Jak dbać o chryzantemę w domu (rośnie w doniczce)

Chryzantema w doniczce to wspaniały krzew, który ozdobi każdy dom i wypełni go specyficznym aromatem. W przeciwieństwie do swoich ulicznych odpowiedników jest mały i kulisty. Odmiany i kolory są dość obszerne, więc każdy może wybrać coś dla siebie.

Do uprawy chryzantem w domu na parapecie lub na balkonie dobrze nadają się małe rośliny odmian chińskich lub morwy. Domowa chryzantema nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji, dlatego jest odpowiednia nawet dla najbardziej początkującego ogrodnika. Krzewy kwitną obficie i łatwo się rozmnażają. Pamiętaj, aby zwracać uwagę przy zakupie rośliny, aby była zdrowa, w tym przypadku opieka nad nią nie spowoduje dużych problemów.

Chryzantema w doniczce: opieka domowa

Chryzantemy są zwykle sprzedawane w plastikowych pojemnikach. Po przywiezieniu do domu należy je przesadzić do większych doniczek, podlewając obficie letnią wodą. Latem na balkonie można postawić pojemniki z kwiatami.

Jesienią, po zakończeniu kwitnienia, należy odciąć łodygi rośliny i przenieść kwiat do piwnicy lub innego suchego i ciemnego miejsca. Temperatura nie powinna tam przekraczać 5-8 ° С. Zimą wystarczy podlewać roślinę raz w miesiącu.

Chryzantema w doniczkach

Ważny! Jeśli chryzantema uliczna jest trzymana w takich warunkach zimą, wkrótce żółknie i opadnie z liści. Kwiat uliczny wymaga specjalnego trybu oświetlenia: więcej czasu na słońcu, mniej w cieniu.

Jeśli nie można przenieść rośliny w specjalne chłodne miejsce, możesz ją zostawić na parapecie, ale wcześniej należy ją odciąć i pozbyć się wysuszonych pąków.

Co musisz najpierw wiedzieć o chryzantemach doniczkowych i jak dbać o nie w domu?

Odpowiednia temperatura i oświetlenie to połowa sukcesu. Do wzrostu chryzantemy w domu wymagany jest optymalny reżim temperaturowy. Powietrze powinno być chłodne, około 15 ° C, maksymalnie – 18 ° C. W takim przypadku chryzantema powinna znajdować się w cieniu przez większość czasu. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, roślina wyschnie.

Kwiat krzewu oprócz odpowiedniej temperatury wymaga dużej wilgotności. Polega nie tylko na podlewaniu, ale także na wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina. Jeśli gleba wyschnie, może to wpłynąć na wysychanie całego systemu korzeniowego. Aby utrzymać komfortową wilgotność dla rośliny, należy ją stale spryskiwać. Podlewanie jest wymagane co najmniej 2-3 razy w tygodniu, ale zrobić to tak, aby woda w naczyniu nie stagnowała, ale ziemia była dobrze nawilżona.

Aby wyhodować roślinę w domu, nie zapomnij o odpowiednim odżywianiu kwiatów. Kwiat w pomieszczeniach szybko pobiera wszystkie potrzebne mu minerały i mikroelementy z gleby doniczkowej. Dlatego dostarczanie świeżego nawozu powinno odbywać się regularnie. W przypadku chryzantem domowych nawozy mineralne najlepiej nadają się do skompensowania braku potasu i fosforu w roślinie, ponieważ ich brak może prowadzić do braku kwitnienia. Aby wyhodować piękny, pachnący kwiat, warto dodać do gleby rodzaj mieszanki nawozów: azotu, potasu, fosforu.

Ważny! Dorosłe kwiaty należy karmić raz na 10-11 dni. Nawozy należy najpierw wymieszać z wodą. Aby w domu nie było nieprzyjemnego zapachu, najlepiej po przynęcie umieścić roślinę na balkonie na kilka dni. Oczywiście, jeśli na zewnątrz nie jest zima.

Przeszczepienie chryzantemy w domu to kolejny ważny punkt w pielęgnacji i konserwacji. Wciąż młode kwiaty przesadza się 1 rok później, po pierwszym kwitnieniu. Dojrzałe rośliny przesadza się raz w roku. Zaleca się dodanie piasku i torfu do gleby przygotowanej do przesadzenia. Aby dodać wzrost do przeszczepionej rośliny, warto dodać trochę ptasich odchodów.

Uwaga! Aby zdezynfekować glebę, przed zabiegiem należy zalać ją wrzątkiem. Przeszczep można rozpocząć, gdy ziemia wyschnie. Aby szybko wzmocnić system korzeniowy w nowym miejscu podczas przeszczepu, warto dodać nawóz wielokwiatowy.

Dom chryzantemy: pielęgnacja i rozmnażanie

Większość początkujących kwiaciarni uważa chryzantemę za roślinę jednoroczną i po zakwitnięciu po prostu ją wyrzuca. Nie spiesz się, aby to zrobić. Roślinę można nie tylko zachować, ale także rozmnażać. Można to zrobić na 3 główne sposoby.

Sadzonki. Pędy o długości do 8 cm oddziela się od głównego krzewu, po przetworzeniu w roztworze nadmanganianu potasu sadzimy w ziemi na głębokość 1,5-2 cm, gleba luźna i wypełniona pożywnymi witaminami i minerałami. Po przykryciu sadzonek folią, aby uzyskać efekt cieplarniany. Należy go otwierać około 1-2 razy w miesiącu, aby uniknąć pojawienia się grzybów na kiełkach. Gdy dorosną 15 cm, trzeba będzie je uszczypnąć na wierzchu, aby w przyszłości powstał piękny krzew Innym sposobem rozmnażania chryzantem jest podział. Jeden krzew daje 4-5 pędów. Aby zdobyć nową roślinę, musisz ostrożnie usunąć krzak z doniczki i oddzielić korzenie od siebie, a następnie przenieść pęd na osobną glebę. Jeśli zrobisz to poprawnie, na wiosnę pojawi się nowy krzew chryzantemy. Ostatni sposób na wyhodowanie chryzantemy, używany tylko przez doświadczonych ogrodników i nie jest zalecany dla początkujących. W tym celu stosuje się nasiona. Proces jest bardzo długi i pracochłonny, więc jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia, lepiej skorzystać z dwóch powyższych opcji.

Jeśli chcesz, roślinę można przenieść na otwarty teren, aby chryzantema zachwyciła właścicieli w ogrodzie. Lepiej to zrobić w pierwszych tygodniach marca.

Ważny! Rośliny są w stanie tolerować mrozy do -3 ° С.

Rośliny przesadzone na ulicę znacznie rosną, wzmacniają korzenie i obficie kwitną. Wraz z nadejściem chłodów kwiat należy wykopać i przenieść do ciepłego miejsca do wiosny.

Jaka domowa chryzantema wymaga pielęgnacji po zimie

Wiosenna pielęgnacja chryzantem rozpoczyna się na początku marca. Początkujący ogrodnik musi wykonać następujące czynności:

Przenieś roślinę w nowe miejsce – na świeżą ziemię. Na jedną chryzantemę wewnętrzną nadaje się doniczka o średnicy 10-12 cm. Kiełki należy układać równo wzdłuż brzegów ze spadkiem na zewnątrz. Doniczkę najlepiej umieścić po słonecznej stronie. Aby roślina zakwitła w przyszłości, należy ją dobrze podlać i podać nawozy. Do szybkiego ogrodnictwa kwiatu najlepiej dodać przynęty azotowe, a przed samym kwitnieniem – z dodatkiem fosforu i potasu. Jeśli ogrodnik chce, aby chryzantema okazała się duża i mocna, warto ją podlać stymulantami wzrostu.Mała lub odwrotnie, duża ilość nawozów, zbyt częste podlewanie, które może ostatecznie zniszczyć kwiat.

Choroby i szkodniki niebezpieczne dla chryzantem domowych:

Pająk. Decyduje o tym obecność cienkich nitek pajęczyny na liściach. Same owady są bardzo trudne do wykrycia bez szkła powiększającego. Żyją w dolnej części łodygi. Zwalczanie pasożyta jest dość proste: wystarczy zwilżyć gąbkę lub miękką szmatkę wodą z mydłem i delikatnie opłukać wszystkie liście, a następnie umieścić kwiat w doniczce pod ciepłym prysznicem. Choroba całkowicie atakuje roślinę: liście i korzenie stopniowo gniją. Do walki potrzebne będą specjalne preparaty, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Na przykład foundazol lub topsin-M. Po rośliny najlepiej przenieść na słoneczne miejsce. Przy ciągłym leczeniu choroba ustąpi po 1,5 tyg. Jeśli na liściach pojawią się czerwone lub żółte plamy, warto zastosować podkład. Mączniak prawdziwy objawia się szarym nalotem na łodydze lub liściach. Roztwór płynu Bordeaux pomoże się go pozbyć. Może pojawić się grzyb. Wynika to z obecności okrągłych plam na liściach o rdzawym odcieniu. Pędy stają się kruche, a liście kurczą się. Leczenie – tlenochlorek miedzi Pojawienie się na liściach brązowych plam z żółtą obwódką wskazuje na obecność przędziorka czerwonego. Ten pasożyt pojawia się, gdy nie ma wystarczającej wilgotności powietrza. Najlepszym lekarstwem jest podkład. Musisz także zwiększyć częstotliwość podlewania kwiatu. Pojawienie się brązowych plam z żółtą ramką na liściach wskazuje na obecność czerwonego przędziorka. Ten pasożyt pojawia się, gdy nie ma wystarczającej wilgotności powietrza. Najlepszym lekarstwem jest podkład. Musisz także zwiększyć częstotliwość podlewania kwiatu. Pojawienie się brązowych plam z żółtą ramką na liściach wskazuje na obecność czerwonego przędziorka. Ten pasożyt pojawia się, gdy nie ma wystarczającej wilgotności powietrza. Najlepszym lekarstwem jest podkład. Musisz także zwiększyć częstotliwość podlewania kwiatu.

Jaka domowa chryzantema wymaga pielęgnacji po zimie

To główna część dolegliwości, na które najczęściej skarżą się hodowcy kwiatów. Są jednak takie przypadki:

karłowatość roślin, która występuje z powodu powolnego wzrostu i deformacji pąków; werticyloza wpływa na system korzeniowy chryzantemy, przez co łodygi stają się kruche i obumierają; odmiany bordowe chryzantem są podatne na choroby bezpestkowe – pąki żółkną i więdną.

Wymienione powyżej choroby są leczone na tej samej podstawie. Możesz również zasięgnąć porady pracownika sklepu ogrodniczego lub ogrodnika z dużym doświadczeniem w uprawie takich kwiatów. Zwykle prawidłowe leczenie daje efekty w ciągu 20 dni.

Ważny! Podczas podlewania należy unikać kontaktu płynu z liśćmi i pąkami. Należy uważać, aby gleba pod rośliną nie wyschła. Jeśli na ziemi pojawi się biała powłoka, użyta woda jest zbyt twarda. Przy silnym kwitnieniu należy zwiększyć ilość podlewania i nawożenia.

Może się wydawać, że nawet w domu dużo się bawi się chryzantemami. Ale warto: wyhodowany kwiat odpowie właścicielowi z wdzięcznością w postaci pięknych, jasnych kwiatów, specyficznego aromatu.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy