1. Brak wilgoci
Spathiphyllum to roślina kochająca wilgoć. Dlatego reaguje dość ostro i szybko na brak wilgoci. Jeśli nie podlejesz rośliny przez kilka tygodni, liście zaczną żółknąć, stracą elastyczność i opadną. Przy braku wilgoci pojawi się kolejny problem – brak pożywienia. W końcu wraz z wodą składniki odżywcze dostają się do rośliny również przez korzenie ssące.
Dlatego nie należy dopuszczać do braku wilgoci. Jeśli wiesz, że zapomniałeś podlać roślinę, albo podlałeś za mało, albo roślina stoi przy akumulatorze lub na słońcu, jednym słowem rozumiesz, że problemem jest brak wilgoci, przeprowadź obfite podlewanie. Lepiej jest umieścić spathiphyllum w pojemniku z wodą, pozwolić glebie nasycić się, a następnie wyjąć ją z wody, pozwolić, aby nadmiar płynu spłynął i przywrócić roślinę na pierwotne miejsce.
2. Suche powietrze
Ten problem jest aktualny w tej chwili. Jeśli końcówki liści rośliny wysychają i stają się czarne, a sama zieleń opada, oznacza to, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. W takim przypadku spróbuj spryskać zielenie rośliny tak często, jak to możliwe i usuń kwiat z akumulatora. Przydatne będzie również zbudowanie szklarni resuscytacyjnej dla spathiphyllum poprzez założenie zwykłej torby na roślinę.
3. Zgnilizna korzeni
Przyczyną „smutku” spathiphyllum może być i odwrotnie nadmiar wilgoci. Chociaż roślina ta kocha wilgoć, nadal nie toleruje stagnacji wilgoci. Jeśli liście opadają po intensywnym podlewaniu, oznacza to, że wody było za dużo. Umieść roślinę na serwetce, pozwól papierowi wchłonąć nadmiar wilgoci przez otwory drenażowe. Jeśli jednak nie podejmie się żadnych działań na czas lub roślina będzie systematycznie zalewana, opadające liście również zaczną czernieć, a korzenie kwiatu zgniją. W takim przypadku jest tylko jedno wyjście – przeszczepić roślinę na świeżą glebę.
4. Uszkodzenie korzeni
Bardzo często spathiphyllum zaczyna więdnąć i opuszczać liście tuż po przeszczepie. Jeśli tak się stanie, najprawdopodobniej uszkodziłeś korzenie rośliny. Co więcej, wizualnie może ci się wydawać, że wszystko jest w porządku z rośliną: korzenie są lekkie, nie gniją. Ale w rzeczywistości podczas przesadzania i usuwania starej gleby mogłeś przypadkowo oderwać wszystkie włosy ssące. W rezultacie roślina nie otrzymuje ani wilgoci, ani składników odżywczych.
Chociaż wygląda na to, że go podlewasz. W takim przypadku wystarczy poczekać, aż system root zostanie przywrócony. Aby roślina nadal otrzymywała wilgoć przynajmniej przez górną część, ponownie załóż na nią torbę.
5. Zła ziemia
Innym powodem, dla którego spathiphyllum zaczyna więdnąć po przeszczepie, jest zły wybór gleby. Ta roślina nie nadaje się do gleby ciężkiej i kwaśnej. Gleba powinna być lekka i luźna. Nawiasem mówiąc, problem może objawiać się nie tylko po przeszczepie, ale odwrotnie, jeśli roślina nie jest przesadzana przez długi czas.
Gleba stanie się uboższa, zbita, zakwaszona. Dlatego nie zapomnij regularnie przeszczepiać spathiphyllum na lekkie, luźne i pożywne podłoże. Należy jednak pamiętać, że roślina nie lubi zbyt przestronnych doniczek.