwartą przez cały dzień.

Podlewanie

Prawidłowo zorganizowane podlewanie jest niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin. Przy braku wilgoci liście i pnącza arbuzów więdną. Wystarczy przeprowadzić 1-2 razy w tygodniu, ale obficie. Lub podlewaj łóżka z umiarem co drugi dzień. Nie przesadzaj z ilością wilgoci podczas podlewania, w przeciwnym razie owoce zaczną pękać. Należy pamiętać, że arbuz jest uprawą tolerancyjną na suszę.

Gdy arbuzy dojrzeją, znacznie zmniejsz ilość podlewania. Dzięki temu jagody będą pachnące i słodkie.

Woda o temperaturze pokojowej jest uważana za optymalną do nawilżania łóżek. Podczas podlewania upewnij się, że nie spada na zielone części rośliny, ale jest skierowany w stronę systemu korzeniowego. Ponieważ gleba wysycha po podlaniu, uważaj, aby nie utworzyć suchej skorupy na powierzchni gleby. Poluzuj glebę na czas.

Formacja arbuza

Ważnym krokiem na drodze do zbiorów jest tworzenie krzewów arbuza. 10-15 dni po posadzeniu sadzonek w szklarni, po przejściu adaptacji do nowych warunków należy ją podwiązać, wskazując punkt odniesienia wzrostu i przygotować krzew do dalszych czynności.

Puste boczne winorośle z kwiatostanów są natychmiast usuwane. Uszczypnij pędy jajnikami, pozostawiając 3-4 liście nad kwiatostanem. Gdy owoce urosną do wielkości orzecha włoskiego, zostaw 3-4 kawałki na jednej roślinie, a resztę odetnij. Jeśli nie usuniesz nadmiaru, arbuzy staną się małe i mogą nie dojrzeć z powodu niedoborów żywieniowych.

Formacja sadzonek

Choroby i szkodniki

Najczęściej arbuzy są dotknięte infekcjami grzybiczymi – antraknozą, mączniakiem, a także chorują na czarną, białą, szarą zgniliznę. Na liściach i winoroślach pojawiają się różne plamy, a sama roślina zaczyna więdnąć. Jeśli taka sytuacja nie zostanie rozwiązana, kultura może zginąć.

Kiedy pojawią się pierwsze oznaki choroby, usuń uszkodzone liście i potraktuj zdrową część rośliny roztworami grzybobójczymi. Leki kupowane są w wyspecjalizowanych sklepach i rozcieńczane zgodnie z instrukcją.

Środki zapobiegawcze, takie jak uprawa ziemi i nasion, zabijanie chwastów i spulchnianie gleby, umiarkowane podlewanie, napowietrzanie i utrzymywanie optymalnej temperatury powietrza, zmniejszają ryzyko infekcji arbuzem. Jeśli choroba się rozprzestrzeni, głównym środkiem jej zwalczania będzie zniszczenie kultury, a następnie spalenie. Szklarnia i gleba są następnie odkażane.

Głównym szkodnikiem plantacji arbuza jest mszyca melonowa, której larwy żywią się sokiem rośliny, pozbawiając ją w ten sposób pożywienia. Arbuzy więdną i wysychają. Aby z tym walczyć, rośliny spryskuje się roztworem popiołu z dodatkiem mydła do prania. Podczas przetwarzania należy pamiętać, że główna akumulacja owadów koncentruje się na spodniej stronie blaszki liściowej.

Intavir to dobry lek na mszyce. Rozpuść 2-3 tabletki w wiadrze z wodą i spryskaj kulturę.

Nawozy

Główne karmienie roślin w schronie odbywa się 3 razy:

  1. Gdy rzęsy dorastają do 25 cm długości, 30 dnia po ustaleniu sadzonek w szklarni.
  2. Przed kwitnieniem.
  3. Kiedy na rzęsach pojawiają się pierwsze jajniki.

W przypadku niedostatecznego nawożenia podczas przygotowania gleby, arbuzy mogą wymagać dodatkowego odżywienia. W takim przypadku zmieniaj rodzaje opatrunków, biorąc pod uwagę całkowite dawki aplikacji.

Nawożenie gleby można przeprowadzić za pomocą różnych opatrunków:

  • Azotan amonowy. 15-20 g granulatu rozpuścić w 10 litrach wody. Zużycie płynów wynosi około 1,5-2 litry na roślinę.
  • Odchody z kurczaka. Rozpuść 800 g materii organicznej w wiadrze z wodą. Pozostaw na dzień w ciepłym miejscu, mieszając od czasu do czasu. Zużycie nawozu – 500 ml na krzak.
  • Napar z popiołu. Użyj 700 g popiołu w wiadrze z wodą, wlewając roztwór przez 12-14 godzin. Zużycie Top dressing – 0,5 l na każdą roślinę.
  • Nawozy potasowo-fosforowe. Zastosuj superfosfat 40-50 g na wiadro wody i chlorek potasu 25-30 g na 10 l wody.
  • Użyj specjalnego sosu do melonów, na przykład „Wielkie warzywo”, zgodnie z instrukcją.

Zapylanie

Zapylanie owadów jest możliwe tylko wtedy, gdy szklarnia jest otwarta przez cały dzień. Jeśli nie jest to możliwe, musisz sam zapylić kwiaty. Aby to zrobić, wybierz męski kwiat i przenieś jego pyłek na żeńskie kwiatostany. Tę manipulację można wykonać za pomocą wacika.

Wskazane jest przeprowadzenie zabiegu rano o godzinie 10-11 i powtórzenie w razie potrzeby.

Zapylanie

Wiązanie arbuzów

Wiązanie arbuzów to środek zapobiegający uszkodzeniom winorośli ze względu na wagę owoców. Kiedy arbuzy osiągną wielkość dużego jabłka, są identyfikowane w sieciach i przywiązywane na wymaganym poziomie do krat lub innych zapięć. Inną opcją konserwacji owoców jest budowanie specjalnych stoisk owocowych. Arbuzy są na nich stale, aż do zbiorów.

Istnieje wiele metod wiązania i umieszczania arbuzów w szklarni. Każdy ogrodnik wykonuje pracę z posiadanego materiału, wykorzystując wyobraźnię i umiejętności. Używają starych pończoch, siatkowych toreb, drewnianych półek i huśtawek z tkaniny i wielu innych.

Żniwny

Możesz zrozumieć, że nadszedł czas na zbieranie z kilku punktów:

  • skóra arbuza staje się gładka i elastyczna;
  • paski wzoru stają się żółtawe;
  • podczas stukania w owoc emitowany jest dźwięk dzwonka;
  • ogon arbuza staje się cieńszy i wysycha.

Przestań podlewać, kiedy decydujesz się na zbiory. Po 3-4 dla można rozpocząć cięcie, pozostawiając małą łodygę. Suszone owoce trwają znacznie dłużej niż wilgotne arbuzy.

Owoce możesz przechowywać w kartonowym pudełku, posypując je piaskiem i popiołem lub wieszając. Ważne jest, aby arbuzy się nie stykały. Do przechowywania wybierz piwnicę lub inne ciemne, chłodne pomieszczenie bez wahań temperatury powietrza.

Uprawa soczystych słodkich arbuzów w małej szklarni jest w mocy każdego ogrodnika. Ważne jest przestrzeganie środków agrotechnicznych w celu pielęgnacji upraw i specjalnych środków w celu zachowania integralności owoców i roślin. Przy spełnieniu tych warunków plon z każdego nasionka arbuza może sięgać od 10 do 20 kg!


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy