Jak orchidee rosną w naturze, jak orchidea phalaenopsis rośnie na drzewie

Niezwykle piękne i wyrafinowane, pełne wdzięku, a nawet przewiewne – to wszystko o storczykach, które są bardzo popularne w ogrodnictwie domowym. Ale niewiele osób wie, jak storczyki rosną w naturze, kiedy pojawiły się w Europie i jak dotarły do ​​.

Dla mieszkańców metropolii storczyki prezentowane są najczęściej na sklepowych półkach, parapetach mieszkań czy na wystawach. Wydają się egzotyczne, rosną w gorących lasach Amazonii.

Storczyki na wolności

W rzeczywistości orchidea na wolności jest dość powszechną i odporną rośliną, łatwo dostosowującą się do wszelkich warunków. Rośliny można znaleźć prawie na całej planecie, we wszystkich strefach klimatycznych, z wyjątkiem Antarktydy. Na terenie byłego ZSRR występuje około 49 gatunków tych roślin.

Niewątpliwie większość z nich występuje w lasach tropikalnych, gdzie natura stworzyła najkorzystniejsze warunki: wysoki procent wilgotności, cyrkulację powietrza, ochronę przed palącym słońcem.

Uwaga! W tropikach przeważają odmiany gatunków epifitycznych rosnących w górę, aw klimacie umiarkowanym lądowe gatunki bylin z dobrze rozwiniętą bulwą kłączową.

Rozmnażanie Phalaenopsis w domu: przykłady dzieci i sadzonek

Konwencjonalnie terytorium wzrostu orchidei jest podzielone na cztery strefy:

  • pierwsza grupa obejmuje USA, Amerykę Środkową i Południową oraz inne regiony położone w pobliżu równika. W tej strefie klimatycznej stworzone są wszelkie warunki do wzrostu kwiatu, więc można tam znaleźć wszystkie rodzaje orchidei;
  • skaliste tereny Andów i brazylijskich gór, terytorium całej Azji Południowo-Wschodniej. W tej strefie klimatycznej nie jest tak gorąco, ale poziom wilgotności utrzymuje się na wysokim poziomie, więc występują tu również wszystkie rodzaje storczyków. To tutaj na wolności rośnie najczęściej phalaenopsis;
  • trzecia naturalna strefa wzrostu kwiatów obejmuje stepy i płaskowyże o klimacie mniej sprzyjającym niż w tropikach czy na równiku. Gatunki lądowe, występują tu pomniejsze typy roślin epifitycznych;
  • w czwartej strefie o klimacie umiarkowanym storczyki nie są tak rozpowszechnione jak we wszystkich innych strefach. Występuje tu tylko kilka gatunków lądowych, i to w ograniczonej liczbie.

Obszar orchidei jest duży

Dziś orchideę można bez trudu wyhodować w domu, ale skąd się ona wzięła w metropoliach? Sam kraj pochodzenia kwiatu nie jest znany, ale pierwsze wzmianki znajdują się w rękopisach chińskich datowanych na 500 rpne. mi. Według odniesień historycznych słynny filozof Konfucjusz napisał, że zapach kwiatu przypomina słowa miłości kochających serc.

Również w Chinach naukowcy znaleźli rękopis datowany na 700 rpne. BC, w którym szczegółowo opisano, jak artysta V. May uprawiał kwiat w małej doniczce. Od tego czasu ludzie na całym świecie poznali ten niesamowity kwiat, jego piękno, zapach i właściwości lecznicze.

Ale prawdopodobnie najpiękniejszą nazwę kwiatowi nadał starożytny grecki filozof i myśliciel Teofrast, który znalazł roślinę z pseudobulwami i nazwał ją „Orchis”. W tłumaczeniu z języka starożytnych Greków oznacza to „jądro”. A wszystko to wydarzyło się w 300 wieku. pne mi.

Pierwsza wzmianka o orchidei została odnotowana w Chinach

Pomimo tego, że storczyki różnią się odmianami i gatunkami, ich cykl życia jest długi – średnio od 60 do 80 lat. Ale w przyrodzie są też długie wątróbki, których wiek może przekroczyć sto lat, jest mało prawdopodobne, aby takie domy mogły rosnąć.

W tym samym czasie rośliny są bezpretensjonalne i całkiem znośne. Nie boją się zmian temperatury, a wręcz przeciwnie, brak światła jest postrzegany jako dobry.

Uwaga! Od czasów starożytnych Chin uprawiany był w domach szlacheckich rodzin, przekazując go w drodze dziedziczenia, co świadczy również o długowieczności storczyków.

Kiedy i jak roślina została po raz pierwszy wprowadzona do Europy

Storczyk został sprowadzony na terytorium Europy w XVIII wieku, kiedy marynarze odkryli nowe wyspy i ziemie. Stamtąd ta egzotyczna roślina została sprowadzona do bogatej szlachty. Istnieje nawet legenda, że ​​angielski botanik otrzymał w prezencie prawie wysuszoną bulwę orchidei. Ale uwaga i odpowiednia opieka doprowadziły do ​​tego, że ożyła i wykiełkowała.

Uwaga! To właśnie ten przypadek jest uważany za punkt wyjścia w Anglii do mody na orchidee, a następnie w Europie.

Tak więc w 1804 roku opublikowano nawet książkę o pielęgnacji i uprawie, rozmnażaniu storczyków. Na przykład w książce opisano kwiat nazwany na cześć żony wiodącego orchidofila K. Engelgarda.

Druga fala popularności kwiatów to okres powojenny, kiedy egzotyczny kwiat został sprowadzony z Niemiec, gdzie był specjalnie uprawiany w szklarniach Goeringa. Wszystkie rośliny zostały honorowo przeniesione do Moskiewskiego Ogrodu Botanicznego.

Orchidea Phalaenopsis w naturalnym środowisku na drzewie

Zgodnie z oficjalnymi dokumentami orchidea Phalaenopsis po raz pierwszy pojawiła się w Europie na początku XVIII wieku. Phalaenopsis w przyrodzie wywarł niezatarte wrażenie na odkrywcach, po czym znalazł się w domach wielu wielbicieli niezwykłych roślin.

Jego piękno zadziwia wielu, a hodowcy wkładają wiele wysiłku w uprawę w szklarniach, ale wszyscy zawiedli. Ale dopiero po półtora wieku ten typ orchidei rosnącej na drzewie pojawił się na parapetach wielu miłośników i wielbicieli tego niesamowitego kwiatu.

Ważny! Przy uprawie tego typu orchidei ważna jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Ale prosta szklarnia tutaj nie pomoże, ponieważ roślina potrzebuje stałego przepływu powietrza.

Orchidea Phalaenopsis w naturalnym środowisku na drzewie

W naturze nikt nie był specjalnie zaangażowany w rozmnażanie tego gatunku, rosną i rozmnażają się samodzielnie. W tropikach można je znaleźć prawie na każdym rogu, mogą wisieć na dowolnej powierzchni, na której można po prostu przymocować korzenie. W samej rozecie liści należy wybić szypułkę, na której będą znajdować się kwiaty lub nasiona.

System korzeniowy epifitów jest potężny, ma pewne zgrubienia, w których gromadzi się wilgoć i związki odżywcze. Tropiki są uważane za najbardziej sprzyjający region uprawy, gdzie warunki naturalne, temperatura i wilgotność, obfitość światła tworzą prawdziwe dzieła sztuki kwiatowej, uderzające kolorami i kształtami.

Ważny! Ta roślina również znajduje się na drzewie, ale nie jest klasyfikowana jako gatunek pasożytniczy.

W swoim naturalnym środowisku ten typ orchidei przystosował się do życia bez gleby, wykorzystując drzewa i liany jako podporę, wchłaniając przy ich pomocy maksymalną wilgotność i składniki odżywcze. Ale taki tandem nie wyklucza faktu, że phalaenopsis może rosnąć zarówno na zboczach górskich, jak i na skalistym terenie. Najważniejsze jest obfitość wilgoci.

Okazy domowe mogą być nie tylko tymi, które rosną w ich naturalnym środowisku, ale także hodowane są odmiany hybrydowe. Często są wynikiem długiej i żmudnej pracy hodowców.

Ponadto warunków, które istnieją dla kwiatu, nie można odtworzyć w domu w mieszkaniach i domach. Wcześniej miłośnicy tych kwiatów stwarzali warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków utrzymania i rozwoju kwiatu, ale była to zbyt żmudna praca. Dlatego hodowcy stopniowo wyhodowali nowe odmiany, które są mniej wymagające pod względem warunków, potrafią czuć się komfortowo w mieszkaniu.

Uwaga! Dziś w domach i mieszkaniach można spotkać gatunki storczyków, które przystosowały się do wzrostu nie na drzewach, ale w ziemi. Doceniają ich zarówno za ich piękno, jak i za bezpretensjonalność.

Podobnie, domowe gatunki storczyków mają krótszy cykl życiowy. A jeśli w naturze żywotność orchidei waha się między 60-80 latami, a nawet 100, to domowe odmiany hybrydowe żyją około 8-10 lat.

Inną różnicą między storczykami w pomieszczeniach a tymi, które rosną w ich naturalnym środowisku, jest bujne i obfite kwitnienie. Często kwiaty domowe wybijają szypułkę przez prawie cały rok, kiedy dzikie orchidee kwitną tylko latem.

Różnica między domowymi i dzikimi storczykami

W dzikich, naturalnych warunkach wzrostu tego niesamowitego kwiatu można spotkać sporą liczbę storczyków – oryginalnych i nietypowych, inne mogą być podobne do odmian udomowionych. Ale niezależnie od tego, czy są to domowe orchidee, czy dzikie okazy, wszystkie są niesamowicie piękne, a większość z nich emanuje przyjemnym aromatem. Są nawet używane w medycynie i kosmetologii.

Zatem orchidea rośnie praktycznie na całym terytorium planety, gdzie są do tego odpowiednie warunki. Wysoka wilgotność i temperatura, dużo światła – a tu przed kwiaciarnią jest niesamowite dzieło natury i rąk botaników.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy