Tworzenie róży pnącej przy krzaku: jak prawidłowo przycinać po kwitnieniu

Dla niedoświadczonych ogrodników pierwsze przycinanie róż pnących często kończy się śmiercią całego ogrodu kwiatowego. Nie znając podstawowych zasad, początkujący szkodzą roślinom, a po pomyślnym usunięciu nadmiaru gałęzi zapominają o wymaganiach dotyczących późniejszej pielęgnacji. W rezultacie krzew róży odradza się w owoc dzikiej róży i należy go usunąć z ogrodu różanego.

Przycinanie róż

Róża pnąca, której przycinanie jest objęte obowiązkowym programem pielęgnacji krzewów, szybko osłabi się bez tej procedury i stanie się łatwą zdobyczą dla chorób i szkodników. Takie krzewy tworzą niewiele kwiatów, nie stają się ozdobą, ale katastrofą dla klombu.

Regularne manipulacje powinny odbywać się co najmniej dwa razy w roku. Takie podejście pomoże stworzyć piękny wygląd, poprawić zimotrwalosc, wydłużyć czas trwania i obfitość kwitnienia.

Ważny!  Ignorowanie ważnej procedury doprowadzi do stopniowej dzikości kultury, jej przekształcenia w dziką różę. Roślina stanie się łatwym łupem dla pasożytniczych owadów i chorób, straci swoją atrakcyjność i ostatecznie umrze.

Ogólne informacje o zabiegu

Procedura przed, w trakcie i po kwitnieniu, jaka jest różnica

Pielęgnacja i przycinanie róży pnącej odbywa się w zależności od pory roku.

Jak rozmnażać różę pnącą przez sadzonki i warstwy

Manipulację przeprowadza się natychmiast po zakończeniu zimy, gdy róże są w stanie spoczynku. Po przebudzeniu nerek zabieg jest zabroniony. Każdy rodzaj krzewu ma swoje własne wymagania:

  • dla odmian z jednorazowym kwitnieniem – przerzedzenie odbywa się według standardowego schematu, po którym następuje 54 pędy – dwuletnie i roczne;
  • dla opcji z ponownym pączkowaniem – każda roślina powinna mieć 4 pędy roczne i 7 dwuletnich, pod warunkiem, że nie ma przycinania jesienią.
  • Sadzonki nie są odcinane natychmiast po sadzeniu wiosennym, wycina się tylko uszkodzone obszary. W drugim i trzecim roku pozostaje 5 głównych i 2 boczne łodygi. W przyszłości manipulacje przeprowadza się jak w przypadku dorosłych krzewów.

    Po zakończeniu pączkowania nie trzeba wykonywać wiele pracy. Przy jednorazowym kwitnieniu dwuletnie pędy są całkowicie usuwane, a młode pędy przycinane do poziomu dwóch pąków. Jeśli to konieczne, uszkodzone i chore gałęzie są wycinane.

    W przypadku krzewów różanych z dwoma kwitnącymi przycinanie kardynalne nie jest wymagane. Wysuszone wierzchołki podlegają usunięciu – mniej więcej na poziomie górnych pięciolistnych liści. Po drugiej fali pączkowania nie wykonuje się cięcia.

    Krzewy pozbywają się wadliwych gałęzi. Pozostałe procedury przed zimowaniem przeprowadza się wyłącznie na pędach: wycięcie chorych i osłabionych części. Takie podejście pomaga odmłodzić dorosłe osoby, które zaczynają się degenerować.

    Ważny!  Profesjonaliści uważają, że ważne wydarzenia mają miejsce w okresie wiosenno-letnim. Z ich pomocą można modyfikować kształt krzewu, poprawiać ogólną kondycję oraz utrzymywać odporność na odpowiednim poziomie.

    Podstawowe zasady

    Czas przycinania róży pnącej, kiedy lepiej to zrobić

    Jak prawidłowo wyciąć figę, aby utworzyć koronę

    Cięcie róży pnącej najlepiej wykonywać wiosną i latem. Zabiegi letnie są obowiązkowe, jesienne opcjonalne.

    Ważny!  Niektórzy hodowcy uważają, że skracanie przerośniętych pędów to absolutnie niepotrzebna manipulacja.

    Jak przycinać Kalanchoe: przykłady tworzenia krzewów i dalszej pielęgnacji kwiatów

    Do zabiegów większość ogrodników używa sekatora, który działa na zasadzie konwencjonalnych nożyczek. Narzędzie pozwala odciąć nadmiar bez spłaszczania łodygi i uszkadzania kory.

    W przypadku róż użyj osobnego narzędzia, które jest regularnie dezynfekowane i ostrzone. Przechowywanie odbywa się po przetworzeniu na stałym oleju.

    Oprócz sekatora można użyć piły i sekatora. Pierwszy jest potrzebny do usunięcia starych pędów, drugi – do pozbycia się grubych gałęzi.

    Wymagane narzędzia

    Rodzaje przycinania róż ogrodowych, do jakich celów jest używany

    Jak przyciąć różę pnącą? Profesjonaliści wolą korzystać z kilku sposobów, wykonując tego typu fryzury:

  • Formatywny – wykonywany po wylądowaniu pod gołym niebem oraz w sezonie letnim. Jeśli krzewy zostały posadzone wiosną, nie należy opóźniać formowania: odpowiednio przycięta roślina będzie się lepiej rozwijała przy zachowaniu symetrii.
  • Sanitarne – wykonywane z nadejściem upału, po usunięciu zadaszenia z krzaków. Suszone, zamarznięte i chore części są wycinane, w wyniku czego na krzaku pozostają tylko żywe pędy. Podczas procedury jesiennej usuwa się młody wzrost, który nie miał czasu na uformowanie się i nie jest w stanie przetrwać przeziębienia. Latem przeprowadza się to w razie potrzeby.
  • Przerzedzenie – służy do leczenia rośliny i poprawy jej wyglądu. Nadmiernie gęste zarośla utrudniają wnikanie powietrza i promieni słonecznych do wnętrza, stają się ostoją ogrodowych szkodników i infekcji. Proces odbywa się wraz z nadejściem wiosennego ciepła, polega na wycięciu nadmiaru, słabych i rosnących gałęzi do wewnątrz.
  • Odmładzający – niezbędny do poprawy pączkowania. Lepiej jest ścinać stare gałęzie u nasady, obejmują one pędy starsze niż 4 lata.
  • Ważny!  Odmładzające przycinanie przeprowadza się po sanitarnej, wczesnej wiośnie. Pozwala zapobiegać degeneracji pąków do form drobnokwiatowych, poprawiając sam krzew.

    Przycinanie róży powinno odbywać się czystym narzędziem

    Tworzenie krzewu różanego pnącego, instrukcje krok po kroku

    Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami tworzenie róży pnącej rozpoczyna się od schematu krok po kroku:

  • Hodowca kwiatów, nawet podczas sadzenia, musi skierować pędy we właściwym kierunku. Rośliny pnące potrzebują podwiązki, takie podejście pomoże im wyprodukować maksymalną liczbę kwiatów.
  • Tworząc kształt krzewu, nie musisz kierować wszystkich głównych gałęzi prosto do góry. Spowoduje to problem, w którym liście i pąki zaczną tworzyć się tylko w górnej części rośliny.
  • Główne gałęzie są skierowane poziomo, co pozwala na tworzenie na nich rosnących pionowo pędów bocznych. Recepcja zapewnia aktywne i bujne dojrzewanie pąków, pomaga ukryć brzydką ścianę lub żywopłot za zielenią.
  • Jeśli krzewy są sadzone wzdłuż solidnej konstrukcji, tworzą rodzaj wachlarza z głównych gałęzi. Ta metoda pomoże poprawić cyrkulację powietrza i stymulować wzrost pędów bocznych. Jeśli roślina znajduje się w pobliżu filaru, gałęzie można skręcić w spiralę.
  • Tworzenie krzewów

    Jak prawidłowo uformować różę pnącą? Po wybraniu odpowiedniej opcji nie zapomnij o zasadach podwiązki:

  • łodygi muszą być bezpiecznie i mocno przymocowane do podpór – pomoże to uniknąć uszkodzenia przez wiatr;
  • materiał opatrunkowy nie powinien wcinać się w pęd i powodować obrażeń;
  • nie można używać drucianych opasek, nawet owiniętych w papier, lepiej jest wziąć plastikowy sznurek, który spowoduje mniejsze uszkodzenie łodyg.
  • Ważny!  Po zakończeniu zabiegu należy regularnie sprawdzać stan łuków, słupków, kratek i innych łączników. Pod wpływem porywistego wiatru i ciężaru krzewu mogą pęknąć. Odtworzenie złamanej róży będzie trudne, a czasem niemożliwe.

    Jak prawidłowo przycinać róże pnące? W przypadku procedury należy przestrzegać standardowych zaleceń. Przy odpowiednim podejściu roślina będzie łatwiej tolerować manipulacje i latem utworzy wiele pąków.

    Następujące punkty są zawarte w zasadach przycinania krzewów różanych:

  • Do pracy wybrano słoneczny i spokojny dzień. Jeśli rośliny mają grube, okorowane gałęzie, weź piłę do metalu. W przypadku cienkich i młodych pędów wystarczy użyć sekatora.
  • Przed zabiegiem wszystkie instrumenty są dezynfekowane i dobrze naostrzone. Ostre ostrza nie spowodują poważnych uszkodzeń, a tępe spowodują rany szarpane, które później staną się bramą do infekcji.
  • Pędy są cięte pod kątem 45 stopni, cięcie jest fazowane, a nie równe. Pąki na łodygach są pozostawione na zewnątrz, aby młode rosły na zewnątrz, zamiast tworzyć przeplot w krzewie.
  • Od miejsca przycinania do pąka pozostawiono 1 cm, w ten sposób przycina się główne gałęzie. Skierowane młode pędy znajdujące się u podstawy są wycinane. Ten dziki wzrost wymaga usunięcia odrostów poniżej poziomu gleby.
  • Przycinanie stosuje się słabo, usuwając uszkodzone i wysuszone końce gałęzi. Dociera do pierwszej żyjącej nerki. Następnie usuń cienkie i niepotrzebnie krótkie łodygi.
  • Następnie przeprowadza się przerzedzanie: wycinaniu podlegają procesy z pędów głównych znajdujących się wewnątrz krzewu. W obecności starych, sztywnych pędów (powyżej trzeciego roku życia) ścinane są u nasady. Jeśli są młodsze, skróć je, pozostawiając je w odległości 50 cm od podstawy kultury.
  • Procedura kończy się obróbką wyciętych miejsc lakierem ogrodowym. Aby zapobiec atakom pasożytniczych owadów i chorób, roślinę spryskuje się 1% roztworem siarczanu miedzi.
  • Ważny!  Jeśli krzew pozostanie w pierwotnym stanie, po jednym sezonie straci swój efekt dekoracyjny. Kwiaty staną się małe i rzadkie, a zielona część nadziemna będzie wyglądać jak dzikie zarośla chwastów.

    Zadbana róża

    Każda procedura usuwania gałęzi jest poważnym stresem dla roślin. Konieczne jest dążenie do zmniejszenia nieprzyjemnego efektu i ochrony przed negatywnymi konsekwencjami interwencji. Florystom zaleca się wykonanie następujących czynności:

  • Regularne podlewanie – raz w tygodniu. Płyn do nawilżania ziemi jest wstępnie broniony, podgrzewany do temperatury pokojowej i dopiero wtedy podlewane są krzewy. Po każdej manipulacji gleba pod różą jest poluzowana, a porośnięte chwasty są usuwane.
  • Zapobieganie – tydzień po usunięciu gałęzi roślinę należy leczyć środkami owadobójczymi i fitoncydami. Metody domowe nie są odpowiednie do tych celów.
  • Ściółkowanie – do procesu wykorzystuje się torf i próchnicę. Pomaga zapobiegać rozwojowi chwastów, zatrzymuje wilgoć w glebie. Zabieg pozwala na zmniejszenie ilości nawadniania i pozytywnie wpływa na cechy jakościowe gleby.
  • Przed utworzeniem liści można przeprowadzić dodatkowe nawożenie złożonym nawozem. Lepiej jest wziąć specjalne preparaty sklepowe przeznaczone dla róż ogrodowych.
  • Przycinanie róż pnących jest koniecznością. Bez nich roślina straci swoje główne walory dekoracyjne, będzie gorzej kwitnąć i szybko przekształci się w zwykłą dziką różę. Przy dokładnej manipulacji krzew nie ucierpi, odmłodzi się i szybko zacznie tworzyć nowe pędy i pąki kwiatowe.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy