Dlaczego maliny wysychają i jak tego uniknąć

Dlaczego maliny wysychają i jak tego uniknąć

Najczęściej maliny zasychają w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura powietrza jest bardzo niestabilna, mogą wystąpić gwałtowne mrozy, a nawet mrozy, często wieją zimne wiatry, które uszkadzają również nagie pędy.

Powody, dla których maliny wysychają

  • Jesienią, przy nagłej zmianie pogody: opady śniegu, który topnieje, zimny deszcz ze śniegiem.
  • Późną jesienią – ostry początek silnych mrozów – do -20 stopni.
  • Zimą z małą ilością śniegu lub w miejscach, gdzie zawsze jest mało śniegu, a zwłaszcza przy silnym wietrze.
  • Nadchodzące roztopy zimą, kiedy pędy topnieją, a ziemia pozostaje zamarznięta.
  • Wiosną, jeśli śnieg topnieje wcześnie, może dojść do silnego wysuszenia przez wiatry i słońce zarówno pędów, jak i gleby.
  • Wiosną, gdy wieją silne wiatry, nie pada deszcz, a wilgotność powietrza jest bardzo niska.
  • Podczas zimnej pogody suszenie gałęzi występuje tak samo, jak podczas ciepłej pogody.

Najbardziej cierpią z tego powodu słabo dojrzałe pędy, młode nasadzenia, które nie wykształciły jeszcze silnego systemu korzeniowego (zwłaszcza jeśli krzewy nie były podlewane na wiosnę, zaraz po rozmrożeniu gleby), stare krzewy też często wysychają.

Kiedy krzewy malin wysychają, pędy rosną późno i powoli, cały pęd lub jego część stopniowo obumiera.

W takim przypadku zewnętrzne tkanki (kora łodygi) mogą pękać na całej długości lub częściowo, w wyniku czego odsłonięta zostaje strefa kambium, która wysycha. Nerki mogą być zielone, ale nie rozwijają się, są suche.

Jak pomóc malinom, jeśli wyschną

Przede wszystkim woda

Jest to roślina wyjątkowo kochająca wilgoć i wymaga regularnego podlewania. Sadzenie należy często podlewać – gdy tylko wierzchnia warstwa gleby lekko wyschnie. Szczególnie ważne jest podlewanie młodych nasadzeń wiosną, a nawet stare krzewy wiosną przy braku deszczu i przy ciepłej i wietrznej pogodzie należy podlewać często i obficie.

Zmiana odmiany i miejsca

Przy systematycznym suszeniu należy posadzić nową odmianę i wskazane jest przeniesienie nasadzeń w inne miejsce. Wielkoowocowe bezkolcowe odmiany malin są szczególnie podatne na wysychanie.

Przycinanie i pielęgnacja

Jeśli suszenie jest epizodyczne, to jak najwcześniej wiosną rośliny są podlewane w celu szybkiego wzrostu, po czym wycina się nieodzyskaną część pędów.

Przy suchej pogodzie maliny są regularnie podlewane i karmione złożonym nawozem.

Od połowy lata ogranicza się podlewanie, zaprzestaje się stosowania nawozów azotowych, przeprowadza się regularne zabiegi przeciw chorobom i szkodnikom.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy