Tuja zachodnia kulista okrągła, żółta, do sadzenia i pielęgnacji w ogrodzie, uprawa i rozmnażanie

Aby nadać swojej stronie atrakcyjny wygląd, właściciele prywatnych domów najczęściej używają kulistej tui. Zimozielone drzewa iglaste pochodzą ze wschodniej części Ameryki Północnej. Roślina nie wymaga kompleksowej pielęgnacji, co jest uważane za znaczną zaletę.

Istnieje wiele odmian sferycznej tui, co pozwala wybrać najbardziej odpowiednią do dekoracji witryny lub rozwiązywania różnych problemów projektowych.

Bylina kulista

Karłowata odmiana krzewu kulistego, którego wysokość nie przekracza 55 cm. Liście łuskowate zachowują zielony odcień przez cały rok. Korona jest gęsta, a kora ma kolor brązowy. Latem powierzchnia brązowej kory może przybrać czerwonawy przelew. System korzeniowy rośliny jest powierzchowny.

Ważny! Podczas uprawy ważne jest, aby poluzować glebę ze szczególną ostrożnością. Zaleca się sadzenie bylin karłowatych z rodziny Cypress w małych rabatach kwiatowych.

Kulista odmiana wiecznie zielonej kultury, której liście w miesiącach jesiennych charakteryzują się miedzianym przelewem, aw środku wiosny – złotym. Krzewy rosną powoli. W przypadku silnych upałów ważne jest, aby rośliny zalać dużą ilością wody. Odmianę można sadzić w zacienionym miejscu. Złoty Glob jest często używany do kształtowania krajobrazu dachów, tarasów i loggii.

Wysoki kulisty krzew dorastający do 150 cm. Pędy skierowane są do góry w miarę wzrostu, korona ma naturalnie zaokrąglony kształt. Odmiana dobrze znosi okres zasuszenia. Kolor liści zmienia się wraz ze zmianą pory roku. Zielona masa z jasnozielonego nabiera brązowego odcienia. Dbanie o roślinę jest dość proste, dlatego mieszkańcy Ukrainy i aktywnie wykorzystują różnorodność podczas kształtowania krajobrazu.

Zachodni kulisty typ tui, charakteryzujący się płaskimi liśćmi przypominającymi piórko. Odmiana rośnie dość wolno i wymaga dobrego oświetlenia. Sadzonki można sadzić na każdym rodzaju gleby. Za istotną zaletę uważa się dobrą mrozoodporność. Tini Tim jest używany przez projektantów krajobrazu do tworzenia zjeżdżalni alpejskich lub sadzony wzdłuż ścieżki ogrodowej.

Jedna z nowych odmian o gęstej, gęstej koronie. Pędy rośliny nie są kolczaste. Są bardzo blisko siebie. Okrągła tuja rośnie niezwykle wolno. Roczny wzrost osiąga zaledwie 2,5-3 cm, zimą igły nabierają brązowego odcienia.

Ważny! Niewielka odmiana kulistej tui żółtej rośnie tylko na żyznej glebie. Krzewy giną z przesuszonego powietrza.

Tuja zachodnia kulista, której kontury korony mogą czasami przypominać kształt jajka. Szyszki wieloletnie są małe. Wskazane jest sadzenie w zacienionym miejscu. Dbanie o kulistą tuję nie jest trudne.

Odmiana o soczystych odcieniach. Niezaprzeczalnym atutem jest symetria kształtu. Wczesną wiosną liście są pomalowane na zielone odcienie, a bliżej zimy igły stają się brązowe. Do sadzenia roślin lepiej wybrać słoneczne miejsce.

Kula tui wymaga częstego podlewania. Sadzenie tui tej odmiany jest idealne, aby stworzyć japoński klimat w ogrodzie.

Thuja Hoseri (Hoseri) zachodnia sferyczna – opis

Wybierając miejsce do sadzenia tuj warto preferować zacienione obszary na wschodzie. Jeśli wyhodujesz kulistą bylinę w całkowicie zacienionym miejscu, korona zacznie się przerzedzać, a gałęzie rozciągną się. Uprawiając rośliny w rejonach o krótkich godzinach dziennych, warto sadzić krzewy w dobrze oświetlonym miejscu.

Ważny! Aby zapobiec chorobie byliny kulistej, rośliny należy chronić przed przeciągami. Miejsca sadzenia należy chronić przed podmuchami wiatru.

Do sadzenia zaleca się stosowanie żyznej gleby, którą należy lekko zwilżyć.

Przy dużym występowaniu wód gruntowych na powierzchni dna dołu sadzeniowego kładzie się warstwę drenażową, której grubość sięga 18-20 cm. Biorąc pod uwagę, że aktywny sezon wegetacyjny rozpoczyna się w maju, prace sadzenia najlepiej przeprowadzić pod koniec marca lub w październiku.

Konieczne jest przygotowanie dołu do sadzenia w ciągu kilku dni. Pogłębienie jest nawilżane i wypełniane samodzielnie przygotowaną glebą składającą się z:

Roślina kulista

Wskazane jest dodanie do gleby niewielkiej ilości nitroammofoski. Rośliny, które mają więcej niż 2 lata, należy przesadzić z grudą ziemi na systemie korzeniowym.

Nie wolno zakopać szyjki korzeniowej. Powinien wznosić się ponad powierzchnię ziemi. W pierwszych tygodniach po posadzeniu sadzonek ważne jest codzienne obfite podlewanie. Pod każdy krzak wlewa się 15 litrów wody. Bardzo ważne jest, aby chronić sadzonki przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Wskazane jest zacienienie krzewów spandbondem lub siatką przeciwsłoneczną.

Tuja kulista jest zdolna do przetrwania okresów suszy. Jednak brak wilgoci negatywnie wpływa na wygląd korony, która zaczyna się przerzedzać i wysychać.

Kilka miesięcy po posadzeniu sadzonek częstotliwość podlewania można zmniejszyć do 2 razy w tygodniu. Pod każdą byliną należy wlać 12-15 litrów wody. W upalne dni należy zwiększyć częstotliwość nawilżania gleby do 4 razy w tygodniu. Po wchłonięciu płynu w ziemię należy rozpocząć spulchnianie gleby.

Ważny! Głębokość spulchniania nie powinna przekraczać 7-8 cm Zaleca się mulczowanie. Ponieważ ściółka jest idealna:

Dorosła roślina może nawet znieść mroźną zimę. Pod koniec października młode krzewy należy przykryć warstwą świerkowych gałęzi i opadłych liści. Gdy temperatura spadnie poniżej 0, bylina jest owinięta folią.

Nie ma potrzeby przycinania, aby zachować kulisty kształt krzewów. Jednak w celu odmłodzenia kulistej tui konieczne jest systematyczne wykonywanie procedury przycinania sanitarnego, podczas której usuwane są wszystkie martwe i chore gałęzie.

Piłka tui

Kulista tuja rośnie dość wolno. Opatrunek wierzchni nakłada się bardzo ostrożnie. Wskazane jest, aby pierwszy nawóz zastosować 24 miesiące po posadzeniu krzewów. W tym celu warto stosować złożone nawozy do tui.

Thuja Globoza (Globosa) zachodnia kulista – opis

Do rozmnażania kulistej tui stosuje się metodę szczepienia. Procedura hodowlana wykonywana jest w miesiącach jesiennych. Bardzo ważne jest zapewnienie wysokiego poziomu wilgotności w szklarni w okresie lęgowym, który będzie w granicach 78-80%. Aby sadzonki otrzymały wystarczającą ilość światła słonecznego, warto preferować szklarnie pokryte przezroczystym materiałem foliowym.

Jako sadzonki można zastosować pędy zdrewniałe, których długość sięga 40-50 cm. Dolną część pędów oczyszcza się z igieł i poddaje obróbce w roztworze Kornevina. Każde cięcie sadzi się na żyznej glebie na głębokość 2,5 cm, sadzonki są systematycznie wentylowane i nawilżane spryskiwaczem. Po 4 tygodniach można zauważyć tworzenie się korzeni.

Roślina karłowata

Igły tui mogą zmienić kolor na żółty z różnych powodów. Poniżej znajdują się najpopularniejsze z nich:

  • Niedobór żelaza w glebie może powodować zażółcenie lub wybielenie igieł.
  • Wpływ na roślinę ćmy górniczej tui. Po przecięciu uszkodzonych igieł dokładnie badamy ich światło. To tam można znaleźć larwy szkodnika.
  • Klęska rośliny przez przędziorkę. Cienkie pajęczyny na igłach mogą wskazywać na inwazję szkodnika. Igły nie tylko w tym samym czasie żółkną, ale również obficie się kruszą.
  • Thuja sherical to niesamowita roślina, która idealnie pasuje do każdego projektu. Aby krzewy rosły zdrowe, ważne jest, aby w razie potrzeby zapewnić im odpowiednią pielęgnację i leczenie na czas.

    Często kuliste krzewy łączy się z tują bodhi, której opis potwierdza bezpretensjonalność plantacji iglastej i jej wykwintny wygląd. Każdy może sobie pozwolić na udekorowanie swojego ogrodu takimi roślinami.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy