Jak zakryć róże na zimę: jak właściwie przygotować się do zimowania na środkowym pasie

Być może każdy czytelnik zgodzi się, że to róża jest jedną z najpiękniejszych roślin. Nic dziwnego, że wielu uprawia je w swoich domkach letniskowych lub w pobliżu domów prywatnych. Jednak wraz ze zbliżającą się zimą każdy kwiaciarnia musi wymyślić, jak okryć róże na zimę, aby przetrwać ten trudny czas, a wiosną znów cieszyć się pięknem i zapachem kwiatów.

Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, czy musisz w ogóle zakrywać róże jesienią, czy można tego uniknąć. Zależy to od dwóch czynników – regionu i różnorodności kwiatów. Jest całkiem jasne, że im ostrzejsze zimy, tym poważniejsza powinna być izolacja. Na przykład w regionach południowych, gdzie temperatury rzadko spadają znacznie poniżej zera, całkiem możliwe jest nie przykrywanie krzaków. I odwrotnie, na północy, gdzie pierwsze przymrozki mogą nadejść już pod koniec września, nie da się obejść bez dobrego schronienia.

Ogród jest gotowy do zimowania

Ponadto niektóre odmiany dość łatwo tolerują niskie temperatury. Do nich zwykle zalicza się:

Oczywiście nie jest to pełna lista odmian odpornych na zimę. Dlatego kupując krzewy w sklepie lub biorąc od znajomych, nie będzie zbyteczne, aby dowiedzieć się, jak przygotować róże do zimowania i czy w ogóle jest to konieczne dla określonych odmian. Jeśli rozmowa dotyczy zwykłej dzikiej róży i jej wielu odmian, odpowiedź jest jednoznaczna – bez schronienia łatwo przezimuje.

Kolejne pytanie brzmi, czy odmiany odporne na mróz wymagają schronienia. Okazuje się, że nie. Niektóre odmiany, zwłaszcza te wyhodowane w surowej Kanadzie, nie potrzebują schronienia. Ale to wcale nie znaczy, że nie muszą być odpowiednio przygotowywane do zimowania – o tym później. Jednak ważne jest, aby izolacja nie była dla nich wcale konieczna.

Jak przykryć hortensję na zimę – przygotowanie krzewów jesienią do zimowania

Za najbardziej ciepłolubne odmiany uważa się większość egzotycznych róż, a także herbaty miniaturowe, pnące i hybrydowe. Potrzebują specjalnej ochrony zimą. Krzewy muszą być nie tylko dobrze rozrzucone, ale także izolowane od góry, a nawet te najbardziej ciepłolubne należy całkowicie zakopać.

Zapamiętaj mnie ! Róż nie należy umieszczać na nizinach – wiosną gromadzi się tu zimna woda ze stopu, która może uszkodzić rośliny aż do ich śmierci.

Jeśli mówimy o najzimniejszych regionach, gdzie temperatura spada do -30-40 stopni i utrzymuje się na tym poziomie przez tygodnie, to warto uprawiać róże w specjalnych doniczkach. Dzięki temu latem można je wynieść do ogrodu, aw zimnych porach roku przenieść do pomieszczenia chronionego przed mrozem – szklarni lub na werandę. Chociaż jest to kłopotliwe, jest to prawdopodobnie najbardziej niezawodny sposób na zachowanie ulubionych kwiatów.

Jak przykryć róże, aby utrzymać je w zimie

Kolejnym poważnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału na ocieplenie zimą. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli śnieg w regionie jest bardzo ciężki i zanim nadejdą pierwsze prawdziwe mrozy, nie można zastanawiać się, jaki jest najlepszy sposób na ocieplenie kwiatów. Ale w wielu regionach należących do środkowego pasa temperatura może spaść do niebezpiecznego poziomu na długo przed tym, zanim ziemia zostanie pokryta grubą warstwą śniegu. Dlatego należy z wyprzedzeniem pomyśleć o najlepszym sposobie przykrycia krzaków, aby chronić je przed zimnem.

Ta opcja jest odpowiednia w przypadkach, gdy duża liczba krzewów róż jest skoncentrowana w jednym miejscu, na przykład na powierzchni 10-20 metrów kwadratowych.

Uwaga ! Niepożądane jest stosowanie polietylenu jako materiału pokrywającego. Nie przepuszcza wilgoci, co może powodować pleśń i gnicie na krzakach, co spowoduje znaczne szkody dla roślin.

Tuż nad krzakami powstaje niewielka konstrukcja – rama o wysokości około 50-100 cm wykonana z litych desek, pręta lub płyty. Od góry rama jest zamykana odpowiednim materiałem – od pokrycia dachowego po lutrasil. Główną funkcją konstrukcji jest zatrzymywanie ciepła pochodzącego z gruntu i ochrona przed zimnem. Jednocześnie zadaszenie pozostaje otwarte z boków, aby zapewnić wentylację i odprowadzić nadmiar wilgoci. Dopiero gdy temperatura powietrza spadnie do -5-8 stopni, schronienie należy zamknąć od końców, ostatecznie chroniąc krzaki przed chłodem. Zimą cała rama zostanie pokryta śniegiem, a izolacja termiczna stanie się jeszcze skuteczniejsza.

Rama może być metalowa

To schronisko dla róż jest proste i niezawodne. Ale oczywiście, jeśli krzaki są rozproszone po całym terenie, to wzniesienie schronienia nad każdym z nich jest nie tylko kłopotliwe, ale także całkowicie nieskuteczne ze względu na mały obszar.

Innym sposobem niezawodnego zamykania róż krzewów jest użycie świerkowych gałęzi. Ta technologia jest skutecznie stosowana od wielu dziesięcioleci. Dodatkowo zadaszenie to doskonale nadaje się na pojedyncze krzewy, posadzone w dużej odległości od siebie. Wystarczy zamknąć krzewy grubą warstwą świerkowych gałęzi, aby bez problemu zniosły nawet bardzo ostrą zimę.

Duże naręcza doskonale zatrzymują ciepło emanujące z ziemi, a także niezawodnie chronią przed zimnymi wiatrami. Igły, a właściwie powietrze między nimi, tworzy rodzaj futra, które zapewnia dobrą izolację termiczną. Ważne jest również, aby w ogóle nie przeszkadzał w naturalnym usuwaniu wilgoci – nie ma co się obawiać, że na skutek wysokiej wilgotności pojawi się pleśń czy gnicie. Ziemia i krzewy oddychają swobodnie i świetnie się czują.

Prosty i niezawodny sposób

Dodatkowym plusem jest ochrona przed infekcjami i niektórymi pasożytami. Faktem jest, że igły są naturalnym środkiem antyseptycznym. Dlatego nawet podczas nieoczekiwanych odwilży, w których wiele krzewów jest atakowanych przez bakterie, róże świetnie czują się pod świerkowymi gałęziami.

Niestety jest tu też wada. Jednak nie zawsze można zdobyć świerkowe gałęzie. Nie pójście do lasu po to, żeby ścinać świerk i ścinać jego gałęzie – z pewnością będzie to uznane za kłusownictwo, a drzewo z pewnością będzie szkoda dla miłośników kwiatów. Ale jeśli istnieje taka możliwość (na przykład podczas przeprowadzania wycinki sanitarnej), to schronienie pod świerkiem będzie doskonałym rozwiązaniem.

Stosowanie agrofibry, spunbondu i geowłókniny

Oczywiście mówiąc o tym, która pielęgnacja róż jest lepsza, nie można nie wspomnieć o nowoczesnych materiałach, takich jak geowłókniny, spunbond i inne. Ogólnie opcja jest dość skuteczna, ale nie zawsze i tylko przy prawidłowym zastosowaniu izolacji.

Używanie materiału pokrywającego

Odpowiednią ilość materiału pokryciowego można kupić w prawie każdym specjalistycznym sklepie. Następnie muszą tylko pokryć obszar różami, tworząc małą poduszkę powietrzną nad glebą. Na krawędziach materiał mocuje się cegłami, kamieniami, deskami lub innymi ciężkimi przedmiotami, aby nie został zdmuchnięty przez wiatr. Podobnie jak w przypadku wiatrołapu, wada jest dokładnie taka sama – zupełnie nie nadaje się do wolnostojących krzewów. Ale dla dużych klastrów – całkiem.

Ważne ! Kupując geowłókniny i inne materiały pokryciowe, zaleca się, aby ich gęstość wynosiła co najmniej 60 g / m2. m. Oczywiście mniej gęste odpowiedniki są tańsze, ale jakość izolacji termicznej jest gorsza.

Niestety, niektórzy ogrodnicy nie do końca rozumieją, jak działają takie grzejniki i po prostu owijają poszczególne krzewy geowłókniną lub agrofibrą. A potem narzekają, że materiał nie zadziałał, a krzaki zamarzły. Nie jest to zaskakujące – same rośliny nie wytwarzają ciepła. Dlatego głównym zadaniem jest zatrzymanie ciepła pochodzącego z gruntu. Musisz więc pokryć jak największy obszar, a nie tylko pień roślin.

Jak przycinać róże po kwitnieniu latem, aby ponownie zakwitły

Bardzo ważne jest również, aby dowiedzieć się, kiedy zacząć przygotowywać róże do zimowania. Oczywiście zależy to w dużej mierze od klimatu na danym obszarze, a także od pogody. Dlatego nie można tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Aby chronić róże i przygotować się na zimę, przycinanie i ocieplenie w czasie, powinieneś skupić się na mniej więcej następujących danych:

  • Region moskiewski i środkowy pas – od końca października do początku listopada. Nie należy obawiać się wczesnych przymrozków – większość róż (poza odmianami tropikalnymi) z łatwością wytrzymuje krótkotrwałe ochłodzenie do -15 stopni. Liście oczywiście odpadną, ale sama roślina nie ucierpi.
  • Syberia i Ural – należy kierować od początku do połowy października. W każdym razie wskazane jest ścisłe monitorowanie pogody. Jeśli według prognoz obiecują zimny trzask do -15 stopni i poniżej, a nie są to zwykłe mrozy, po których wrócą ciepłe dni, ale prawdziwy nadejście chłodów, to już warto ocieplić ulubione kwiaty.
  • Regiony południowe – w większości przypadków izolacja nie jest w ogóle potrzebna. Należy to zrobić tylko wtedy, gdy prognozy przewidują mroźną zimę z częstymi zimnymi trzaskami poniżej -15 stopni.
  • Co lepiej zgiąć lub wyciąć róże przed schronieniem

    Samo przykrycie nie wystarczy przygotować róż do zimowania. Przed zaizolowaniem krzewów należy je odpowiednio przygotować. A tutaj masz dwie opcje – przycinanie i zginanie.

    Wydawałoby się, że przycinanie roślin jest znacznie łatwiejsze niż schylanie się. Jednak jak pokazuje praktyka, ta metoda nie jest zbyt skuteczna. Nawet jeśli odetniesz krzaki, wierzchołki będą nadal wysychać zimą i trzeba będzie je ponownie przyciąć na wiosnę. Dlatego lepiej tego nie robić, ale natychmiast przejść do gięcia.

    Ale zaginanie krzewów to również bardziej skomplikowana procedura, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Należy je bardzo ostrożnie i całkowicie zgiąć, mocując je na ziemi za pomocą długich metalowych prętów. Oto tylko niektóre krzaki mają dość grube, sztywne pnie. W rezultacie, gdy hodowca zacznie je układać, po prostu pękają.

    Musisz schylić się ostrożnie, ale mocno

    Zapamiętaj mnie ! Przed przygotowaniem do zimowania rośliny należy spryskać pięcioprocentowym roztworem siarczanu żelazawego, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy podczas roztopów. Ponadto pożądane jest przetwarzanie nie tylko samej rośliny, ale także działki w promieniu 30-40 cm wokół łodygi.

    Aby zapobiec łamaniu się gałęzi, zabieg należy przeprowadzić przed nadejściem mrozu, po którym krzaki staną się kruche. Praca jest często opóźniona o cały miesiąc. Co 4-6 dni musisz stopniowo dociskać krzaki do ziemi, mocując w tej pozycji. Wtedy, jeśli zaczniesz pod koniec września lub na początku października, przed mrozem na pewno będzie można ugiąć krzewy i zapewnić im komfortową zimę.

    Niektóre pędy są tak elastyczne, że nawet przy takim podejściu wracają do swojej pierwotnej pozycji, wyciągając metalowe kołki z ziemi. Problem rozwiązują bardziej radykalne metody. Krzewy są dociskane deską, na której układa się kilka cegieł. Już po tygodniu takiego „dociskania” rośliny zajmują żądaną pozycję – pozostaje tylko je przypiąć szpilkami i usunąć deskę z cegieł.

    Oczywiście wygląda to dość okrutnie, ale w rzeczywistości roślina nie jest skrzywdzona i wiosną, wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, aktywnie regeneruje się i czuje się świetnie – znacznie lepiej niż gdyby została pozostawiona na całą zimę.

    Pamiętając, jak przykryć róże na zimę, nawet początkujący ogrodnik może z łatwością zapewnić wygodne schronienie swoim ulubionym krzewom. Dlatego wiosną rośliny szybko opamiętają się i przez całe lato zachwycą otoczenie wspaniałymi kwiatami.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy