Kiedy lepiej podlewać ogród: rano czy wieczorem?

Kiedy lepiej podlewać ogród: rano czy wieczorem?

Każda roślina wymaga regularnego podlewania. Brak wody, podobnie jak jej nadmiar, może prowadzić nie tylko do pogorszenia jakości plonu, ale także do śmierci samych krzewów. Aby temu zapobiec, należy je podlewać na czas.

Do której godziny możesz rano podlewać?

Podlewanie rano ma wiele zalet. Prowadzi to do tego, że rośliny dobrze znoszą upały i otrzymują dużą ilość minerałów w ciągu dnia. Jeśli rano podlewasz warzywa, będą wyglądać świetnie i zachwycą ogrodników swoimi zbiorami i dużymi zielonymi liśćmi.

Idealny czas na podlewanie ogrodu to ostatnie godziny przed wschodem słońca.Możesz nawadniać rośliny rano do 9 rano, gdy słońce jeszcze nie wzeszło zbyt wysoko. Szczególnie ważne jest podlewanie ogrodu rano w upalne dni. W końcu dobrze podlewane rośliny są bardziej odporne na wysokie temperatury.

Nie możesz podlewać łóżek po obiedzie. Doprowadzi to do oparzeń liści, a stan roślin tylko się pogorszy. Ponadto woda w tym czasie bardzo szybko wyparuje, nie mając czasu na wchłonięcie do gleby.

Jeśli krzewy rosnące w ogrodzie wydają się ospałe w ciągu dnia, należy odczekać do wieczora, a następnie połączyć regularne podlewanie ze zraszaniem, aby jak najszybciej „ożywić” plony.

O której wieczorem podlewać?

Podlewanie wieczorem ma również swoje zalety:

  • woda jest zużywana bardziej ekonomicznie;
  • wilgoć w nocy doskonale odżywia roślinę, nie parując jednocześnie.

Optymalny czas podlewania ogrodu to od 18 do 20. Podlewanie łóżek po zachodzie słońca jest niepożądane. W końcu, jeśli są mokre po nadejściu nocnego chłodu, może to prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych i pojawienia się ślimaków na miejscu.

Wieczorem zużywa się mniej wody niż rano. Odbywa się to tak, aby gleba nie zalegała. Ponadto podczas wieczornego podlewania zaleca się nawilżanie nie samych krzewów, ale gleby obok nich. Warto też pamiętać, że przy chłodnych nocach nie zaleca się nocnego podlewania ogrodu. Lepiej odłożyć podlewanie do rana.

Kiedy jest właściwy czas na podlewanie?

Musisz regularnie podlewać łóżka. W takim przypadku musisz skupić się na potrzebach roślin.

  • Kapusta. Ta roślina szczególnie potrzebuje podlewania. Jeśli roślina cierpi na pragnienie, jest aktywnie atakowana przez szkodniki. Kapustę najlepiej podlewać wieczorem. Zraszanie jest zalecane w czasie upałów. W chłodnym miejscu – podlej roślinę u nasady. Przed zbiorem kapusta nie wymaga częstego podlewania.

  • Pomidory. Wskazane jest podlewanie pomidorów na 4-5 godzin przed zachodem słońca. Jeśli zrobisz to później, rośliny mogą zostać dotknięte chorobami grzybiczymi. Aby pomidory nie pękały i nie rosły duże i soczyste, należy je regularnie podlewać. Najlepiej wlać wodę u nasady. Podczas podlewania liści istnieje duże ryzyko rozwoju chorób.
  • Pieprz. Tę kochającą wilgoć roślinę należy podlewać ciepłą wodą. Najlepiej zrobić to rano. Około 15-20 krzewów zwykle zajmuje około wiadra wody. Muszą być podlewane co 2-3 dni.
  • Bakłażan. W czasie upałów roślinę tę należy podlewać zarówno rano, jak i wieczorem. Krzewy należy podlewać ciepłą wodą z konewki. Podlewania można uniknąć w zimne dni.
  • Ogórki. W ciepłe dni ogórki podlewa się zwykle po południu. Najlepiej zrobić to o godzinie 17-18. Jeśli noce są zimne, zaleca się podlewać rośliny rano.

Warzywa korzeniowe, czosnek, cebulę, dynię, dynię i inne rośliny można podlewać rano i wieczorem. Współczynnik nawadniania dla wszystkich upraw w różnych sezonach wegetacyjnych jest inny. Należy to również wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji ogrodu.

Ważne jest również, aby mieszkańcy lata pamiętali, że rośliny w szklarniach wysychają szybciej niż te, które rosną w ziemi.Dlatego zaleca się podlewać je 2 razy dziennie.

Po podlaniu pomieszczenie powinno być wentylowane przez co najmniej kilka minut. Do nawadniania roślin w szklarni zaleca się stosowanie cieplejszej wody.

Aby rośliny mogły jak najlepiej wykorzystać podlewanie, należy postępować zgodnie z radami doświadczonych ogrodników.

  1. Nie wolno dopuścić, aby na ziemi utworzyła się skorupa glebowa. Aby to zrobić, należy go regularnie poluzowywać przed podlewaniem. Zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Jeśli zrobisz to prawidłowo, warzywa otrzymają wystarczającą ilość tlenu i będą się dobrze rozwijać.

  2. W czasie upałów rośliny należy podlewać częściej niż w chłodne dni. Ponadto warto pamiętać, że dobry deszcz może równie dobrze zastąpić podlewanie roślin.

  3. Obszary z glebami gliniastymi wymagają mniejszego nawadniania. Ale lekkie piaszczyste gleby wysychają dość szybko.

  4. Nie podlewaj roślin często i stopniowo. Więc wilgoć wyparuje, nie mając czasu na spłynięcie do korzeni. To sprzyja rozwojowi chwastów, a nie warzyw. Dlatego rośliny najlepiej podlewać rzadziej, ale w dużych ilościach. Ważne jest, aby wilgoć docierała głęboko do korzeni. W takim przypadku rośliny będą zdrowsze i silniejsze.

  5. Nie można dopuścić do zalania łóżek. Letarg i mokre liście i żółte końcówki liści to oznaki, że roślina jest zbyt wilgotna i może umrzeć.

  6. Aby woda dłużej pozostawała w glebie, ziemię można ściółkować. Nawet niewielka warstwa ściółki zapobiegnie parowaniu wilgoci z gleby. Ponadto nie dopuści do przegrzania korzeni.

  7. Aby zapobiec chorobom roślin, nie podlewaj ich zimną wodą. Jego temperatura powinna wynosić + 15 … 25 stopni. Jeśli rośliny podlewamy rano, wodę należy zbierać wieczorem. Można go przechowywać zarówno w wiadrach, jak i beczkach. W nocy woda będzie miała czas, aby się uspokoić i osiągnąć komfortową temperaturę do podlewania roślin. Wielu ogrodników woli podlewać swoją działkę zebraną wodą deszczową.

Właściciele dużego ogrodu mogą na swoim terenie zainstalować automatyczny system nawadniania. Pozwoli to zaoszczędzić czas i zapewni legowiskom ogrodowym odpowiednią ilość wilgoci.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że rośliny można podlewać o różnych porach dnia. Najważniejsze, żeby nie robić tego w dzień, kiedy słońce jest wysoko. Rzeczywiście, w tym przypadku istnieje szansa na uszkodzenie ogrodu.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy