Jak uprawiać rozmaryn na zewnątrz, sadzić, rozmnażać i pielęgnować

Wielu doświadczonych ogrodników i amatorów uprawia różnorodne zioła – zarówno na podwórku, jak i na parapecie w doniczkach. Oprócz zwykłego koperku, pietruszki, bazylii i tymianku na popularności zyskuje również rozmaryn. Czy można wyhodować tę europejską przyprawę i jak to zrobić?

Jak wygląda rozmaryn, do jakiej rodziny należy

Przede wszystkim należy pamiętać, jak poprawnie zapisuje się nazwę kultury: razmarin lub rozmaryn. Tylko rozmaryn, nic więcej.

Roślina ta jest krzewiasta, jej ojczyzną jest Morze Śródziemne, a dokładniej – część zachodnia, gdzie trawa ta rośnie praktycznie jak chwast – wszędzie. Miejsca z upalnym latem, takie jak Krym, Krasnojarsk – specjalnie mu się podoba. Dobrze rośnie również na Ukrainie.

Rozmaryn to krzew o niesamowitej urodzie

Rodzina Lamiaceae, która obejmuje różne rodzaje rozmarynu, należy do dużego rodzaju zwanego Rosemary. Po łacinie nazwa rośliny brzmi jak Rosmarinus officinalis.

Krzewy rośliny powstają z długich pędów, które z czasem stają się zdrewniałe. Liście lancetowate, z zagiętymi brzegami, ciemnozielone powyżej i biało-srebrne poniżej, z mocnym i jasnym korzennym aromatem. Wielu nie potrafi powiedzieć, jak pachnie rozmaryn, ponieważ jego zapach jednocześnie oddaje nuty igieł, eukaliptusa, żywicy, kamfory i cytryny. Smak młodych pędów i liści płonie, z gorzkim posmakiem.

Dorosły krzew rozmarynu w optymalnych warunkach klimatycznych może osiągnąć trzy metry wysokości. Istnieją jednak dwa główne typy tej rośliny, które różnią się opisem: te, które rosną w górę i te, które pełzają, rozszerzając się wszerz. W centralnej krzewy rozmarynu zachowują się skromniej, a ich średni rozmiar to około 70 cm wysokości i szerokości.

Ważny! W okresie kwitnienia, w zależności od odmiany, pokryte są małymi kwiatami w kolorze białym, jasnoniebieskim, niebieskim, liliowym, różowym. Owocem jest mały orzech.

System korzeniowy jest silnie rozgałęziony, sięgający do dwóch metrów w głąb gleby.

Czym więc jest rozmaryn i jakie ma zastosowanie? Roślina ta stała się sławna wiele wieków temu. Według niektórych legend błękitny kolor kwiatów zawdzięcza Maryi Dziewicy, która nałożyła swój płaszcz na krzak, aby chronić Dzieciątko Jezus przed gorącem słońca. Według innych legend przyczyną pojawienia się kwiatów rozmarynu były krople morskiej piany, w których urodziła się bogini miłości i piękna – Afrodyta z Greków i Wenus z Rzymian.

Niesplik kaukaski – rośnie w ogrodzie w otwartym polu

Od czasów starożytnych gałązki rozmarynu trafiały w ręce zmarłych, aby oświetlić im drogę do królestwa cieni – Egiptu. Dodawano go również do bukietu ślubnego, ozdabiali suknie ślubne nowożeńców i dawali małe bukiety gałązek rozmarynu gościom w średniowiecznej Europie.

Ciekawostka: w różnych czasach, w różnych miastach i krajach rozmaryn był uważany za roślinę kochanków. A jeśli po ślubie gałązka rozmarynu zasadzona przez młodych małżonków zaczęła rosnąć – to obiecywało małżonkom długie i szczęśliwe życie, pełne miłości i harmonii.

Do gotowania używa się suszonych liści przypraw i świeżych pędów

Figi – pielęgnacja i uprawa w otwartym polu, przycinanie

Dziś ta przyprawa z pewnością podbija serca smakoszy z całego świata: pytanie, gdzie dodać rozmaryn, ma wiele odpowiedzi. Suszone liście dobrze komponują się z rybami i mięsem, a także wieloma duszonymi lub pieczonymi warzywami. Gotowe dania są również dekorowane świeżymi liśćmi i pędami.

Ważny! Ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych i dość jasny aromat przyprawa ta wymaga bardzo ostrożnego i niezwykle dozowanego stosowania.

Najczęściej zioło dodaje się na kilka minut przed końcem gotowania, aby dodać do potrawy ciekawy akcent. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zakłócenia aromatu i smaku samych składników.

Zioło ma dobre właściwości przeciwzapalne i gojące rany, a przy niskich wartościach normalizuje ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na układ nerwowy i łagodzi bóle głowy. Buliony rozmarynu stosuje się przy przeziębieniach, chorobach żołądka, a także jako środek żółciopędny i moczopędny. Dzięki tym właściwościom przydaje się zbiór i suszenie rozmarynu do uzupełnienia domowej apteczki.

Wiadomo, że rozmaryn to roślina ciepłolubna, więc wielu ogrodników ma pytanie: jak sadzić rozmaryn, skoro w kraju praktycznie nie ma słońca?

Przed posadzeniem rośliny musisz zdecydować, czy rozmaryn będzie wieloletni czy roczny? Sama roślina jest wieloletnia, ale nie zawsze można zapewnić jej warunki do zimowania lub przeszczepu, dlatego czasami uprawia się ją tylko przez jeden sezon. W regionie moskiewskim i ogólnie w regionach o mroźnych zimach jest to roślina jednoroczna.

Sadząc rozmaryn należy uważać na sadzonkę

W każdym razie należy pamiętać, że przyprawa uwielbia słońce i ciepło, nie toleruje ekstremalnych temperatur, zimnej pogody i dużej ilości wilgoci. Dlatego najlepszym miejscem do sadzenia będzie strona południowa lub wschodnia, dobrze oświetlona przez słońce. Krzewy najlepiej sadzić wzdłuż południowej strony domu – ochroni to roślinę przed silnymi wiatrami, a w pomieszczeniach zapanuje lekki przyjemny aromat.

Konieczne jest wybranie takiego miejsca, aby nie doszło do stagnacji wody, w przeciwnym razie roślina umrze bardzo szybko. Tymianek, bazylia, laur, koperek i pietruszka są dobrymi sąsiadami rozmarynu. Niektórzy ogrodnicy sadzą ją również obok ogórków i różnych przedstawicieli rodziny psiankowatych, ponieważ aromat rośliny dobrze odstrasza szkodniki. Ale musztarda i chrzan szybko zniszczą ich śródziemnomorskiego sąsiada.

Przyprawę najlepiej jest sadzić na przepuszczalnej, piaszczystej glebie bogatej w składniki odżywcze. Ważne jest, aby gleba była dobrze osuszona i miała równowagę kwasowo-zasadową wynoszącą 6-7 jednostek. Zbyt kwaśne, a także zbyt zasadowe gleby niszczą roślinę.

Optymalną glebę można wykonać samodzielnie, używając 2 części kompostu, części piasku wapiennego i części małych kamieni. Zamiast piasku wapiennego można wziąć dowolny inny, jednak w tym przypadku potrzebne będą dodatki dolomitowe w ilości kilku łyżek na każde 5 litrów otrzymanej mieszanki.

Dla lepszego zdrowia i wzrostu krzewu należy go karmić w odpowiednim czasie. Idealnym schematem żywienia będzie następująca sekwencja: nawozy azotowe są stosowane wiosną, nawozy złożone latem, a nawozy fosforowe zimą. Takie odżywianie pozwoli trawie dobrze rosnąć.

Ważny! Do nawozów fosforowych zaliczamy superfosfat i amofos, nawozy azotowe – saletrę amonową, siarczan amonu i siarczan amonu.

Zarówno w doniczkach, jak iw ogrodzie rozmaryn wymaga uszczypnięcia, aby przyspieszyć jego wzrost. Zwykle szczypane są tylko młode pędy (od 5 do 15 cm części wierzchołkowej). Zerwane lub pocięte gałązki rozmarynu można wykorzystać jako przyprawę do gotowania lub do wyhodowania nowego krzewu.

Terminowe szczypanie jest kluczem do dobrego wzrostu

Dzika roślina rozmnaża się przez nasiona, jednak przy sztucznej uprawie możliwości jej rozmnażania są znacznie zwiększone.

Aby wykiełkować nasiona rozmarynu, należy wziąć gazę lub ściereczkę, zwilżyć ją i umieścić nasiona w jednej warstwie między warstwami. Usuń gazę w ciepłym miejscu – optymalna temperatura do kiełkowania to 20-22 ° C. Ważne jest, aby gaza nie wysychała – w tym celu należy ją spryskać z butelki z rozpylaczem w odpowiednim czasie.

Kiedy pojawiają się korzenie, sadzonki są gotowe. Gleba musi być przygotowana: wilgotna, ale nie mokra. Nasiona są starannie oddzielane od tkanki – korzenie są bardzo delikatne, ważne jest, aby ich nie uszkodzić i układane są na ziemi. Z góry przykryte są warstwą ziemi (0,5-1 cm), a ziemię zwilża się butelką z rozpylaczem. Pojemnik z ziemią przykrywa się pokrywką lub polietylenem, pozostawiając kilka otworów do wentylacji i czekamy na pierwsze pędy.

Ważny! Kiełkowanie tej rośliny nie jest w stu procentach, dlatego konieczne jest wykiełkowanie większej liczby nasion, niż ostatecznie zasadzą.

Gdy tylko pojawią się pierwsze pędy, konieczne jest zdjęcie wieczka lub polietylenu i wystawienie pojemnika na działanie słońca – dzięki temu pędy nabierają siły i szybciej rosną. Po pojawieniu się dwóch lub trzech prawdziwych liści sadzonki przesadza się do pojedynczych pojemników. Jeśli planujesz sadzić rozmaryn na otwartym terenie wiosną, lepiej zacząć kiełkować nasiona od połowy do końca lutego, ponieważ roślina potrzebuje dużo czasu, aby wykiełkować, nawet jeśli dobrze o nią dbasz.

Łatwiejszym sposobem jest ukorzenienie sadzonek. Aby to zrobić, musisz wyciąć łodygę o długości około 10-15 cm z buszu. Oderwij wszystkie liście od spodu i umieść sadzonki w pojemniku z wodą. Po około 3 dniach pojawią się pierwsze korzenie, a po tygodniu można je posadzić w glebie.

Rozmnażanie przez sadzonki to najłatwiejszy sposób rozmnażania rozmarynu

Metodę nawiewu powietrza stosuje się najczęściej na drzewach. W przypadku rozmarynu metoda będzie bardziej eksperymentalna. Aby to zrobić, należy ostrożnie usunąć górną warstwę kory ze sztywnej części pędu, około 20-30 cm od góry. Następnie chroń obszar przed światłem słonecznym i otocz go ciepłą, wilgotną ziemią lub mchem. Kiedy korzenie zaczynają aktywnie rosnąć, ta część pędu jest oddzielana od głównego krzewu i sadzona w ziemi.

Łatwiejszym sposobem byłoby podzielenie dużego krzewu na kilka małych. Aby to zrobić, musisz ostrożnie wykopać cały krzew wraz z korzeniami i ostrożnie oddzielić pędy oddzielnym systemem korzeniowym, a następnie posadzić nowe krzewy w odległości co najmniej 50 cm od siebie.

Rozmaryn: cechy rosnące na zewnątrz na Uralu

Jeśli chcesz mieć rozmaryn przez cały rok, uprawa w otwartym polu nie jest odpowiednim rozwiązaniem, zwłaszcza w bardziej północnych regionach kraju. Roślina potrzebuje dużo słońca i ciepła, a nagłe zmiany temperatury lub mroźne zimy ją zniszczą.

Ważny! Nawet w regionie moskiewskim roślina ta nie zawsze udaje się przetrwać zimę, choć na zimę ma korzenie pokryte trocinami. Co możemy powiedzieć o Uralu, gdzie uprawa rozmarynu na otwartym polu jest po prostu niemożliwa.

Dlatego w północnych regionach przyprawy są uprawiane w doniczkach i wywożone na zewnątrz tylko latem, kiedy nastaje stabilna, ciepła pogoda, co najmniej 15 ° C. Rozmaryn, tymianek i wiele innych ciepłolubnych roślin mogą w ten sposób kwitnąć i zachwycać ogrodników przez cały rok. Jednocześnie ta opcja uprawy nie sprawi kłopotów – wystarczy przesadzić roślinę na czas, gdy system korzeniowy rozrośnie się do większych doniczek. W przeciwnym razie opieka nad rośliną będzie dokładnie taka sama, jak wtedy, gdy rośnie na otwartym polu.

Uprawa w doniczkach jest idealna w chłodniejszym klimacie

Rozmaryn: cechy rosnące na zewnątrz na Syberii

W przypadku Uralu uprawa rozmarynu na Syberii w plenerze jest niezwykle trudnym i żmudnym zadaniem, którego najlepiej unikać.

Oczywiście niektórzy ogrodnicy wolą sadzić przyprawę tylko przez jedno lato. Inni sadzą krzewy w ziemi, gdy ciepło jest stabilne, a następnie przesadzają je z powrotem do doniczek jesienią. Jest to również dobra opcja do uprawy rozmarynu, jednak jej delikatne korzenie nie zawsze wytrzymują tak częste zmiany miejsca zamieszkania.

Jak wyhodować rozmaryn w domu na parapecie z nasion

Uprawa przypraw w domu nie jest trudna: należy w ten sposób wykiełkować nasiona, sadzić sadzonki w oddzielnych pojemnikach, a gdy rosną, zamiast otwartego gruntu przeszczepiać rośliny do bardziej przestronnych doniczek.

Ważny! Konieczne jest terminowe odcięcie wierzchołków i uformowanie krzaka, aby nie urósł nadmiernie w górę.

Ze względu na swoje właściwości i różnorodność zastosowań rozmaryn coraz częściej staje się rośliną uprawianą na parapetach. Najważniejsze, że ma wystarczająco dużo światła słonecznego – wtedy zachwyci się bogatym aromatem i jasnym kolorem.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy