Zasady i cechy opieki nad mieczykami latem

Zasady i cechy opieki nad mieczykami latem

Właściwa pielęgnacja mieczyków na zewnątrz to zestaw kluczowych czynności, z których każda jest bardzo ważna dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia rośliny. Zastanów się, jakie czynności należy wykonać latem w okresie wegetacji szaszłyka.

Podlewanie

Podlewanie mieczyków wymaga regularnego, kompletnego i prawidłowego. System korzeniowy tej rośliny nie jest wystarczająco mocny i głęboki, więc nie może wniknąć wystarczająco głęboko w glebę, aby nasycić się życiodajną wilgocią.

Jak często podlewać kwiaty? Zaleca się nawilżanie mniej więcej raz na 5-10 dni. Częstotliwość zależy od warunków pogodowych: częściej przy upalnej i suchej pogodzie, rzadziej przy pochmurnej, chłodnej i deszczowej pogodzie.

Rada! Zaleca się wykonanie specjalnych rowków nawadniających w ogrodzie kwiatowym nagłębokość około 3-5 centymetrów, najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po sadzeniu. W ten sposób woda na pewno nie dostanie się na same rośliny, co zmniejszy ryzyko rozwoju chorób grzybiczych, a w szczególności gnicia.

Główne cechy i zasady podlewania mieczyków: 

  • Woda powinna wnikać na głębokość około 30-40 centymetrów.
  • Szybkość nawadniania wynosi 1,5 wiadra (około 15 litrów) na metr kwadratowy klombu.
  • Wodę należy podlewać ciepłą, osiadłą wodą (na przykład z beczki lub wanny). Lepiej zrobić to wieczorem.
  • Należy ją podlewać u nasady, woda nie powinna mieć kontaktu z łodygą, liśćmi czy kwiatami.

Notatka! Szczególnie często konieczne jest podlewanie roślin w momencie tworzenia szypułki (ten moment przypada na wzrost 3-4 liści).

Po odcięciu szypułki zmniejsza się podlewanie.

Rozwolnienie 

Rozluźnianie jest przydatne w przypadku różnych upraw ogrodowych i kwiatowych, w tym mieczyk. Ta manipulacja poprawia dostęp powietrza do gleby, zapobiega tworzeniu się skorupy ziemnej i poprawia wchłanianie wilgoci. Często zabiegowi towarzyszy odchwaszczanie.
Trzeba go płytko poluzować, aby nie uszkodzić żarówki. Optymalna głębokość spulchniania to 1,5-2 centymetry. Zaleca się przeprowadzenie zabiegu po podlewaniu i deszczach.

Zasady i cechy opieki nad mieczykami latem

Pielenie

Ten element pielęgnacji mieczyków można przeprowadzić razem z rozluźnieniem lub można go wykonać osobno. Bardzo ważna jest ochrona klombu przed chwastami, w przeciwnym razie zakłóci normalny rozwój kwiatów i będzie pobierał składniki odżywcze.Ponadto, gdy rosną chwasty, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników (na przykład ślimaków, gąsienic) i infekcji chorobami . Mieczyki nienawidzą konkurencji! Ponadto kwietnik bez chwastów będzie po prostu pięknie i estetycznie wyglądał.

Rada! Lepiej i wygodniej jest usunąć chwasty zaraz po ich pojawieniu się, gdy są jeszcze bardzo małe.

Zasady i cechy opieki nad mieczykami latem

Ściółkowanie

Ściółkowanie to pokrycie ziemi materiałem mulczowym. Spowalnia odparowywanie wilgoci z gleby, chroni przed porostem chwastów, a także chroni glebę przed przegrzaniem.

Jako ściółkę można stosować olomu, humusem, torfem, kompostem, zgniłymi trocinami i . Optymalna wysokość warstwy to 5-7 centymetrów.

W ten sposób mulczowanie pomaga również zaoszczędzić czas hodowcy, ponieważ po tej manipulacji można rzadziej pominąć spulchnianie i odchwaszczanie oraz podlewanie.

Zasady i cechy opieki nad mieczykami latem

Podwiązka na wsparcie 

Mieczyki są wysokimi roślinami z długimi, ciężkimi szypułkami, dlatego potrzebują podwiązki, aby je podtrzymać. Bez podparcia, pod ciężarem szypułki, mogą łatwo położyć się, oderwać, zwłaszcza przy wietrznej lub deszczowej pogodzie.

Jeśli masz sadzenie grupowe na zewnątrz, nie zaleca się przywiązywania każdego mieczyk do indywidualnej podpory. Konieczne jest wbicie kołków podtrzymujących na obwodzie klombu własnymi rękami, pociągnięcie między nimi sznurka i związanie wokół roślin.

Zasady i cechy opieki nad mieczykami latem

Hilling

Zaleca się wykonanie hillingu (czyli toczenia ziemi na dno rośliny). Zabieg pomoże cebulkom i systemowi korzeniowemu lepiej osadzić się w glebie, poprawi również odżywianie i przyczyni się do wolniejszego odparowywania wilgoci. Mieczyk hilling należy przeprowadzić, gdy rozwija się piąty liść, do wysokości 10 centymetrów.

Zasady i cechy opieki nad mieczykami latem

Najlepszy opatrunek 

Top dressing mieczyków na otwartym polu jest kluczem do długiego, bujnego i pięknego kwitnienia. Ale konieczne jest prawidłowe wykonanie, w przeciwnym razie zamiast pożądanej korzyści możesz zaszkodzić roślinom.

Notatka! Jeśli gleba na Twojej działce jest uprawiana, żyzna, wtedy nawozy powinny być stosowane w mniejszej ilości lub stężeniu.

Zaleca się karmienie mieczyków na otwartym polu zgodnie z następującym schematem (przybliżona szybkość nawadniania kodu korzeniowego wynosi 1 wiadro na 1 metr kwadratowy):

  • Pierwsze karmienie. Wytwarzana po posadzeniu cebul w otwartym terenie, w okresie aktywnego wzrostu pędów. W tym momencie konieczne jest wprowadzenie azotu , który pomoże budować zieloną masę i układać łodygi kwiatowe. Ważne jest, aby dodawać substancję z umiarem, w przeciwnym razie kwitnienie może być opóźnione. Lepiej karmić nawozami azotowymi w momencie, gdy wyrosną dwa lub trzy liście . Można stosować następujące nawozy azotowe:
    • Mocznik (mocznik) .
    • Siarczan amonu.
    • Azotan sodu.
    • Dziewanna . Aby przygotować nawóz organiczny, należy zalać 1 wiadro substancji 5 wiaderkami wody, wymieszać, pozostawić na 10-14 dni, regularnie mieszać. Przed zapłodnieniem mieczyków rozcieńczyć napar od 1 do 10.
    • Odchody z kurczaka . Należy wymieszać 1 część odchodów z 1 częścią wody, pozostawić na 3-5 dni do zaparzenia, regularnie mieszać. Przed użyciem rozcieńczyć 1 do 10 wodą.
    • Zielony nawóz (napar ziołowy) – konieczne jest wypełnienie beczki lub wanny trawą (na przykład pokrzywą), wskazane jest włożenie małej dziewanny, napełnienie wodą, pozostawienie na 10 dni. Przed użyciem rozcieńczyć napar od 1 do 8 (jedna część substancji na osiem części wody).

Przy okazji! W pierwszej połowie sezonu wegetacyjnego rośliny bardzo polubią karmienie nawozami humusowymi.

Również na tym etapie przydatny jest opatrunek dolistny (tj. Opryskiwanie) roztworem „Cyrkon”, „Epin-Extra”, „Cytovit”.

  • Drugie karmienie. Jej daty przypadają na 5-6 liści, przed początkiem pączkowania . Na tym etapie wzrostu kwiat potrzebuje  fosforu i potasu , są one potrzebne bezpośrednio do bujnego kwitnienia. Oprócz wymienionych substancji dozwolone jest niewielkie wprowadzenie azotu. Na przykład możesz użyć następujących nawozów potasowo-fosforowych:
    • Monofosforan potasu.
    • Superfosfat.
    • Superfosfat podwójny.
    • Mąka kostna.
    • Siarczan potasu.
    • Weglan potasu.  
    • Chlorek potasu (lub chlorek potasu). 
    • Popiół drzewny . Nawóz organiczny zawierający dużo potasu, mniej fosforu oraz pożytecznych mikro- i makroelementów. Napar można przygotować według następującego przepisu: wymieszać 200 gram popiołu i 10 litrów wody, wymieszać, odstawić na 10 dni, od czasu do czasu mieszając.
    • A także dodatkowo można dodać Nitroammofosku (kompleksowy nawóz zawierający potas, azot i fosfor).
  • Trzecie karmienie. Nawożenie mieczyków po raz trzeci powinno odbywać się w okresie pączkowania i na początkowym etapie wzrostu szypułek. Wprowadzane są nawozy fosforowo-potasowe  Możesz zastosować te same nawozy, co przy drugim karmieniu.
  • Czwarte karmienie – jest konieczne do długiego i bujnego kwitnienia. Konieczne jest wytwarzanie potasu (głównie), fosforu , azotu, a tutaj jest to niemożliwe. Na przykład możesz użyć: superfosfatu i siarczanu potasu (10 gramów każdej substancji) rozcieńcza się w 10-litrowym wiadrze wody.

Rada! Mieczyki wolą karmienie frakcyjne! Ogólnie procedura jest podzielona na cztery etapy, ale zaleca się podzielenie każdego etapu na 2: to znaczy podziel każde karmienie 2 razy (w odstępie 7 dni), a także podziel dawkę 2 razy.

Zasady karmienia mieczyków na otwartym polu:

  • Zaleca się stosowanie nawozów w postaci płynnej, w postaci suchej trudno osiągnąć wyraźny efekt.
  • Należy poczekać, aż substancje całkowicie rozpuszczą się w wodzie.
  • Możesz karmić rośliny dopiero po podlaniu zwykłą wodą! W przeciwnym razie możesz spalić korzenie.
  • Opatrunek dolistny (czyli opryskiwanie) można wykonać tylko wieczorem lub w pochmurny dzień. Pogoda powinna być sucha i spokojna.
  • Od początku drugiej połowy sierpnia nie można stosować nawozów pod kwiaty, gdyż roślina przygotowuje się do końca wegetacji i kwitnienia, a cebulki do kopania.

Rada! Jeśli nie masz czasu, okazji lub chęci, aby zaangażować się w karmienie i selekcję nawozów, możesz użyćspecjalistycznych nawozów do mieczyków lub po prostu do kwiatów  Na leku należy wskazać czas, dawkowanie, schematy aplikacji.

Cięcie kwiatów

Cięcie kwiatów mieczyk to nie tylko okazja do uzyskania pięknego bukietu, ale także sposób na pobudzenie formacji dzieci, które w przyszłości zamienią się w pełnoprawną cebulę.

Aby prawidłowo wyciąć kwiaty mieczyk, zaleca się przestrzeganie pewnych zasad:

  • Zabieg należy przeprowadzać tylko rano lub wieczorem.
  • Optymalny czas przycinania przypada po pierwszym lub drugim kwitnieniu, dzięki czemu można znacznie przedłużyć żywotność bukietu.
  • Zaleca się ostrożne cięcie u nasady liści bez dotykania liści. Dzięki temu można uniknąć dużej rany, minimalizując ryzyko zarażenia się chorobami. Również zachowanie liści (powinno być ich co najmniej 4-6) będzie miało korzystny wpływ na dojrzewanie cebulki.
  • Cięcie można wykonać tylko ostrym nożem, który został wcześniej zdezynfekowany.
  • Miejsce cięcia powinno znajdować się jak najniżej nad prześcieradłem, ale nie należy go dotykać.
  • Plastry muszą być ukośne.
  • Bezpośrednio po przycięciu zaleca się umieszczenie bukietu w ciemnym i chłodnym miejscu na 2-3 godziny.

Notatka! Przycinanie mieczyków po kwitnieniu i przed przechowywaniem można wykonać dopiero po wykopaniu rośliny.

Ważny! Po przycięciu kwiatów na bukiety nie można usunąć części nadziemnej, konieczne jest normalne dojrzewanie cebulek!

Choroby mieczyk: leczenie  i profilaktyka

Ważny! Podczas stosowania jakichkolwiek leków na szkodniki i choroby należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji i używać sprzętu ochronnego!

Wiele chorób upraw i kwiatów ogrodniczych jest trudnych do wyleczenia lub w ogóle nieuleczalnych. Dlatego nie można ignorować środków zapobiegawczych, które pomogą w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet śmierci roślin. Wymagane jest również bardzo uważne monitorowanie roślin, regularne badanie ich pod kątem oznak choroby.

Rada! Zaleca się leczenie mieczyków na choroby w celach profilaktycznych dwa lub trzy razy w sezonie. Na ratunek przyjdą preparaty grzybobójcze, na przykład Hom, Oxyhom, siarczan miedzi, Skor.

Rozważ popularne choroby, na które mogą przechodzić mieczyki:

Fusarium (sucha zgnilizna)

Niezwykle niebezpieczna choroba grzybicza, która powoduje śmierć roślin. Oznaki fusarium: słaby wzrost części nadziemnej i systemu korzeniowego, żółknięcie i wysychanie liści i łodygi (a proces ten zaczyna się od dolnych liści), na cebulki mają wpływ suche, przygnębione plamy, które mają czerwonawo-brązowy odcień , gniją podczas przechowywania.

Czynnikiem sprawczym fusarium jest grzyb glebowy, który może żyć w ziemi przez kilka lat . Zakażenie upraw kwiatowych może nastąpić przez cebulki lub glebę. 

Nadmiar organicznych nawozów azotowych, długotrwały brak podlewania (czyli przedłużająca się susza) lub nadmierna wilgotność powoduje suchą zgniliznę.

Notatka! Nie da się wyleczyć fusarium, można jedynie próbować ratować rośliny, które jeszcze nie zostały zakażone i prowadzić odpowiednią profilaktykę, co minimalizuje wystąpienie wyniszczającej dolegliwości.

Również traktowanie cebulek przed sadzeniem będzie doskonałą prewencją .

Zapobieganie mieczykom fusarium:

  • przy pierwszym znaku konieczne jest natychmiastowe wykopanie i zniszczenie (spalenie) dotkniętych osobników;
  • następnie po wykopaniu cebulek sąsiadujących z porażonymi roślinami należy je dokładnie zbadać, podejrzane należy bezwzględnie wyrzucić;
  • również takie cebulki należy wysuszyć i zdezynfekować przed sadzeniem, na przykład moczyć przez pół godziny w roztworze leku „Maxim” lub „Fundazol” zgodnie z instrukcją;

Ważny! Jeśli infekcja wystąpiła w ogrodzie kwiatowym, możliwe jest ponowne posadzenie cebulek tej kultury w tym obszarze dopiero po pięciu lub więcej latach.

Sklerotinioza (sucha czarna zgnilizna, sklerotinia)

Sklerotynoza grzybicza wyraża się w postaci ograniczonych, małych, ciemnych plamek, następnie liście zaczynają żółknąć, brązowieją, gniją (od podstawy). Na cebulkach widoczne są również oznaki sklerotynii: na ich powierzchni pojawiają się małe brązowe kropki, z czasem zamieniają się we wklęsłe czarne plamki, a łuski cebuli wysychają.

Czynnikami sprawczymi choroby są grzyby glebowe, które mogą przebywać w glebie bardzo długo (rośliny mogą zarazić się z gleby i przez zakażone cebulki).

Zwiększona kwasowość ziemi, nadużywanie próchnicy podczas karmienia, sadzenie roślin w zacienionych miejscach o zwiększonej wilgotności może wywołać patologię.

Metody leczenia, kontroli i profilaktyki sklerotynozy mieczyk:

  • leczenie preparatami grzybobójczymi zawierającymi miedź, na przykład Abiga-Peak, Hom;
  • obniżenie kwasowości gleby, na przykład poprzez wprowadzenie do gleby mąki dolomitowej, popiołu drzewnego;
  • zniszczenie dotkniętych roślin i cebulek (najlepiej je spalić);
  • sortowanie bulw przed przechowywaniem (zakażone okazy należy spalić).

Septoria (twarda zgnilizna)

Oznaki septorii na mieczykach: na liściach pojawiają się czerwono-brązowe plamki z ciemnym środkiem, na cebulki pojawiają się wodniste okrągłe plamki o ciemnym kolorze, później plamy zamieniają się w czarną zgniliznę. W niektórych przypadkach na cebulkach pojawiają się formacje, które wyglądają jak spalone obszary, które wyglądają jak strup.

Septoria chorób zakaźnych najczęściej występują na glebach kwaśnych, zubożonych, ciężkich i podmokłych. Rośliny zwykle zarażają się przy deszczowej pogodzie.

Możesz wyleczyć septariozę mieczyków i podjąć środki zapobiegawcze w następujący sposób:

  • jeśli uszkodzenie żarówek jest niewielkie, można wyciąć zakażone obszary ostrym zdezynfekowanym nożem, a następnie potraktować te miejsca jaskrawą zielenią („Diamond Green”);
  • mocno dotknięte żarówki muszą zostać spalone;
  • przed wiosennym sadzeniem w otwartym terenie materiał do sadzenia należy zdezynfekować w roztworze fungicydu, na przykład potraktowanym Vitaros, Maxim;
  • odtlenia glebę na miejscu.

Botrythiasis (brązowa zgnilizna cebulek, szara zgnilizna łodygi)

Choroba atakuje wszystkie części rośliny. Wyraża się to w następujący sposób: na liściach pojawiają się liczne brązowe plamy, które następnie łączą się i tworzą brązowe obszary, po wyschnięciu i obumarciu liści pojawiają się również plamy na kwiatach, obwisają, a łodygi i cebulki ulegają gniciu.

Grzyby chorobotwórcze przenoszone są przez wodę i wiatr. Choroba grzybicza może wystąpić przy mokrej i chłodnej pogodzie. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas uprawy roślin w polu oraz podczas przechowywania cebul.

Możliwe jest leczenie botrytiozy mieczyków i prowadzenie profilaktyki według następującego schematu:

  • profilaktycznie spryskuj kwiaty i glebę około 2 razy w miesiącu, używając 1% roztworu siarczanu miedzi lub płynu Bordeaux;
  • jeśli zauważysz dotknięte rośliny, należy je wykopać i spalić;
  • pod koniec sezonu cebulki należy wykopać i dokładnie zbadać, dotknięte okazy należy spalić, resztę dobrze wysuszyć;
  • przed sadzeniem w otwartym terenie, w przyszłym sezonie należy namoczyć w roztworze fungicydu, na przykład „Fundazol”, „Maxim”.

Bakteryjny rak korzenia

Bakteryjny rak korzenia powoduje uszkodzenie szyjki korzeniowej i podstawy łodygi. Oznaki choroby: na korzeniach tworzą się szorstkie narośla.

Przyczyną choroby są bakterie glebowe, a uszkodzenie materiału sadzeniowego podczas przechowywania i sadzenia, uszkodzenie szyjki korzeniowej i podstawy łodygi podczas pielęgnacji podczas uprawy na otwartym terenie może wywołać dolegliwość.

Leczenie i zapobieganie są proste: przed przechowywaniem należy dokładnie sprawdzić cebulki i wyeliminować uszkodzone, zdeformowane, zbyt płaskie okazy, żarówki, które mają mokre lub suche plamy. Ponadto konieczne jest natychmiastowe wykopanie i zniszczenie roślin dotkniętych chorobą, a glebę w tym miejscu należy potraktować preparatami grzybobójczymi.

Notatka! Nie można sadzić kwiatów na obszarze, na którym znaleziono chore rośliny przez co najmniej dwa do trzech lat.

Parch bakteryjny (choroba lakierowa)

Przy takiej dolegliwości w strefie korzeniowej tworzą się czerwonobrązowe plamy o różnych nieregularnych kształtach (czasem też błyszczą), brodawki i owrzodzenia. Później stają się większe i prowadzą do gnicia, a liście rośliny w tym momencie żółkną i zaczynają wysychać od góry.

Choroba zakaźna wywoływana przez bakterie najczęściej występuje na glebach zasadowych, podmokłych, ciężkich, przy deszczowej pogodzie.

Środki do kontroli i zapobiegania parchowi bakteryjnemu mieczyków:

  • jeśli w twojej okolicy wody gruntowe leżą wysoko do powierzchni gleby lub miejsce jest po prostu podmokłe, należy wykonać dobry drenaż;
  • jeśli twój domek letniskowy lub miejsce prywatnego domu ma glebę alkaliczną, zaleca się zakwaszenie jej, na przykład dodanie kwaśnego torfu wysokiego lub wlanie mieszaniny wody i octu (50 mililitrów octu na 10 litrów wody );
  • jeśli cebulki nie są poważnie uszkodzone, możesz odciąć miejsca ostrym nożem i potraktować jaskrawą zielenią;
  • mocno uszkodzone kwiaty należy wykopać i spalić;
  • przed przechowywaniem dokładnie sprawdzić materiał do sadzenia po przechowywaniu.

Mozaika, żółtaczka, plamka pierścieniowa

Chociaż są to różne choroby wirusowe, które powodują wewnątrzkomórkowe wirusy pasożytnicze, można je uogólnić, ponieważ ich objawy, środki zwalczania, leczenie i profilaktyka są podobne.

Mozaika, żółtaczka, plamienie pierścieniowe są często wywoływane przez szkodniki owadzie, na przykład wciornastki, kleszcze, mszyce, ponieważ to one przenoszą patogeny wirusowe.

Te choroby wirusowe powodują zniszczenie chlorofilu. Pojawiają się jako przypadkowo ułożone jasne plamki, paski, pierścienie na kwiatach i liściach. Z powodu choroby kwiaty i cebulki stają się mniejsze, a strzałki kwiatowe powiększają się. Również te dolegliwości mogą często powodować deformację roślin: guzowatość, marszczenie, kręcenie się, skręcanie.

W szczególności żółtaczka może powodować karłowatość kwiatów, krzaczastość, łamliwość liści i wzrost.

Ważny! Niestety takich wirusowych chorób mieczyk nie da się wyleczyć ! Dlatego hodowca ma dwie możliwości:

  1. Dbaj o rośliny i podejmuj środki zapobiegawcze , aby zapobiec infekcji.
  2. Jeśli jednak doszło do infekcji, należy natychmiast wykopać chore rośliny wraz z cebulkami i spalić je!

Jako środek zapobiegawczy powinieneś:

  • terminowo leczyć rośliny ze szkodników owadzich;
  • regularnie odchwaszczać ogród kwiatowy z chwastów, zapobiegając zarastaniu.

Zapobieganie i zwalczanie szkodników mieczyk

Mieczyki na otwartym polu mogą zarażać różne szkodniki: wciornastki, gąsienice, mszyce, przędziorki. Jak wspomniano powyżej, mogą stać się nosicielami bardzo groźnych chorób wirusowych.

Zaleca się wykonywanie zabiegów profilaktycznych przeciwko szkodnikom dwa lub trzy razy w okresie letnim przy użyciu preparatów owadobójczych np. Fitoverm, Actellik, Karbofos. Musisz działać zgodnie z instrukcjami.

Możesz użyć środków ludowych, na przykład naparów i wywarów z krwawnika, glistnika, tytoniu. Są jednak mniej silne i skuteczne.

profilaktyce przeciw kleszczom i wciornastkom cebulki można leczyć następującymi środkami: weź proszek „Aktara” i „Confidor” na czubek noża i wymieszaj z 50 gramami zwykłego proszku dla niemowląt. Cebulki i niemowlęta należy pozostawić w tym proszku na 24 godziny, a następnie usunąć z nich resztki substancji.

W przypadku kleszczy, wciornastków i mszyc można przeprowadzić kilka zabiegów preparatem owadobójczym „Fitoverm”.

Notatka! Ogólnie rzecz biorąc, pojawienie się niebezpiecznych chorób i szkodników mieczyk jest spowodowane niewłaściwą pielęgnacją i technikami uprawy, naruszeniem warunków przechowywania cebul. Dlatego wielu problemom można zapobiec, stosując wszystkie powyższe środki.

Obecnie zaangażowani są nie tylko hodowcy z południowych regionów, na przykład Terytorium Krasnodaru (Kuban), ale także mieszkańcy chłodniejszych regionów, na przykład Syberii, Uralu, Środkowego Pasa (obwód moskiewski) i regionu leningradzkiego uprawa mieczyków na otwartym polu. W każdym miejscu, w różnych strefach pogodowych i klimatycznych, a zwłaszcza w regionach o zimnych latach, musisz odpowiednio dbać o szpikulec, tylko dzięki wysokiej jakości pielęgnacji możesz osiągnąć piękne kwitnienie!


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy