Jakich zapachów nie lubią muchy?

Muchy „łapią” człowieka wszędzie: w mieszkaniu i na wsi. Przed tymi owadami trudno się ukryć, ale naprawdę można z nimi walczyć nie tylko dichlorfosem, aerozolami, proszkami i pułapkami z chemii, ale także prostymi metodami. W tej publikacji omówione zostaną zapachy, które odstraszają muchy i inne środki ludowe.

Rośliny

W naturze jest wiele roślin, których zapachy odstraszają muchy. Co więcej, w większości przypadków są to zioła, które człowiek rośnie w swoim ogrodzie i je, ale skrzydlate owady nie znoszą ich aromatu.

Jeśli rozłożysz pikantne rośliny na stole, parapecie i innych powierzchniach, irytujące stworzenia nie dotrą do ciebie.

Pachnące zioło jest również kruszone i układane w bawełnianych torebkach, a saszetki są robione z przypraw. Wszystko to rozprasza muchy. Zastanówmy się nad najczęstszymi roślinami.

Bazylia

Bazylia rośnie prawie wszędzie, bezpretensjonalnie do podlewania. Większość ludzi uprawia tę pachnącą roślinę na sos pesto oraz do sałatek ze świeżym serem feta i pomidorami. Ale niewiele osób wie, że bazylia jest jednym z najskuteczniejszych środków w walce z muchami.

Owady latają wokół tej rośliny z boku, więc na wsi lub w prywatnym domu wystarczy posadzić ją w pobliżu drzwi, aw mieszkaniu uprawiać bazylię w doniczkach na parapecie . W ten sposób latem otrzymasz dobrą ochronę nie tylko przed muchami, ale także przed komarami. Na pikniku kilka tej rośliny również ci się spodoba.

Każdy rodzaj bazylii się nada, ale jeśli nie ma świeżych gałązek, użyj suszonego zioła: zrób saszetkę i zawieś ją przy wejściu i przy oknie. Bazylia jest skuteczna w zwalczaniu owadów w każdej postaci, więc nie ignoruj ​​aromatycznego olejku z tego zioła.

Pomidory

Muchy nie lubią owoców pomidorów tak bardzo, jak wierzchołki i liście tego warzywa. Doświadczeni ludzie uprawiają pomidory nawet w mieszkaniach, wybierając odmiany z miniaturowymi owocami i rozłożystym krzewem, umieszczając sadzonki w pudełkach na balkonie lub w doniczkach na parapetach.

Młode liście, łodygi krzewów pomidorów można układać na powierzchni lodówki, meblach ściennych.

Aby wzmocnić zapach i lepiej wpływać na muchy, blaty są miażdżone i układane na werandzie lub na balkonie.

Laur

Liść laurowy może nie tylko przyprawiać rosół z kurczaka lub pieczeń, ale także odstraszyć muchy. Jeśli nie uprawiasz go w swoim ogrodzie, na balkonie w doniczce, użyj suchego liścia laurowego. Będzie rozpraszał nie tylko muchy, ale także inne owady, a nawet myszy.

Lavrushkę można rozbić, zalać niewielką ilością wody i takie miski można umieścić w miejscach zajętych przez muchy. Otrzymasz przyjemny zapach powietrza, poza tym pozbędziesz się much – ten zapach ma na nie negatywny wpływ.

Pamiętaj, aby położyć liście laurowe (lepiej je przynajmniej na pół) w pobliżu kosza na śmieci lub umyć podłogę mocnym bulionem laurowym. Może być również używany do wycierania powierzchni roboczych w kuchni, gdzie muchy szukają przede wszystkim pożywienia.

Jakich zapachów nie lubią muchy?

Sagebrush

Muchy boją się też zapachu piołunu. Gałęzie tej rośliny mają taki sam efekt jak gałęzie pomidora. Niektórzy zaopatrują się w piołun na wrzody, oparzenia, zapalenie żołądka i oskrzeli. W suchej postaci zioło nie traci swoich właściwości i wydziela tak samo mocny aromat jak świeży piołun.

Jest to dobry odstraszacz much, ponadto w pobliżu piołunu nie występują komary i inne muszki.

Dlatego nie krępuj się robić bukiety i układać je w wazonach; Skorzystasz z tej rośliny na dwa sposoby: chroń się przed owadami iw razie potrzeby popraw swoje zdrowie.

Mennica

Prawie każdy zna zapach mięty, wszędzie rosną różne odmiany tej rośliny. Swoją drogą, czy zauważyłeś, że tam, gdzie rośnie mięta, jest mniej komarów, mrówek, much, pcheł? Wysuszyć i ułożyć w szafkach, aby dłużej przechowywać żywność.

A na otwartej przestrzeni zapach mięty odstraszy irytujące muchy i komary. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy mięta pieprzowa rośnie tuż obok werandy – w takim przypadku można bezpiecznie otworzyć okna, zadziała ochrona przed owadami.

Jakich zapachów nie lubią muchy?

Jedyne ostrzeżenie dotyczy mięty bagiennej – ta odmiana w dużych ilościach może mieć toksyczny wpływ na dzieci i zwierzęta.

rozmaryn

Smakosze znają takie zioło jak rozmaryn. Znajduje również zastosowanie w medycynie, a sadzenie w pobliżu domu skutecznie „zadziała” na muchy i komary. Pamiętaj, że koty również nie lubią olejku rozmarynowego, więc wykorzystaj ten moment na konserwację mebli: rozłóż suche gałązki na kanapie i usiądź wygodnie.

Inne rośliny chroniące przed owadami skrzydlatymi to lawenda, wrotycz pospolity, czarny bez, czeremcha i inne. Rośliny, które wydzielają silne aromaty, można sadzić na obwodzie osobistej działki, w pobliżu wejścia do domu, a dla tych, którzy mieszkają w wieżowcu – w doniczkach na parapecie, na balkonach.

Olejki eteryczne

W całej swojej historii ludzkość nauczyła się izolować te rośliny, które pomagają leczyć i uzdrawiać organizm, poprawiają smak potraw, a także pomagają pozbyć się owadów. W tym drugim przypadku możesz użyć olejków eterycznych z aromatycznych i pikantnych ziół.

Istnieje wiele środków ludowych wykorzystujących koncentraty olejowe. Oto kilka przepisów.

  1. Wymieszaj olejek lawendowy i miętowy 1: 1 (najlepiej miętowy) . Za pomocą tego związku należy traktować okna i drzwi w pomieszczeniu.
  2. Dodaj 10-12 kropli koncentratu goździkowego , olejku z drzewa herbacianego i mięty pieprzowej do 100 ml wody . Powstały roztwór rozpyla się po całym domu.
  3. Nie lubią much i mieszanki lawendy i cedru . Oleje wymieszaj w równych proporcjach i wytrzyj – ani muchy, ani komary Cię nie dotkną.
  4. Lampy zapachowe dobrze działają na owady . Wlej wystarczająco ciepłej wody do miski, dodaj 7-10 kropli olejku eterycznego ze słynnych ziół, którego zapach odstrasza muchy i zapal świecę. Zaledwie 10 minut wystarczy, aby wszystkie owady, które ostatnio nad tobą bzyczały i cię nawiedzały, zniknęły.
  5. Możesz również chronić swój dom przed owadami roztworem oleju słonecznikowego (nierafinowanego), olejku miętowego i aloesu (odpowiednio 2 łyżki, 30 kropli i 1 łyżka stołowa).

Muchy szybko wycofują się z goździków, cytrusów, lawendy, rozmarynu, olejku eukaliptusowego – wystarczy wlać do lampy aromatycznej jeden z wymienionych składników i zapalić. Olejki eteryczne z lauru i mirtu uważane są za najbezpieczniejsze, należy jednak pamiętać, że inne olejki eteryczne mogą wywoływać reakcję alergiczną.

Jeśli więc w domu są alergicy, lepiej powstrzymać się od tej metody. W takim przypadku wystarczy spryskać wódkę lub włożyć waciki nasączone wódką. Przynajmniej ta metoda zmniejszy aktywność owadów latających przynajmniej na krótki czas.

Ocet winny

Muchy boją się też zapachu octu. Możesz je odstraszyć, wykonując czyszczenie na mokro i traktując powierzchnie octem. Ten składnik jest używany, gdy latało wiele owadów. W takim przypadku zrób pułapkę na ocet: zagotuj wodę i ocet.

Taki zapach nie jest tolerowany przez muchy w domu. Ocet jest dla nich trucizną.

Może być stosowany zarówno jako oddzielny składnik, jak iw połączeniu z innymi, takimi jak kwas borowy. Tylko w tym przypadku traktowane są powierzchnie, które nie mają kontaktu z żywnością.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy