Co można sadzić obok hortensji: iglasta tuja i jałowiec, badan

Wiele z nich ma letnie domki, na takich działkach często rosną rośliny ozdobne. Nie wszystko jest z nimi takie proste: musisz zrozumieć nie tylko zasady opieki nad nimi, ale także wziąć pod uwagę, że flora potrzebuje odpowiednich sąsiadów. Tak więc nie wszyscy wiedzą, co sadzić obok hortensji.

Hortensja lub hortensja to wieloletnia roślina z rodziny Hortensia. Pojawił się w Europie od końca XVI wieku, a potem był uważany za kwiat tylko dla bogatych. Początkowo występowały tylko dwa gatunki: obficie kwitnący czerwony i biały. Dziś hortensja to cały rodzaj, liczący 52 odmiany. Najczęściej rośnie jako krzew lub drzewo, zdarzają się też hortensje liana.

Hortensje

Ciekawy. Ta flora ma swoją nazwę w Japonii. Tam ma na imię ajisai, czyli purpurowy kwiat słońca.

W cennikach nowoczesnych sklepów można znaleźć tę roślinę na każdy gust. Było znane wcześniej, teraz zyskuje szczególną popularność. Może nie znajdzie miejsca tylko w projekcie klasycznego angielskiego ogrodu.

Kwiatostan hortensji

Hortensja kwitnie bardzo pięknie: jej kwiatostan przypomina bujne czapki, widoczne z gęstych zielonych liści. Ogrodnicy uwielbiają go za atrakcyjny wygląd i łatwą konserwację. Nie każdy wie, co sadzić z hortensją obok, aby rośliny się ze sobą połączyły. Za pomocą tego krzewu lub drzewa możesz stworzyć oszałamiającą kompozycję krajobrazową. Ważne jest tylko, aby wiedzieć, jak to zrobić poprawnie.

Z czym łączy się hortensja

Hortensja jest szeroko stosowana w ogrodach nawet przez początkujących ogrodników. Jego blask, piękno, łatwa pielęgnacja sprawiają, że można go nakładać w następujący sposób:

Ogólnie hortensje współgrają z większością innych roślin: z niewymiarowymi drzewami i krzewami, z roślinami zielnymi (nawet niskimi) i iglakami.

Hortensja to świetny sąsiad. Trudno jest znaleźć inny kwiat, który jest tak bogaty w opcje kolorów. Krzew ten kwitnie w zależności od odmiany w kolorze białym, czerwonym, fioletowym, różowym, niebieskim, kremowym, a nawet jasnozielonym. Liście również nie mają tego samego odcienia – są szmaragdowe (ciemniejsze i jaśniejsze), błyszczące, błyszczące i matowe.

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, z jakimi roślinami łączy się hortensja, nie będziesz musiał zgadywać przez długi czas, ponieważ ta flora jest gotowa do sąsiadowania z każdą inną rośliną, której wymagania pokrywają się z jej warunkami. To:

  • Kochający wilgoć. Te krzewy uwielbiają wodę, więc nie należy sadzić obok nich kwiatów, które wymagają rzadkiego podlewania.
  • Tendencja do zacienionych obszarów. Hortensja nie lubi otwartego, jasnego słońca, woli półcień. Jednak będzie jej wygodnie nawet tam, gdzie dzienne promienie słońca po prostu nie padają (są najgorętsze).
  • Pewna kwasowość gleby. Ta roślina potrzebuje odpowiednio gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej, a jej sąsiedzi powinni jej potrzebować.
  • Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, można wyhodować bujny i zdrowy krzew hortensji. Jeśli połączysz jego uprawę z inną roślinnością, która wymaga takiej samej pielęgnacji, możesz uzyskać piękny ogród kwiatowy. Pod tym względem nie jest trudno podnieść kwitnący krzew sąsiada. Ponadto kryteria wyboru są ustalane przez zmysł smaku indywidualnej osoby.

    Tak więc paprocie dobrze współistnieją z większością hortensji: krzew kwitnie dla dwojga, ale roślina zarodnikowa ciekawie uzupełnia kompozycję rzeźbionymi liśćmi. Pachisandra wierzchołkowa również wygląda dobrze w takim zestawie roślinnym. W przypadku obramowania przedniego barwinki lub bluszcz są często sadzone obok hortensji.

    Hortensja w ogrodzie z paprociami

    Hortensje mają wielu sąsiadów w ogrodzie. Doświadczeni ogrodnicy powiedzą Ci, co jeszcze możesz sadzić hortensją. Polecają wieloletnią roślinę, taką jak miękki mankiet. Jego głównymi zaletami są przewiewne kwiatostany i jasne soczyste zielenie. Wszystko to łagodzi czasami nadmierną efektowność hortensji.

    Sąsiedzi dla hortensji drzewnej

    Hortensja podobna do drzewa to dość wysoki krzew, który daje ogromne kwiatostany (występuje więcej niż dwie otwarte dłonie). Jego kolor może być inny, ale flora zawsze wygląda bardzo okazale, imponująco. Dlatego, aby nie przeciążać ogólnego wyglądu klombu, powinny przylegać do niego skromniejsze rośliny. Na przykład:

  • Astilbe biały, jasnoróżowy lub niebieski;
  • Ciekawy. Najpiękniejszą i najbardziej popularną odmianą hortensji drzewnej jest Annabelle. Różni się prostymi wymaganiami pielęgnacyjnymi i interesującym kwitnieniem.

    Czym posadzić hortensję wiechową

    Hortensja wiechowa nie kwitnie z „kapeluszem”. Jej kwiatostan jest raczej stożkowy. Nie jest tak jasne jak drzewo hortensji. Dlatego możesz posadzić coś, co ma jaśniejszy wygląd obok hortensji wiechowej:

    Hortensja wiechowa z różami

    Uwaga! Hortensja Paniculata może nie tylko dobrze wyglądać w połączeniu z innymi roślinami, ale także pomaga jej rosnąć. Tak więc powojniki dobrze się z nią dogadują, wykorzystując krzew jako żywopłot.

    Sąsiedztwo tui i hortensji nie jest bynajmniej rzadkością. Dobrze razem wyglądają. Organizując takie sąsiedztwo, należy koniecznie wziąć pod uwagę zasadę – nie można ich sadzić bardzo blisko. Odległość między dwiema sadzonkami powinna wynosić co najmniej półtora metra (w przypadku sadzenia tui obok hortensji wiechowatej lepiej położyć wszystkie dwie). Wszystko za sprawą tego, że krzew ten rośnie szeroko i potrafi „miażdżyć” sąsiadów.

    Hortensja z tują

    Tui rosną wysoko, dlatego optymalne jest użycie ich do dekoracji tylnego rzędu. Wtedy wzniosą się ponad hortensje, a obie rośliny będą się skutecznie uzupełniać.

    Czy hortensja rośnie z drzewami iglastymi

    Podobnie jak róże czy rododendrony, hortensje można łatwo łączyć z drzewami iglastymi. Tu nie chodzi tylko o piękno. Ci dwaj przedstawiciele flory są dla siebie idealni pod względem pielęgnacji. Tak więc drzewa iglaste powodują, że ziemia jest kwaśna, właśnie to kocha hortensja. Niektóre drzewa iglaste lubią więcej światła, ale jednocześnie rosną wyższe od kwitnącego sąsiada krzewu i nadają mu niezbędny półcień.

    Uwaga! Żywica drzew iglastych przyciąga niektóre owady. Na przykład biedronki, które ratują ogród przed inwazją mszyc.

    Hortensja i jałowiec

    W pobliżu dość często rosną również jałowiec i hortensje. Co więcej, dzięki odmianom jałowca można łączyć tych przedstawicieli flory na różne sposoby:

  • Na przykład wysoki skalny jałowiec jest doskonałym rozwiązaniem do tworzenia zielonej „ściany” za kwitnącym krzewem.
  • Hortensja z jałowcem

  • Jałowiec kozacki to roślina rozłożysta, ale niska. Siedzi przed hortensją, ta para razem wygląda niesamowicie.
  • Co sadzić pod hortensją

    Kasztan – drzewo z kwiatami, opis sadzenia i wzrostu

    Rozległe krzewy hortensji, których gałęzie zwisają do ziemi, będą doskonałą ostoją dla wilgoci i cienia roślin o niskiej trawie. Staną się przednim, dolnym rzędem, obramowaniem klombu. Do tej roli idealnie nadają się barwinki lub różne bluszcze. Stworzą zielony dywan, który będzie się świetnie czuł u stóp krzewu.

    Kiedy hortensja rośnie wyżej, widać dolne części jej gałęzi, na których nie ma liści ani kwiatów.

    Następnie u korzeni buszu można posadzić miętę lub melisę. Będą tworzyć dolną zieloną warstwę, świetnie czując się w cieniu.

    Sąsiedzi hortensji w klombie

    U stóp hortensji dobrze czuje się flora, która potrzebuje cienia i wilgoci. Na przykład żywicieli można sadzić przed krzakiem. Świetnie będzie się prezentował również nisko łuskowaty jałowiec. Kolejny interesujący zestaw okaże się, łącząc hortensję, lawendę i krwawnik pospolity.

    Wielopoziomowy ogród kwiatowy z hortensją

    Ciekawy. Ogród kwiatowy będzie wyglądał ciekawiej, jeśli zostaną w nim użyte rośliny o różnych okresach kwitnienia. Tak się składa, że ​​kwietnik zakwitnie od pierwszego wiosennego ciepła do silnych jesiennych przymrozków.

    Hortensje kwitną bardzo długo. W końcu też blakną. Aby po zakończeniu okresu kwitnienia tych krzewów nie trzeba było patrzeć na „nagi” ogród kwiatowy, można do niego dodać chryzantemy późnych odmian. Okazuje się, że te puszyste kwiaty zastąpią hortensję.

    Pamiętać! Hydranże mają przeważnie delikatne pastelowe kolory. Dlatego żółte, intensywnie pomarańczowe i jaskrawoczerwone chryzantemy będą nie na miejscu. Hortensja w ogrodzie łączy się z tym, co okazuje się zacieniać jej kwitnienie.

    Nieoczekiwanym, ale odnoszącym sukcesy towarzyszem hortensji jest badan. W przeciwieństwie do chryzantem kwitnie wcześnie – w kwietniu-maju. Oprócz kwitnienia jagoda ma ciekawe liście, więc latem dobrze uzupełni hortensję.

    W pobliżu hortensje różnego rodzaju

    W ogóle nie jest konieczne łączenie hortensji z innymi kwiatami w kwietniku. Wśród tego rodzaju biologicznego jest wiele gatunków, każdy z różnymi odmianami. Z całej tej różnorodności możesz wybrać te krzewy, które będą świetnie wyglądać razem. Najważniejsze jest, aby pamiętać o następujących kwestiach:

  • Zawsze powinno być miejsce na wzrost. Aby krzewy dobrze się rozwijały, muszą mieć wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Ta flora będzie potrzebować co najmniej półtora metra między krzewami (liczba ta będzie się różnić w zależności od wielkości danej odmiany).
  • Przykład dekoracji ścieżki przy użyciu samych hortensji

  • Różne rodzaje hortensji mają swoje własne wymagania. Tak więc panikulacja i drzewo mogą spokojnie zimować, wytrzymując temperatury -18 ° C bez specjalnego przygotowania. Hortensję wielkokwiatową należy owinąć.
  • Uprawa kwiatów w ogrodzie to zawsze dobry pomysł. Wybierając hortensję do tych celów, nie będziesz musiał męczyć się, decydując, z czym jest ona skutecznie łączona.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy