Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Delikatne frezje (lub konwalia przylądkowa) są bardzo popularne i uwielbiane zarówno przez hodowców kwiatów amatorów, jak i profesjonalnych projektantów krajobrazu. Ponadto kwiat jest bardzo popularny wśród kwiaciarni – dzięki nim uzyskuje się niesamowite i pełne wdzięku bukiety. 

Dzięki różnorodności jasnych kolorów (biały, różowy, niebieski, czerwony, fioletowy, pomarańczowy itp.), A także obecności gatunków frotte, możesz tworzyć niesamowite kompozycje w klombie. Uprawia się je przez cebulki, choć można je również wyhodować z nasion, przez sadzonki (ale ta metoda jest zbyt pracochłonna i mało obiecująca). Wiosna to dobry czas na sadzenie tej rośliny w ogrodzie (ale zaleca się najpierw wykiełkować je w domu).

Wybór i przygotowanie cebulek frezji 

Najlepiej kupić bulwy ogrodowe z frezji w renomowanym centrum ogrodniczym lub sklepie specjalistycznym. Przy wyborze materiału do sadzenia należy dokładnie zbadać bulwy – muszą być jędrne i gęste, bez śladów pleśni, gnicia, jakichkolwiek uszkodzeń, nie powinny mieć suchych lub miękkich obszarów .

Zdjęcie przedstawia dobre żarówki:

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Przed posadzeniem na wiosnę zaleca się przygotowanie cebulek: 

  • Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ich z łusek . Nie trzeba jednak dotykać łusek, które zakrywają końcówkę żarówki! Jeśli pod wagą zobaczysz, że żarówka jest sucha lub zgniła, musisz ją oczywiście wyrzucić, nic z niej nie wyrośnie.
  • Następnie należy przeprowadzić dezynfekcję – moczyć w roztworze fungicydu, na przykład lek „Fitosporin-M” jest skuteczny (postępuj zgodnie z instrukcjami). Takie leczenie jest konieczne, aby wyeliminować patogeny z powierzchni materiału sadzeniowego. Ponadto zabieg sprawi, że materiał sadzeniowy będzie bardziej odporny na choroby i próchnicę.
  • Po dezynfekcji cebulki frezji można leczyć roztworem leku stymulującego wzrost , na przykład Epin-Extra, Zircon, Heteroauxin, należy postępować zgodnie z instrukcjami. Takie przygotowanie sprawia, że ​​materiał sadzeniowy jest bardziej żywotny, przyspiesza kiełkowanie.
  • Jeśli nie chcesz moczyć w stymulatorze wzrostu, to po dezynfekcji, aby stymulować wzrost, możesz po prostu delikatnie zwilżyć każdą cebulkę sokiem z aloesu (jeśli najpierw włożysz liście rośliny do lodówki na 10 dni, to sok będzie jeszcze bardziej efektywny).

Rada! Jeśli znajdziesz dzieci na bulwach, nie musisz ich sam odrywać. Lepiej sadzić bezpośrednio z nimi.

Schemat sadzenia cebulek frezji do kiełkowania w domu 

Zaleca się najpierw sadzić cebulki do kiełkowania w domu, a następnie wiosną sadzić tzw. sadzonki w otwartym terenie. Wstępne sadzenie pozwala zaobserwować wcześniejsze kwitnienie – już na początku czerwca.

Wiek sadzonek do sadzenia w stałym miejscu wynosi 1,5-2 miesiące. Musisz sadzić w doniczce w domu na początku połowy marca, ale nie później niż na początku kwietnia.Na przykład:

  • Na południu (terytorium Krasnodar (Kuban), Północny Kaukaz) – na początku marca;
  • na środkowym pasie (region moskiewski) – w połowie marca;
  • w regionie Leningradu, na Syberii, na Uralu – pod koniec marca.

Do sadzenia cebul na wiosnę w celu kiełkowania w domu można użyć plastikowego kubka lub 200 ml doniczki . Muszą mieć otwory drenażowe.

Konieczne jest kiełkowanie cebulek frezji ogrodowej na lekkiej, luźnej, pożywnej glebie . Możesz użyć gleby do roślin bulwiastych do sadzenia lub zrobić mieszankę gleby własnymi rękami: ziemia liściasta + ziemia darniowa + humus (w równych proporcjach). Lub wymieszaj 2 części ziemi darniowej, 1 część torfu, 1 część piasku rzecznego, 1 część próchnicy.

Konieczne jest prawidłowe sadzenie cebulek frezji do kiełkowania w domu zgodnie z następującym schematem:

  • Napełnij garnek lub szklankę do połowy ziemią.
  • Połóż żarówkę na ziemi dnem do dołu, powinna być wypoziomowana.
  • Delikatnie przykryj ziemią, ale czubek kiełka powinien pozostać lekko na powierzchni.
  • Podlewać czystą, osiadłą wodą o temperaturze pokojowej.
  • Jeśli gleba osiadła po podlewaniu, dodaj ją do poprzedniego poziomu.

Jak dbać o frezje podczas kiełkowania 

Właściwa pielęgnacja cebulek frezji po posadzeniu w domu pomaga im bezpiecznie kiełkować. Konieczne jest utrzymanie temperatury w granicach 18 stopni Celsjusza w dzień i 15 stopni w nocy.

Po wiosennym posadzeniu w celu kiełkowania warto przestawić filiżankę lub doniczkę na jasny parapet, ale jednocześnie roślinę należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych!

Jeśli temperatura w warunkach pokojowych jest wyższa, a powietrze zbyt suche, rośliny rozciągną się i przerzedzą, będą słabe, a nawet łodyga może się odłamać. Przed sadzeniem w otwartym terenie, gdy temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza, można wysadzać rośliny w ciągu dnia.

Podlewanie jest konieczne, gdy wierzchnia warstwa ziemi wysycha, używając czystej, osiadłej wody o temperaturze pokojowej.

Jeśli rośliny są zarośnięte lub wydłużone, zaleca się przywiązanie łodygi do podpory, aby nie odłamały się.

Kiedy sadzić frezję na wiosnę w ziemi, w jakim miesiącu? 

Kiedy wiosną lepiej sadzić cebulki lub sadzonki frezji na otwartym terenie, w jakim miesiącu? Przy wyborze terminów sadzenia należy kierować się przede wszystkim warunkami pogodowymi – temperatura powietrza i gleby musi być stabilnie wyższa niż 10 C° .

Możesz również wybrać daty sadzenia zgodnie z kalendarzem księżycowym 2021 (te dane dotyczą również kiełkowania w domu):

  • Pomyślne dni:
    • w marcu: 1, 3, 4, 20, 21, 29, 30;
    • w kwietniu: 9, 10, 15, 16, 17;
    • w maju: 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14;
    • w czerwcu: 4, 5, 8, 9, 11.
  • Niekorzystne dni:

Etapy sadzenia cebulek frezji na otwartym terenie na wiosnę 

Wiosną można sadzić frezję na otwartym terenie zarówno z cebulkami, jak i z sadzonkami wcześniej wyhodowanymi w domu. Ale aby z powodzeniem wyhodować frezję z cebulki w pierwszej i drugiej opcji, konieczne jest prawidłowe ukończenie etapów przygotowawczych i samego sadzenia.

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Wybór miejsca

Wybierając miejsce w ogrodzie do sadzenia frezji na wiosnę, należy pamiętać, że kwiat dobrze rośnie na obszarach o lekkim półcieniu, które są niezawodnie chronione przed wiatrem i przeciągami . Chociaż roślina potrzebuje dobrego oświetlenia, nie zaleca się sadzenia bulw na zbyt otwartych przestrzeniach, które stoją w palącym słońcu przez cały dzień. Ale jednocześnie przyszłe kwietniki nie powinny być całkowicie w cieniu, w przeciwnym razie kwitnienie będzie słabe i niepozorne.

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Przy okazji! Łatwiej jest uprawiać frezję ogrodową w szklarni i szklarni, ponieważ łatwiej jest stworzyć w nich niezbędne warunki i zapewnić w nich pełną opiekę.

Przygotowanie gleby do sadzenia

Gleba powinna być żyzna, osuszona, luźna . Jeśli gleba w Twoim ogrodzie nie ma odpowiednich właściwości, zaleca się przygotowanie jej przed sadzeniem:

  • Jeśli masz ubogą glebę lub od dłuższego czasu nie stosowałeś nawozu, zaleca się rozkopanie gleby z dodatkiem próchnicy lub kompostu (jedno wiadro na metr kwadratowy).
  • Frezje nie lubią gleb kwaśnych, dlatego przy niskiej kwasowości gleby w ogrodzie należy dodać do niej popiół drzewny (szkło na metr kwadratowy) lub mąkę dolomitową (200 g na metr kwadratowy).
  • Jeśli gleba jest zbyt ciężka, gliniasta i gęsta, zaleca się wykopać ją torfem i piaskiem w celu poprawy struktury (jedno wiadro każdej substancji na metr kwadratowy).
  • Ogólnie rzecz biorąc, przed sadzeniem konieczne jest oczyszczenie przyszłego ogrodu kwiatowego z gruzu, kamieni, wyeliminowanie kłączy chwastów.

Rada! Oprócz powyższych czynności można wykopać rów o głębokości i szerokości około 35-40 centymetrów (na bagnecie łopatowym) w miejscu przyszłego ogrodu kwiatowego. I wypełnij go żyzną glebą – mieszanką w równym stosunku górnej warstwy ziemi z ogrodu, torfu, próchnicy lub kompostu. Tak żyzna gleba z pewnością przypadnie do gustu frezji podczas uprawy!

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Bezpośrednie lądowanie 

Ważny! Wiosną można sadzić cebulki kwiatowe bez wcześniejszego kiełkowania w doniczce w domu. Czas jest taki sam (opisany powyżej), materiał do sadzenia można przygotować w taki sam sposób, jak przed sadzeniem do kiełkowania w domu.

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Schemat wiosennego sadzenia cebul frezji w otwartym terenie:

  • Wykonaj otwory do sadzenia, odległość między nimi zależy od wielkości materiału do sadzenia (odległość między małymi bulwami wynosi 3 cm, a między dużymi – 6 cm). Jeśli chcesz posadzić wiele cebul, odstęp między rzędami wynosi około 15 centymetrów.
  • Głębokość dołów to około 10-15 cm (ale to nie jest głębokość sadzenia!).
  • Na dnie otworu wlej żyzną glebę z górnej warstwy ziemi (grubość warstwy powinna być taka, aby sama żarówka znajdowała się na głębokości 4-5 centymetrów od powierzchni ziemi).
  • Ułóż cebulę równomiernie, dolną stroną do dołu.
  • Zakryj dziury żyzną glebą.
  • Woda i ściółka z torfem lub kompostem (grubość warstwy – 5 cm).

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

Notatka!  Ponieważ zaleca się przywiązywanie takich kwiatów do podpory, aby wykluczyć uszkodzenie łodygi, konieczne jest założenie słupka podporowego nawet podczas sadzenia. Robienie tego, gdy roślina jest dojrzała, może uszkodzić cebulki lub system korzeniowy. Wystarczy wykopać słupek obok dziury, a gdy kwiatek wyrośnie, zwiąż go.

Aby prawidłowo sadzić sadzonki frezji, wstępnie uprawiane w domu, zaleca się przestrzeganie następujących instrukcji:

  • Jeśli wcześniej nie przygotowałeś łóżka, musisz zrobić wykop na głębokość 15 centymetrów i wypełnić go żyzną mieszanką.
    • Na przykład możesz umieścić następującą mieszankę: górna żyzna warstwa gleby – 1 część, torf – 1 część, próchnica lub kompost.
    • Lub wymieszaj żyzną warstwę i torf w tym samym stosunku.
    • A następnie na terenie przyszłej dziury wlej jedną łyżeczkę superfosfatu (jedna łyżka – na jedną roślinę). Dobrze wymieszaj z ziemią.
  • Zrób otwory nieco większe niż filiżanka lub doniczka, w której wykiełkowała bulwa. Odległość między dołami wynosi 5-7 centymetrów.
  • Podlewaj rośliny za godzinę lub dwie.
  • Ostrożnie wyjmij roślinę wraz z grudką ziemi i posadź ją w dołku metodą przeładunkową. Frezja powinna pozostać na tym samym poziomie, na którym rosła wcześniej, więc nie ma potrzeby pogłębiania rośliny.
  • Wypełnij dołek, lekko zagęszczaj glebę wokół rośliny.
  • Woda i ściółka.

Ważny! Natychmiast po posadzeniu sadzonek w otwartym terenie konieczne jest założenie łuków i rozciągnięcie agrofibry, która ochroni przed przeziębieniami, zmianami temperatury w dzień iw nocy oraz pomoże roślinom szybciej się przystosować. Taka konstrukcja musi wytrzymać co najmniej 2 tygodnie.

Pielęgnacja po wiosennym sadzeniu frezji 

Pielęgnacja frezji po posadzeniu w otwartym terenie na wiosnę jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju, pięknego kwitnienia. Technika rolnicza uprawy konwalii przylądkowej jest bardzo prosta. Aby właściwie dbać o kwiaty, wystarczy spełnić szereg prostych wymagań:

  • Regularne podlewanie. Konieczne jest regularne podlewanie roślin od sadzenia na stałe miejsce do końca kwitnienia (po jego zakończeniu). Roślina bardzo źle znosi brak wody, dlatego przy gorącej i suchej pogodzie podlewanie należy wykonywać prawie codziennie.
  • Wilgotność.  Roślina uwielbia wilgotne powietrze, dlatego zaleca się co wieczór lekko spryskiwać ją czystą wodą. Ale jednocześnie nie pozwól, aby woda dostała się na kwiaty.

Jak i kiedy sadzić frezję na zewnątrz na wiosnę?

  • Rozwolnienie. Po każdym podlewaniu lub deszczu konieczne jest rozluźnienie gleby wokół roślin.
  • Eliminacja chwastów. Konieczne jest okresowe odchwaszczanie kwietnika w celu usunięcia chwastów.
  • Ściółkowanie. Ten element pielęgnacji frezji na otwartym polu jest bardzo przydatny – ściółka zatrzymuje wilgoć, w chłodne dni jest ciepła, a podczas upałów zapobiega przegrzaniu gleby z cebulkami. Jako materiał do mulczowania możesz użyć zgniłych trocin, słomy. Grubość warstwy wynosi około 3-5 centymetrów.
  • Najlepszy opatrunek. Wiosną przed kwitnieniem należy zastosować nawozy azotowe, a przed i w trakcie kwitnienia nawozy fosforowo-potasowe.
  • Wiązanie do wsparcia. Ponieważ wiele odmian ma długą łodygę, konieczne jest ostrożne przywiązanie jej do podpory, aby nie pękła pod ciężarem kwiatów. Na przykład jako podporę można użyć małego drewnianego patyczka.
  • Eliminacja wyblakłych szypułek. Po kwitnieniu, gdy kwiaty zwiędną lub zwiędną, należy je przyciąć czystymi nożyczkami lub sekatorami. Manipulacja pobudzi ponowne kwitnienie.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy