Globoza: tuja zachodnia, kulista, sadzenie i pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

Zachodnia tuja Globoza (Globosa) to bardzo piękny mały krzew o kulistej koronie. Jest bardzo popularny na całym świecie. Jest to kluczowy krzew ozdobny w projektowaniu krajobrazu.

Zwarty krzew iglasty Thuja Globosa (Globosa) pojawił się na środkowych i północnych szerokościach geograficznych Azji Wschodniej. Należy do rodziny Cypress. Krzew karłowaty rośnie nie więcej niż jeden metr wysokości. Kulista tuja jest dość odporna na mróz i choroby, więc nie jest trudno ją uprawiać.

Opis Globozy i innych rodzajów tui nie różni się zbytnio. Małe, zgrabne, gęste drzewo ma kształt kuli. Jego małe iglaste gałęzie mają gęste zielone łuski.

Zachodnia globoza Thuja Globoza

Zimą kolor łusek staje się brązowawy. Tuja ma bardzo gęstą koronę, taki efekt powstaje dzięki krzyżującym się gałęziom. Na powierzchni gałęzi znajdują się małe szyszki, nie większe niż 1 centymetr.

Krzew rośnie bardzo wolno, co roku dorasta zaledwie o 4-7 cm. W rezultacie krzew, który ma około 20 lat, nie rośnie wyżej niż 1,5 metra.

To interesujące! Thuja Globosa to jeden z najdłużej żyjących krzewów na ziemi. Znane są małe drzewa, które mają 200 lat.

Szyszki krzewów iglastych

Thuja globose globose to bardzo bezpretensjonalna i łatwa w pielęgnacji roślina. Jeśli zapewnisz mu wszystkie niezbędne warunki, będzie dobrze rosnąć i przy minimalnej uwadze. Roślina jest odporna na zimno, więc sadzenie i pielęgnacja na środkowych i północnych szerokościach geograficznych jest całkiem możliwe.

Optymalny czas na sadzenie tui Globosa zachodniej to wiosna lub jesień. Miejsce do sadzenia należy wybrać z dobrą wilgotnością gleby. Nie zaleca się wybierania całkowicie otwartych obszarów, niech będą w półcieniu. Lepiej jest unikać otwartych miejsc od strony północnej, przeciągi przenikające zimno niekorzystnie wpływają na roślinę. Dobrze rośnie na glebach żyznych i luźnych.

Przed posadzeniem sadzonek w ziemi konieczne jest oczyszczenie terenu, w razie potrzeby można go wykopać. Głębokość otworu zależy od wielkości glinianej grudki, która otacza system korzeniowy sadzonki. Jeśli na dnie otworu pokryta jest warstwa drenażowa, należy ją wykopać o 10-20 centymetrów głębiej.

Rodzaj krzewów na zewnątrz

Każda sadzonka powinna być dobrze sprawdzona pod kątem uszkodzeń lub infekcji. Zdrowe korzenie tui powinny być białe. Każdą sadzonkę umieszcza się w osobnym dołku i posypuje mieszanką żyznej gleby, piasku rzecznego, torfu i próchnicy. Nie jest konieczne głębokie pogłębianie krzewu w ziemi – granica początku korzeni powinna znajdować się na poziomie górnej warstwy ziemi.

Uwaga!  Jeśli sadzonki zostały kupione w specjalnych sklepach, nie można zastosować nawozu. Takie sadzonki zostały już potraktowane specjalnym przydatnym rozwiązaniem.

Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane. Wystarczy podlać krzew dwa razy w tygodniu. Warto poluzować glebę po każdym podlewaniu, aby zapobiec zastojowi wilgoci. Silna wilgotność prowadzi do powstawania chorób grzybowych i pleśni, co ma szkodliwy wpływ na rośliny iglaste.

Oprócz podlewania konieczne jest spryskanie naziemnej części buszu. Zraszanie należy wykonywać rzadziej i nie tak obficie jak podlewanie, aby roślina nie zachorowała.

Ważny!  Nie wylewaj zimnej bieżącej wody na tuję. Woda do nawadniania powinna być oddzielona i mieć temperaturę pokojową.

Aby utworzyć bujną koronę, tuja musi być regularnie karmiona nawozami mineralnymi i organicznymi. Karmienie jest szczególnie potrzebne w pierwszych latach aktywnego wzrostu. Młode sadzonki, w przeciwieństwie do dorosłych krzewów, nie są w stanie wydobyć z gleby wszystkich składników odżywczych niezbędnych do wzrostu.

Pierwsze karmienie przeprowadza się podczas sadzenia sadzonki. Ten opatrunek górny jest najważniejszy ze wszystkich poniższych, musi być kompletny i zawierać minerały wraz z organicznymi. Rolą materii organicznej może być nieświeży obornik, zgniła próchnica lub kompost. Na dno sadzonki oprócz materii organicznej stosuje się nawozy azotowe i fosforowe.

Dalsze karmienie odbywa się wiosną i jesienią w ciągu pierwszych 3-5 lat. Wiosną skład opatrunku powinien zawierać następujące elementy:

Opatrunek górny przeprowadza się za pomocą superfosfatu, azotanu amonu, nawozów potasowych i innych środków. Jednak bardziej efektywne jest kupowanie złożonych preparatów specjalnie dla tui lub roślin z rodziny cyprysów, które są sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach.

Jesienią karmienie iglastej tui odbywa się za pomocą Fitosporin. Gdy tylko thuja Globoza nabierze wzrostu i wzmocni się, karmienie odbywa się raz w roku – wiosną.

Ważny!  Nie można nadmiernie nawozić tui nawozami mineralnymi – ich nadmiar jest szkodliwy dla wzrostu krzewu. Preparaty zawierające azot wprowadza się przed marcem, nie później niż.

Latem zachodnia tuja Globoza wymaga pielęgnacji następujących gatunków:

W przeciwnym razie tuja nie wymaga specjalnej uwagi latem.

Thuja Hoseri (Hoseri) zachodnia sferyczna – opis

Krzew wymaga przygotowania na zimę. Najpierw w strefie korzeni wokół pnia układa się gałęzie świerkowe. Zabieg ten izoluje korzenie i zapobiega pojawianiu się szkodników, zwłaszcza gryzoni.

Korona jest przycinana, wszystkie wysuszone i zgniłe, a także nadmiar pędów są usuwane. Aby zaspy nie uszkodziły naziemnej części tulei, konieczne jest zbudowanie wokół niej specjalnej ramy. Na tej konstrukcji lub pod nią, tuja pokryta jest materiałem ochronnym: agrofibrem lub polietylenem.

Sadzonki tui w doniczkach

Thuja Yellow Ribbon (Yellow Ribbon) western – opis

Kulista tuja kulista dobrze się zakorzenia, gdy jest rozmnażana przez sadzonki. Jest to metoda, która jest najbardziej poszukiwana wśród doświadczonych ogrodników i początkujących. Oprócz rozmnażania przez sadzonki, tuja może być rozmnażana wegetatywnie i za pomocą nasion.

Uwaga!   Rozmnażaj przez nasiona przez bardzo długi czas, ale krzewy rosną bardziej odporne niż w przypadku innych metod.

Za pomocą sadzonek możesz zdobyć tyle krzewów, ile chcesz. Procedurę najlepiej wykonywać jesienią, aby miały czas na korzenie i nie wysychały. Przed wycięciem sadzonek należy przygotować pomieszczenie, w którym się ukorzenią. Projekt w postaci małej szklarni dobrze się do tego nadaje. Z góry w szklarni musisz przygotować niezbędną wilgotność – co najmniej 70%.

Wybierają silne, duże pędy, które mają co najmniej 3 lata, u podstawy tego pędu koniecznie musi być tzw. „Pięta” – niewielki fragment starego drewna. Sadzonki są cięte w pobliżu tej „pięty”, wszystkie igły z dolnej części cięcia są usuwane.

Sadzonki sadzi się w gotowym podłożu, które wcześniej było trzymane w wodzie przez kilka godzin. Sadzonki są zagłębiane w ziemię aż do granicy, gdzie zaczynają rosnąć igły. Część iglasta nie powinna dotykać ziemi, aby nie rozpoczęło się gnicie cięcia.

Jeśli w sadzonkach zaczną pojawiać się młode pędy, rozpoczął się rozwój systemu korzeniowego. Teraz możesz okresowo wietrzyć sadzonki, tym samym stopniowo utwardzając sadzonki. Po pewnym czasie sadzonki są wyjmowane codziennie przez krótki czas. W tym czasie zaczyna się podlewanie, więc sadzonki będą najbardziej stwardniałe przed posadzeniem ich w otwartym terenie.

Uwaga!  Podczas gdy sadzonki rosną w szklarni, nie trzeba ich opryskiwać ani podlewać.

Odporność Thuja Globoza na choroby jest bardzo wysoka, ale czasami zaczyna boleć. Przede wszystkim szkodliwe wpływy środowiska znajdują odzwierciedlenie w stanie naziemnej części krzewu. Takie oznaki są spowodowane niekorzystnymi warunkami klimatycznymi i / lub niewłaściwą konserwacją.

Niektórzy ogrodnicy borykają się z problemem żółknięcia i brązowienia korony tui. Dzieje się to najczęściej wiosną. Zmiany w liściach krzewów mogą wystąpić z powodu niewłaściwego schronienia na zimę.

Pożółkłe igły rośliny

Niektóre materiały na schronienie mogą wywołać efekt cieplarniany wewnątrz i pogorszyć stan krzewu. Przepuszczają promienie ultrafioletowe, temperatura wewnątrz nagrzewa się, z powodu gęstego materiału nie następuje wentylacja powietrza. Jeśli problem żółknięcia wiąże się z niewłaściwym schronieniem na zimę, wiosną globoza jest podlewana biostymulantami, aby roślina zaczęła się aktywnie rozwijać.

Problem może pojawić się również latem, przyczyna leży w stagnacji wilgoci w glebie. Najprawdopodobniej roślina była obficie podlewana lub w pobliżu przechodziły wody gruntowe. Oprócz żółknięcia łusek iglastych w strefie korzeni może pojawić się pleśń i grzyby. Aby uniknąć tego problemu, konieczne jest poluzowanie podłoża po każdym podlewaniu. Podstawę pnia należy potraktować środkiem przeciwgrzybiczym, a uszkodzone gałęzie odciąć nożycami do przycinania.

Ważny!  Jeśli roślina rośnie w pobliżu wód gruntowych. Konieczne jest przeszczepienie go. Żadne leczenie w tym przypadku nie będzie skuteczne.

Dekoracyjna tuja zachodnia dzięki kulistej gęstej koronie ozdobi każdy ogród. Za pomocą przycinania możesz tworzyć z niego dowolne kształty według własnego uznania. W pobliżu wiele roślin kolczastych, zwartych świerków Glauka i tuja Globoza – rośliny mają podobny kształt i naprzemiennie tworzą niesamowitą kompozycję.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy